Jump to content
POLITISTI.ro

Horia

Jandarmeria "salveaza" Romania

Recommended Posts

Catalin

O luare de ostateci nu este neaparat si un atentat terorist, poate fi vorba despre niste talhari sau hoti notorii.

In plus, desi cei de la BSIJ se dau rotunzi, nici chiar in cazul atentatelor teroriste cu luare de ostateci nu ei au competente sau responsabilitati. In astfel de cazuri e treaba celor de la BAT din cadrul SRI. Cei de la BSIJ, desi si-au atribuit titulaturi pompoase/spectaculoase si se lauda ca fac si dreg verzi si uscate, in caz de ceva, legea si procedurile sunt foarte clare, ei au competenta doar in ceea ce priveste asigurarea pazei obiectivelor strategige (hidrocentrale, centrala de la Cernavoda, institutii publice, etc). Deci intr-o situatie de luare de ostateci, vor interveni politia sau sri-ul, in functie de tipul acesteia.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Competente antitero la bsij?

Cine ti-a spus Madalin asa ceva?

Pe acest segment au competenta SRI, SIE si Politia Romana.

Sper ca in fruntea tarii sa ajunga in sfarsit cineva cu care sa poti sta de vorba si care sa fie interesat de respectarea legii.

Ca jandarii si comunitarii isi pun cagule si tot felul de ,, denumiri" este alta poveste.

Edited by Elvis

Marius

Ca sa putem vorbii de terorism e cale lunga, nu e chiar asa de simplu, trebuie sa existe o decizie a CSAT-ului etc. iar competenta revine SRI prin BAT. In toate celalalte situatii cu ostateci, politia este competenta sa intervina prin SIAS si SIR.

Jandarmii au competenta sa intervina "antitero" doar la obiectivele care le au in paza. Acolo intervin ei si e normal pentru ca ei asigura paza.

Oricum e putin probabil ca atacurile teroriste sa existe la obiectivele importante ale statului ce sunt pazite de jandarmi, in general astfel de atacuri au loc in zone civile predispuse la vatamarea unui numar mare de civili.

Madalin

Nu neaparat o un scenariu cu luare de ostateci , o situatie de criza cu tenta terorista ce necesita rapid interventie.

In cadrul bsij-ului exista batalionul special de interventie antiterorista si actiuni speciale care are ca atributii si : "asigurarea protectiei si interventiei antiteroriste la obiectivele date in responsabilitatea permanenta jandarmeriei romane, precum si alte obiective, in raport de evolutia situatiei operative" de aici am dedus ca ar avea competente in interventia antiterorista. :emo-yessir:

Edited by Madalin

Elvis

Pai si ce cauta jandarii in afara obiectivelor pazite de ei?

Facem pariu ca daca montezi o camera de luat vederi intr-un lan de porumb in cel mai scurt timp apare un jandar langa ea?

Madalin daca iti aduci aminte anul trecut discutam pe aici ca nu au voie sa poarte cagule.

Au modificat legea dar numai pentru bsij. De ce nu stiu, dar stiu cu siguranta ca au prea multi sefi care nu fac nimic si iau o caruta de bani.

Din acesta cauza se mira ce sa mai faca, sa poata raporta si ei ceva.

Ce este dureros pentru ei - le-au luat competentele pe silvic. Daca vor merge mai departe si ii vor lasa fara competente pe ,,branconaj" va fi foarte nasol.

Gata cu dosarele(pe care le rezolva tot politistii) la ,,creci", undite de pescuit si porumbei salbatici din rasa gugustiuc. :ner:

Ideal ar fi sa ramana la suporteri, mitinguri si obiective strategice date in competenta.

Edited by Elvis

Ben

Inteleg dorinta asta de delimitare cat mai clara a competentelor, dar nu vad de ce trebuie sa ne bucure faptul ca le-au luat competentele pe silvic, dupa cum spui. Eu cred ca erau de un real folos celor 2-3 lucratori de pe la posturi, putin la nr de altfel si cunosc exemple concrete, ce s-au petrecut, in care politistii de la post nu puteau face fata numeric, erau cunoscuti de toata comuna, plus cele din jur, le erau cunoscute masinile, nu puteau sa miste un deget fara sa se afle. Asta e doar o mica parte din problema, dar nu trebuie sa v-o spun eu voua, pt ca o stiti foarte bine.

