Jump to content
POLITISTI.ro

Horia

Jandarmeria "salveaza" Romania

Recommended Posts

Elvis

Steff te felicit pentru ca ai inteles .... noi politistii nu avem nimic de impartit cu talpasii de la jandari.

Cu sefii vostrii insa............

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

steff33

Nu-i adevarat.Mi-au eliberat adv. in 3 zile si deja mi-am cumparat arma.

Acum cred ca depinde de unitati.

Rookie

Sa revenim on-topic:

Un jandarm de la IJJ Argeş a fost arestat pentru evaziune fiscală şi aderare la un grup infracţional organizat, într-un dosar ce vizează un prejudiciu de circa un milion de euro din vânzarea a zeci de autoturisme fără a plăti taxe.

Poliţiştii BCCO Piteşti au stabilit că jandarmul şi alte cinci persoane, au format un grup infracţional specializat în evaziune fiscală. Aceştia achiziţionau autoturisme din Germania şi Olanda pe numele a două firme, fără să le înregistreze în contabilitate, apoi vindeau maşinile şi încasau banii fără să achite TVA. Astfel, în perioada octombrie 2009 - septembrie 2010, au fost aduse în România autoturisme prin intermediul celor două firme, dar şi a altor societăţi de profil, iar în urma calculării taxelor neplătite către stat s-a stabilit un prejudiciu de aproape un milion de euro.

Miercuri seară, au fost aduse la audieri 15 persoane, între care şi subofiţerul de la Inspectoratul de Jandarmi Argeş, în urma unor descinderi la 18 adrese din Bucureşti, Argeş, Dolj şi Vâlcea.

sursa: gandul.info

Catalin

Un jandarm a fost arestat într-un dosar privind traficul de influenţă în cazurile recalculării de alcoolemii.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş, jandarmul de la IJJ Argeş este acuzat de cumpărare de influenţă şi conducerea unui autoturism pe drumurile publice sub influenţa băuturilor alcoolice. El a primit mandat de arestare pentru 29 de zile şi se află în arestul Poliţiei Judeţene Argeş.

Marţi dimineaţă, poliţiştii au prins în flagrant, în Piteşti, două persoane, care au pretins 1.500 de euro de la o persoană cercetată într-un dosar penal pentru conducerea unui autoturism sub influenţa băuturilor alcoolice.

În schimbul acestor bani, precum şi a sumei de 300 de lei, remisă anterior, M.G. a obţinut valorile alcoolemiilor corespondente celor două probe de sânge, precum şi ora constatării evenimentului rutier şi, în baza acestora, a învăţat persoana cercetată ce să declare cu privire la ora şi cantitatea de alcool consumată atunci când va solicita recalcularea alcoolemiei, pentru a-i ieşi o valoare sub limita de infracţiune.

Tot în contul acestor sume, M.G. i-a promis persoanei cercetate că va interveni pe lângă funcţionari din cadrul Institutului Naţional de Medicină Legală Bucureşti.

sursa: mediafax.ro

big j

Aseara un amic al meu asculta muzica in masina personala,langa bloc.Au venit batasii si l-au scos din masina ,i-au pus catusele la o mana,l-au bagat in duba ,l-au dus la sectie si i-au dat....avertisment pt tulburarea linistii.Acesta a plecat,s-a dus intr-un bar si asunat la 112 pt a reclama cele intamplate........si ...surpriza.....au venit aceiasi ciobani,l-au luat impotriva vointei sale din bar si l-au dus la spital pt a fi consultat de un medic(amicul meu a refuzat consultul).

In cursul zilei de azi l-au sunat vreo 2 ciobani sa se intalneasca,sa discute cele intamplate.(amicul meu locuieste langa unitatatea.....pardon ,barlogul ciobanilor,iar cele intamplate la masina amicului meu au fost vazute de mai multe persoane........

Ce parere aveti??????tipic ciobanesc.......

• Downvote 2

dcrist

Posibil, acum sa detaliem cine este ciobanul, prietenul dumneavoastra era in masina personala si afara fiind frig asculta vara de Vivaldi cu geamurile inchise la masina si politia sau jandarmeria(nu ai specificat) trecand intamplator pe acolo sau suparat ca o persoana culta asculta muzica in masina personala si au actionat cum ati declarat, sau melteanu asculta maneaua cea mai tare si mai mare cu usile deschise la masina si ,,scula" data la maxim sa auda si urechea cartierului ultimul hit al lui Guta, vreunul dintre vecinii cu alta orientare muzicala :P exasperat a sunat la 112 si a facut reclamatie, binemeritata dupa parerea mea, nu stiu ce ma face sa cred ca a doua a fost varianta reala :D

Edited by dcrist

big j

Scuze pt omisiune:a fost o noua interventie dificila a jandarmilor.Nu a fost nici o sesizare din partea cetatenilor,posibil din partea unui caporal de schimb ,pardon ofiter de jandarmi care nu putea sa doarma prin vreun cotlon.Martorii care au vazut interventia"ca la carte " a jandarmilor sunt vecini ai amicului meu,si nu au fost deranjati de muzica si vor sa fie propusi ca martori pentru acesta -iar gusturile nu se discuta ..........si daca asculta muzica (un gen sau altul) dar nu deranja pe nimeni-repet nu a fost facuta vreo sesizare-aceste aspecte nu obliga nici un reprezentant al statului la vreun exces de zel sau abuz.

Sunt convins ca o interventie ce implica o discutie ar fi rezolvat "cazul".

Eu am relatat doar un abuz,dupa parerea mea a acestor ciobani,pardon jandarmi,dar ......ramane de vazut,intrucat acest amic a sesizat in scris aspectele relatate de mine initial. :clip:

Cristi

În exclusivitate pentru reporterii Libertăţii, doi dintre subofiţerii în uniformă bleu-jandarm care, cu vorba dulce, pot pune la pământ chiar şi pe cel mai înverşunat infractor, ne-au dezvăluit câteva dintre secretele meseriei de negociator. Pentru Florin (44 de ani) şi Mugurel (36 de ani), 2005 a fost anul în care au luat, pentru prima oară, contact cu un "terorist". "Individul se baricadase într-o bancă şi avea vreo zece ostatici. Am dus cu el muncă de lămurire câteva ore. I-am spus să dea drumul la oameni că nu au nici o vină... Am reuşit să-l facem să-şi dea seama că greşise şi s-a predat trupelor de intervenţie. Stresul e parte din viaţa noastră. Am învăţat să-l gestionăm... doar lucrăm cu viaţa oamenilor", îşi încep istorisirea luptătorii ce, până odinioară, alergau după infractori temuţi. De atunci, au tot curs zeci de intervenţii imaginare, de la răpiri, luări de ostatici, tentativele de sinucidere şi până la băricadări în instituţii, case sau locuri aglomerate şi chiar taxe de protecţie şi încăierări în trafic...,

În momentele de criză, cânt atacatorul e disperat, gata să ucidă ostaticii ce au avut neşansa să-i cadă în mână, timpul le este, în cele mai multe cazuri, aliat. "Nu există limită de timp....chiar ne ajută. Autorul oboseşte şi poate renunţa la actul său terorist. Uneori, se ajunge să se salveze şi infractorul", povestesc jandarmii de la "Brigada Specială".

În plus, ca şi negociator, a avea cuvânt de onoare e mai presus de orice. "Dacă promiţi ceva, mergi până la capăt. Nu se poate merge pe aburire. Ai putea pune în pericol viaţa ostaticilor. Dar, pe de altă parte, nu se va da nimic gratis. Îi dai ceva, la fel trebuie să facă şi el. Niciodată nu se vor da arme, droguri, alcool sau medicamente. În schimb se poate acorda asistenţă medicală", spun cu tărie salvatorii în bleu-jandarm.

Muhahahahahaaaa...acum au si negociatori... acesti impostori din nou isi aroga competente care nu sunt acordate prin lege in primul rand. Tin minte ca am vazut si eu un "negociator" din asta bleah-jandarm cand a fost ultimul protest al politistilor in fata M.A.I. Avea o vesta albastra pe el pe care scria NEGOCIATOR. Mare e gradina Domnului!

Edited by Cristi

DanielBAD

N-am sesizat eu bine sau pe acolo scrie ceva de genul ca de atunci au curs zeci de interventii imaginare?!? :lol::huh:

Kayne

e totul in mintea taaaa.... :ner:

arcan

... De atunci, au tot curs zeci de intervenţii imaginare, de la răpiri, luări de ostatici, tentativele de sinucidere şi până la băricadări în instituţii, case sau locuri aglomerate şi chiar taxe de protecţie şi încăierări în trafic...,

....

QED :ner:

Medicamente, medicamente, medicamente...cat mai multe !!!

Catalin

Va dati seama ce fluturi prind cu damigeana, flacaii aia?

danpin

...spun cu tărie salvatorii în bleu-jandarm.

"Saniuta" :beer: se mai gaseste in comert?

• Upvote 1
  • Downvote 1

Kayne

hai mai danpin.. nu mai fi rautacios.... :ner: :beer: da "motorole" se mai gasesc...?

Marius

Un om onorabil este un om despre care se stie relativ putin si nu toti cei care latra sunt caini.

• Upvote 1

danpin

Si in curand va aparea un nou user care va scrie ca Dumnezeu ne-a ferit pana acum de situatii reale in care superantrenatii sa intervina, insa oricand acesti neobositi eroi darji, cu caractere puternice, cu minti otelite etc, bla,bla,bla... nu vor precupeti nicun efort pentru a bla, bla, bla...

Howgh!

Catalin

Dan, dacă din păcate, va exista în ţara noastră vreun eveniment de acest gen, nu ei sunt cei care vor interveni şi vor avea responsabilităţi acolo. Jandarii vor fi ca de obicei a cincea roată la căruţă, vor rămâne să viseze şi să se îmbrâncească cu civilii curioşi, pentru câteva poze spre deliciul ziariştilor. Doar la asta se pricep, să se bage singuri în seamă precum musca-n "treaba" calului şi să facă poze pentru presă, atunci când ţin curioşii la distanţă.

În cazul atentatelor teroriste, băieţii de la SRI vor interveni. Ei doar se visează nişte descendenţi ai lui Rambo, Bruce sau Jet Lee.

arcan

Mai mult ,,jet,, decat Lee...

Dan

Cumpărături de sărbători.

post-335-0-16916800-1325487494_thumb.jpg

minutzu

:))

erau pentru popotă astea.

• Upvote 1

cipri83

Comandatul BSIJ, Zoltan Balint, si adjunctul acestuia, locotenent colonelul Catalin Paraschiv, fac obiectul dosarului cu nr. 90/P/2009, in care sunt suspectati de mai multe nereguli. Este vorba, printre altele, de efectuarea frecventa a unor plati in avans cu ordine de plata si prin caseria unitatii, ca si de incheierea unor contracte care contineau clauze ce prevedeau astfel de plati in avans. Alte verificari se fac cu privire la aprobarea la plata a unor facturi fara a fi indeplinite conditiile legale pentru a fi achitate si cu incadrarea eronata in clasificatia bugetara. O practica obisnuita pare sa fi fost si doar aplicarea stampilelor pe numeroase documente de plata, fara semnatura olografa a comandantului, ca si lipsa avizelor consilierului juridic si a celor de control finaciar preventiv propriu. Procurorii au de luat la mana achizitiile facute de la firme ca SC Atmex Consulting, SC Grivita Remorci SRL, SC Mobilis SRL, SC Mihamic SRL si numeroase alte societati.

Culmea este ca, in loc sa fie suspendat, cum se intampla in mod firesc in astfel de cazuri, de la declansarea verificarilor comandantul BSIJ a fost chiar avansat la gradul de general de brigada! Impotriva sa mai exista o plangere ajunsa pana la CEDO, prin care fostul subofiter Cristian Tapusin il acuza de sechestrare si tortura! Ca si un alt dosar aflat la Parchetul Militar pentru distrugere, cu conotatii de-a dreptul tragicomice.

Am auzit de la jandarii de la Cluj ,care l-au intalnit intr-o misiune in Maramures la Borsa ca cica este foarte "jmecher" acest Zoltan Balint...dar se pare ca sunt altii mai "jmecheri" ca el! :doh:

Sursa eNational.ro

Edited by cipri83

Dan

Am auzit şi am văzut multe dar aşa ceva nu cred că mai speram să aud. Un colonel de la jandarmi a fost prins dând şpagă ca să fie avansat la gradul de general.

sursa pressalert.ro

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au dispus trimiterea în judecată a unui colonel de la Jandarmi după ce l-au dovedit că a dat şpagă pentru a fi avansat la gradul de general. Comandant al Centrului de Perfecţionare a Pregătirii Cadrelor Jandarmi Montani Sinaia, colonelul Dumitru Chiriţă i-a remis unei persoane, în iunie 2011, suma de 2.000 lei pentru ca aceasta să-şi folosească influenţa pe lângă factori de decizie din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, în vederea avansării inculpatului la gradul de general şi numirii sale într-o funcţie superioară. Procurorii DNA au dispus trimiterea în judecată a colonelului pentru cumpărare de influenţă.

Pentru ăştia nici funcţiile de comandanţi nu mai sunt de ajuns, acum trebuie să fie generali. :doh:

• Upvote 2

Ben

Citesc articolul si apoi vad sursa. Mda. Nu, mersi. Pas.

Cand vine vorba de informatii apelati la acea minima regula invatata in scoala de politie ;)

PS Ma refer la articolul citat de Cipri

Edited by Ben
  • Upvote 1

Dan

Elvis

Au incurcat strada Eminescu cu Eroilor-,, muschii mei minte nu are".....