Jump to content
POLITISTI.ro

marmar

Concursuri sau selecţii - diferenţe şi procedura

Recommended Posts

marmar

cum ma pot transfera la bcco sau dos fara a intocmi un raport prin care solicit mutarea? se pierd si banii de chirie daca te muti la cerere. niciodata nu am vazut posturi scoase la concurs sau la selectie. in cazul selectiei am inteles ca inspectorul sef al unitatii din care faci parte poate sa nu aprobe mutarea ta. dores informatii daca se poate. multumesc

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Administrator

Pentru început ar trebui să citeşti cu atenţie regulamentul acestui forum. Aici cunoaşterea limbii române scrise este obligatorie. O postare trebuie să poată fi citită uşor. Punem accent pe calitatea mesajului (atât din punct de vedere al conţinutului, cât şi că mod corect de redactare în limba română) şi nu pe "cantitatea" sa. De aceea, nu trebuie să te grăbeşti în momentul în care postezi. Forumul este citit şi de civili, iar postările de acest gen dau o impresie greşită.

Dacă nu ai aflat până acum, orice titlu sau propoziţie începe cu literă mare. Familiarizează-te cu forumul şi regulile sale.

marmar

Am înțeles! Însă nu cred că în postarea mea se regăsesc greșeli în afară de faptul că nu am scris cu literă mare începutul titlului sau al frazei. Și cred că se înțeleg ușor întrebările la care eu doream un răspuns. Mulțumesc oricum pentru sprijinul acordat.

• Upvote 1

Elvis

Dacă ești mutat în interesul serviciului.

• Upvote 1

Roby

Care e diferenta dintre concurs si selectie ? Daca ai trecut de selectie, nu este neaparat obligatoriu sa ocupi si postul respectiv, sau am inteles eu gresit ?
As dori mai multe detalii, multumesc !

Elvis

Rober7 concursul se organizeaza pentru functii de comanda, iar selectia din sursa interna se realizeaza pentru functii de executie.

Functii vacante.

Concursul pentru functii de comanda este organizat de catre inspectorat printr-un anunt public, care se aduce la cunostinta cat mai multor politisti, se stabileste o bibliografie, conditii de studii si vechime precum si o data.

In cazul selectiei pentru functii de executie inspectorul sef da o dispozitie, se formeaza o comisie din care face parte seful structurii, serviciului, biroului, compartimentului etc si inca doi polititsti.

Si este ,,selectionat" cine trebuie! In cea mai mare liniste posibila! Adica cine are pilele necesare. 

Pentru functiile de executie, atunci cand nu sunt multi solicitanti, inspectorul sef aproba raportul de mutare in sedinta de consiliu.

Sau cazuri destul de rare, in cel mai fericit caz, cand cineva face valuri destul de mari, se organizeaza concurs si pe o functie de executie.

Dar sunt exceptiile care confirma regula.

Edited by Elvis
  • Upvote 1

Roby

Multumesc !

Edited by Rober7

tapo

elvis am o intrebare intrucat am observat ca esti mai documentat. vechea problema, din scoala nu am prins judetul de domiciliu. am stat 2 ani intr-un judet vecin si de curand am participat la un concurs pentru ocuparea functiei de sef de post. mentionez ca cei de la judetul unde s-a desfasurat concursul au spus ca nu-mi trebuie niciun fel de aprobare de la inspectoratul unde lucrez in prezent intrucat este funcie de conducere si nu necesita. am promovat concursul respectiv dupa care cand am revenit la serviciu mi s-a spus ca degeaba l-am promovat ca fara acordul inspectorului sef de aici nu ma vor putea muta. pai daca e concurs!!! nu stiu ce sa mai fac, care are dreptate.. as vrea sa stiu care e procedura in cazul asta, baza legala, care are dreptate, ce trebuie sa fac in continuare. pentru ca astia o tin sus si tare ca nu plec fara aprobare, ceilalti nu ca nu-mi trebuie... multumesc anticipat!

Elvis

Cine iti da astfel de raspunsuri este un prost cu patalama.

Daca ai sustinut un concurs si l-ai luat nu te poate opri nimeni sa ocupi acel post.

Prin 2007, atunci cand un prost a suspendat in instanta dispozitia de mutare a celui mai jegos inspector sef pe care la avut un inspectorat vreodata, MAI-ul a recunoscut ca Legii 360 i se aplica Legea 188, legea functionarului public, recunoscand stabilitatea politistului pe functiile publice. 

Din cauza asta va spun tot timpul sa puneti mana sa cititi.

Poti sa fi la IPJ Tulcea si sa iei concusul la IPJ Arad, ala este postul tau dobandit in urma unui concurs!

Nu iti trebuie aprobarea nimanui! Sefii nu sunt nici zei coborati din Olimp nici nemuritori, sunt oameni!

Si trebuie sa respecte legea, sa avem si noi exemple!

sharky

Rober7 concursul se organizeaza pentru functii de comanda, iar selectia din sursa interna se realizeaza pentru functii de executie.

Functii vacante.

Concursul pentru functii de comanda este organizat de catre inspectorat printr-un anunt public, care se aduce la cunostinta cat mai multor politisti, se stabileste o bibliografie, conditii de studii si vechime precum si o data.

In cazul selectiei pentru functii de executie inspectorul sef da o dispozitie, se formeaza o comisie din care face parte seful structurii, serviciului, biroului, compartimentului etc si inca doi polititsti.

Si este ,,selectionat" cine trebuie! In cea mai mare liniste posibila! Adica cine are pilele necesare. 

Pentru functiile de executie, atunci cand nu sunt multi solicitanti, inspectorul sef aproba raportul de mutare in sedinta de consiliu.

Sau cazuri destul de rare, in cel mai fericit caz, cand cineva face valuri destul de mari, se organizeaza concurs si pe o functie de executie.

Dar sunt exceptiile care confirma regula.

Eu am dat concurs pentru mutarea pe o functie de executie ( de pe Ag II pe Ag III) in cadrul structurii unde activam si s-au aplicat cam aceleasi reguli mentionate de Elvis pentru functii de conducere: anunt public afisat, bibliografie, comisie de examinare,etc...

Se face intr-adevar un raport pentru participarea la concurs, dar catre seful structurii unde candidezi , nu ceri aprobarea sefului structurii de unde vrei sa pleci.

Eu sunt la PF dar cred ca se aplica aceleasi reguli si la Politie.( OMAI665  parca)

Sau poate IGP a dat vreun ordin( norma de aplicare, precizari , etc) sau in buna traditie romaneasca fiecare aplica ce vrea/ce intelege. 

Sache

Eu am dat concurs pentru mutarea pe o functie de executie ( de pe Ag II pe Ag III)...

Cum de pe agent ll pe agent lll?!

Functia de agent ll este o functie mai bine platita decat cea de agent lll!

Poate ai tastat gresit.

sorinel

de la fuctie superioara la functie inferioara nu se da examen, ci acord!

Sache

Pentru a renunta la o functie superioara trebuie sa iti dai acordul in scris, prin intocmirea unui raport.

Sau poate la PF functiile sunt altfel.

Elvis

Ce rai sunteti!

Facem pariu ca se poate?

In cazul aceleiasi structuri nu se poate decat cu acord scris.

Daca pleci de la biroul rutier la drumuri nationale la judet.....se poate....se face ....selectie!

sharky

Nu este nici o greseala de scriere. Am plecat de pe II pe III, functia de II era la birou iar cea de III era la operativ ( de obicei functiile celor care lucreaza in teren sunt mai mici  :hmmmt:) si am dat concurs pentru asta. Motive ar fi mai multe pentru alegerea mea dar nu detaliez aici.

bucurm

Buna ziua!
Am si eu o intrebare pentru cine ma poate ajuta va rog cu un raspuns sigur.
Mentionez ca sunt agent de politie.
In momentul de fata nu mai beneficiez de bani pentru chirie, deoarece m-am mutat la cerere.
Acum s-au scos doua locuri pe intrapol ( selectie ) intr-un municipiu din acelasi judet.
Intrebarea este daca as lua selectia, as beneficia de bani pentru chirie din nou?
Multumesc!

ciprith

Raspunsul este da. Eu m-am mutat la cerere de la un post de politie la municipiu si ulterior in baza unei selectii am fost mutat la SAS. De cand am fost mutat acolo beneficiez de bani pentru chirie.

Edited by ciprith
  • Upvote 2

bucurm

Ciprith dupa ce ai promovat selectia a trebuit sa faci un raport catre inspectorul sef nu??
In care banuiesc ca a trebuit sa specifici ceva de genul "in urma selectiei am fost promovat, va rog sa aprobati mutarea mea in interes de serviciu" ??

ciprith

Nu a trebuit sa fac nici un raport dupa ce am promovat selectia. Am fost anuntat ca s-a emis o dispozitie prin care am fost numit cu data de 1 a lunii urmatoare la noul loc de munca.

bucurm

Am inteles.
Multumesc mult pentru informatii !

dei

Salut dragi colegi. Pt. Ciprith in special...am participat si eu la o selectie la sas. Am fost admis. Asta in 3 decembrie 2014. Pana in prezent nu am primit nici un raspus. Mai mult aud zvonuri ca ar putea fi amânată mutarea încă câteva luni pe motiv ca postul unde sunt încadrat acum ar rămâne cu putini lucrători adica 3. Care e baza legala a amanarii dispozitiei de mutare? Eu stiam ca dispozitia de mutare se da in maxim 60 de zile.

Elvis

Dispozitia de mutare o emite SMRU la ordinul inspectorului sef.

• Downvote 1

ciprith

dei din pacate nu ai cum sa ii fortezi sa iti comunice cand vei fi mutat pentru ca ramane la latitudinea conducerii inspectoratului. Selectionarea la care tu ai participat este o metoda prin care ipj-ul isi alege cel mai potrivit om pe un post. Selectionarea nu are statutul unui concurs ca cele pentru functii de conducere si din aceasta cauza ipj-ul iti poate emite dispozitie de mutare sau poate chiar sa nu te mai mute.

danezu

Rabdare man eu 2 ani am batut la usile sefilor sa ma mut de la rurala la criminalistica, dupa ce tot ei mi-au bagat in cap ca as fi potrivit pt. functie.In cele din urma m-au mutat cu functie cu tot, suplimentandu-se statul la criminalistica in decembrie.Intre timp altii s-au mutat si de 2 ori  .Dar nici eu nu am stat degeaba si  am facut si un copil :))) Multa bafta !

Pedro

Salutare,

Care e totusi temeiul legal prin care Inspectoratul de care apartin, poate sa ma tina fortat, chiar daca am fost admis la o selectie in alt judet? 

Stiu ca selectiile se organizeaza in baza art. 5, al. 1, lit. b); art. 6, alin. 1, lit. c); art. 7 al. 1 si art. 8, al. 1 si 2 , din OMAI 665/2008, iar art. 5, al. 1, lit. b) din acest ordin prevede " mutare, in interesul serviciului ", insa nu inteleg care ar putea fi baza legala prin care sa te tina forta, asta daca exista vreo baza legala...

Si inca o intrebare... De ce nu se scot si functiile de executie cu titlul de concurs? deoarece in acelasi OMAI 665/2008, la capitolul V, Sectiunea a 2-a este prevazuta "Selectionarea prin concurs in vederea ocuparii posturilor de executie vacante"

• Upvote 1