Jump to content
POLITISTI.ro

Snake

Doua Job-uri

Recommended Posts

Snake

Daca lucrez ca politist intr-un judet, pot in acelasi timp sa detin si functia de inspector de obiectiv in cadrul unei societati de paza intr-un alt judet, fara a intra sub incidenta statutului politistului? Rog un raspuns detaliat , va rog.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Sigur nu.

Ai grija si nu te baga daca vrei sa nu fii pus pe listele cu disponibilizari.

dorian

Daca lucrez ca politist intr-un judet, pot in acelasi timp sa detin si functia de inspector de obiectiv in cadrul unei societati de paza intr-un alt judet, fara a intra sub incidenta statutului politistului? Rog un raspuns detaliat , va rog.

Dacă lucrezi în două județe diferite nu înseamnă că lucrezi în două țări diferite. ;) Vezi să nu cazi în abatere, fiindcă nu poți efectua decât activități artistice de creație (pictură, sculptură, muzică, balet, etc.) :ner: și alte câteva astfel de activități extraprofesionale.

SandoKhan

Eu zic sa te apuci de balet. E foarte banos ....

allyyys25

Un raspuns pertinent, in masura sa te lamureasca pe deplin poti gasi pe INTRAPOL, la sectiunea Organizatii sindicale..nu mai retin exact..ori la CNP ori la SNPPC stiu ca am citit nu demult un astfel de articol..in care era detaliat pe mai multe sfere de activitate ..Ce retin si iti pot spune sigur era faptul ca un lucrator al S.I.F. nu poate fi actionar al unei S.C., un politist rutier nu poate fi instructor auto..Erau mai multe particularitati, dar nu am citit tot, stiu doar ca este! S-ar putea ca functia ce te intereseaza pe tine sa nu fie incompatibila cu meseria de politist! :unsure: La o sedinta cu sindicatul, acum o luna...ni s-a spus cand avem astfel de nelamuriri sa ne interesam la ei..ei la randul lor fac adresa mai departe, se intereseaza exact si iti vor comunica scris! Sincer, nu cred ca functia pe care vrei tu sa o ocupi sa iti fie interzisa prin vreo lege, statut, dispozitie, etc...Intereseaza-te prin sindicat sau Serviciul de Resurse Umane, nu sta prea mult pe ganduri, nu astepta..ca poate pierzi o sansa..si ar fi pacat!!...

Edited by allyyys25

LORD

In conditii actuale, pozitia ta este extrem de delicata, colega SNAke, este ceva de genul cu fundul in doua barci. Legile se bat cap in cap, ANI si legea salarizarii de anul acesta spuneca politistii pot sa aiba si al doilea job, insa Legea de organizarea a Politiei si cea privind statutul politistului interzic aceasta cu exceptia activitatilor didactice si de cercetare (ceea ce nu este cazul tau din elementele pe care le-ai dat ). Mai mult , din cate imi aduc aminte cu circa 1-2 luni in urma , Directia Juridica a M.A.I. (departamentul care, printre altele interpreteaza legile in ministerul nostru ) la solicitarea nu mai stiu carui sindicat i-a raspuns cu o adresa ca se aplica legea speciala (varianta a doua care ti-am spus-o ) si nu poti avea oricare al doliea job, decat in cele doua conditii.

Recomandarea mea este sa stai in banca ta, cel putin pana trece valul, nu de alta dar este un motiv excelent si intemeiat, vorba reclamei de la o bautura energizanta - Sa iti dea aripi - din Minister. Crede-ma ca este foarte usor sa te depisteze,in era informatizarii, a computerelor, intrucat esti remunerat, se retin taxe si impozite catre stat si te depisteaza la fisc pe baza CNP -ului. In fond este alegerea ta daca crezi ca te prinde titulatura pompoasa de inspector de obiectiv la o societate de paza (ceea ce se reduce pana la urma la functia de paznic sef) lasa-te de politie sau fa o optiune . Insa trebuie sa te gandesti si la faptul ca meseria de politist este frumoasa, chiar daca nu mai are privilegii, eu o fac din pasiune desi uneori pasiunea asta imi cam chiolaie prin mate si bate vantul in portofel, si zic de sute de ori ca am sa ma las, a doua zi uit si o iau oar de la capat. Dar cine stie poate sunt eu mai conservator si nu am gandirea moderna a altor generatii, insa un lucru mi-e clar : Daca ai intrat in politie, sa faci avere si sa ai bunastare, trebuie sa iti iei gandul cel putin in urmatorii cativa ani, desi mi-as fi dorit putina stabilitate si decenta, dar asta de multe ori nu o gasesti nici la politistii americani care si ei sunt prost salarizati fata de privat.

