Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
pyanystul

Ma ofer ca voluntar pentru politie

Question

pyanystul

Cineva interesat?

Multumesc.

• Downvote 2

Recommended Posts

• 0
Marius

Nu ai avut curiozitatea să cauti si să citesti ce este scris pe forum referitor la acest subiect, asa-i?

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
pyanystul

Am citit, nu doresc informatii cum sa devin volutar, ci ma ofer ca voltuntar.Poate pe acest forum exista un politist care are nevoie de un voluntar.

• Upvote 1
  • Downvote 2

• 0
pyanystul

Daca spuneai acum vreo luna... Am legat si numerotat vreo 35 de volume intr-o zi...

Adica?, ce inseamna ca ai numerotat si legat...35 de volume?

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
danpin

O parte din munca de poliţie.

• Upvote 3

• 0
bozo

Si la noi trebuie zugravit, pus parchet si refacut instalatia electrica.

Ai de munca!

• Upvote 1

• 0
pyanystul

Si la noi trebuie zugravit, pus parchet si refacut instalatia electrica.

Ai de munca!

Si cine te tine sa nu treci la amenajari?
  • Downvote 4

• 0
bozo

Pai am trecut, dar tu ai zis ca te oferi voluntar.

• 0
Ramtha

Si cine te tine sa nu treci la amenajari?

Esti cam obraznic, nu ti se pare?

• Upvote 2

• 0
bozo

Nu e, habar nu are ce inseamna munca de politie in realitate si in Romania. Vorbeste din ce vede in filme.

Credea ca il punem sa instrumenteze niste dosare sau sa prinda ceva criminali :)))

El nu stie ca noi chiar facem ceea ce i-am spus ...

Edited by bozo

• 0
Cezar
  • Upvote 9

• 0
pyanystul

Esti cam obraznic, nu ti se pare?

De ce sunt obraznic?Tu ai tupeu de nesimtit, adica eu vin si intreb daca cineva are nevoie de un VOLUNTAR IN POLITIE (stai sa scriu mai mare ca poate nu ai vazut!) VOLUNTAR IN POLITIE, si domnul bozo, ma invita sa particip la activitati de amenajare.Acesta este forumul politisti.ro, sau voluntari-in-amenajari.ro?

Nu e, habar nu are ce inseamna munca de politie in realitate si in Romania. Vorbeste din ce vede in filme.

Credea ca il punem sa instrumenteze niste dosare sau sa prinda ceva criminali :)))

El nu stie ca noi chiar facem ceea ce i-am spus ...

Foarte rau ca faceti ce ai spus!Exista un cuvant care se numesete demnitate....

Da' imi da si uniforma daca ma inscriu ca voluntar, nu?

• Downvote 5

• 0
Marius

Te-am întrebat dacă ai citit ce este scris pe forum referitor la acest subiect, şi ai răspuns afirmativ. Te rog mai citeşte încă o dată şi poate reuşeşti să înţelegi că nu se mai face voluntariat la poliţie.

Insişti degeaba.

• 0
bozo

Demnitate ar fi sa te audiez intr-un birou vopsit ultima data acum 20 de ani si sa iti cada tavanul in cap?

Eu ti-am zis cum as putea sa te folosesc, ca si voluntar, degeaba te superi. Filmele sunt frumoase, realitatea e mai dura.

Edited by bozo
  • Upvote 4

• 0
pyanystul
Te-am întrebat dacă ai citit ce este scris pe forum referitor la acest subiect, şi ai răspuns afirmativ. Te rog mai citeşte încă o dată şi poate reuşeşti să înţelegi că nu se mai face voluntariat la poliţie.

Insişti degeaba.

Multumesc pentru raspuns.

Demnitate ar fi sa te audiez intr-un birou vopsit ultima data acum 20 de ani si sa iti cada tavanul in cap?

Eu ti-am zis cum as putea sa te folosesc, ca si voluntar, degeaba te superi. Filmele sunt frumoase, realitatea e mai dura.

