Jump to content
POLITISTI.ro

avam

Despre SNUAU 112 si serviciul Ofiterului de Serviciu

Postare recomandată

Marius

Elvis, ce metodologie sa mai elaboreze daca deja exista, a confirmat si colegul ramyru mai sus.

Iar in privinta dispecerilor care trimit politistii la fata locului fara a oferii datele cunoscute despre eveniment, stii bine ca e adevarat si nu au nicio scuza pentru treaba asta.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Metodologiile sunt facute dupa ureche Marius, de persoane care nu au nicio legatura cu ce se intampla in teren.

Daca sunt imperfecte se pot imbunatatii, daca sunt proaste trebuie schimbate.

Ca exista inca ursi care nu pricep ce este cu ei la dispecerat sunt de acord dar sa nu generalizam.

De exemplu stii ca in metodologii la Dolj apare ceva de genul pesteri ,meteoriti etc .

Am stat si m-am gandit unde avem pesteri in Dolj :blink:

Modificat de Elvis

Link către postare
bestkyky

Vreau sa dau si eu un mic exemplu: un cetatean solicita interventia politiei pe motiv ca vecinul face gratar in curtea casei, iar fumul de la gratar ii face rau deoarece sufera de astm. Acelasi cetatean se plange ca fumul provenit de la gratar i-a patruns in locuinta si chiar nu mai rezista din cauza bolii. Ce e de facut?

Evident nu contesta nimeni ca omul nu are dreptate, dar de ce solicita interventia politiei daca el se simte rau?!

Si astfel, exemplele pot continua...caci despre genul acesta de exemple vorbim!

Link către postare
avam

Alo!, Alo! Poliţia, mă văd nevoit să fac din nou unele precizări: d-le ramyru dacă lucrezi la SNUAU 112 aşa cum afirmi ar trebui să şti că poliţia este doar un utilizator al tehnicii 112 din centrul operaţional şi nu un propietar. Am explicat în concordanţă cu legea şi atât cât îmi permite legea care este procedura, de altfel la îndemâna tuturor celor care au statut de poliţist. După postări îmi dau seama că unii colegi de forum habar nu au despre ea şi este puţin jenant pentru colegii din stradă aşa cum se exprimă unii, să nu o cunoască, că bre necunoaşterea nu te absolvă... dacă o dai în bară. Logica este simplă: ia să o lecturez şi eu să văd cam ce atribuţiuni am eu, cel din stradă, atunci când mi se retransmite un apel 112. Curios exprimarea unora cu dute bă până acolo că vezi tu ce se întâmplă şi eu nu cred aşa ceva. De curiozitate ştiţi câţi ani rămân înregistrările în arhivă la STS?. Le apucă şi strănepoţii d-voastră. Iar cel care zice dute bă la f.l. ori este total nepregătit ori inconştient. Cum să lucrezi ca operator poliţie la 112 fără să cunoşti drept şi ştiinţe administrative?, legislaţie rutieră? (mai ales art.71, ref. la accidentele uşoare), legi nepenale cu dispoziţii penale? , topografia judeţului, arondarea, s.a.m.d. Cereţi dacă aveţi nelămuriri măcar o temă de profesional referitoare la sistemul 112 şi atunci vă veţi lămuri de ce trebuie să vă fie retransmis apelul. Nu uitaţi vă rog de revenirile la apelurile 112 mai ales la violenţa domestică, acestea sunt monitorizate, apelantul a doua şi chiar a treia oară afirmă :"nu a venit poliţia", să mă exprim biblic atunci "când este nevoie" vine judecata de apoi.

Pentru colegii care sunt aşa de păuni că ei lucrează în stradă şi sunt cei mai importanţi: toţi lucrătorii din poliţie sunt importanţi, inclusiv cei care, aparent, taie frunză la câini, hai să lăsăm deoparte naivitatea, suntem mare parte poliţişti în diferite stadii de formare. Rog respectuos să îmi răspundeţi în orice mod câţi dintre cei aflaţi în stradă pot accesa toate bazele de date naţionale şi internaţionale până la Interpol?, unii nu vor fi în stare să le enumere darmite să mai aibă şi cont de acces( se obţine după verificări drastice pe niveluri de acces), şi mai este şi operarea pe tehnica IT. La o încăierare primul ajuns la faţa locului aşa cum spune Bestkyky, trebuie să evalueze situaţia şi să respecte elementele de tactică poliţienească nu să stea la păcănele în staţia peco şi să ia bătaie de la un beţiv iar el să nu riposteze în nici un fel, să se aşeze din nou la masă să mai fie lovit (ca un masochist), cum am văzut azi la TV. Ştiţi cât de penibil este când un poliţist sună la 112 şi spune că nu ştie cum să procedeze?. Dacă unii consideraţi că am fost acid în limbaj, rog să aruncaţi contramăsuri argumentate, pe cele neargumentate nu le iau în seamă. Hai să auzim de bine!

Link către postare
ramyru

Inregistrarile apelurilor raman 10 ani .Stiam ca statiile 112 si alte bunuri utilizate in acest sens sunt ale STS-ului.Nu am vazut relevanta pentru a spune aceste lucruri deoarece nu intereseaza pe nimeni cine este proprietar.Cu privire la cele de mai sus ai repetat exact ce am spus si eu .Cu privire la cunoasterea celor mentionate de tine"avam",arat faptul ca eu am "nnnn"studii superioare insa nu primesc spor pentru studii superioare pe cand altii care lucreaza intr-un post unde nu sunt necesare studii superioare, primesc!!!

Link către postare
Elvis

Avam chiar daca nu iti pot argumenta cu probe iti spun ca Marius are dreptate.

Inca exista oameni la dispecerate care habar nu au ce inseamna pentru un politist din teren sa aiba un minim de informatii atunci cand ajunge la un scandal sa zicem.

Revin orice structura neoperativa are rolul ei, insa la aceste structuri ar trebuii sa ajunga cei care au imbatranit prin strada, au lucrat in operativ sau care sunt bolnavi.

Cand din ,,sicoala" vii direct dispecer nu ai cum sa cunosti cu ce se mananca munca in teren.

Dar eu nu generalizez. Sunt exceptiile care confirma regula.

Dar exista si ursi de genul ,, mergi ba".......

Link către postare
avam

ramyru o singură observaţie am te rog să mai aprofundezi d.civ. cap.dreptul de propietate, stimate coleg Elvis una şi pentru tine: lucrătorii din centrul operaţional= O.S.+dispecer+operatori 112 poliţie sunt operativi ca şi tine şi nu neoperativi. Repet nici eu nu generalizez dar "impertinet" aşa cum sunt pentru unii eu mai întreb ceva: câte rapoarte din partea celor din teren au fost făcute împotriva operatorilor de la 112 poliţie pentru incompetenţă?, pentru faptul că nu au respectat procedura?, şi dacă nu au fost făcute, ca un om simplu, nu ca un poliţist, nu m-aş gândi că din necunoaştere nu se fac, ca să nu fiu "grosolan" şi să spun din laşitaste?. Dorim cu toţii o schimbare sau nu?, păi să spunem lucrurilor pe nume bărbăteşte nu pe la colţuri. La noi o multitudine de operatori 112 poliţie au fost cercetaţi prealabil pentru "delasare" în retransmiterea apelurilor 112, şi unii chiar au fost pedepsiţi, după aceea au înţeles termenul de "profesionalism" s-au pus cu burta pe lectură de specialitate şi acum nu mai au probleme. Încă o dată rog colegii poliţişti să lectureze procedura şi atunci cred că vom vorbi aceeaşi limbă juridică cu privire la SNUAU 112. P.S. nu este cazul lui Elvis, nu că l-aş peria, dar îmi place stilul lui de a se documenta şi de a face afirmaţii în cunoştinţă de cauză, pentru înţelegere rog a se reciti sintagma: suntem poliţişti în diferite stagii de pregătire şi performanţă. Nu fiţi trişti şi mâine va mai fi o zi, nici eu nu sunt perfect şi mai am încă multe de aprofundat. Hai să auzim de bine! :emo-yessir:

Link către postare
Elvis

Avam, Serviciul Cabinet este operativ?

Modificat de Elvis

Link către postare
avam

Lucrătorii din cadrul C.O.C sunt toţi operativi ar fi bine să verifici Elvis.

Link către postare
Elvis

De ce, pentru ca au spor de dispozitiv si sunt incadrati la grupa 1?

Nu te contrazic , dar am sa verific.

Eu stiu ca sunt o structura de suport.

As vrea sa te intreb daca lucratorii de la 112 de la tine din judet efectueaza serviciul cu pistolul din dotare?

Link către postare
avam

Nu numai O.S. şi dispecerul. În funcţie de anumite raţiuni operatorii 112 lucrează în ţinută militară sau civilă decentă. Depinde de perioada din an. Eşti convins sper că avem un specific aparte în ceea ce priveşte coloratura turistică vara. Vorba popetului popular:" ... ce e ăsta litoral?/ lume multă, guri căscate/haine multe colorate/îmbrăcate, dezbrăcate/hai cu toţi la mare frate..." Hai să auzim de bine că vine tăvălugul peste noi!

Link către postare
LORD

Iata ce patesti la americani, daca apelezi telefonic politia in mod nejustificat...... 60 de zile de inchisoare, daca ar fi si la noi s-ar termina cu apeluri false la 112.

Un american şi-a îmbătat soţia pentru a putea sta pe Facebook

articol preluat din cotidianul.ro din 23 mart.2012

Un american din Florida şi-a îmbătat soţia pentru a putea petrece mai mult timp pe Facebook. Bărbatul i-a oferit nevestei opt beri şi după ce a observat că aceasta nu adoarme a chemat poliţia să o reclame, scrie tampabay.com.

Americanul le-a explicat poliţiştilor că soția sa trebuia să meargă la culcare după ce i-a dat să bea, pentru că așa fusese înțelegerea.

În urma acestei întâmplări s-a ales cu o condamnare la închisoare pentru 60 de zile, pentru utilizare necorespunzătoare a numărului de telefon al poliției.

Modificat de LORD

Link către postare
Kayne

pana la urma dispecerii de la 112 de cine tin? de la cine le vine lor "shtatu" de plata?

Link către postare
Catalin

De la STS, poliție, salvare, pompieri. Primii dispeceri sunt de la STS, care le preia în primă fază și le distribuie celorlalți.

Link către postare
Kayne

merci de info.... eram curios carei "grase"' ii datorez "multumiri".... imi venea greu sa cred ca "prima linie" e formata din altceva decat telefoniste

Link către postare
Ben

Ziua Serviciului 112 :D

Link către postare
tony6066

merci de info.... eram curios carei "grase"' ii datorez "multumiri".... imi venea greu sa cred ca "prima linie" e formata din altceva decat telefoniste

daca nu ai fost la sts sa vezi in ce conditii lucreaza /telefonistele/ de stres vreau sa zic nu altceva. Eram la curs si se primeste un apel de la un copil de 7, 8 ani care spune ca tatal sau care este pompier a venit de la serviciu a cazut in hol si face spume la gura. Binenteles ca s a redirectionat apelul catre ambulanta sau smurd, toate telefonistele plangeau si incercau sa l faca pe copil sa stea la telefon si sa afle adresa unde sa trimita ambulanta. Sa nu intelegeti ca le tin apararea sau altele, au salarii si bonusuri tari fata de noi care avem canci. Ele directioneaza apelul in functie de indexul sistemului. cine a facut curs sts cunoaste. Pot sa va dau o speta suna un controlor care zice ca mai multi pasageri fara bilet nu vor sa se legitimeze. Cine merge la apel si ce masuri ia.

Link către postare
Ben

This is a though one, cum ar spune francezul. Oare Politia Transporturi?!?! Hmmmm... iata una provocatoare. Ce masuri se iau? Nu el decide. Vede meleteanul la fata locului ce si cum si in functie de situatie ia el decizia. Nu e treaba celui de la 112.

Ai dreptate cu cele de mai sus, dar foarte prost exemplul.

Modificat de Ben

Link către postare
tony6066

parerea mea e ca sanctioneaza controlorul pentru ca a apelat serviciul 112 ilegal iar daca s a deplasat un politist la fata locului in niciun caz sa nu de a datele din c.i. controlorilor pentru al putea amenda acestia

parerea mea e ca sanctioneaza controlorul pentru ca a apelat serviciul 112 ilegal iar daca s a deplasat un politist la fata locului in niciun caz sa nu de a datele din c.i. controlorilor pentru al putea amenda acestia

Link către postare
Ben

Parerea ta nu conteaza pt politistul din teren, daca lucrezi la 112. El decide daca a avut motive temeinice sa apeleze sau nu la 112, el este agentul constatator.

Te rog, dezvolta. De ce sa nu dea datele controlorilor, de ce sa nu-i amendeze controlorii? De retinut este faptul ca au dreptul sa intocmeasca procese-verbale de constatare a contraventiei, chiar si pe HG 203/1994. Dar, sunt curios care este versiunea ta.

Modificat de Ben
  • Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Sache

Conform ultimelor declaratii ale premierului Victor Ponta, USL are pregatit un proiect de lege ce va fi supus dezbaterii parlamentului, prin care se doreste ca STS si, implicit, SNUAU 112, sa faca parte din MAI.

Link către postare
TechnoCop

Aceeasi stire am auzit-o si eu la Europa FM parca, si primul gand ce mi-a venit in minte : uite iar o mana de noi "politisti". :doh:

Link către postare
Catalin

SNUAU 112 nu avea ce să caute în STS. Este un serviciu public. Dacă se va realiza acest transfer nu va fi nimic altceva decât încă o direcţie populată cu generali sau chestori pe post de trântori. Deoarece 112 nu trebuia niciodată să fie separat de instituţiile cu responsabilităţi de intervenţie în cazuri de urgenţă.

