Jump to content
POLITISTI.ro

Nu vom primi norma de hrana intreaga conf sefului IGPR

istoricu2
 Share

Recommended Posts

Nu stiu daca aici e locul potrivit pentru a posta asta :ieri la IPJ Galati a avut loc o sedinta la care a participat dl Liviu Popa. Acesta a anuntat ca in luna iunie nu vom primi norma de hrana intreaga ci doar jumatate. Acesta a mai spus ca abia in luna iulie vom primi norma intreaga si cealalta jumatate. Ce facem domnilor asteptam sa MURIM DE FOAME?:blink:

• Upvote 5

Eu propun sa stam asa ... -_- .... si sa acceptam tot ce nu ni se ofera. Nu e o varianta buna pentru noi, romanii?

• Moderator

E revoltator ce se intampla. Dupa ce ne-au bagat mana-n buzunar si ne-au amputat salariile, acum au ajuns la stadiul in care probabil traiesc cu impresia ca sunt stapanii unor sclavi pe plantatie. Nu mai au nicio jena sa ne bage mana-n buzunar ...

Ba chiar ne spun cu seninatate si relaxare, nimic altceva decat faptul ca in calitatea lor de "manageri" (pe care singuri si-au asumat-o) sunt ineficienti si incapabili sa asigure macar drepturile ce ni se cuvin.

PS:

istoricu2

ti-am dat un
add.png
pentru ca ai avut bunavointa sa ne spui si noua aceasta "mare decizie manageriala" a sefului politiei romane.

Macar acum stim si noi ce ne asteapta.

ms. vad ca nimeni de la galati nu are curajul sa posteze.oare de ce?

• Moderator

Pentru ca nu avem absolut deloc dezvoltat spiritul de colegialitate. Nu stim sa fim uniti si sa tinem aproape unii de altii. :(

Asta e si una dintre cauzele ce le permit sefilor sa ne batjocoreasca si sa faca absolut tot ce le trece prin cap.

• Upvote 1

Cum au curajul sa spuna ca nu au bani cand in unele localitati primari P.D.L se lafaie in bani si fac lucrari de mii de euro pe cateva bancute si cosuri de gunoi .RUSINE :emo-yessir:

Eheeeiii! Cata dreptate avea Cosbuc in versurile sale... !

Edited by Dorin17

Ba stii ceva? Nu se intampla nimic. Ei stiu fundamentul psihologic al romanilor si mai ales al lucratorilor din sistem. Asa ca stai linistit, vei lua bani mai putini si vei zice si sarut-mana ca vii la munca, unde din contra vei depune o sarguinta sporita in a-ti face treaba.

O stim si noi, o stiu si ei.

• Moderator

Mare dreptate ai Sandokhan...unii nu mai sunt demult politisti, au ajuns simpli sclavi pe plantatie. Imi pare rau sa spun, dar ma doare sufletul cand vad si printre noi cati ghiocei sunt... :angry:

• Upvote 1

Oare cand vom iesi din situatia asta de nesiguranta si stres continuu?Pentru multi ofiteri jumatate din norma de hrana poate nu reprezinta un semn de intrebare referitor la faptul daca se mai merita sa vii la serviciu,dar pentru agentii de politie cu siguranta inseamna o noua lovitura sub centura si asa destul de strânsă.Probabil la un salariu de 8000 lei poti sa apari si sa spui cu seninatate ca se vor diminua veniturile acest lucru neafectandu-te pe tine ca sef in mod direct.

Oricum,incepe sa se creeze o situatie fara precedent si nu stiu daca vom avea curajul sa facem ceva in acest sens,fiindu-ne caracteristic subjugarea pe plantatiile boieresti si transformarea conditiei umane de la acel politist care avea respectul de sine la iobagul cu fata schimonosita de mila si umilinta ce asteapta ca BOIERUL sa termine de ros carnea de pe ciolan in speranta ca poate il va arunca pe jos,ca tu sa te bati cu alte mii de amarati doar,doar vei reusi sa rozi zgârciul de pe ciolanul murdar de noroiul in care noi traim.

La Bucuresti mai marii SMECHERI se dau in judecata pentru fraude de sute de mii de euro,isi schimba locurile caldute intre ei dandu-ti impresia ca se iau masuri impotriva coruptiei si apar in fata ta ca luptatori anticoruptie,tinand discursuri spumante despre cat de bine ne va fi de acum incolo datorita faptului ca sunt ei la conducere si că CIROZĂ va fi viata cu ei in fruntea noastra dar bineinteles ca orice inceput paradisiac, noi iobagii,trebuie sa ne supunem si sa fim adeptii masurilor de austeritate pentru ca in viitorul mai putin apropiat si mai mult indepartat sa ne fie BINE.

