Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Raduku

Pot conduce in strainatate cu permisul suspendat in Romania?

Question

Raduku

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu o mica informatie , locuiesc in italia iar de curand am facut o vizita in tara , pe drum cand ma intorceam inapoi in italia am facut o depasire pe linia continua . Mi sa suspendat permisul(permis eliberat de pol romana nu strain) pe o perioada de 1 luna de zile si mi sa dat o dovada de 15 zile , la granitza cand sa ies mi sa spus ca nu pot sa conduc deoarece dovada e valabila doar pe teritoriul romaniei pe cand politistul care mi-a suspendat carnetul mi-a spus ca pot conduce si in afara tarii ca legea se aplica doar pe teritoriul romaniei .. explicati-mi si mie va rog cum sta treaba cu asta.. pot conduce aici in italia sau nu daca eu am permisul suspendat in romania , si daca da pot conduce ce trebuie sa fac sa ma duc la politia italiana si sa cer o foaie ceva ?

Va multumesc anticipat !!

Edited by Raduku

Recommended Posts

• 0
alin2770

permisul tau va ajunge la autoritatiule emitente, in cazul de fata la cele italiene, de unde il poti recupera

• 0
Raduku

nu m-am lamurit cu nimik .. permisul meu este eliberat de pol rutiera romana .. nu este permis de conducere italian ... mie mi sa spus ca dupa ce trece perioada suspendari permisului meu il pot recupera de la politia rutiera din galati (totodata legea este aplicata doar pe teritoriul romaniei) .. unde am si buletinul si adresa de pe permis .. astfel eu inainte sa ies din tara am facut o procura pentru unchiul meu sa il poata ridica eventual el cand expira si sa mi-l trimita ... intrebarea era dak eu pot conduce pe teritoriul italiei atata timp cat eu am permisul suspendat in romania pentru ca am depasit pe linia continua ???

• 0
Marius

alin2770 tu nu citesti inainte de a scrie? Permisul omului este romanesc.

• 0
maxu08

dovada nu este valabila decit pe teritoriul romaniei. in afara tarii, singurul act emis de autoritatile romane si recunoscut de cele straine este permisul auto.

pe de alta parte, orice suspendare de permis in Romania este valabila pe tot teritoriul UE, deci nu ai nici o sansa. asteapta pina iti trece suspendarea si iti ridic permisul de la Galati.

• Upvote 1

• 0
Raduku

Lucrul acesta mi se pare o prostie .. deci eu nu am baut nu am omorat pe nimeni .. daca eu nu eram cu cineva in masina care sa aive permis ce faceam trebuia sa ma intorc inapoi in galati ca nu puteam sa ies din tara cu dovada care imi da dreptul sa circul inca 15 zile ?? chiar nu exista nici o lege care sa zica nimik despre lucrul asta ? chiar atata de prost sa fie facut sistemul nostru ?

• 0
maxu08

exact, te intorceai la galati si luai autocarul. orice fapta nelegala se sanctioneaza si suporti consecintele sanctiunii - una dintre ele este ca nu poti circula in afara tarii in baza dovezii. data viitoare respecta legea si te poti plimba cu masina unde vrei tu, in toata Europa.

• 0
Raduku

ok maxu08 am inteles lucrul asta am gresit platesc conform legii nu am nimik impotriva cu asta.. dar sa stii ca asta tot denota ca tara noastra mai are mult de lucrat pana ajunge cu picioarele pe pamant si cu legile cum trebuie deoarece eu in loc sa stau 30 de zile cat e normal sa fie carnetul meu suspendat stau 45 si totusi nu inteleg pentru ce se mai spune ca legea se aplica doar pe teritoriul romaniei dak eu nu am dreptul sa conduc nicaieri ...

• Downvote 2

• 0
maxu08

nu inteleg ce nu intelegi - poti circula 15 zile DOAR in Romania si ai pauza TOTALA doar 30 de zile. unde vezi tu ca stai 45 de zile? doar ptr ca nu poti circula in UE pe baza dovezii asta nu inseamna ca stai 45 de zile, legal vorbind.

este ca si cum ai spune ca daca iti pierzi CI si pasaportul ti se interzice dreptul la libera circulatie in spatiul Schengen. incorect.

• 0
Raduku

Pai pauza mea TOTALA de 30 de zile + Pauza de 15 zile (dovada inlocuitoare care nu am voie sa circul in afara romaniei) rezulta 45 de zile ... Chiar e greu sa faci un calcul sa vezi cate zile nu am dreptul sa circul ? Ce treaba am eu cu romania daca eu nu mai sunt in tara respectiva acuma .. eu vorbesc despre ITALIA .. cum am si mentionat de la bun INCEPUT IN INTREBARE... AM SAU NU DREPTUL SA CIRCUL IN ITALIA DACA AM PERMISUL SUSPENDAT PE TERITORIUL ROMANIEI AVAND IN CONSIDERARE CA LEGEA SE APLICA DOAR PE TERITORIUL ROMANIEI... ?? Este asa de greu de raspuns la intrebarea asta ?? Daca nu ai idee si nu stii despre ce am intrebat aici te rog nu mai raspunde la topic .. !!!

• 0
Catalin

Nu legea se aplica doar pe teritoriul Romaniei. Dovada inlocuitoare a permisului de conducere este valabila doar in Romania.

E o mare diferenta, nu confunda cele doua lucruri.

Dovada inlocuitoare a permisului de conducere are rolul de a certifica faptul ca permisul de conducere a fost retinut de politie. Acesta este rolul ei.

• 0
Raduku

Catalin ... Mi sa spus foarte clar de catre politisti si de catre un avocat ca legea pentru care mi sa suspendat mie permisul este aplicata doar pe teritoriul Romaniei .. !!! am inteles problema cu dovada ..

• 0
Catalin

Si aici la fel. Ti s-a spus si de catre politisti si de catre un avocat, ca suspendarea permisului se aplica si in afara tarii. :D

• 0
Raduku

Merci pentru tot .. !! Dar pe bune care mai poate intelege ceva in tara aia .. !! Unu zice ca nu .. altul zice ca da .. !!! Si tot asa ... oricum am inteles .. am sa astept perioada asta si nu am sa conduc !!!

• 0
SandoKhan

E valabil si pentru Italia. Crezi ca daca iti retinea permisul de conducere Politia italiana, crezi ca ai mai fi avut dreptul sa conduci in orice tara din U.E pe perioada suspendarii? Iar dovada de retinere data de italieni ar fi fost valabila pe teritoriul Schengen. Cum ai fi ajuns la un punct de trecere a frontierei de la frontiera externa Schengen ai fi trecut doar ca pieton.

• 0
Cromatic

Omul vrea sa circule intr-o tara a UE pe baza dovezii inlocuitoare, asta era problema, si are perfecta dreptate pentru ca nu se poate ca permisul sa fie valabil in toata UE iar dovada inlocuitoare sa fie valabila doar in Romania, trebuie sa fie amandoua valabile in UE atata timp cat esti tara membra. Ganditi-va ca Romania poate sa fie doar tara de tranzit, ce face omul ala cand trece in tara vecina tot membra a UE ? si apropo, unde scrie ca dovada inlocuitoare este valabila doar in Romania?

• 0
Catalin

Daca vrea sa circule intr-o tara UE atunci trebuie sa conduca cu atentie astfel incat sa nu incalce nicio regula de circulatie, pentru a nu intampina astfel de neplaceri.

Scrie chiar pe formularul dovezii inlocuitoare ca este valabila numai pe teritoriul tarii.

Dovada inlocuitoare, nu este un permis de conducere provizoriu, sau altceva de acest gen, este exact ce spune si numele, actul cu care faci dovada ca ai avut permis de conducere si acesta a fost retinut.

Nu este obligatoriu sa mai ai dreptul sa conduci dupa ce permisul de conducere a fost retinut. Sunt destule situatii prevazute de lege in care dovada inlocuitoare se elibereaza fara drept de circulatie.

• 0
Cromatic

OK, sunt de acord dar daca asta i se intampla unui cetatean dintr-o tara membra UE, alta decat Romania, ce face, nu mai poate sa conduca inapoi in tara de domiciliu?

• 0
CITADELA

RaduKu,

Respect parerea ta, insa nu sunt de acord cu nemultumirile tale, care nu sunt justificate. Imi lasa impresia ca degeaba ai stat prin Europa occidentala, pt ca ai ramas cu aceeasi mentalitate balcanica. Nu cred ca ai fi comentat atata daca sanctiunea era aplicata de autoritatile italiene, efectul fiind acelasi - nu mai poti sa conduci, pt ca tr sa suporti consecintele faptelor tale.

Daca tot nu ai inteles unde bat apropos, te rog sa te duci la oricare Consulat romanesc din Italia si o sa vezi in ce hal se comporta compatriotii nostrii , aceiasi care stau cuminti si ordonati la coada la serviciile sociale italiene etc.

In concluzie: daca raspunsurile primite pe acest forum nu te multumesc, iti recomand sa consulti un avocat, care o sa-ti spuna aceleasi lucruri. Ai posibilitatea de a contesta sanctiunea, daca te simti nedreptatit de masura luat de politistul rutier.

In rest, nu este nimic de dezbatut, si ca sa nu incep o prelegere despre legislatia europeana in materie, iti dau o tema de gandit foarte simpla: timp de 30 zile nu ai permis, fie el romanesc, fie italienesc etc, atunci cu ce o sa conduci in Europa ?!

Nu vreau sa fiu foarte rautacios, dar mai ramane sa te plangi ca nu ai putut sa spaguiesti politistul rutier sa le lase in pace :ner:

Edited by CITADELA

• 0
Catalin

OK, sunt de acord dar daca asta i se intampla unui cetatean dintr-o tara membra UE, alta decat Romania, ce face, nu mai poate sa conduca inapoi in tara de domiciliu?

Corect. A comis-o trebuie sa suporte consecintele, se intoarce cu alt mijloc de transport sau alta persoana care sa-i conduca masina, la fel cum suporta si romanii nostri consecintele cand calca pe bec acolo.

E vorba de reciprocitate aici. :D

Dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice este un privilegiu, nu o obligatie. :naughty:

• 0
Raduku

Dar eu sunt nemultumit din alte puncte de vedere .. daca intradevar permisul ti se suspenda nu numai pe teritoriul romaniei si legea aplicata este pe toata uniunea europeana .. atunci de ce exista legea in tara ca atunci cand ai un permis emis de alta tara si ti se suspenda in romania se poate face o procura la notar prin care scrii ca iti asumi raspunderea de a nu conduce pe teritoriul romaniei pe timpul suspendarii permisului si ti se restituie permisul inapoi in mana ca sa poti pleca din tara si sa poti conduce in orice alta tara mai putin romania ??? Unde sunt drepturile egale avand in considerare ca daca ai permis emis de alta tara poti face cererea asta si daca ai permis emis de tara ta se suspenda dreptul in toata uniunea europeana si nu se poate face o astfel de cerere ??

Din pacate Catalin se pare ca nu stii regulamentul tarii tale si mai si lucrezi cu el .. Iti spun eu Cromatic .. exista o lege prin care te duci la un notar faci o procura precum ca iti asumi propria raspundere de a nu conduce in tara respectiva pe timpul suspendarii permisului tau iar cu procura aia te duci la politie si ti se restituie permisul in mana ca sa poti sa pleci din tara .. Mentionez ca pentru asa ceva mi sa spus clar ca permisul trebuie sa fie emis de orice alta tara din UE in afara de Romania ...

• Downvote 2

• 0
Catalin

Care e aceea lege? Uimeste-ne!

• 0
Motoboom

:ner: Legea lui Raduku :ner:

• 0
Raduku

Doamne sincer va zic degeaba lucrati in politie ca va contrazice`ti non stop si nici macar nu cunoaste-ti .. te las pe tine sa te duci ori la biroul de eliberari permise .. ori la un notar sa intrebi .. !!! si ai sa vezi .. !!! Lucrul asta este facut deja de 4 prieteni .. !! asa ca nu ma contrazic degeaba.. dar tu care habar nu ai te contrazici degeaba...!!!!

• Downvote 4

• 0
Elvis

Domnule raduku , ma scuzati ca intervin.

As dori respectuos sa va pun o intrebare:

Ati intrat sa intrebati sau sa ne dati lectii?

Eu zic ca putina modestie nu ar strica, fiindca s-ar putea sa va muste tastatura.

Cu deosebita consideratie. :emo-yessir:

Edited by Elvis

• 0
Catalin

Daca esti asa de destept si atotstiutor de ce nu ne indici aceea lege despre care tot vorbesti?

Spune-ne numarul legii si articolul care prevede asa ceva si atunci putem discuta.

Pentru ca asa doar discutam despre barfele si ceea ce mai debitati, tu impreuna cu amicii tai, dupa cateva ore in care v-a batut soarele-n cap pe la cules de capsuni.