Cred ca am glosat prea mult pe acest subiect, esenta este : Optiunea este in mainile tale !

Elvis

Atributiunile din fisa postului sunt incompatibile cu meseria de paznic.

Eu zic sa iti vezi de treaba.

Parerea mea. :emo-yessir:

alin2770

poate posta cineva joburile pe care le mai putem practica in paralel, sau mai bine zis in afara serviciului, pt fiecare structura in parte sau formatiune?

Elvis

Pana la data cand vorbim, cel putin din cate cunosc eu:

-frizer

-cofetar

-croitor

-lautar

-director de pensiune

-profesor

-cercetator

Daca mai stiti si alte meserii puteti sa le postati.

SandoKhan

Primele cinci sunt incompatibile cu meseria de politist.

• Upvote 1

radusandu

Citeste aici:

Elvis

"Art. 96. - (1) Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului." - Legea nr.161/2003 asa cum a fost modificat prin art.52 din Legea nr.330/2009.

Art. 94 alin. 2 din Legea nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei a fost modificat de art. 51 din Legea cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice nr. 330/2009; functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura alte activitati, remunerate sau neremunerate, dupa cum urmeaza:

a) in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice;

b) in cadrul cabinetului demnitarului, cu exceptia cazului in care functionarul public este suspendat din functia publica, in conditiile legii, pe durata numirii sale[6];

c) in cadrul regiilor autonome, societatilor comerciale ori in alte unitati cu scop lucrativ din sectorul public (per a contrario, in entitatile cu scop nelucrativ din sectorul public, precum si in entitatile cu scop lucrativ si nelucrativ din sectorul privat interdictia nu opereaza);

d) in calitate de membru al unui grup de interes economic.

Prin exceptie de la regimul incompatibilitatilor, art. 96 alin. 1 din acelasi act normativ, asa cum a fost modificat de art. 52 din Legea nr. 330/2009, stipuleaza ca „functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.”

Aceste prevederi au intrat in vigoare tot la 12 noiembrie 2009, potrivit art. 52 din aceasta. Inainte, continutul lor era urmatorul: “functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice si al creatiei literar-artistice”. Iata deci ca s-a extins sfera exercitarii functiilor sau activitatilor „si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.” Apreciem ca trebuie precizat intelesul expresiei „in legatura directa sau indirecta” printr-un act normativ.

Pana atunci, ar fi util un punct de vedere din partea Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, intrucat aceasta, potrivit art. 4 alin. 1 lit. p) din Hotararea Guvernului nr. 1000/2006 privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale a Functionarilor Publici[7], „acorda sprijin si indrumare metodologica autoritatilor administratiei publice, in scopul aplicarii uniforme si corecte a legislatiei din domeniul functiei publice si al functionarilor publici”.

INCOMPATIBILIATAE.pdf

SANDOKAN eu zic sa nu te mai arunci.Asculta, poate inveti ceva.

SandoKhan

"....

Art. 94 alin. 2 din Legea nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei a fost modificat de art. 51 din Legea cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice nr. 330/2009; functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura alte activitati, remunerate sau neremunerate, dupa cum urmeaza:

d) in calitate de membru al unui grup de interes economic.

Prin exceptie de la regimul incompatibilitatilor, art. 96 alin. 1 din acelasi act normativ, asa cum a fost modificat de art. 52 din Legea nr. 330/2009, stipuleaza ca „functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.”

Toate alea cinci ori presupun ca faci parte dintr-un" grup de interes economic" sau au legatura directa sau indirecta cu una dintre atributiile oricarui politist, aia de a preveni si combate orice incalcare a legii, inclusiv cele din domeniul fiscal-financiar.

E foarte interpretabila treaba, iar cei care vor interpreta nu o vor face in niciun caz in favoarea politistului.

http://i.imgur.com/2tbfR.png

Edited by SandoKhan

Elvis

Sndokhan tu ai citit ce spune A.N.I.?

