Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
dimmu123

Admis la examenul de permis, pot circula?

Question

dimmu123

Buna ziua!

Ieri, 30 decembrie am fost admis la traseu, si cum incepand de astazi 31 decembrie nu se mai lucreaza pana pe 5-6 ianuarie 2015 la DRPCIV, nu pot merge sa imi scot dovada.

Intrebarea mea, pot circula fara dovada? Am fost inregistrat in baza lor de date? Ce se intampla daca sunt oprit de un echipaj rutier?

Va multumesc! Sarbatori fericite :)

22 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Ziggye

Daca te opreste un echipaj rutier va constata ca nu ai permis de conducere, si vei raspunde conform Codului Penal. Mai asteapta vateva zile, nu se termina lumea...

• Upvote 2
  • Downvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
dimmu123

Ok! :D nu ma grabesc, cum am stat pana acum la 22 ani fara permis, pot sa mai stau 1-2 saptamani. Eram doar curios. Multumesc mult pentru raspuns, si sarbatori fericite! :)

• 0
Cristi

Vei lua amenda pentru ca nu ai documentele la tine, iar dacă ți se va întocmi dosar penal se va termina cu clasare. Hai sa nu speriem oamenii fără rost. O data ce ai fost declarat admis la examenul de traseu ai dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice. E bine totuși sa aștepți dovada respectiva sau chiar permisul de conducere pentru a evita orice situație neplăcută.

• Upvote 2

• 0
dimmu123

Salut! Inca o intrebare, daca circul cu foaia de examen in care am fost declarat admis, nu se ia ca si dovada ca am promovat examenele auto? Teoretic asa ar trebui, dar practic ... :D

De pe 30 decembrie pana acum am fost bagat in baza de date? (Cu zilele astea libere de revelion, se reincepe lucrul pe 5 ianuarie), banuiesc ca nu au lasat dosarele pe masa, grabindu-se spre casa la "sarmale" :))

Si LE: Ce se intampla mai exact daca o sa fiu oprit in trafic? O sa imi puna catuse? Le spun direct ca mi-am uitat permisul acasa, sau le spun adevarul ca am fost admis, eventual le arat si fisa de examinare? Nu de alta, dar chiar m-a luat "valul" de a conduce :D

Multumesc si numai bine!

• 0
Cezar

Parca e 450 de lei amenda

• 0
DanielConstantin

Lipsă acte-prevazut de147 pct.1/RAOUG-sanctionat de 101(1), pct. 18/OUG 6/8PA=585-780-1/2 din minim 292,5

• Upvote 1

• 0
Catalin

Când eşti oprit le spui adevărul, acest lucru e valabil întotdeauna.

Dacă cei de la permise (sunt o instituţie separată, nu fac parte din Poliţia Română) au implementat în baza de date, atunci când poliţiştii vor verfica în baza de date şi apari acolo, vei primi o simplă amendă pentru că nu ai permisul (plasticul) asupra ta. În schimb dacă cei de la permise nu au implementat în baza de date, atunci nu vei apare acolo, iar poliţistul nu te poate crede pe cuvânt şi cel mai probabil îţi va fi întocmit un dosar penal pentru conducere fără permis, chiar dacă ulterior după cercetări se va dovedi tu obţinusei dreptul de a conduce şi dosarul se va închide. Înţelegi acum cum stă treaba?

• Upvote 1

• 0
dimmu123

Da, acum am inteles pe deplin cum sta treaba. Va multumesc mult pentru raspuns!

Numai bine!

• 0
AndreiCom

Buna ziua, daca ieri am fost declarat admis la proba practica pentru permis categoria b si astazi vreau sa conduc dar nu am ridicat dovada . Ce riscuri ma asteapta daca sunt oprit de un echipaj in trafic daca prezint in loc de dovada, foaia in care examinatorul a scris ca sunt admis ?

• 0
Paul90

Citește postarea de mai sus a lui Cătălin.

• 0
alexstroe

Buna ziua. In ziua de 7 martie am fost declarat admis la examenul practic pentru permis. A doua zi am fost la politie pentru a imi lua dovada dar doamna de acolo mi-a spus ca nu se mai da dovada dupa o zi pe alta. Eu am circulat weekendul acesta dar un prieten mi-a spus ca daca ma prinde politia imi anuleaza permisul si imi face dosar penal. Intrebarea mea e : sunt inregistrat cu permisul? Stiu ca daca ma opreste un politist o da imi dea amenda pentru neprezentare de acte. Este adevarat?? sau exista alte masuri mai drastice. O zi buna

• Downvote 1

• 0
Sache

Nu ai fost la politie pentru a-ti ridica permisul de conducere, ci la un serviciu din cadrul prefecturii. Acest serviciu nu are nicio legatura cu Politia Romana!

Trebuia sa o intrebi pe doamna de la ghiseu, ca doar se ocupa cu asa ceva sau ti-a fost rusine?

Politia Romana nu se ocupa cu inmatricularile de vehicule, cu eliberarea de acte de identitate, de pasapoarte sau de permise de conducere! De aceste lucruri se ocupa servicii specializate din cadrul administratiilor publice locale!

Si da, ti-am dat minus pentru ca nu stii cine se ocupa de eliberarea permiselor de conducere!

In plus, daca ai fi citit postarile din acest topic, ai fi aflat raspunsul! :slapb:

• 0
cfr

DRPCIV se numeste serviciul si activeaza de ceva timp:))

Nu are treaba cu Politia, se ocupa cu hartogereala, necesara.

Asteapta linistit permisul, nu merita sa platesti o amenda in valoare cat toata scoala de soferi.

Fii eficient

• Upvote 1

• 0
HrAhmad

De curand am absolvit proba teoretica pentru categoria B dar am ramas uimit cand am inteles ca voi putea da proba practica abea in August.

Am inteles ca pentru mopede(masini pentru categoria AM) este nevoie doar de o proba teoretica si se elibereaza un atestat prin care se poate conduce.

Eu cu scoala de soferi terminata si proba teoretica absolvita pana voi putea sustine proba practica si sa imi iau permisul pentru categoria B se poate sa conduc masini pentru categoria AM avand acea foaie care dovedeste ca am promovat proba teoretica si ca am absolvit scoala de soferi? 

Daca da ce masini sunt mai exact?

• 0
Marius

@HrAhmad, NU, nu ai dreptul. Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

• 0
Relossu

Pot sa conduc masina daca am luat examenul de traseu pe 29 mai?

• 0
iav

Păi ai prrmis de conducere?

• 0
Sache

Nu i-a picat intrebarea asta și oricum nu învățase și acest capitol.:))

• Upvote 1

• 0
Barak

Buna ziua, am sustinut examenul moto pentru categoria A1 ieri cu rezultatul ADMIS. Acum, sunt putin cam nerabdator si vreau sa conduc cat mai repede posibil.

Am inteles ceva ca pot sa imi ridic o dovada inlocuitoare de permis pentru 15 zile cu fisa pe care am primit-o de la politist, vreau sa stiu daca este adevarat ce-am auzit si daca se poate, mai multe detalii in privinta cum pot sa fac rost de aceasta. Daca ajuta, sunt din Bucuresti.

• 0
Andraaaa

Bună ziua, as dori sa știu dacă soțul meu a dat traseul marți 15.01.2019,la pipera i s a spus ca miercuri a fost emis dar nu ajuns la noi, ce se întâmplă dacă circula cu mașina fără sa aibă permisul în posesia lui? Mulțumesc frumos

• 0
Pricop

Bună ziua, sunt din Timișoara. Vineri am promovat examenul și a-și dori sa știu cum pot face sa conduc inainte sa îmi ajungă permisul? Adică, de unde pot lua dovada, dacă am nevoie de programare, ce acte sunt necesare și asa mai departe. Va rog frumos sa îmi răspundeți, dacă se poate. Va mulțumesc și o zi buna. 

• 0
Alexanderr

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Am promovat examenul practic joi. Știind ca dovada se eliberează a 2 a zi, am fost la politie sa ridic dovada, unde mi sa spus ca nu se mai eliberează dovezi. Am tot cautat pe internet sa vad dacă este vreo lege în aceasta privința și nu am găsit nimic. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns în aceasta privința. Mulțumesc!