Chiar nu cred ca incurcau pe cineva, exceptand, evident, cazurile de bravura si de impostura ale jandarmilor, care in opinia mea, niciodata nu-i vor intrece pe comunitari.

Catalin

Ben, pe vremea cand aveau competente de constatare a infractiunilor pe linia drepturilor privind proprietatea intelectuala (din cate stiu le-au fost retrase), am avut "norocul" sa primesc spre solutionare dosare penale in care actele premergatoare erau intocmite de jandarmi. Mergeau prin orice birt sau bodega si constatau ca barmanul difuzeaza muzica de pe un suport optic "contafacut". Nu va mai povestesc ca eu si colegii mei din birou dar si procurorul, ne tavaleam pe jos de ras, atunci cand citeam acele "acte premergatoare" (desi e mult spus), dar la peste 95 % dintre ele, toate acele acte, nu ajutau la nimic, practic trebuia sa refaci intreg dosarul de la zero, desi acele spete nu aveau nicio finalitate, in cel mai fericit caz procurorul aplica o amenda. Dar majoritatea erau doar maculatura, munceai si pierdeai timpul desi stiai de la inceput ca e o munca fara vreun rezultat (prejudicii jenant de mici, etc). Ca sa nu mai spun si ce aberatii le treceau prin cap sa-i invete pe faptuitori pentru a-i convinge sa declare exact cum vazusera ei in spetele scoala sau in diverese tipizate ori modele.

Deci iti pot spune cu certitudine si din experienta personala, ca acele constatari pe care le faceau, erau facute in bataie de joc, niste mizerii, care ulterior ne ocupau timpul, pentru ca in final sa nu aiba nicio finalitate.

Ben

Eu nu contest "pregatirea" lor profesionala. Te cred. Eu ma refeream la forta umana, la faptul ca o patrula auto in plus nu strica.

Dar apropo de calitatea lor profesionala nu poti sa condamni individul pt ca asta a fost poltica lor a cadrelor. Peste 3 sferturi, poate chiar mai mult au fost incadrati din viata civila si nu la varste de genul 20, multi dintre ei avand la baza meserii de genul ospatar. Nici pregatirea lor ce le este data celor putini care termina scoala militara nu are nimic in comun nici macar cu calitatea de organ de constatare a infractiunilor, recunoscuta de CPP. Dar iarasi, daca la Dragasani si Falticeni pregatirea se bazeaza mai mult pe formatiunea sageata, dispersarea multimilor si alte minunatii nu este vina individului.

Intr-adevar, asta nu scuza in schimb faptul ca multi nu se perfectioneaza macar pe ceea ce au, trec anii si raman la acelasi nivel sau faptul ca braveaza, nu-si vad lungul nasului si-si depasesc atributiile, incercand sa para ceea ce nu sunt.

Catalin

Tocmai asta incerc sa subliniez aici: faptul ca cei ce ii conduc ar trebui sa fie constienti si sa cunoasca nivelul oamenilor din subordine. Nu sergentul a cerut astfel de competente, ci barosanii ce ii conduc si care traiesc cu impresia ca ceea ce fac ei este munca de politie. Acolo sus e problema, pentru ca sefii lor, sunt disperati in a atrage diferite competente chiar daca exced calificarii lor, chiar daca rezultatele sunt dezastruoase, doar pentru a-si justifica existenta, multimea de functii de generali si numarul mare de oameni din subordine.

Te asigur ca daca ai fi vazut modul in care scriau, greselile gramaticale sau de exprimare, ai fi militat direct pentru retragerea cetateniei si nici nu te mai interesa faptul ca domnul jandarm examina CD-ul sau DVD-ul "in prezenta martorului" si consemna in procesul verbal ca a constatat ca e "contrafacut", desi noi ulterior trimiteam acele suporturi optice la ORDA pentru expertiza. Si daca stai sa tragi linie si sa faci o socoteala, ajungi la concluzia ca era o munca in zadar, numai pentru a mai bifa niste bete prin statistici, sefii jandarmeriei, cu o cheltuiala enorma, jandarmii lor ce mergeau din crasma-n crasma, politisti care munceau in dosarele respective, expertize cu nemiliuita pentru orice dosar cu doua dvd-uri, iar finalitatea era zero. Rar se mai intampla sa poata procurorul sa aplice o amarata de amenda, pentru ca de vreo condamnare nici nu putea fi vb.