Bine, cei din STS se cred foarte şmekeri, ei spun că sunt un serviciu special şi secret numai atunci când le convine şi le cade bine. Când se pune problema finanţării şi a bugetelor, cei din STS scot imediat în faţă utilitatea nemărginită a acestui serviciu punând pe masă 112-ul. O atribuţie vitală pentru bunul mers al societăţii româneşti  :doh:  De parcă înainte când aveam numere scurte directe către instituţii (noi aveam 955) nu mergeau lucrurile. Ba din contră, era mult mai eficient şi util.

Deci când vine vorba despre bănuţi, bugete şi justificarea activităţii, STS-ul imediat iese la rampă cu 112, vorbind despre "cazuri soluţionate" deşi ei îndeplinesc doar rolul de centralişti. În schimb când vine vorba despre responsabilităţi, nu ştiu pe unde să se pitule. Ba că, ei nu trebuie să localizeze apelurile, că e treaba operatorilor de telefonie privaţi, că legea e naşpa, că zodiacul e nasol, başca că planetele nu erau aliniate cum trebuie şi alte abureli penibile.

Dar uită că europenii ne dădeau peste bot, cu procedura de infringement tocmai pentru că România nu se pusese la punct cu 112 care trebuie să localizeze apelantul. Atunci la aceea vreme, generalii din STS s-au aruncat repede să prindă ciolanul şi statul român a investit milioane bune de euro, pentru a se rezolva problema. "Specialiştii" lui peşte prăjit s-au îngrămădit şi consfătuit astfel încât s-au cumpărat echipamente şi au fost eleaborate legi, proceduri şi tot ce era necesar. Aşa s-a născut 112.

Atunci, STS-ul se lăuda că îndeplineşte cerinţele UE şi localizează, face, drege. Pentru ca acum, după accidentul cu avionul să o dea la întors, că ei nu localizează, că ei nu primesc toate datele necesare de la operatori, că legea nu le permite şi alte asemenea scuze de doi lei.

Păi pe cetăţeanul de rând îl interesează ce date oferă operatorii de telefonie?

Sau cât de prost a fost concepută legea?

Păi cetăţeanul a conceput proiectele de lege ori proceduri sau "specialiştii" lui peşte prăjit?

Omul de rând, ştie că a contribuit la acele milioane de euro pentru ca STS-ul prin specialiştii săi să îndeplinească cerinţele europenilor, respectiv că cel ce sună la 112 să fie localizat. Acum STS-ul nu ştie cum să se mai scuze, spunându-ne că au fost incompetenţi şi i-au aburit pe europeni.

Mă întreb oare de ce nu-l trec la Ministerul Telecomunicaţiilor şi îl aruncă în curtea MAI, un minister deja destul de mare şi stufos.

Nu avem noi destui trântori cu grade de chestori sau generali ce nu au văzut un infractor decât la tv sau în ziare? Chiar ne mai trebuie încă o armată de "favorizaţi ai soartei"!?

Link către postare
Ben

Nu-i nimic ca vine Coarna de la Sindicatul Politistilor si spune ca Politia a fost de vina. :doh:

Spor la cotizat.

Link către postare
Catalin
Legea prin care STS trece de la presedinte in subordinea Ministerului de Interne a trecut de Camera Deputatilor. Motivul – a expirat termenul de dezbatere si deputatii nu s-au ocupat de proiect. Acum decizia finala va apartine Senatului, care este Camera decizionala pentru aceasta lege.

Pe 4 februarie, Guvernul a avizat favorabil proiectul de lege prin care Serviciul de Telecomunicatii Speciale (STS) este reorganizat intr-un departament care va functiona in structura Ministerului de Interne.

Proiectul de lege stabileste reorganizarea serviciului ca Departament in cadrul MAI si are cinci articole, primul dintre acestea prevazand ca STS se reorganizeaza ca Departament de Telecomunicatii Speciale in cadrul MAI si devine o structura cu personalitate juridica condusa de un secretar de stat ajutat de trei subsecretari de stat, care sunt numiti si eliberati din functie de catre premier.

Proiectul de lege privind STS urma sa fie dezbatut la Camera Deputatilor in procedura de urgenta, el urmand sa fie analizat in Comisia de aparare a acestui for legislativ, dar ulterior a trenat datorita faptului ca PNL s-a opus acestui transfer.

Liderul deputatilor PNL, George Scutaru declara pe 17 februarie ca parlamentarii PNL se vor abtine de la votul asupra proiectului de lege STS, in plenul Camerei Deputatilor. El a precizat ca serviciul se afla in prezent sub control parlamentar si ar fi periculos sa fie pe acelasi plan cu SRI si SIE.

sursa: infolegal.ro

Încă un pas prin care ministerul ăsta de doi lei să se pricopsească cu încă o armată de "trântori şmekeri"

Link către postare