Jump to content
POLITISTI.ro
Dan

Minusul zilei (replica zilei / chestiunea zilei)

Recommended Posts

Dorin17

Degeaba daca dai peste un mister president ca actualul, nu ai nici o putere, asa ca mai bine iei functia de presedinte!

Asta ca sa fi sigur ca poti face ceea ce ai de gand!

• Upvote 1

Dan

Calin Popescu Tariceanu-fost prim-minustru, facand aluzie ca fregata Ferdinand ce urmeaza sa se deplaseze in Marea Mediterana nu si-a incheiat programul de inzestrare:

"Eu imi pun intrebarea daca, peste 30 de zile, fregata Ferdinand va pleca, ce va ajunge sa faca in Marea Mediterana nefiind echipata? Stiti ce va face? Valuri, la propriu. :ner: Imi pare rau ca spun lucrul acesta, dar asta este realitatea”

post-335-096350700 1300886772_thumb.jpg

Edited by copman

Miadry

Mircea Badea a spus ca fregata are toate sansele sa se strice in drum spre Libia. :doh:

Dorin17

Si nu crezi ca e adevarat?

• Upvote 1

Dan

Potrivit ziarului Replica de Constanta un pusti care l-a vazut pe seful DIAS Constanta, comisar sef Emanoil Moraru, cu ocazia unor demonstratii, prilejuite de ziua Politiei Romane, ar fi exclamat, facand aluzie la binecunoscutul joc de calculator " Counter Strike" : „Ce cauta nenea asta mare afara din calculator?!” :ner:

post-335-083107100 1301136348_thumb.jpg

Edited by copman

avam

Uf! ce de mai experţi în nave de luptă!. Mamăăăă! ce prost mai sunt!, am uitat că românul se pricepe la toate, până şi la fregate!. Câţi dintre cei vorbitori, "experţi" , au pus în viaţa lor, repet în viaţa lor, piciorul pe o navă militară, fie ea chiar fluvială?. Haida bre, că devenim ridicoli, unii nici măcar nu o să aibă "onoarea" să apuce să cureţe coca de cetacee, darmite să calce pe puntea unei asemenea nave, nu mai zic să audă şi sunetul ţifliei. Cei cu expertiză sigur vor fi în asentimentul meu. Şi mai am o întrebare: cine este bre mircea badea asta?, e mogul ?, interlop, politician?, femeia de seviciu la navlomar?(că şi ea se pricepe mai bine la nave), ofiţer punte1?, comandant de navă?, dacă nu e nu prezintă importanţă, nonvaloare pentru massmedia, pardon, acolo lucrează!?. Vorbe, vorbe şi discuţii!. da e bine, Haideţi să auzim de bine! şi:

Bravi marinari români, echipaj al fregatei "Regele Ferdinand", cu Onorul la Marele Poavaz, vânt bun din pupa!. Să reprezentaţi România aşa cum ştiţi voi mai bine! şi să reveniţi sănătoşi în Dana 0. Eu unul o să mă rog pentru reuşita voastră. Sunt mândru că sunt român!.

Edited by avam
  • Upvote 1

Moruzov

Nu pot sa nu remarc "consecventa" opozitiei. Cand Base a zis ca nu e cazul sa ne bagam (inca) in conflictul libian, toti i-au sarit in cap ca-i las si lipsit de reactie. Cand s-a conformat dispozitiei NATO si a trimis ce a putut (una dintre cele doua fregate second-hand cumparate la suprapret in 2003 de Bombonel), e acuzat de iresponsabilitate. De unde sa mai scoatem 500 milioane pentru modernizare, pe foamea asta ? Cum clar a spus-o: fregata nu se va angaja in lupta cu libienii, ci va asigura respectarea embargoului privind traficul de arme de catre nave COMERCIALE. Cred ca poate s-o faca cu un tun, cateva torpile si 200 de marinari. Si desi nu sunt de acord cu atacarea Libiei de catre 'cruciati' pentru petrol, consider ca nu-i mare bai daca plimbam si noi fregata pana acolo. La cat s-a furat (si se fura) in tara asta, 4-5 milioane is mizilic. Use it or loose it :)

• Upvote 1
  • Downvote 1

Catalin

Moruzov din posturile tale se poate observa foarte ușor că ai căzut în admirația chiorului, dacă nu cumva faci parte din armata de valeți (iar în cazul ăsta îți înțeleg poziția) și promovezi propaganda portocalie peste tot pe unde ai ocazia. Povestește prin alte părți despre „foametea asta”, pentru că aici nu ține și deja ai devenit plictisitor. ”Foametea” de care vorbești e valabilă numai în situațiile unde nu este infiltrată sau nu este pe fir vreo firmă portocalie.

Moruzov

Am citit cu atentie Anunturile importante si nu l-am gasit pe cel in care scrie ca pot posta aici doar cei care-l injura pe presedinte. Nu stiu de cand servesti patria, Catalin, dar daca n-o faci de cel putin 13 ani nu cred ca ai dreptul sa te tragi de sireturi cu mine.

• Downvote 2

Catalin

Am puțin mai multă vechime decât tine, dar oricum nu văd ce relevanță ar avea, pentru că în niciun caz nu mă voi trage de șireturi cu vreun pupăcios vreodată.

Cromatic

Uf! ce de mai experţi în nave de luptă!. Mamăăăă! ce prost mai sunt!, am uitat că românul se pricepe la toate, până şi la fregate!. Câţi dintre cei vorbitori, "experţi" , au pus în viaţa lor, repet în viaţa lor, piciorul pe o navă militară, fie ea chiar fluvială?. Haida bre, că devenim ridicoli, unii nici măcar nu o să aibă "onoarea" să apuce să cureţe coca de cetacee, darmite să calce pe puntea unei asemenea nave, nu mai zic să audă şi sunetul ţifliei. Cei cu expertiză sigur vor fi în asentimentul meu. Şi mai am o întrebare: cine este bre mircea badea asta?, e mogul ?, interlop, politician?, femeia de seviciu la navlomar?(că şi ea se pricepe mai bine la nave), ofiţer punte1?, comandant de navă?, dacă nu e nu prezintă importanţă, nonvaloare pentru massmedia, pardon, acolo lucrează!?. Vorbe, vorbe şi discuţii!. da e bine, Haideţi să auzim de bine! şi:

Bravi marinari români, echipaj al fregatei "Regele Ferdinand", cu Onorul la Marele Poavaz, vânt bun din pupa!. Să reprezentaţi România aşa cum ştiţi voi mai bine! şi să reveniţi sănătoşi în Dana 0. Eu unul o să mă rog pentru reuşita voastră. Sunt mândru că sunt român!.

Am vrut sa postez eu o replica asemanatoare(dar m-am abtinut fiind un forum al politistilor) si chiar ma bucur ca replica a venit din partea unui politist(sunt M.m. de Marina si stiu ce vorbesc).

Nu va mai luati dupa fel de fel de vorbe spuse cu rautate la tv sau emisiuni pamfletare, o nava militara nu-i autovehicul sa te lase motoru-n drum sau mai stiu eu ce,problemele sunt foarte bine puse la punct si tehnica e gandita in asa fel incat sa nu ramai complet descoperit dar ma rog, vad ca cei care nu cunosc isi dau cu parerea aiurea.

• Upvote 1

Dan

Nu pot sa nu remarc "consecventa" opozitiei. Cand Base a zis ca nu e cazul sa ne bagam (inca) in conflictul libian, toti i-au sarit in cap ca-i las si lipsit de reactie. Cand s-a conformat dispozitiei NATO si a trimis ce a putut (una dintre cele doua fregate second-hand cumparate la suprapret in 2003 de Bombonel), e acuzat de iresponsabilitate. De unde sa mai scoatem 500 milioane pentru modernizare, pe foamea asta ? Cum clar a spus-o: fregata nu se va angaja in lupta cu libienii, ci va asigura respectarea embargoului privind traficul de arme de catre nave COMERCIALE. Cred ca poate s-o faca cu un tun, cateva torpile si 200 de marinari. Si desi nu sunt de acord cu atacarea Libiei de catre 'cruciati' pentru petrol, consider ca nu-i mare bai daca plimbam si noi fregata pana acolo. La cat s-a furat (si se fura) in tara asta, 4-5 milioane is mizilic. Use it or loose it :)

Moruzov aici nu au loc cum a zis si Catalin, "pupaciosii". Aici este un forum al politistilor unde nu facem politica de nicio culoare si nu ne adresam unul altuia in functie de vechime sau grade. Te rugam nu ne mai intoxica cu astfel de "injectii" politice ca nu ne intereseaza. Daca nu stiai, se presupune ca traim in democratie si impardonabil trebuie sa existe si opozitie, insasi aceasta fiind ratiunea existentei democratiei. Iar daca crezi ca este normal un singur om (basescu) sa taie si sa spanzure este problema ta, "traieste bine" in continuare..

• Upvote 2

Moruzov

Voi reveni pe forum atunci cand Basescu va fi in opozitie (sau puscarie, anticipez replica). Atunci voi putea acuza si eu pe unul sau pe altul ca-s pupaciosii lui Ponta, Antonescu, Voiculescu sau Vantu. Sper ca pana atunci vor dispare de pe forum cei care-i sustin pe de-alde Soric si vor ramane doar cei care protejeaza intr-adevar cetateanul. Mult succes cateilor de paza ai democratiei !

• Downvote 2

Dan

Desi sunt off topic ma dresez tie Moruzov. Bine ca nu esti politist ca altfel ai fi facut uniforma de ras. Se vede cat esti de limitat prin modul cum te exprimi si cat esti de "in limba" dupa dulaul sef basescu precum si faptul ca nu stii sa ataci decat persoanele nu si ideile celorlalti. Iti amintesc ca nu esti obligat sa ne "onorezi" cu prezenta pe forum, asa cum usa a fost deschisa cand ai intrat asa poti sa iesi si inapoi.

Catalin

Moruzov ești cam slăbuț. Redai ca un reportofon aberațiile cu care chiorul încearcă să mai prostească românii. Din păcate, după cum se poate vedea, mai există și dintre cei care încă mai pun botul.

Nicăieri pe acest forum nu vei găsi vreun coleg care să-și fi exprimat admirația față de Ponta, Antonescu, Voiculescu sau Vântu. Eu nu știu să existe vreun astfel de post pe acest forum, de aceea tu doar îți dai cu presupusul aici, pentru că un suport real care să te fi determinat să tragi o astfel de concluzie nu există. Așa că doar bați câmpii aiurea.

Dar totuși, dacă ai uitat, îți reamintesc că marinarul pe care-l slăvești, a promis că va fi altceva, a promis că nu va face ceea ce au făcut ceilalți, a promis că o să însănătoșească sistemul. Problema e că a făcut exact ca ceea ce făceau și ceilalți, numai că într-o măsură mult mai mare, fără nicio jenă și dând dovadă de o ipocrizie ieșită din comun.

A epurat toate sistemele și și-a infiltrat slugile peste tot, din dorința obsesivă de a controla absolut toate domeniile. Probabil că nu ai nicio legătură cu sistemul juridic dacă nu ai realizat încă epurarea ce a avut loc în magistratură și al cărei efect îl putem vedea în prezent prin acele răspunsuri la comanda tătucului chior.

Dacă tu te mulțumești cu puțin, respectiv cu schimbarea gărzii și ai ajuns să crezi că e ceva normal, ca aceasta să se întâmple o dată la patru ani, sincer, te compătimesc. Eu vreau mai mult, vreau să intrăm în normalitate.

Marius

Nu aveti cu cine discuta, Moruzov (conform propriilor afirmatii) face parte din angajati militari in cadrul sistemului de aparare si siguranta nationala.

In concluzie, nu e nicio pierdere daca nu mai acceseaza acest site.

Dorin17

Haida bre, că devenim ridicoli, unii nici măcar nu o să aibă "onoarea" să apuce să cureţe coca de cetacee, darmite să calce pe puntea unei asemenea nave

De CETACEE nu au onoarea sa o curete nici macar bravii marinari din echipaj, caci la cate tone are un cetaceu , e cam greu, nu crezi? Cetaceu, din cate stiu eu se refera la familia balenelor! :emo-yessir:

Edited by Dorin17
  • Upvote 1

Elvis

Ai sesizat bine Dorin, din aceasta categorie fac parte delfinul, balena și cașalotul.

Avam cred ca avrut sa spuna crustacee, mai greseste omul.

Carena sau opera vie , este partea navei care sta sub apa.

Din aceasta cauza pe ea se prind diferite ,,animalute " care traiesc in apa.

Insa Dorin, din postarea lui Avam ti-ai fi putut da seama cu usurinta ca omul a trecut si pe la ,,marina".

Adica a vazut marea si din larg spre tarm.

Nu cred ca iti sunt familiare expresii de genul Marele Pavuaz, Dana 0, tribord, babord, etrava, chila, contachila, dublu fund, pupa, prova etc.

Iarta-l si tu.

Vant bun din pupa Avam.

Stai in picioare pe coverta indiferent cat de puternic este vantul. :emo-yessir:

Dorin17

Am habar de toate cele, dar din carti si de pe la discovery, iar pe Avam nu l-am apostrofat ci doar i-am atras atentia! Sper ca nu s-a suparat!

• Upvote 1

LORD

Cozmin Guşă : " Traian Băsescu este un fel de Adi Mutu al politicii româneşti " . Sursa : Evenimentul Zilei.ro din 28 martie 2011 .

alin2770

dumnezeule mare!!!

pufiman

Pe Mutu l-au dat afară aia de la Chelsea, i-au mai dat câte o amenda pe ici pe colo, da pe băse' cine-l sancţionează? Noi ar fi trebuit...

Dorin17

Dar nu am reusit...!

• Upvote 1

LORD

Din ciclu ,, Perle din putul gandirii contemporane,, va redau cateva aberatii dintr-un interviu acordat de Theodor Paleologu ( fost amabsador la Paris, fost ministru al culturii, actualmente deputat P.D.L. ) ziarului Adevarul . Sursa : Adevarul.ro din 06 aprilie 2011

Theodor Paleologu (extrase din interviu ) :

- “Niciodată nu am fost plătit atât de prost cum sunt acum”

-"La ambasadă mă ocupam şi de clanţe, cuie, tablouri" ,

- "E o meserie riscantă să fii ministru în România".

- ,, Poliţia locală încurajează infractorii şi amendează pe cetăţenii responsabili ,, .

- ,, În cea mai mare parte politicienii sunt dilii,, .

- "Facem ce vrea preşedintele, dar să ştim şi noi!"

Dorin17

Caci vorba aceea: "Tradare, tradare, dar sa stim si noi!" Aia cu locala e tare de tot! :ner:

• Upvote 1