Si uite asa un intreg sistem era blocat cu maculatura, pentru a satisface placerea unor sefi din jandarmerie.

Ben

Bine, o mare parte din sistemul MAI e acaparat de "bifatul casutelor", rapoarte, situatii,raspandiri si alte minunatii.

In fine. Eu cred ca, in mare parte, jandarmii isi au rostul lor si cred ca se poate colabora in anumite proportii cu ei, daca fiecare isi vede de portiunea lui de tarla si nu sare la vecini, daca pot sa ma exprim asa, ceea ce in nici un caz nu se aplica la comunitari.

Ei sunt a cincea roata de la caruta. Chiar nu vad rostul lor in formula actuala si cu denumirea actuala.

Edited by ben

Elvis

Ben nu vreau sa te supar, dar tocmai pentru ca sefii inoculeaza in constientul colectiv al politistilor faptul ca jandarii sunt si ei buni ,,la ceva", ,,isi au rostul lor" si ,,ca se poate colabora cu ei" am ajuns de rasul lumii.

Nu crezi ca aceste ,,colaborari" ar trebuii sa fie ,,reciproc anvantajoase" vorba impuscatului?

Nu crezi ca daca acesti jandari nu ar fi plimbati cu masinile politiei in timp ce politistii ,,baga" patrula pedestra poate tu ai avea un partener conform conceptului de ,,parteneriat" pe care il tot flutura ,,stelarii" de la Bucuresti care cu [cenzurat] ne conduc?

Hai sa iti spun parerea mea, leii nu ,,colaboreaza" cu hienele . Pentru ca asta sunt jandarii niste hiene, asteapta sa vaneze leul dupa care se aseaza la masa.

Iar cand vorbesc despre hiene nu ma refer la jandarii de la talpa ,de la sapa.

Vorbesc despre zecile de generalii jandari cu 40 de oameni in subordine pe care sunt invidiosi generalii rusi din Armata 14.

• Downvote 1

Catalin

In toata presa locala din Craiova a aparut zilele acestea un articol despre maretele si grandioasele fapte ale jandrilor. Cum "salveaza" ei tara asta. Acesta e comunicatul de presa cu care se lauda jandarii:

"Vineri, 16 septembrie a.c., în jurul orei 18.00, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dolj aflat în timpul executării unei misiuni specifice a fost sesizat de către personalul de pază al unui supermarket din Craiova cu privire la faptul că în incinta magazinului a fost depistat un tânăr ce avea asupra sa un cuţit.

Având în vedere cele sesizate, jandarmii au procedat la legitimarea şi identificarea numitului D.A., de 18 ani, din localitatea Rojişte, iar în urma efectuării controlului corporal preventiv a fost găsit asupra acestuia un cuţit tip briceag cu lama în lungime de 9 cm.

Persoanei în cauză i-au fost întocmite actele premergătoare de constatare sub aspectul săvârşirii infracţiunii de port al cuţitului, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 2, alin. 1, pct. 1 din Legea 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice. Cuţitul a fost ridicat în vederea continuării cercetărilor, iar actele premergătoare de constatare urmează să fie înaintate organelor competente pentru soluţionare.

Compartimentul Informare şi Relaţii Publice"

Va dati seama, ce ditamai fapta au constatat ei?

Un flacau de la tara ce venise la cumparaturi in Craiova, purta asupra lui un briceag cu lama de 9 cm.

