Jump to content
POLITISTI.ro
Dan

Minusul zilei (replica zilei / chestiunea zilei)

Recommended Posts

Dan

Am citit un reportaj despre MM-ul lui Berbecali vis a vis de recentul incident cu reportera Pro Tv bruscată în Macedonia. După cum poate mulți dintre voi știu, după ce au fost bruscați reporterii au depus plângere la poliția din Skopje. Polițiștii s-au deplasat la hotelul unde erau cazați cei din staff-ul Stelei și bineînțeles că maimuțoiul MM a început să se dea în stambă spunând :"Sunt cetăţean european! Am drepturi! Vreau să fiu tratat ca un cetăţean european, vreau să îmi arătaţi mandatul", a urlat el. Calm, unul dintre poliţişti i-a dat replica genială :

"Macedonia nu este în Uniunea Europeană! Poftim, uite duba!"  :)) 

Edited by Dan
  • Upvote 4

BGeorge

Tribunalul Timiș a judecat, astăzi, recursurile declarate de Boț Iulian, zis “Viscol” şi de tatăl acestuia, Boţ Iulian, zis “Costa”, împotriva deciziei Judecătoriei Lugoj de a-i aresta după scandalul cu focuri de armă în care un bărbat din clanul Mihai a fost împuşcat în picioare. Ancheta a scos la iveală faptul că în incident au fost folosite două pistoale cu glonţ care nu au fost găsite până acum. Apărătorul acestora a susţinut că este nejustificată susţinerea instanţei că membrii clanului “Viscol” trebuie să rămână arestaţi pe motiv că ar putea sustrage probe, adică armele negăsite. “Nu există nici o probă că s-au folosit aceste arme. A fost un conflict  între membrii aceleiaşi familii pentru că sunt rude. Conflictul s-a stins în cele 24 de ore când presupusele victime şi-au retras plângerile şi au declarat că nu mai vor să dea alte declaraţii. Aşa că declaraţiile iniţiale nu mai pot fi luate în considerare ca probe care să fie invocate ca motive de apărare. Boţ Iulian Junior nu a tras cu acel pistol cu bile pe care-l deţinea legal pentru că avea piedica pusă. S-a tras asupra lor şi a avut impresia că a tras şi el. Rănile de la picioare sunt după ce victima ar fi fost lovită cu o furcă în gambă, nu că ar fi fost împuşcat cu un pistol”, a susţinut avocatul celor doi.

Boţ Iulian, zis Costa, a dezvăluit şi adevăratul motiv al conflictului cu clanul Mihai – “m-am dus la cumnatul meu că mi-a datorat nişte bani pe care i-am dat eu când i-a murit tatăl. La noi, ţiganii, când m-am dus şi i-am cerut banii înapoi l-am făcut de râs. Eu i-am cerut şi el mi-a dat cu sticla-n cap. Nu aveam pistoale. Rănile la picioare şi le-a făcut singur”. Cât despre tuburile de cartuş găsite la locul scandalului a susţinut că “într-o noapte, înainte, s-a tras ca-n Texas şi de asta le-au găsit poliţiştii”. Iniţial s-a susţinut că familiile s-ar fi bătut din cauza căsătoriei unei pirande. Procurorul a cerut respingerea recursurilor. Instanţa a rămas în pronunţare.

Sursa PressAlert.ro

Cred ca sa prapadit de ras judecatorul. Deci ala s-a automutilat cu furca? :lol:

Cristi

Iată declarația politică uimitoare susținută de deputatul Ioan Munteanu în plenul Camerei Deputaților:

E din ce în ce mai clar că nimic nu mai e ca altădată. S-a schimbat vremea, dar s-au schimbat și vremurile. S-a cam terminat cu cei șapte ani de acasă, cu respectul faţă de profesori sau faţă de persoanele în vârstă. O nestăvilită bășcălie a luat locul bunului simţ și a comportamentului civilizat. Lumea s-a întors pe dos, copiii își bat ori își ucid părinţii, tineri netrebnici violează, apoi ucid cu bestialitate bătrâne neputincioase, nu mai există onoare, cinste, muncă,generozitate, nimic din ceea ce înseamnă valori morale și spirituale strămoșești.

