Jump to content
POLITISTI.ro
adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

Andrei

@djtyno 

Se refera doar la pompieri. Explicatia este ca s-au unit la ei cele doua unitati administrative, respectiv Bucuresti si Ilfov. La jandarmi nu se aplica. 

sorin365

Buna ziua! Speta mea: sunt angajat in sistem, in politie, de 7 ani. Locuiesc cu parintii si vreau sa va intreb o chestie pe care nu stiu daca ati mai intalnit-o. Parintii mi-au pus in vedere ca daca vreau sa mai locuiesc impreuna cu ei, la adresa respectiva, va trebui sa platesc chirie. Acum va intreb.....imi interzice legea sa stau in chirie la parintii mei si statul sa-mi acorde compensatia  de chirie? Mentionez ca la aceesi adresa voi avea si adresa de domiciliul. Nu detin locuinta proprietate personala si v-as ruga frumos sa-mi dati un raspuns. Mentionez ca nu e nicio smecherie la mijloc.....vreau doar sa inchiriez casa parintilor mei.(il provoc chiar si pe Elvis 23 sa dea un raspuns)

Marius

Nu îţi interzice legea să locuieşti cu chirie la părinţi, dar nu cred că îţi aprobă să primeşti banii de chirie.

sorin365

De ce sa nu aprobe Marius? Din rautate sau din rea-credinta? Si nu ma pot adresa in instanta ca sa le dau peste nas ? Sau instantele de judecata nu-mi vor da dreptate? 

La urma urmei, mi se incalca un drept.....si ar trebui sa luptam mai mult pt drepturile noastre...

Elvis

Stiu un caz cand cand doi colegi au fost cercetati administrativ si au dat banii inapoi. Aceiasi speta. Si eu zic ca au scapat cam usor.

Ti-am raspuns in privat. HG nr. 284/2005 art. 3 indice 1

ART. 3

(1) Poliţistul numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului în localitatea în care îşi are domiciliul beneficiază de compensaţie lunară pentru chirie dacă îndeplineşte cumulativ următoarele cerinţe:

a) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia nu deţine locuinţă proprietate personală în localitatea de domiciliu;

b) unitatea de poliţie în care poliţistul este încadrat nu are posibilitatea să îi asigure acestuia şi, după caz, membrilor familiei sale spaţiu de locuit corespunzător;

c) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia nu are atribuită, prin contract de închiriere, o locuinţă din fondul locativ de stat în localitatea de domiciliu;

d) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia are un contract de închiriere, altul decât cel prevăzut la lit. c), încheiat şi înregistrat la administraţia financiară în condiţiile legii;

e) poliţistul şi-a stabilit reşedinţa sau domiciliul la adresa locuinţei închiriate potrivit lit. d);

f) în urma efectuării anchetei sociale se constată că poliţistul se află într-un caz justificat de a beneficia de compensaţie pentru chirie.

(2) Ancheta socială prevăzută la alin. (1) lit. f) se efectuează de către o comisie constituită prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor. La stabilirea cazurilor justificate, comisia are în vedere următoarele criterii:

a) poliţistul nu deţine un spaţiu de locuit corespunzător la adresa de domiciliu, în situaţia în care şi-a stabilit reşedinţa la adresa locuinţei închiriate potrivit alin. (1) lit. d), ori nu deţinea la adresa anterioară de domiciliu, în situaţia în care şi-a stabilit domiciliul la adresa locuinţei închiriate potrivit alin. (1) lit. d); sau

b) din motive neimputabile poliţistului, acesta se află în imposibilitatea obiectivă de a mai locui la adresa de domiciliu; sau

c) domiciliul poliţistului este stabilit într-un spaţiu de locuit corespunzător, care este ocupat de acesta în baza unui contract de închiriere.

(3) Rezultatul anchetei sociale se consemnează într-un proces-verbal care se transmite compartimentului de resurse umane.

ART. 3^1

(1) Nu se acordă compensaţia lunară pentru chirie în situaţia în care contractul de închiriere a fost încheiat cu copiii/părinţii poliţistului ori ai soţiei/soţului acestuia/acesteia.

(2) În cazul contractelor de închiriere încheiate între poliţist ori soţia/soţul acestuia/acesteia şi persoane juridice care au în obiectul de activitate închirierea de imobile nu subzistă obligaţia înregistrării contractului la administraţia financiară.