Ce sa mai ... un infractor nenorocit si deosebit de periculos, care probabil ca intentiona sa-si taie rosiile si sa-si dezlipeasca ziarul de pe bucata de branza, cu aceea "arma alba", in timp ce astepta autobuzul in autogara ! :ph34r:

Noroc ca a fost demascat, prins si imobilizat de un "echipaj mobil" :blink: (sunt curios sa vad cum arata si un echipaj nemobil sau imobil, probabil ca exista asa ceva la ei, din moment ce au echipaje mobile, desi eu as fi putut jura ca se numesc posturi fixe), care evident ca prin mijloace si masuri specifice, au aflat despre acest pont direct de la paznicii magazinului. :lol:

O adevarata victorie si o lovitura importanta data impotriva infractionalitatii din Craiova, de aceea si merita mediatizata cum se cuvine in presa. :ner:

Cum sa dai un astfel de comunicat catre presa? Oare nu realizeaza penibilul situatiei? :hmmmt:

Catalin

Încă o dovadă a servilismului şi a pupincurismului de care sunt capabili şefii jandarilor.

Conform cotidianului gândul.info

Astăzi mai multe persoane care protestau, în faţa Centrului Regional de Afaceri Timişoara, unde se desfăşoară o convenţie a PDL, au fost ridicate de jandarmi şi vor fi sancţionate, jandarmii susţinând că şi organizatorii protestului vor fi sancţionaţi întrucât nu au autorizaţie pentru acţiune.

Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Timiş, Marius Amza, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că "mai multe persoane" care participau la mitingul din faţa Centrului Regional de Afaceri Timişoara au fost ridicate de jandarmi şi urmează să fie sancţionate pentru încălcarea prevederilor Legii adunărilor publice.

La articolul 3 din legea adunărilor publice

Nu trebuie declarate, in prealabil, adunarile publice al caror scop il constituie manifestarile cultural-artistice, sportive, religioase, comemorative, cele ocazionate de vizite oficiale ori care se desfasoara in incinta sediilor ori imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat. In cazul in care organizatorii unor astfel de adunari publice detin indicii sau date ca desfasurarea lor s-ar putea solda cu acte de dezordine ori ar putea sa duca la manifestari violente, au obligatia sa solicite, din timp, primariilor si organelor locale ale politiei, sprijin de specialitate.

Iar ridicarea pe sus a unor manifestanţi, presupune că s-a intervenit acolo, deşi tot în legea 60, la articolul 17 se specifică clar când şi pentru ce motive se intervine, iar printre acestea nu se regăseşte şi lipsa autorizaţiei.

Art.17 din legea adunărilor publice

In cazul care adunarile publice isi pierd caracterul pasnic si civilizat, politia si trupele de jandarmi vor interveni pentru impiedicarea sau neutralizarea manifestarilor ce tulbura grav ordinea si linistea publica, pun in pericol viata, integritatea corporala a cetatenilor, a trupelor de ordine sau ameninta cu devastari ori distrugeri de cladiri si alte bunuri de interes public sau privat.

Deci chiar dacă nişte nefericiţi se strâng, fără a avea autorizaţie şi protestează, indiferent care ar fi motivul, domnii jandari ai căror "muşchii lor, minte nu are" trebuie să-i lase să protesteze, dacă o fac într-un mod paşnic, iar după aceea să identifice şi să sancţioneze organizatorul. Pentru că tot legea aia a adunărilor publice ne spune la articolul 19 următoarele:

Interventia in forta a organelor de ordine va fi decisa de prefect, primar sau inlocuitorii acestora, din localitatea in care se desfasoara adunarea publica, la solicitarea sefului organului local de politie sau imputernicitului acestuia desemnat sa asigure masurile de ordine la locul manifestatiei.

O fi existat vreun astfel de ordin de la prefect sau primar?

Se pare că ne-am întors mult în timp ... unde nişte foşti securişti, nu au nicio problemă în a încălca legea, doar pentru a face pe plac celor aflaţi la putere.

• Upvote 1

Eduard

Catalin , ai vazut ce declara purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Timis. Cica nu ei i-au condus pe manifestanti la sediu, da vina pe politie .

A uitat ce a declarat la presa " Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Timiş, Marius Amza, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că "mai multe persoane" care participau la mitingul din faţa Centrului Regional de Afaceri Timişoara au fost ridicate de jandarmi şi urmează să fie sancţionate pentru încălcarea prevederilor Legii adunărilor publice. El a precizat că mitingul nu este autorizat, Jandarmeria având cunoştinţă despre un singur protest în cursul zilei de vineri, al cadrelor militare disponibilizate, care ar fi trebuit să aibă loc în faţa Prefecturii Timiş.x0.gif?sdtrnd=0.5292967795394361&&snocache=1318013166930_46256230352446440&spgid=65018632612191144&sck=y&sfver=10&f1pgad=4&__x1ts=37307d1e&sww=1624&swh=928&sifr=0&pub=62&site=3224&section=135&zone=2533&size=0x0&xcrid=0&xgeo=RO|09|0|Sacele||0|&x1guid=241191928162776001blank.gif

Amza a afirmat că din acest motiv şi organizatorii acestui protest vor fi sancţionaţi. "

Priviti mandrete de purtator de cuvant al Jandarmeriei ce declara cand este intrebat sa spuna ce s-a intamplat . :doh:

( interventia tel. la ora 01:26:25 )

http://inregistrari....a_Zilei-10.html

Edited by Eduard

Catalin

Comportament tipic jandarilor!

Se aruncă imediat şi orbeşte să execute ordinele coloneilor slugoi ce îi conduc, după care când se împute treaba, încearcă cu disperare să arunce pisica moartă-n curtea altora.

Aşa se întâmplă când nişte habarnişti şi impostori plini de aere în ceea ce priveşte acest domeniu al ordinii publice, dar care nu sunt buni decât la căprăreală, nu sunt în stare să priceapă ce scrie într-o lege, acţionează exact aşa cum cred ei că ar putea mulţumi stăpânul.

Tyropol

Cata nesimtire domnule Amza!!! Un asemenea reprezentant, o asemenea oaste de incompetenti.

danpin

Jaguar debusolat, bagat in corzi...

Ben

Vadim - acelasi infractor descreiarat. Cel putin vinovat de ultraj, cand l-au evacuat.

Jandarmul: " Deeciiiii... am asigurat ordinea."

GVF: "Mai exact. Ce ati facut ?"

J: "Deciiii..... am asigurat ordinea."

:ner:

Edited by Ben
  • Upvote 2

arcan

Politistii in Timisoara din cate stiu eu nu au ridicat nici un manifestant.Au fost doar baietii in bleu jandarm...

arcan

Iar ca si dovada cititi si va cruciti :

,,Jandarmeria Timiș a împărţit amenzi celor care au protestat în fața Sălii Olimpia când PD-L a organizat la Timișoara ședința Biroului Permanent Național. Motivarea sancţiunilor este de-a dreptul halucinantă.

Liderul "Spiru Haret" Timiș, Virgil Popescu, a fost amendat cu 2.000 lei, iar alți trei sindicaliști cu câte 500 lei. Pe procesul verbal primit de Delia Georgescu, liderul de sindicat al profesorilor de la Liceul de Artă, se motivează amenda prin faptul că împreună cu alte persoane "au scandat lozinci împotriva guvernului și conducerii politice a țării pe platoul din faţa sălii de sport Constantin Jude, tulburând ordinea și liniștea publice". Se menționează că amenda a fost dată în baza probelor video aflate la sediul Jandarmeriei. "Când m-am dus cu gunoiul am găsit procesul-verbal pe prag. Eram acasă, dar n-a sunat nimeni la ușă să-mi dea amenda. Prima oară am stat și am râs jumătate de oră când am văzut ce scrie. După aceea, am început să-mi dau seama cât de absurdă și incalificabilă este situația. Le place guvernanților doar să dansăm marșul pinguinului?", a declarat, pentru PRESSALERT.ro, Delia Georgescu.

