Jump to content
POLITISTI.ro
Ramtha

Sfaturi achizitionare autoturism

Recommended Posts

Ramtha

Va salut!

M-am hotarat sa-mi cumpar alta masina si in acest sens am "scos" din banca suma de 4000 euro.

Personal as vrea o masina fabricatie dupa anul 2007, in aceasta suma incluzand si eventuala taxa de inmatriculare.

Inclin spre un Opel Astra G 1.7 diesel pentru consumul scazut si "piesaraia" accesibila.

Ce sfaturi aveti pentru mine? 

danpin

Pentru un buzunar sanatos, sunt multi care nu recomanda motorul de 1,7 pe Opel datorita fiabilitatii scazute.

Daca ai sotie si copil, orienteaza-te spre o masina sedan sau break, pentru a nu fi nevoit sa cari carutul/tricicleta/bicicleta pe scaunul din dreapta fata!

Succes!

• Upvote 1

Ramtha

Multumesc danpin, dar inca nu am sotie si copil. 

iniar30

Cauta varianta1.3 motorina cu distributia pe lant.

Motoboom

E foarte bun motorul de pe astra g 1,7cdti. O am de noua din 2007 si 150000km fara nicio problema. Distribuția la 140000 iar schimbul de ulei si filtre din 10 in 10 000. Acum dacă alții nu întrețin motoarele ori alimentează cu motorina de prin Șanț sau bidon de tirist...e prost motorul?!?

Ramtha

Mi-am achizitionat un Opel Astra H 1.7 cdti.

Unii spun ca e foarte bun, altii ca nu recomanda.

Sper sa nu-mi faca probleme.

apocalipse

Sa-l stapanesti sanatos si fara evenimente!  :)

Din cate am inteles de la colegii mei, care au Opel Astra ca al tau , este ca monitorul din mijlocul bordului, cel care iti arata temperatura, RDS -ul, etc. se uzeaza destul de repede si nu mai poti vedea informatiile afisate! Sper ca al tau sa nu iti faca probleme! O seara placuta!

Ramtha

Multumesc frumos! Sa fie! 

cyuly900

Salutare

Doresc sa imi achizitionez un autoturism si dispun de suma de 2500 E.

O recomandare ceva?

am gasit un Chevrolet Aveo motor 1.2 din 2007..ce parere aveti ?

Motoboom

Consum măricel si putere ioc! Caută Vw, Opel la banii astia.

• Upvote 1

DanielConstantin

Si eu am plecat hotarat sa imi iau opel sau vw si am ajuns la peugeot 207. Sunt foarte multumit de el si la intretinere nu este scump cum am crezut.

danpin

O vorba din batrani spune ca e bine sa iti iei parfum frantuzesc si masina nemteasca. Daca le inversezi, ai o mica problema :D

• Upvote 3

razvan0209

E doar un mit asta. Dupa logica asta doar echipele germane ar fi trebuit sa castige la F1, pe cand ei se bat cot la cot cu cei de la Renault in titluri castigate.

BGeorge

Doar ca motoarele Renault din F1 sunt facute de alti ingineri, unii chiar nemti :))

LE. Nu ca as fi fanul nemtilor, dar ce e al lor e pus de-o parte.

Edited by BGeorge

Cezar

O vorba din batrani spune ca e bine sa iti iei parfum frantuzesc si masina nemteasca. Daca le inversezi, ai o mica problema :D

Au sisteme de calitate comparabile.

Mai nou, Daimler a cochetat cu Renault sa ii ajute sa scoata o masina ieftina.

O s-o vezi la anu

• Upvote 1

Sache

Pe noul Smart, dar si pe unele modele Mercedes sunt montate motoare Diesel, de origine Renault.

Salutare

Doresc sa imi achizitionez un autoturism si dispun de suma de 2500 E.

O recomandare ceva?

am gasit un Chevrolet Aveo motor 1.2 din 2007..ce parere aveti ?

La banii astia, poti sa iti gasesti un Opel Astra, cu motor pe benzina de 1,,6 litri. Se intretine usor si se comporta bine pe drumurile noastre.

Nu te sfatuiesc sa alegi un Aveo pentru ca motorul de 1,2 litri este anemic rau si consuma mult pentru ca lucreaza la turatii ridicate, iar la testele de impact acest model este codas.

Cauta o masina cu motor de cel putin 1,4 litri pentru a avea un comportament rutier si un consum decent.

• Upvote 1

Cezar

Pe noul Smart, dar si pe unele modele Mercedes sunt montate motoare Diesel, de origine Renault.

Nu numai motoarele. Multe subansamble sunt proiectate impreuna, parerea mea este ca masina o sa fie un succes.

Va fi smartul asamblat in Germania si noul Twingo, putin schimbat, dar sub fusta e acelasi lucru, asamblat la Revoz in Slovenia.

Scuze de off-topic

skap01

Salut)) sorry ca nu la tema, dar vreau sa aflu un raspuns la o intrebare importanta pentru mine)) 

E posibila circulatia libera in Republica Moldova cu masini inmatriculate in Romania? adica nu e limitat termenul(90 zile sau alte variante) 

Sunt cetatean al RM insa am cetatenie romana si vreau sa-mi procur auto din Rom si sa circul in MD cu ea)) multumesc anticipat

Cezar

Verifica cu legislatia din Moldova si cu compania de asigurare (desi cartea verde ar trebui sa fie suficient)

• Upvote 1

alex1988

Va salut.

Doresc sa-mi cumpăr o mașina pana in 4000 euro, ceva an mai bun (2007+) si din ce am căutat m-am hotărât la un Opel Corsa d.

Daca cineva dintre voi deține un asemenea autovehicul va rog sa-mi spune-ți ce părere aveți sau daca in aceeași parametri pot sa găsesc ceva mai bun.

Caut o mașina cu consum redus si ușor de întreținut, poate fi orice clasa, nu am probleme.

Mulțumesc anticipat!

Sache

Opel Corsa face parte din clasa mica de autoturisme, deci nu este chiar spatioasa. Depinde de tine ce masina iti doresti, la ce o vei folosi, unde o vei folosi.

Totusi, iti recomand o masina din clasa compacta - Opel Astra, VW Golf -, cu motor de minim 1,4 litri cilindree, pe benzina.

Andrei01

Eu ti-as recomanda sa mergi pe Opel Astra H, motorizare 1.3 CDTI sau 1.7 CDTI 6 trepte daca faci mai mult de 10 000 km pe an, daca faci sub 10 000 km mergi pe motorizarea de 1.6 benzina.

http://www.autovit.ro/opel-astra-C35460132.html

alex1988

Nu ma deranjează clasa, nu am nevoie de mult spațiu. M-as adapta foarte ușor clasei mici. Mulțumesc pentru recomandare.

Ramtha

O am de doar o luna si imi vine sa o vand si sa-mi iau ceva pe benzina.

Sfatul meu, feriti-va de diesel.

Cred ca incep sa-mi caut un VW Golf 4 1.6. FSI.

BGeorge

De ce sa ne ferim de diesel? :)