PS. Sorin eu nu intru pe forum sa fiu provocat, intru sa imi ajut colegii indiferent din ce judet sunt sau la ce structura lucreaza, pilosi - nepilosi, tigani, unguri, nemti, ortodocsi,evrei, musulmani, olteni, moldoveni, ardeleni, angajati direct sau cu scoala.

Edited by Elvis
  • Upvote 4

sorin365

Multumesc mult man! 

PS; Elvis tata......nu era o provocare in sensul real al cuvantului; era la figurat! Si da.....e adevarat ca intri ca sa-ti ajuti colegii!!

antalkafka

Am și eu o nelămurire : pot beneficia de compensație de chirie în cazul în care aș închiria o locuință aflată în proprietatea sorei mele și a mătușii mele (sunt coprorietari). Sau ar trebui să fac contractul numai cu mătușa mea? Am înțeles că nu am voie să închiriez locuințe de la părinți sau copii. De la sora mea sau de la mătușa mea aș putea în mod normal nu? Ce părere aveți?

Edited by antalkafka
  • Upvote 1

Elvis

Nu am inteles niciodata de ce, presupunand ca esti un politist cinstit, trebuie sa inchei contracte de inchiriere cu rudele.

Parerea mea este ca trebuie sa cauti un apartament sau o casa care nu are nicio legatura cu rudele. Pur si simplu!

• Upvote 3

zcatalin

Am și eu o nelămurire : pot beneficia de compensație de chirie în cazul în care aș închiria o locuință aflată în proprietatea sorei mele și a mătușii mele (sunt coprorietari). 

Da, poti.

• Upvote 1

antalkafka

Da, poti.

Mulțumesc de răspuns. O altă chestie:

Art. 3.

(1) Poliţistul numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului în localitatea în care îşi are domiciliul beneficiază de compensaţie lunară pentru chirie dacă îndeplineşte cumulativ următoarele cerinţe:

f) în urma efectuării anchetei sociale se constată că poliţistul se află într-un caz justificat de a beneficia de compensaţie pentru chirie.

Știe cineva cum se constituie această comisie care va efectua această anchetă socială? Și ce se verifică? Suntem 4 în familie (eu, părinții și sora mea)?

Nu am inteles niciodata de ce, presupunand ca esti un politist cinstit, trebuie sa inchei contracte de inchiriere cu rudele.

Parerea mea este ca trebuie sa cauti un apartament sau o casa care nu are nicio legatura cu rudele. Pur si simplu!

Așa este, vă dau dreptate. Dar sunt mulți proprietari care nu mă lasă, de exemplu să cumpăr mobilă sau eventual să renovez o cameră și să scad aceste cheltuieli din chirie și cu rudele mele mă înțeleg mai bine. Mi se pare mai flexibil să închiriez un apartament de la o persoană pe care o cunosc decât de la una care vrea numai bani și cât mai repede. Și de ce să plătesc toate astea din buzunarul meu? Oricum nu vrea să le iau cu mine că nu am ce să fac cu ele....

• Upvote 1

zcatalin

Ar trebui sa fie o procedura care spune exact din cine e compusa comisia (daca imi amintesc bine e presedinte, secretar si 1/2/3 membri). La mine au venit 2, m-au intrebat de ce nu mai pot sta cu parintii, desi era scris si in raport, si-au notat niste detalii despre locatia de resedinta si domiciliu (le trebuie pt procesul-verbal al anchetei) si au plecat in 10 min. Vei fi contactat din timp sa pregatesti eventuale hartii pentru comisia de ancheta (adeverinta de la asociatia de locatari unde te muri, mie mi-au cerut si o copie dupa contractul locuintei de domiciliu, ca sa vada daca as fi avut loc si conditii de stat acolo).

alexandru233

As avea o intrebare , in cazul in care prima functie in care voi fi numit va fi in localitatea de domiciliu , dar eu posed 50% din apartamentul parintiilor mai am dreptul la bani de chirie? 

Marius

Sub ce formă deţii acest procent din apartamentul părinţilor? Există un document, ceva?

alexandru233

In urma decesului tatalui meu am facut partaj cota parte cu mama mea 50 /50 la notar.

Edited by alexandru233

Marius

Nu mai ai dreptul la compensaţia de chirie, pentru că eşti proprietar d.p.d.v. legal.

alexandru233

Multumesc pentru raspuns.

Elvis

Comisia este formata de regula din 2 sau 3 lucratori de la SRU.

Este o formalitate.

Edited by Elvis

Marin81

A aparut pe site-ul snppc un proiect de lege care va schimba conditiile de acordare a chiriei. Se pare ca domnii de la snppc au considerat ca sunt mai indreptatiti sa primeasca chirie doar politistii numiti in prima functie si cei transferati. Institutia mutarii a ramas in acest proiect al legii 360 din 2002 dar cei mutati in interesul serviciului nu vor mai primi chirie. Opinez ca aceasta propunere este una discriminatorie avand in vedere ca nu este nici o diferenta in politistul numit in prima functie care a optat in ordinea mediei de la unitatile de invatamant locul unde va lucra si cel care a ocupat pe parcurs tot prin conscurs un loc vacant solicitat a fi ocupat de catre inspectorate.  Chiar si fata de cei care sunt transferati(asta e cu dedicatie pentru cei slugarnici intereselor sefilor) sau numiti in prima functie lucrurile nu vor sta bine deoarece nici ei nu vor beneficia de compensatie daca domiciliaza in localitatea unde este unitatea lor. Astfel domnii de la snppc au considerat ca daca ai domiciliu stabilit in apartamentul construit din munca parintilor poti sa-i dai efectiv afara in temeiul acestei legi ca sa locuiesti tu ca politist in acea locuinta si sa incerci sa-ti intemeiezi o familie si sa te dezvolti social. Sau sa stai ca vita-n grajd impreuna cu parintii in aceeasi locuinta. Fara a se respecta intimitatea familiei, fara certuri intre parinti si politist si sotul acestuia. Cititi si restul propunerilor sa vedeti si restul aberatiilor in cuprinsul propunerilor.  http://www.snppc.ro/stire.php?id=402&idu=com

Edited by Marin81

Elvis

Cei mutati in interesul serviciului vor primi chirie.

Da un copy paste sa vedem si noi de unde ti-ai dat tu seama ca cei mutati in interesul serviciului nu mai primesc chirie. Nu ii iubesc pe cei de la SNPPC dar nu este proiectul lor, este proiectul ministerului.

Edited by Elvis

Marin81

Compensaţia lunară pentru chirie

Art. 93. – (1) Poliţistul numit în prima funcţie sau transferat în interesul serviciului într-o altă localitate decât cea în care îşi are domiciliul şi care nu deţine locuinţă proprietate personală în localitatea în care îşi desfăşoară activitatea sau pe o rază de 30 de km., nici el şi nici soţia/soţul acestuia, în situaţia în care nu i se poate asigura spaţiu de locuit care să îndeplinească cerinţele minimale prevăzute de Legea nr. 114/1996, în conformitate cu prevederile art. 91 lit. g), beneficiază, la cerere, de dreptul de decontare a chiriei plătite pe baza unui contract de închiriere a unui spaţiu de locuit în acea localitate sau pe o rază de 30 km., încheiat în condiţiile legii, denumit în continuare indemnizaţie de chirie.

(2) Poliţistul numit în prima funcţie sau transferat în interesul serviciului în localitatea în care îşi are domiciliul, dar care nu deţine locuinţă proprietate personală în localitatea în care îşi desfăşoară activitatea sau pe o rază de 30 de km., nici el şi nici soţia/soţul acestuia, în situaţia în care nu i se poate asigura spaţiul de locuit care să îndeplinească cerinţele minimale prevăzute de Legea nr. 114/1996, beneficiază, la cerere, de dreptul de decontare a chiriei plătite pe baza unui contract de închiriere a unui spaţiu de locuit în acea localitate sau pe o rază de 30 km, încheiat în condiţiile legii, în cazuri justificate, pe baza rezultatelor anchetei sociale efectuate de o comisie constituită în condiţii stabilite prin ordin al ministrului afacerilor interne, însuşite de către şeful unităţii din care face parte poliţistul, la solicitarea acestuia.

(3) Indemnizaţia de chirie nu se acordă poliţiştilor care şi-au cumpărat locuinţa de serviciu în condiţiile Legii nr. 562/2004 privind autorizarea instituţiilor publice din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională de a vinde personalului propriu unele locuinţe de serviciu pe care acestea le au în administrare, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia situaţiei în care aceştia au fost transferaţi în interesul serviciului, detaşaţi, delegaţi ori împuterniciţi într-o funcţie de conducere în altă localitate decât cea în care se află respectiva locuinţă şi îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezentul articol pentru acordarea acestui drept.