Unde au dispărut cuminţenia românului și frica de mânia lui Dumnezeu? Neam de neamul nostru n-a cunoscut vreodată atâta violenţă, dezmăţ și nesupunere ca la acest început de mileniu. Sau, după cum spunea Alexandru Vlahuţă într-o poezie de o surprinzătoare actualitate, publicată, însă, în 1881): “vai, nenorocită ţară, rele zile-ai mai ajuns!” . Îngrijorător este faptul că suntem conduși și de oameni de proastă calitate, de analfabeţi (cu sau fără diplomă), de parveniţi și de mojici . Incultura, prostia și obrăznicia au devenit criterii și atuuri de promovare. Grav e că aproape toţi acești indivizi , considerând că li se cuvin posturile și că pot lua orice hotărâre, trag după dânșii oameni de aceeași calitate îndoielnică.  Așa se explică paradoxul din multe instituţii bugetare în care mediocrii și submediocrii ajung să facă legea și să reprezinte statul, obligându-i pe adevăraţii specialiști să-și părăsească locurile de muncă . Acești indivizi, aflaţi vremelnic în funcţii nemeritate, își fac loc în faţă dând din coate, le place să fie băgaţi în seamă, să se vorbească și să se scrie despre ei. Sunt nelipsiţi de la tot felul de sindrofii și ceremonii, de la evenimente mondene, dar și de la slujbe, parastasuri și pomeniri. Se închină cu falsă smerenie la icoane, în timp ce mintea le umblă la hoţii și șmecherii. Fac gesturi umanitare de ochii lumii, dar de fapt nu cheltuiesc nici 0,1 % din ceea ce fură.  Trăiesc într-un lux deșănţat, risipesc fără măsură banii ușor câștigaţi, petrec vacanţe în locuri exotice, adună averi peste averi și îi sfidează cu neobrăzare pe cei care ar fi meritat să ajungă în locul lor, dar n-au făcut- o pentru că le-a lipsit tupeul lor nerușinat.

Exemple de acest fel se întâlnesc la orice pas, fără ca oamenii din jur să mai aibă vreo reacţie. Într-o lume în care scara adevăratelor valori s-a răsturnat, nimeni nu se mai miră că X sau Y au ajuns acolo unde au ajuns. Şi, mai ales, cum au ajuns. ”Ei sunt mari și tari, nu au nici rușine, nici sfială  //că-ntr-o zi urmașii le vor cere socoteală’’ ( tot Vlahuţă, 1881!).

În România va trebui să se ducă o luptă foarte grea cu această categorie care a impus regulile junglei. Doar un lider respectat și autoritar, un patriot, un român adevărat mai poate readuce ţara pe calea cea bună.

Îl vom găsi? Îl vom avea? Eu nu pot decât să sper!

Sursa : criterii.ro

• Upvote 4

Cezar

Titlul trebuia sa fie: "Un deputat se complace in valul minciunii"

Este in partidul care a promovat un prim ministru care a plagiat, in partidul care l-a promovat pe Adrian Severin la Parlamentul Europei, sa nu mai vorbesc de Adrian Nastase.

Tara nu are purtarea asta datorita celor care ne conduc?

SIncer, mai lipseste Dan Diaconescu sa se planga de calitatea romanilor

Marius

Să reactivăm puţin acest topic cu o fotografie ce umblă pe reţelele de socializare, cu următorul comentariu:

"THOSE WHO HATE US

WILL STILL CALL US

WHEN THEY NEED US"