"Vom contesta în instanţă toate aceste amenzi având în vedere că exista autorizație de la primărie. Și alți colegi vor primi amenzi. Dacă se comportă așa înseamnă că Jandarmeria este noul Gestapo al lui Băsescu. Este mai rău ca pe timpul lui Ceaușescu", a declarat liderul de sindicat, Virgil Popescu.,,

Sursa: http://www.cotidianu...a-tarii-161819/

si : http://www.pressalert.ro/2011/10/dupa-mitingul-anti-pd-l-sindicalisti-amendasi-pentru-ca-au-scandat-impotriva-guvernului-si-a-conducerii-poltice-a-statului/

Edited by arcan
  • Upvote 2

Ben

Brăila. Un bărbat era hotărât să demoleze blocul, după ce şi-a spart uşa cu toporul

Mascaţii de la Brăila au avut de furcă în noaptea de luni spre marţi. Un bărbat era hotărât să demoleze blocul în care locuia. După ce şi-a spart propria uşă cu un topor, omul s-a îndreptat spre alte apartamente. Vecinii însă sunaseră deja la 112. Când au venit jandarmii, a început adevăratul spectacol.

Mascaţii au avut parte de o adevărată aventură pe scara blocului. Când au ajuns, bărbatul, băut bine, era deja la etajul al doilea. Îşi încerca toporul pe balustradă. A simţit însă ceva şi a fugit în casă.

A început apoi munca de lămurire. Mascaţii l-au somat pe om să iasă de bunăvoie. Nici vorbă însă să cedeze rugăminţilor. Cu nervii întinşi la maximum, mascaţii au trecut la fapte.

În câteva secunde, peste zece mascaţi au năvălit în apartamentul infractorului. Cu spray-ul lacrimogen din dotare şi cu câteva mişcări ferme, au reuşit să-l doboare.

Jandarmii l-au imobilizat şi l-au condus la sediul Poliţiei, în vederea continuării cercetărilor. Teroristul scării a scăpat de jandarmi după ce a primit o amendă de 1.000 de lei.

http://www.antena3.ro/romania/braila-un-barbat-era-hotarat-sa-demoleze-blocul-dupa-ce-si-a-spart-usa-cu-toporul-141420.html

De fapt, acei "mascati" sunt jandarmii, dupa cum bine se vede din imagini si dupa cum reiese si din finalul articolului.

Eu nici pana acum nu am inteles daca jandarmii au o unitate speciala pt interventii, un fel de SIR al lor, care sa se ocupe doar de asta. Ultima data auzisem ca au o grupare antitero (mi se pare ca asa se si numeste), care face de fapt ordine publica si care, la nevoie, isi mai trage cate un ciorap pe fata, cand o mai pune de-o interventie.

Catalin

Bătut de jandarm la ora de religie

pentru un elev o oră de religie s-a terminat cu o bătaie aplicată de un jandarm

"corecţia" a fost comandată chiar de profesoara de religie, sora jandarmului

Caz incredibil la Grupul Şcolar Industrial Însurăţei. Un elev din clasa a IX-a a fost bătut chiar în curtea şcolii de către un jandarm din localitate, aflat în timpul serviciului. Oroarea nu se termină însă aici. Jandarmul în cauză, Leonard Carşote, este fratele profesoarei de religie a elevului, Adina Radu, şi l-a bătut pe elev la îndemnul profesoarei, sora sa. Motivul? O întrebare impertinentă, a considerat profesoara: "Doamna profesoară, eu merit numai 7? Celorlalţi le-aţi pus notă mai mare"

sursa

Se pare că domnii jandari se implică mai nou şi în procesul de educaţie al elevilor din şcoli !? :ner:

Obsesia asta după noi competenţe a jandarilor ... naşte monştri. :naughty:

dcrist

Intr-o tara normala ambii si-ar fi pierdut locurile de munca, dar la noi exista foarte multe sanse sa scape fara prea mari probleme :naughty:

steff33

Salutare tuturor!

E tare dureros ce se intampla, dar este o parte din realitate. Eu sunt jandarm si recunosc ca sunt f. multi care nu au ce cauta in sistem. Dar mai totul pleaca de sus, unde noi nu avem ce face.Speram ca poate vreodata sa se schimbe ceva sus, sa vina cineva cu o mentalitate europeana, zic eu.

Dar oare se va intampla?

• Upvote 3
  • Downvote 1

dcrist

Nu cred, mi-a soptit o pasarica ca e un dosar cit toate zilele la jandarmerie cu cei care doresc sa-si cumpere o arma si asteapta o adeverinta, se pare ca vor astepta mult si bine, din pacate :hmmmt: