Jump to content
POLITISTI.ro
adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

Elvis

Daca vrei un raspuns corect trebuie sa spui ceva concret. Daca esti proprietar este mai greu cu toate ca se va face o ancheta sociala la adresa respectiva de catre SMRU. 

Daca politistul locuieste cu parintii intr-un apartament inchiriat de unul dintre parinti si a fost mutat in interes de serviciu in localitate respectiva beneficiaza de chirie. Nu trebuie sa fie proprietar el sau sotia. ,,Trecut in contractul de inchiriere de cand era copil".....hai ca m-ai bagat in ceata!

Edited by Elvis

therealovy77

1. Persoana respectiva nu locuieste (nu are si nu a avut niciodata domiciliul) la adresa unde are acea cota parte, iar el nu este proprietar, ci coproprietar (1/8 din el).

2. ,,Trecut in contractul de inchiriere de cand era copil" adica unul din parinti (care este titularul de contract) a avut repartitie de la stat a unei locuinte din tinerete, si automat a fost trecut in contract si copilul, lucru ce s-a pastrat pana in prezent.

Elvis

Nu spun ca nu este posibil sa fi trecut in contractul de inchiriere,, de cand erai copil" dar eu nu am vazut asa ceva pana acum. Apartamentele repartizate de la stat se faceau pe numele chiriasului sau chiriasilor , sot si sotie. Este prima data cand aud asa ceva. Chiar daca esti coproprietar  se va face ancheta sociala la adresa respectiva cu toate ca nu locuiesti acolo tocmai pentru a se putea stabili daca exista posibilitatea sa stai acolo impreuna cu parintii.

Te rog frumos sa ma lamuresti si pe mine cum ai dobandit acea cota parte de 1/8.

Edited by Elvis

therealovy77

1. Contractelede inchiriere cu statul se fac acum pe numele unuia dintre parinti (titularul de contract), toti ceilalti ce locuiesc legal in acea casa sunt trecuti si ei intr-o lista anexata contractului, iar la calcularea cuantumului chiriei se iau in calcul veniturile tuturor locatarilor (la fiecare reinnoire de contract se ataseaza adeverinte de venit de la angajatorii tuturor).

2. Dintr-o greseala. Bunicii au avut doi copii, iar copiii iar cate doi la randul lor. Bunicii au murit, tatal e mort dinainte, asa ca la partaj eu am 1/4 din casa si 1/8 din teren (greseala e ca terenul a fost luat la comun cu fratele bunicii).

Elvis

Nu cota parte din pamant o sa ii intereseze pe cei de la Logistica si SMRU, 1/4 din casa. In functie de ce stabilesc o sa iti comunice daca ai dreptul sau nu la chirie.

luciaan

Buna ziua. As vrea sa stiu daca, in cazul meu, m-am mutat din bucuresti in localitatea de domiciliu la cerere pierzand banii de chirie, iar ulterior am fost mutat in ''interes de serviciu'' la alt serviciu  mai pot beneficia din nou de bani de chirie?? Tinand cond ca exista un hg 284/2005 art 3??

Elvis

Ai fost mutat in interes de serviciu in aceiasi localitatea unde te-ai mutat la cerere?

Marin81

Ar trebui sa primesti banii de chirie. Pentru ti s-a modificat raportul de serviciu. Te interesezi de numarul dispozitiei si data acesteia si ceri compensatia. Fiind in loc de domiciliu se va face o comisie care va verifica daca suprafata locuintei de domiiciliu este in limitele minime admise dupa numarul membrilor din acea locuinta, conform legii locuintei. Vor mai verifica si alte chestii, in ce relatii te ai cu ei si suportabilitatea, ca sa zic asa.  Daca, prin raspuns scris,  nu vor sa-ti dea banii, cu numarul si data dispozitiei de numire in functie si temeiul legal mergi in instanta. Acolo s-ar putea sa-ti dea dreptate, ambele instante  sau sar putea sa manance rahat si sa iti respinga. Cand e vb de drepturi banesti sa nu te minuneze de ce motive tampite contrare legii pot sa-ti dea unii judecatori.

Elvis

Conteaza prima dispozitie de mutare in localitatea respectiva. Daca esti numit in prima functie sau esti mutat in interesul serviciului in localitatea respectiva nu conteaza de cate ori te muti ulterior la cerere sau in interesul serviciului in localitatea unde domiciliezi. Din pacate, in cazul tau din ce inteleg eu, te-ai mutat la cerere si nu beneficiezi de chirie chiar daca esti mutat in interesul serviciului in aceiasi localitate.