Nu m-am suparat, dar m-a deranjat atitudinea voastra respingatoare, si modul cum este tratat un cetatean dornic sa devina voluntar in politie.Stiu, (din auzite) ca munca de politie nu este ca in filme, si ca mai trebuie sa ai in vedere si alte sarcini care nu intra in atributiile de servici, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ajungi din politist zugrav sau vopsitor si cu atat mai mult un voluntar sa ajunga sa fie invitat sa participe la aceste activitati.Si Doamne fereste sa zici ceva, ca sare domnul "Ramtha" ca ars, si te face nesimtit.

• 0
bozo

Vad ca tot nu intelegi, tu ai intrebat cu ce poti sa ne ajuti, noi am raspuns. Mai departe nu e vina noastra ca nu putem sa folosim voluntari si la alte activitati decat de genul celor din exemplele date mai sus. Sau poate ai crezut povestile unora cu voluntarii de la Politie, care au avantaje sau drepturi in plus fata de alti cetateni?

Oricum vad ca tu nu intelegi nici conceptul de voluntariat, din moment ce ti se pare "nedemn" ceea ce facem noi.

Edited by bozo
  • Upvote 3

• 0
CITADELA

Dincolo de unele replici acide, draga pyanystul, trebuie sa tragi urmatoarele concluzii:

- in prezent nu exista o forma de colaborare oficiala cu autoritatile (politiei, jandarmerie, pompieri etc) singurul loc unde se accepta voluntari in cadrul serviciilor de urgenta este la SMURD, dar si acolo se face o selectie pe baza pregatirii medicale, nefiind suficienta doar bunavointa

- daca esti animat de spirit civic (ar fi bine macar 50% din populatie sa-l aiba neatrofiat) te poti duce la sectia pe raza careia iti ai domiciliul si sa incerci o discutie cu politistii de proximitate/sectoristi; cu certitudine ei iti vor aprecia spiritul de voluntariat

- poti sa fi un bun cetatean si daca nu esti "voluntar la politie", ci luand atitudine fata de comportamentul concetatenilor, sprijinind autoritatile atunci cand actioneaza in strada (iti pot spune ca aproape de fiecare data cand prind in flagrant un hot, nu gasesti un "martor asistent", toti gura-casca o iau la fuga) sau pur si simplu sa-i multumesti unui politist care isi face treaba (astept si eu ziua in care Politia Romana o sa fie aplaudata si ovationata, asa cum am vazut ca se intampla cu politistii din alte state)

- daca esti in cautarea unei legitimatii/insigne care sa-ti asigure "imunitate"la radar ori in situatii similare...nu ai nimerit-o

Si ca sa inchei intr-o nota hilara, sa stiti ca GSM-ul exista in Romania inca inainte de 1989...adica Grupele de Sprijin ale Militiei (aveau niste banderole rosii pe care scria GSM)

Edited by CITADELA
  • Upvote 5

• 0
tsa

"sau pur si simplu sa-i multumesti unui politist care isi face treaba" - incercati, dumneavoastra, sa-i multumiti unui politist, care s-a comportat impecabil, a intuit si intrebarile pe care n-aveai curajul sa le formulezi si ti-a dat toate informatiile necesare, dar care sa nu stie ca sunteti politist...nu-i deloc usor! In mod normal, chiar daca ai niste ani, se poate sa fie prima data cand interactionezi cu un politist si vezi ca nu ai posibilitatea nici macar sa-i raspunzi la salut;ar trebui sa-l intrerupi nepoliticos, ai senzatia ca-i pierzi timpul. Nu vreau sa va supar, dar mie mi-a venit in minte, chiar in acel moment, bancul lui @Danpin: ni s-a ordonat sa fim politicosi! Oricum te simti penibil, ca, na, nu te-a oprit Politia sa-ti dea premiul de popularitate, te porti ca un deficient care nu-si mai gaseste nici actele, desi le tine in acelasi loc de ani de zile ... la sfarsit, ii multumesti...abia acum, chiar esti penibil: pur si simplu nu pare sa existe in ghidul de bune practici o astfel de posibilitate; ti-a intors deja spatele si cand se intoarce dupa doi pasi si-ti arunca o privire...iti vine sa-ti deschizi si portbagajul, sa vada omul ca n-ai nimic de ascuns... N-as avea  in veci curajul sa ma ofer sa fiu martor asistent, chiar daca as constientiza ca e in folosul altor oameni, ca si mine, nu in interesul politistului: daca spun ceva nepotrivit, daca crede ca am un interes ascuns... Asa am perceput eu lucrurile, se poate sa se fi desfasurat asa doar in mintea mea. 