Eu iti spun ca nu este interpretabil absolut deloc.

Iar atat timp cat exista politisti care practica aceste meserii nu cred ca este loc de interpretari.

Conform celor spuse de tine politistii lautari sunt ,,ilegalisti"?

Eu zic ca trebuie sa ii decoram. :blink:

Edited by Elvis

SandoKhan

Daca nu platesc impozit pentru acea activitate atunci sunt ilegalisti :) Asta ca sa fac o gluma. Aici e doar teorie. Pana acum nu am vazut sau intalnit politist care sa desfasoare legal si alta activitate, cu exceptia ofiterului psiholog de la scoala pe unde am facut ceva cursuri de perfectionare.

Elvis

De Gheorghe Rosoga ai auzit?

Este cantaret de muzica populara.

Inca din 1995 cand am avut placerea sa intru in acest minister , domnul ofiter de MRU desfasura aceasta activitate.

Domnul Lupu Rednic tot lautar,ofiter, isi desfasoara aceasta activitate si este foarte prezent pe sticla.

La fel si sotioara dupa cate stiu.

Ciocarlia & co. :emo-yessir:

Edited by Elvis

Dorin17

Multi dintre noi ar avea nevoie de un alt job, asta e sigur, caci la salariile pe care le luam si la preturile din ce in ce mai mari,este necesar, dar NU E VOIE! Chiar daca ai munci cinstit in orice domeniu, zice-se ca intervine un conflict de interese. In cazul meu conflictul de interese este intre propriul buzunar si datoriile pe care le am, iar intrucat nu am voie sa desfasor o alta activitate, conflictul de interese de care am vorbit se adanceste serios! In rest numai de bine!

allyyys25

Recent, unui lucrator M.A.I.....nu conteaza cine, de unde...A.N.I. i-a raspuns ca functia de director de hotel nu este incompatibila cu meseria de politist!...Atunci, inseamna ca asa o fi!.. Si atunci, logic...ma intreb..de ce ar fi incompatbila cea de inspector de obiectiv?!.. Asa ca..solicita un raspuns celor de la ANI..Nu ai nimic de pierdut! Bafta!

Snake

esti o draguta. multumesc din suflet pentru raspuns.

multumesc oricum.....

muki

Pot face picturi si desene sa le vind??????

In loc de amenda pun sa cumpere o poza. :)))

SandoKhan

Merge. Zi-mi pe privat pe unde muncesti, stabilim data si cand trec cu masina pe acolo o calc in mod intentionat mai tare ca sa ma opresti in trafic. Garantat iau doua picturi. Eu una si nevasta una.... Benevol. Accept si semnez si amenda ca sa nu fie discutii....

Dorin17

Vreau si eu o pictura...! Dar sper ca ai preturi de criza!

muki

Da ok fac si la comanda cand veniti dupa ele sa nu va puneti centura de siguranta. :)

LORD

Iata un exemplu de inconstienta ,ca sa fiu delicat , iar in alta ordine de idei trebuie de remarcat titlul , unde nu se precizeaza ca este vorba de un politist de frontiera si nu de un politist.

ANI. Incompatibilitate subinspector de politie – administrator SRL. Sursa : - Juridice.ro din 15 mai 2011

Agentia Nationala de Integritate a dat publicitatii vineri, 13 mai 2011, faptul ca a constatat, în urma procedurilor de evaluare, încălcarea legislației privind regimul juridic al incompatibilităților de către Gheorghe Petru Giurgi, subinspector de poliție în cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Maramureș.

În urma evaluărilor efectuate, s-au identificat următoarele elemente:

- Gheorghe Petru Giurgi, deține, începând cu data de 01.11.2007, funcția de subinspector de poliție în cadrul Poliției de Frontieră Maramureș, prin dispoziția de numire nr. S/2820517 din 20.12.2007 a Șefului Inspectoratului;

- în perioada 20.11.1996 – 26.07.2010, GIURGI Gheorghe Petru a deținut calitatea de reprezentant al Asociației Familiale GiurgiI Petru;

- în perioada 17.10.2006 – 26.10.2009, a deținut calitatea de administrator al GIURGI ART S.R.L.

muki

Si daca nu infintezi SRL ???????

Numai cu libera practica se poate profesa arta (pictura , sculptura, grafica ect...)????????