Fratilor, sa nu ne fie cu suparare, dar am ajuns in aceasta situatie datorita noua, celor multi si executanti. Am avut oportunitatea sa ne impunem punctul de vedere de cateva ori, dar au fost prea multi lasi care stateau dupa colt si numarau cati sunt cei care pleaca la miting. Ganditi-va care era situatia in acel moment daca eram in loc de 7000 de politisti, 20.000. Nu se lasa doar cu demiterea ministrului, ne castigam si drepturile si respectul fata de guvernanati. Acum ne-au adus in situatia pe care si-au dorit-o : comentezi, nu-i nimic, este suficient un raport motivat catre seful inspectoratului, mutat initial intr-un colt uitat de lume si apoi un ordin semnat de ministru si esti destituit din politie. Aduceti-va aminte cum se intampla, de cate ori un coleg "cu sange in instalatie" spunea lucrurilor pe nume intr-o sedinta, in loc sa fie sustinut de colegii care aveau aceleasi probleme, il trageau de maneca sa stea jos, ca se uita un sef oarecare urat la ei. Acum ne-au adus unde vroiau, adica ne-au redus la tacere.Eu unul m-am luptat cat am putut pentru drepturile tuturor, desi pot spunea ca nu eu asi fi fost cel afectat si nu am motive sa ma ingrijorez nici acum pentru restructurari. Dar nu ma lasa inima sa nu-mi fac griji si pentru colegii mei cu care am lucrat mai bine de 20ani, sau cu cei tineri care sunt oameni deosebiti si care iubesc aceasta meserie, nu urmaresc alte avantaje. Si totusi imi pun intrebarea, nu cumva acum este momentul sa aplic si eu aceeasi regula ? NU MĂ DOARE - NU MĂ LEG....., NU MA "MÂNCĂ" NU MĂ FREC ! :emo-yessir::emo-yessir:

• Upvote 2

• Moderator

drAGO5, cel putin la noi la Valcea, exista o mentalitate de te doare mintea efectiv. Pozitia ghiocelului este specifica, toti stau si asteapta sa le pice mura in gura. Cand se vor trezi, in ceasul al 12-lea? Sa le fie rusine tuturor lasilor din politia romana care ne trag si pe cei care vrem corectitudine si respectarea drepturilor noastre. Rusine, pentru ca nu mai sunt politisti, ci simpli slujbasi la stat, simpli sclavi pe plantatie, onomatopeic vorbind. Mi-e scarba de astfel de specimene. :doh:

Situatia se va reglementa de la sine. Nu exista decat doua modalitati!

Primo: daca in structurile de OSP vor exploda sinuciderile si razbunarile pe sefi cu arma in mana. E varianta cea mai putin probabila, pentru ca noi nu suntem japonezi.

Secundo: e o varianta care dureaza mai mult, cativa ani. Vor observa ca oamenii incet - incet pleaca din sistem, si le va fi din ce in ce mai greu sa atraga palmasi in sistem. Va fi cam aceeasi situatie de la MApN unde incepe sa fie criza de palmasi (a se citi gradati si soldati). Astfel in timp MAI se vor deprofesionaliza masiv mai ales pe categoriile de la baza de personalului (subofiteri si agenti) si le va aparea din ce in ce mai clar spectrul in care ei comanda-ei executa. Aceasta situatie combinate cu o stare exceptionala care sa tina 2-3 saptamani vor scoate in fata amatorismul celor de acum (care poate atunci nu vor mai fi in sistem, adica "dupa mine potopul"). Abia atunci vor incepe sa se gandeasca si la oameni.

Ei, sefii politici si/sau pofesionali, nu constientizeaza ca tot ce are mai de pret acum MAI sunt oamenii si profesia lor. Cand vor ramane doar oamenii.... va fi distractie mare.

Edited by SandoKhan

• Moderator

Eu totusi nu pot sa inteleg care ar fi motivatia din spatele unui asemenea gest, respectiv a ne da jumatate din norma de hrana in luna iunie, pentru a recupera in iulie... :blink: Nu cumva vor sa ne aduca la salarii sa zicem de 1000 de lei cu tot cu norma de hrana? Le urez succes in a intinde coarda...sa vedem cand s-o rupe. :hmmmt:

Poate se satura cineva intr-o zi si o sa intinda mansonul pe spatele astora care tot intind la coarda!

Pupincuristii, incompetentii si santajabilii sunt la mare cautare in acest minister cum de altfel si in toata tara.Din cauza lor am ajuns asa si vom ajunge si mai rau.80% din acest minister nu au coloana vertebrala, sunt incompetenti si cel mai important santajabili si creduli.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Probabil spun ca nu mai au bani la buget pentru primul semestru, iar in iulie cand trec in sem.II, se poate face rectificare bugetara. Banuiesc ca acesta ar fi unul dintre argumente :hmmmt:

• Moderator

Dar uite ca nici eu nu mai am bani si chef de munca cu cetatenii... :blink:

• Upvote 1
  • Downvote 1

• Membru

de cate ori MAI a mai castigat bani la rectificarea bugetara?mai ales ca e vorba de fondul de salarii...

Edited by georgedi

probabil a zis ca ne va lua jumatate din norma de hrana pe luna iunie si ca ne va da-o inapoi in luna iulie pt ca noi sa tacem. si daca o facem atunci acest liviu popa va zice: "lasa ma ca astia nu comenteaza asa ca de acum incolo le dam fara norma de hrana si sa ia 1000 lei salariu ca si asa Politia asta e plina de betivani si nenorociti"

Daca se confirma ce spune istoricu2 in curand o sa aducem bani de acasa sa ne mearga vechimea!

Cum am mai spus pe aici ei arunca zvonul iar noi il ducem mai departe pana el devine normalitate.

,,Sa va fereasca Dumnezeu cel sfant,

Sa vrem noi sange nu pamant."

• Upvote 1

• Moderator

ca si asa Politia asta e plina de betivani si nenorociti"

de curvari a uitat domnu sa zica :ner: