Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
AndreiTraian28

Vanzare auto, refuz transcriere

Întrebare

AndreiTraian28

Buna ziua.

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns referitor la urmatoarea problema pe care o am: in urma cu 3 ani am vandut o masina unei persoane din alt judet. Am intocmit cu acea persoana Contract de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare, i-am dat si fiscal, insa acea persoana nu a transcris masina pe numele sau.

Am gresit insa, nementionand pe spatele certificatului de inmatriculare ca am instrainat masina.

Am luat legatura zilele trecute cu cel caruia i-am vandut masina, insa mi-a comunicat ca a vandut masina mai depare, iar acea persoana, la randul ei si mai departe. Am incercat sa discut cu ultimul cumparator sa transcrie masina, insa mi-a zis ca nu doreste acest lucru pentru ca trebuie sa plateasca timbrul de mediu si nu are bani.

Va rog mult, spuneti-mi ce as putea face in acest caz?

Tinand cont ca cel care a cumparat masina de la mine a vandut-o, pot depune o plangere in acest sens, tinand cont ca eu, proprietar fiind in acte, nu mi-am dat acordul pentru instrainarea masinii?

Va multumesc si va rog mult sa ma ajutati, nu stiu ce sa mai fac...

Modificat de AndreiTraian28

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

21 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Cristi

Bineînţeles că poţi depune plângere. Dar la instanţa de judecată.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
AndreiTraian28

Am inteles.

Multumesc mult!

Link către postare
  • 0
Marius

Link către postare
  • 0
AndreiTraian28

Multumesc.

Voi apela la un avocat pentru a radia masina de pe numele meu din circulatie, asa e cel mai normal si legal. Sper doar sa castig procesul.

Mi-ati fost de ajutor.

Link către postare
  • 0
Marius

Îl câştigi cu siguranţă.

Link către postare
  • 0
Catalin

Cum să nu-l câştigi? În fond este doar o formalitate, instanţa trebuie doar să constate că maşina a fost vândută, trecând prin n-mâni, după care să dispună radierea şi să-l oblige pe actualul proprietar să o înmatriculeze pe numele său. Nu este vreun proces complicat, dar numai instanţa este cea care poate să-l oblige.

Link către postare
  • 0
AndreiTraian28

Am inteles, insa daca eu il dau in judecata, iar el nu transcrie masina pe numele sau nici dupa ce e obligat prin hotararea judecatoreasca (pentru ca masina nu mai e la el, ci e vanduta), eu pot radia masina din circulatie tinand cont ca nu mai am niciun act al acesteia (le-am predat cumparatorului, asa cum prevede legea)?

Adica, pot radia masina doar prin hotararea judecatoreasca?

Multumesc.

Modificat de AndreiTraian28

Link către postare
  • 0
Cristi

Da.

Link către postare
  • 0
AndreiTraian28

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Mi-ati facut ziua mai frumoasa (si mai linistita, mai ales).

Link către postare
  • 0
Catalin

Exact ăsta e interesul tău, ca instanţa să dispună radierea maşinii de la drpciv. Mai departe, dacă actualul proprietar o înmatriculează sau nu ... să fie sănătos, nu te interesează pe tine. Să se spele cu ea pe cap, să o ţină în curte pe post de coteţ pentru găini, e treaba lui, important este ca tu să nu mai figurezi ca prorpietar.

Link către postare
  • 0
eduard26

buna seara am si eu o problema acum ceva timp am facut un schimb auto cu un autovehicul inscris pe germania cu acte valabile,la acest schimb nu s-a facut niciun fel de contract.aceasta masina am folosito vreo 2 luni dupa care m-am hotarat sa o vand.la vinderea masini nu s-a facut decat chitanta de mana.intrebarea mea este mai am eu vreo treaba daca se intampla ceva cu acea masina?

Link către postare
  • 0
Marius

Ce înseamnă "vinderea"?

Link către postare
  • 0
eduard26

adica am dato unei persoane contra sumei de....la care am facut chitanta de mana pentru ca eu nu eram proprietar si nu avem nici un contract de vanzare cumparare

Link către postare
  • 0
Cristi

Poate vrei să spui "vânzarea". A fost cam greu la şcoală, este, eduard26?

Link către postare
  • 0
eduard26
Publicat (modificat)

imi cer scuze pentru greseala,totusi imi puteti da un raspuns?

Modificat de eduard26

Link către postare
  • 0
Marius

Îmi cer eu scuze, chiar nu am înțeles ce ai scris.

Sigur că ai legătură, pentru că ești unul dintre intermediari, o persoană care a deținut pentru un timp masina respectivă.

Link către postare
  • 0
eduard26

multumesc frumos pentru raspuns

si  daca respectivul merge cu itp +asigurare expirate presupun ca merge pe pielea lui nu?

Link către postare
  • 0
Catalin

Corect, comite o contraventie. Primeste o amendă si rămâne fără certificatul de înmatriculare.

Link către postare
  • 0
eduard26

multumesc frumos inca o data ,toate cele bune

Link către postare
  • 0
Crisan

Buna ziua, prin mai 2018, am facut si eu greseala de vanzare auto fara actele necesare, pe incredere la un prieten, la care i-am predat si talon si CIV pentru ITP. De la care a mai trecut prin 5 maini autovehiculul, doar ca acum nimeni nu imi mai poate spune unde se afla sau cine este actualul proprietar. Sau macar zona. Pentru rezolvarea in prealabil a documentelor, de transcriere sau in cel mai rau caz de recumpararea lui inapoi, ca oricum taxele locale si amenzile le platesc in continuare. Si sa o dau la Remat sa o radiez personal din circulatie, fiind un autovehicul vechi. Cum as putea sa o gasesc masina, sau proprietarul sa incercam pe cale amiabila? 

Link către postare
  • 0
Costy11980

In 2015 am vândut o mașină la cineva. Neștiutor nu am scris înstrăinat...Acel cineva a vândut o la altă persoană.... în primărie nu apare cu datorii dar amenzi rovinetă vin la mine. Am apelat la inmatriculări de cca 3 luni de nenumărate rânduri fără nici un răspuns. Mașina a dispărut...no mai găsesc... Cei de făcut? Merg să fac plângere la serviciu rutier sau sunt alți pași? Dețin ambele contracte dar n-au ștampila vreunei instituții 

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.