Edited by Elvis

ciprith

La intrarea in sistem am fost repartizat la un post comunal si dupa cateva luni m-am mutat la cerere in localitatea de domiciliu (respectiv resedinta de judet) unde mi-am desfasurat activitatea la ordine publica. Dupa vreo sase ani am participat la o selectie si am fost numit la SAS. Am facut un raport catre SMRU explicand parcursul meu si solicitand un raspuns la intrebarea: am dreptul la indemnizatie pentru chirie? SMRU mi-au trimis urmatorul raspuns: avand in vedere ca ati fost numit in interes de serviciu la SAS beneficiati de indemnizatia de serviciu. 

Elvis

Ti-au acordat chirie? Solicita chirie si ataseaza raspunsul lor. O sa ai surprize.

Edited by Elvis

ciprith

Corectez: Indemnizatia de chirie nu de serviciu

Edited by ciprith

Stefanbpr2013

Va salut ! Sunt coleg cu dumneavoastră si as avea o nelamurire.Parintii mei o sa si achizitioneze o locuința in bucuresti , eu in bucuresti lucrez si sunt nelamurit daca pe mine ma afectează ,adica daca exista posibilitatea ca eu sa pierd banii de chirie.Am citit hg 284/2005 si nu precizează decat daca soția mea deține o locuința atunci se pierde chiria.Mentionez ca nu sunt căsătorit. Va multumesc anticipat

Elvis

Nu are nicio legatura faptul ca parintii tai au locuinta in Bucuresti. Daca esti mutat in interesul serviciului in Bucuresti sau numit in prima functie o sa primesti chirie ca si pana acum.

alesshya

Buna ziua!

Am inteles ca daca am fost numita in prima functie in Bucuresti si mi.am luat apartament pe jud. Ilfov se acorda compensatia de chirie daca am contract legal de chirie pe Bucuresti. Am vazut un post in care era pus un articol de lege in care scria "pe raza a 30 km". Adica daca lucrez in Bucuresti si de la locul de munca pana la locuinta pe care am achizitionat.o nu sunt mai mult de 30 km nu mi se vor deconta banii de chirie?

As dori sa ma lamuriti in acest aspect

Elvis

Daca esti mutat in prima functie in Bucuresti primesti chirie. Daca vrei tu sa renunti si sa ceri bani de naveta este alta problema. Eu zic sa iti vezi de treaba ta.

alesshya

Nu am fost mutata...acolo lucrez de cand m.am angajat. Dar voiam sa stiu sigur daca este vreo problema daca pana la locuinta achizitionata nu sunt mai mult de 30 km.

Deci nu este nicio problema in a.mi face raport de chirie pe Bucuresti. ??Pana sa intru in CCC am avut contract de chirie..insa dupa ce am nascut am ramas la locuinta achizitionata cam in aceeasi perioada si nu a avut rost. Acum o sa incep munca si nu imi pot permite sa fac naveta...vreau sa stau in chirie.

Ma puteti ajuta cu un raport de chirie recent?

Multunesc anticipat!

Elvis

Mergi la SMRU la ofiterul care are linia de munca si se ocupa de documentatia pentru acordarea chiriei. O sa te invete ce sa faci si o sa iti dea formularele tipizate.

Edited by Elvis

smith

Cei care am participat la concursul pentru trecerea in corpul ofiterilor si am fost declarati admisi vom beneficia de chirie in situatia in care postul vizat se afla intr-o alta localitate decat ce-a de domiciliu?

viobra

Eu asa zic. Este mutare in interesul serviciului. Stiu ca asa sunt considerate concursurile. 

Cei care vor pot opta pentru banii de transport.

• Upvote 1

Elvis

Da , vor beneficia de chirie.

• Upvote 1

Closcutza

O întrebare am și eu!

În unitatea mea se scoate un post la concurs, dacă ma înscriu la concurs și iau postul mai beneficiez de compensatie de chirie?

Elvis

Presupun ca acum ai chirie. Beneficiezi pentru ca o sa ocupi o functie prin concurs. 

Edited by Elvis

Closcutza

Da beneficiez de 5 ani de compensatie de chirie dar numai ca ma gândeam ca dacă ocup funcția prin concurs pierd compensatie de chirie.

Ma gândeam ca se consideră că m-am mutat în interesul meu.

Merci Elvis 

TIGMEANU

Buna ziua

Daca soacra mea are un apartament in localitatea in care eu sunt detasat , pot beneficia de decontarea chiriei? Multumesc !