politisti-cocalari.jpg

Cel din stânga poartă şapca întoarsă, cu cozorocul la spate, are pe el o vestă de paznic (aşa-zis multifuncţională) şi pantalonii sunt băgaţi în bocanci. Probabil aşa crede el că arată "mai profi" sau "mai tactic", dar nu face altceva decât să dovedească că e un mare habarnist şi un amator. 
Vesta aia de paznic denumită şi multifuncţională a fost concepută ca un simplu accesoriu pentru vesta de protecţie balistică pe vremea când nu exista sistemul molle (MOLLE system - Modular Lightweight Load-carrying Equipment) - este vorba de sistemul care permite prinderea accesoriilor direct pe articolul de vestimentaţie ori echipament.
Înainte de apariţia şi popularizarea acestui sistem care în prezent se găseşte pe majoritatea echipamentelor de protecţie, vesta de protecţie balistică (vesta antiglonţ) era simplă, fără buzunare şi fără inscripţii, iar datorită acestui aspect a apărut această aşa-zis vestă multifuncţională care se purta peste vesta antiglonţ şi numai împreună cu aceasta. Cei care o purtau şi o poartă fără vesta de protecţie balistică dovedesc că habar nu au care e rolul şi scopul acesteia. Pentru mai multe informaţii citiţi Vesta de protecţie balistică - vesta antiglonţ.
Referitor la purtarea pantalonilor în bocanci, o altă aberaţie militărească fără utilitate. Doar soldăţoii cu mintea odihnită sunt adepţii acestui stil, pentru că în domeniul ăsta al tacticii nu se acceptă o astfel de idioţenie din considerente de utilitate (în situaţia în care se trece prin apă, nu există posibilitatea scurgerii acesteia şi de aici apar o grămadă de consecinţe: urme/dâre de apă, zgomot etc.)

Cel din dreapta e bestial, are cheile agăţate de centură, la fel ca un gardian de puşcărie (super smekerie!) şi poartă holster cu Carpaţi pe picior. :))
Am mai spus şi repet, tocul sau holster-ul pe picior se poartă NUMAI atunci când există vestă antiglonţ tip over, ce se poartă peste haine/ţinută şi care nu permite accesul şi utilizarea unui toc/holster pe centură. În rest, când nu se poartă vestă antiglonţ (exterioară/ over) peste haine (vesta antiglonţ care se poartă sub haine este denumită "under" în română "tip maieu") se foloseşte tocul/holsterul pe centură pentru că este mult mai eficient şi mai sigur.
Doar cocalarii şi habarniştii poartă toc/holster pe picior pentru că aşa au văzut şi ei la alţii, ori cred că e mai cool şi nu au nici cea mai mică idee despre rolul şi caracteristicile acestor elemente de echipament. Portul tocului/holster-ului pe picior de către cei care nu poartă uzual o vestă antiglonţ exterioară/over dovedeşte lipsa de profesionalism, pentru că principala caracteristică care se urmăreşte la alegerea şi ajustarea/purtarea/fixarea pe corp a tocului de pistol/holster-ul este priza pe armă în momentul scoaterii armei, astfel încât să nu mai fii nevoit să ajustezi arma în mână, sau altfel spus, să poţi scoate arma din toc având deja priza corectă pe crosa pistolului încât să poţi trage cât mai rapid. 

• Upvote 5

BGeorge

Unii nu mai au simțul ridicolului și postează/promovează astfel de poze doar pentru ca au ei senzația ca sunt mai șmecheri dacă apar așa. Iar dacă cineva îi trage de urechi pentru a-i corecta sar imediat pe facebook că sistemul îi persecută și nu îi lasă să-și facă treaba “profesionist”.

Andrei

Cand a venit ultima promotie din scoala, din 6 baieti, 4 purtau pantalonii bagati in bocanci. Am indraznit sa le atrag atentia ca pantalonii de la uniforma de ceremonie, nu se baga in bocanci. Au inteles, insa a doua zi, au venit cu cei de tercot, la fel, bagati in bocanci. Auzi la ei, cica astia de tercot, sunt pantaloni tactici. Nu stiu ce li se spune prin scolile de politie, dar e clar ca o problema exista pe undeva, in ceea ce priveste portul uniformei. Oarecum mizeriile astea, sunt intarite de cate un comisaras din asta cu basini, de si-a facut sindicat si promoveaza propriile creatii vestimentare. Am ajuns sa vad la vanzare bluze cu maneca scurta, fes din ala stil prezervativ(stiti cu totii la ce ma refer), inscriptionat "POLITIA", decoratiuni de brad cu diverse motive legate de politie. Sa nu mai zic ca am avut nesimtirea sa il intreb pe distinsul comisaras, unde a vazut el in portul uniformei, asemenea articole de vestimentatie. Raspunsul a fost ca el face articole de uniforma care sa fie utile politistilor, intrucat MAI-ul nu a fost in stare... Sa nu mai zic de atitudinea de "superioritate", pe care o afiseaza in orice conversatie.