(4) Nu beneficiază de indemnizaţia de chirie poliţistul care, ulterior numirii în prima funcţie sau transferului în interesul serviciului, a înstrăinat o locuinţă proprietate personală, care îndeplineşte cerinţele minimale prevăzute de Legea nr. 114/1996, el sau soţul/soţia acestuia, după căsătorie, în localitatea în care îşi are sediul unitatea la care este numit în prima funcţie sau transferat în interesul serviciului sau pe o rază de 30 km. şi nici poliţistul care beneficiază de o formă de sprijin pentru folosirea/închirierea/achiziţionarea/construirea unui spaţiu locativ, el sau soţul/soţia acestuia.

(5) Poliţistul transferat la cerere nu beneficiază de indemnizaţie de chirie.

(6) Indemnizaţia de chirie se acordă, în condiţiile aplicării în mod corespunzător a prevederilor alin. (1) - (5), şi poliţistului detaşat, delegat, pus la dispoziție sau celui împuternicit într-o funcţie de conducere în altă localitate decât cea în care îşi are sediul unitatea în care este încadrat, cu excepţia situaţiilor în care, în cazul detaşării sau delegării, aceştia beneficiază de decontarea cheltuielilor de cazare, potrivit prevederilor legale.

(7)  Plafonul în limita căruia se acordă indemnizaţia de chirie în condiţiile alin. (1) - (6), se stabileşte anual, pe localităţi, prin ordin al ministrului afacerilor interne, în raport cu preţul chiriei practicat la nivelul pieţei.

(8) Metodologia privind condiţiile de acordare şi sistare a indemnizaţiei de chirie se aprobă prin hotărâre a Guvernului.

S-a inlocuit termenul de "mutare" cu "transfer". Mutarea ramane reglementata in continuare in propunerea legislativa de modificare a legii 360/2002(conform legii188, banuiesc statutul functionariului public). Astfel va fi "crestere economica" prin taierea unor drepturi salariale ale unor angajati. Partea buna e ca vor da la pretul mediu al chiriei si se va aproba pe o distanta de maxim 30 de km de localitatea unitatii. in alineatul 2 nuanteaza vad , totusi, conditia domiciliului.

Marius

Am iniţiat un topic nou aici:

Vă rog să discutăm acolo despre PROPUNERILE de modificare ale statutului, iar acest topic să rămână numi cu discuţiile despre prevederile legale aflate în vigoare.

Mulţumesc pentru înţelegere.

iorga

buna ziua.   ma intereseaza si pre mine daca pot beneficia de chirie lunara daca  stau in apartamentul socrului meu,   si eventual daca  nu pot beneficia.....unde se regaseste  acest articol care nu-mi da voie sa fac un contract de chirie cu socrul meu   .    va multumesc anticipat

zcatalin

HG nr. 284/2005 art. 3 indice 1.

Nu poti beneficia. Stiai asta, dar esti prea comod sa citesti si ultima pagina din topic macar...

• Upvote 1

crispauly

nu puteti beneficia va interzice hg 284/2005

ART. 3^1
    (1) Nu se acordă compensatia lunara pentru chirie în situaţia în care contractul de închiriere a fost incheiat cu copiii/parintii politistului ori ai sotiei/sotului acestuia/acesteia.

therealovy77

Buna ziua. Am si eu doua intrebari, daca se poate:

- Daca politistul detine in urma unui partaj o cota parte mica (de exemplu 1/8) dintr-o locuinta si celelalte rude nu sunt de acord sa locuiasca acolo, poate sa mai primeasca compensatia pentru chirie (in HG scrie ca politistul nu trebuie sa detina locuinta personala, iar el detine la comun cu alte persoane acea locuinta)?

- Daca politistul locuieste cu parintii si e trecut in contractul de inchiriere cu statul de cand era copil (dar titularul repartititiei e unul dintre parinti), s-a casatorit si vrea sa plece cu sotia sa inchirieze alta locuinta (normal, stergandu-se din acel contract cu statul), poate sa mai primeasca apoi compensatia pentru chirie?

Multumesc.