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
Ben

Recunosc ca m-am chinuit un pic sa-mi dau seama ce a vrut sa spuna tsa.

• Upvote 3

• 0
danpin

Da, la a doua lecturare a fost altceva :)

• Upvote 3

• 0
bozo

Am citit de 3 ori si tot nu inteleg tot...

• Upvote 3

• 0
tsa

Imi pare rau, sunt ca nebunul care arunca o piatra...Nu m-am priceput sa explic mai clar. Daca mai incerc, probabil, o sa fie si mai rau: cand interactionezi cu un politist el este deja in "exercitiul functiunii", nu e o persoana, nu poti sa-l intrerupi sa-i raspunzi la salut sau sa-i multumesti ca ti-a dat deja toate informatiile necesare (unde, cand, cat se plateste, unde trimiti chitanta...); cand te dezmeticesti tu si-i multumesti, evident ca se intoarce si se uita la tine de parca i-ai  cere ceva sau i-a scapat ceva. Daca se intampla ca oamenii sa nu va raspunda la salut sau sa nu va multumeasca, nu e musai lipsa de respect sau de apreciere, pur si simplu, procedura standard nu pare sa permita o astfel de posibilitate.E ca la dentist: daca omul deja "lucreaza", nu-l intrerupi sa-i zici "buna ziua" si daca nu te-ai dezmeticit sa-i zici "multumesc" la timp....e penibil sa te intorci s-o faci. Multe di lucrurie stranii pe care oamenii le spun sau lipsa de politete nu au legatura cu politistul -persoana, te simti intimidat si te comporti nefiresc.

Nu-i vreo placere sa fii ironizat, chiar daca meriti, dar apreciez finetea.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
Cezar

Incearca sa folosesti limba romana cat de bine poti.

Ce vrei sa insinuezi? Eu stau cu Bozo in banca, poate Danpin sta mai in fata, dar noi, eu cu Bozo chicotim, ca nu pricepem...

Vrei sa spui ca politistul nu-ti raspunde la salut?

Ca politistul te opreste sa-ti caute nod in papura?

Ca politistul nu e om?

Daca ai calcat pe bec si te-a prins, asta e, isi face datoria. Eu imi asum greseala si asta e, daca e cineva pe care sa fiu suparat ala sunt doar eu.

• Upvote 2

• 0
tsa

"Incearca sa folosesti limba romana cat de bine poti" - asa o sa fac, veti fi exemplul meu, de buna seama, de corecta folosire a limbii romane. Daca nu pricep ceva, as putea totusi sa nu chicotesc? Chicotitul e si din batjocura, si din prostie...cum eu stau mai rau cu nuantele, as putea sa le incurc.

Cat priveste ce am vrut sa spun (da' ce naiba mi-o fi venit sa spun!?), intelege-ti orice vreti. De exemplu, ca voiam o insigna si sunt deceptionata ca n-am primit-o.

• 0
bozo

Cat priveste ce am vrut sa spun (da' ce naiba mi-o fi venit sa spun!?), intelege-ti orice vreti.

Tocmai, ca nu intelegem nimic...

voiam o insigna si sunt deceptionata ca n-am primit-o.

uite aici o insigna:

1517678_438645962931202_1242082505_n.jpg

• Upvote 2