Jump to content
POLITISTI.ro

Horia

Jandarmeria "salveaza" Romania

Recommended Posts

SandoKhan

Leonidas67 poate ai treaba si te retinem pe aici. Nu iti place? Vezi ca nu te obliga nimeni sa intri aici si nu ti-a cerut nimeni parerea.

De fapt asta e un forum al POLITISTILOR, si pana nu vad acel "+" rosu inaintea userului tau, nu prea avem ce vorbi si a-ti da socoteala.

@CITADELA nu am mai ras asa de foarte mult timp. Multumesc!

Edited by SandoKhan
  • Upvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Frumoase randuri.

Stima

Doar a dat copy/paste de pe undeva. Dovadă este faptul că în cele două fraze ce-i aparțin întradevăr (ușor de identificat, întrucât sunt scrise fără diacritice, spre deosebire de restul textului copiat) și pe care le-a adăugat la final, a reușit să se de-a de gol, demonstrând că a cam avut altă treabă pe la orele de gramatică. :naughty:

Așa că chiar dacă sunt niște rânduri frumoase ... nu-i aparțin, doar le-a copiat.

Respectativa va rog caci doar numai uniti si respectand munca fiecaruia in parte vom putea fi o putere ! Cu respect!

Leonidas67

Pentru Catalin, da ai perfectă dreptate, am dat copy/paste, dar nu de pe undeva ci din ceea ce gândesc şi mai ales din învăţămintele şi lucrările de specialitate pe care le-am lecturat , lucru pe care te rog să mă crezi nu-l cam observ la tine, iar cu privire la diacritice pot să -ţi aduc la cunoştinţă că ultimul pasaj a fost adăugat de fapt, schimbat deoarece fragmentul menţionat l-am mai avut postat şi pe forumul iRealitatea Tv , doar că acolo luptam pentru a nu mai fi denigraţi în halul în care suntem acum! :hmmmt:

Iar pentru Sandokhan, ce pot să-ţi scriu decât că eşti un băiat tânăr, sunt poliţist de 20 de ani, mă gândesc că... după felul în care vezi tu lucrurile ai cam tot aceiaşi vârstă pe care o am eu ca vechime în poliţie, dar şti ce, eu nu doresc să intru într-o polemică de prost gust cu tine , deoarece asta înseamnă ca eu, singur să mă contrazic în legătură ceia ce gândesc despre aşa zişii forumişti, aşa că eu chiar nu doresc să te jignesc, dar domnia ta eşti un postumac . La mai mare ! :emo-yessir:

Edited by Leonidas67
  • Downvote 1

Catalin

Ești doar încă unul ce vrea să pară aici ceea ce de fapt nu este în realitate.

Când mai copiezi niște fragmente scrise de alții, cinstit și corect este să indici sursa, nu cum faci tu. Ne spui că la acele rânduri ai dat copy/paste din ceea ce gândești. Doar minți cu nerușinare, demonstrând cât de penibil și ridicol poți fi. Probabil că le-ai găsit pe vreun forum și doar ți le-ai „asumat” crezând că vei părea mai deștept dacă te dai ca fiind autorul lor, dar în realitate nu ești decât un impostor. Printre acele multe lucrări de specialitate și învățăminte pe care le-ai citit tu, nu ai reușit să dai și peste articolul unde au apărut pentru prima dată acele rânduri, de aceea ai crezut că ți le poți însuși fără nicio problemă.

Acele rânduri nu-ți aparțin, autorul lor este Andrei Pleșu și au fost publicate în „Adevărul” pe 16 martie 2010 și în nr. 322, din 15-21 aprilie 2010 al revistei „Dilema veche” într-un articol denumit „Ce este un forum?”.

Așa că scutește-ne de „gândurile” acestea ale tale, copiate fără nicio jenă de la alții, pentru a spune că îți aparțin, într-un mod cât se poate de penibil. Dovedești doar că ești atât de limitat, încât ai nevoie să furi de la alții, deoarece în ciuda numeroaselor lucrări de specialitate și învățăminte pe care le-ai citit, nu poți purta un dialog cu propriile tale cuvinte.

• Upvote 3

Marius

singur să mă contrazic în legătură ceia ce gândesc despre aşa zişii forumişti, aşa că eu chiar nu doresc să te jignesc, dar domnia ta eşti un postumac . La mai mare ! :emo-yessir:

Daca nu ai o parere buna despre cei ce activeaza pe forumuri, atunci de ce mai intri pe astfel de site-uri? Te obliga cineva?

E o tara libera, nu este necesar si nici obligatoriu sa citesti si sa urmaresti ce se scrie pe acest forum.

Incearca sa dai dovada de putina decenta si sa ne scutesti cu astfel de "ganduri" copiate cuvant cu cuvant din articolele altora.

• Upvote 1

Elvis

Leonidas67 incearca sa vorbesti cu ,,cuvintele tele".

Politist de 20 ? Nu prea te ajuta ,,lexicul" sa demonstrezi.

Eu cred ca esti jandar.

Au-au -au, parca asa fac spartanii.

Hai pa.

• Upvote 1

SandoKhan

Iar pentru Sandokhan, ce pot să-ţi scriu decât că eşti un băiat tânăr, sunt poliţist de 20 de ani, mă gândesc că... după felul în care vezi tu lucrurile ai cam tot aceiaşi vârstă pe care o am eu ca vechime în poliţie, dar şti ce, eu nu doresc să intru într-o polemică de prost gust cu tine , deoarece asta înseamnă ca eu, singur să mă contrazic în legătură ceia ce gândesc despre aşa zişii forumişti, aşa că eu chiar nu doresc să te jignesc, dar domnia ta eşti un postumac . La mai mare ! :emo-yessir:

Ceea ce era de zis a spus Catalin. Ceea ce a scos el la iveala, nu e faptul ca un text publicat de un alt om a fost plagiat si insusit de un ratat, ci a aratat calitatea ta morala care in nici un caz nu corespunde cu a unui politist cu 20 de ani vechime ci mai degraba a unui jandarm avansat la apelul bocancilor in functie de varsta si vechimea din "civilie". Eu daca eram in locul tau faceam "ciocu'" mic!

p.s. Una peste alta, cu diferite grade si statute, sunt de prin 1996 in MAI.... asa ca mai scuteste-ma cu "varsta 20 de ani" si "postumacul".... Chiar stii ce e aia sau l-ai folosit pentru ca l-ai citit prin lucrarile lui Andrei Plesu si ai crezut ca da bine?

• Downvote 1

arcan

“Jandarmul erou”, avansat la excepţional de ministrul Traian Igaş, este un impostor ordinar. În seara şi la ora la care a susţinut – public şi în rapoartele interne – că a găsit şi returnat 50.000 de euro era de serviciu, la punctul de control acces al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Gorj, loc pe care nu l-a părăsit nicio clipă!!!

Şoc: găsirea şi returnarea a 50.000 de euro de către subofiţerul Trăistaru Aurel, din cadrul Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Gorj, e o mare farsă, o mare minciună, o mare dezinformare orchestrată de Jandarmeria gorjeană, căreia i-a căzut victimă nu numai presa botanistă, ci şi ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, care a semnat ordinul de avansare în grad, la excepţional, a jandarmului erou, care, veţi vedea dovezile, este, în realitate, un impostor ordinar. Victimă a căzut şi Costel Gavrilă, inspector general împuternicit la comanda Jandarmeriei Române, care a venit imediat la Târgu Jiu şi a oficiat personal avansarea în grad a farseorului.

GORJNEWS va face toate demersurile necesare pentru a determina Corpul de Control al ministrului Administraţiei şi Internelor să vină la Târgu Jiu pentru identificarea şi sancţionarea autorilor acestei manipulări ordinare. Totodată, vom cere procurorilor militari să se autosesizeze. Investigaţia noastră, pe larg, va putea fi citită în ediţia print, de joia viitoare, a săptămânalului GORJNEWS şi, în curând, aici, pe site.

Cele şase minciuni ale jandarmului Trăistaru Aurel au fost demonstrate de noi în ediţia din 24 februarie a.c. a emisiunii “PANOUL DE ONOARE”, de la GORJ TV, disponibilă mai jos.

Sursa :

http://www.gorjnews.ro/slider/video-scandal-urias-in-jandarmeria-gorjeana.html

Voi ce parere aveti ?

Edited by arcan
  • Upvote 2

Sony
:blink: As astepta rezultatele unei anchete in acest caz, inainte de a exprima ceva. Deocamdata, subiectul a fost de prea mare amploare ca sa cred ca e o farsa, si totodata e prea greu de crezut.

Catalin

E tipic pentru ei.

Cu câteva zile înainte apăruse cazul cu acel coleg de la Timișoara care în timpul liber a observat, a intervenit și a prins un tâlhar. Cazul era mediatizat excesiv în acele zile, după care a apărut și acea știre de la Gorj. De altfel sunt practici de manipulare ce se învață prin manualele de profil și cum majoritatea șefilor din jandarmerie sunt ex-securiști, nu trebuie să vă mire astfel de metode.

Luând în calul și „luptele” ce se poartă în prezent prin minister, sau mai bine spus „cruciadele” șefilor din jandarmerie pentru a obține cât mai multe competențe, întrucât cu cele actuale nu-și pot justifica activitatea și banii cheltuiți (drept dovadă puteți urmări materialul de bilanț al MAI unde au reușit să-l intoxice și se laudă cu nimic), evident că acel caz al colegului nostru de la Timișoara nu le-a căzut deloc bine. De aceea trebuiau să iese cu ceva tare pe piață ... mai ales că pe acolo pe sus se stabilesc cifrele pentru disponibilizări ... :clip:

• Upvote 2

Rookie

Voi nu ati observat pana acum ca jandarmii sunt avizi dupa publicitate!?

Cred ca tocmai datorita complexelor pe care le au, fac tot ce pot ca sa apara si ei pe la televizor. Sa va uitati la orice stire, ca daca exista un jandarm prin preajma, acesta se va posta in fata camerei in plan secund/indepartat ... chiar daca el nu are nicio treaba pe acolo. Cred ca se antreneaza pentru asa ceva. :ner:

Ganditi-va ca era mai greu de regizat o situatie asemenatoare cu cea a politistului de la Timisoara, dar o "intamplare" de genul "bunului samaritean" a corectitudinii intruchipate e mult mai usor de regizat.

Nu au fost martori, bla bla bla ... :doh:

Doar jandarmul si asa-zisul om de afaceri au vazut si stiu ... ahaa

Si acum sa fim seriosi un pic ... ce om poate uita o valiza sau plasa cu atata banet? Pai cand stii ca ai o asa suma de bani, nu cred ca te plimbi prin parcari si poti uita valiza sau geanta. Orice om e constient si atent peste masura, chiar in cazurile in care plimba niste sume de bani mult mai mici ... dar acum la 50 000 de euro sau cat ziceau. :clip:

Ce tare e purtatorul ala de cuvant. :ner:

Domnule nu poate prezenta scrisoarea de multumire a cetateanului, pentru ca contine date personale!? :doh:

Or fi inregistrat-o la secret ?

De ce nu ii puteau blura/cenzura acele date personale?

Saracii de ei ... e mare gradina jandarmeriei fratilor !!!

bestkyky

Nu pot sa cred ca se preteaza la asa ceva! Daca se va demonstra ca este adevarat...RUSINICA, RUSINICAA, RUSINICAAA!!! :doh:

bozo

doar nu credeti pe imbecilii aia de reporteri!

gresita a fost numai data, daca pe scrisoarea de multumire a fost asa s-a mers asa peste tot.

pacat de jandarmul ala sa il "ancheteze" in halul ala 2 reporteri de ziceai ca sunt macar procurori...Parca erau un fel de Mircea Badea dar mult mai prosti, increzuti si fara pic de umor.

Catalin

Ai privit toate acele clip-uri de la final până la sfârșit?

Ce părere ai despre declarațiile contradictorii ale jandarmului, o dată spune că le-a deschis, altă dată spune că nu s-a uitat în interior sau ba spune că le-a dus în casă și le-a deschis acolo, ba spune că s-a dus acasă la proprietar bla bla bla ...

De asemenea, e foarte ciudat cum nimeni decât jandarmul și doar omul de afaceri sunt singurii care au văzut banii ăia. În condițiile în care asociatul omului de afaceri respectiv habar nu avea de unde putea avea omul o așa sumă imensă de bani și declară ceva de genul: „hai domnule că acolo ... e o mare aiureală”.

La fel e foarte ciudat și de ce nu au prezentat scrisoarea de mulțumire a afaceristului ce se plimba cu 50000 de euro prin parcări.

De asemenea e foarte ciudată și acea coincidență prin care comandantu inspectoratului este moșul copilului „eroului”.

maxu08

ce om de afaceri ar merge cu 50k euro cash, in valiza? ce facea cu ei, spala bani? nu exista nici o justificare legala ptr o asemenea suma aflata cash intr-o valiza. nici daca cumperi un imobil nu umbli cu ei cash, cel mult pe directia banca / notar, in nici un caz pe la alte destinatii. in loc sa anchetez jandarmul as verifica ce este cu banii, s-ar putea sa fie mult mai interesant.

Catalin

Păi dacă îl ia pe patronul respectiv un pic la întrebări, tare îmi e teamă că nu au existat niciodată. :ner:

Dorel jandarmu odată spune prin interviuri că nu a deschis diplomatul, iar în studio spune că a citit actele firmei și așa a aflat ai cui sunt banii. :doh:

Tot Dorel spune ba că l-a găsit pe afacerist în parcare, ba că s-a dus la sediul firmei ... :ner:

Penibil rău Dorel ăsta ... :doh:

Toate informațiile ziariștilor vin din interior, probabil că există ceva jandarmi care știu ce s-a întâmplat în realitate acolo și sunt un pic invidioși că a fost ales „să joace rolul bunului samaritean” domnul căruia comandantul i-a moșit copilul. :clip:

bozo

e prostut dorel, dar nici asa sa faca investigatii ziaristii aia enervanti.

sa faca cercetari cine trebuie si apoi mai vedem.

bestkyky

Ziaristii isi fac treaba, isi castiga painea. Daca nu erau ei, nu mai avea cine sa se sesizeze si sa faca investigatii, iar Dorel ramanea erou. D.p.m.d.v merita felicitati acesti ziaristi pentru ca au gasit neconcordante intre cele declarate si cele intamplate!

Catalin

Eu sunt convins că acolo nu ziariștii sunt cei care au fost atât de vigilenți și totul se datorează unora de acolo, din interior ... colegi de-ai lu' Dorel, jandarmu' :naughty:

bestkyky

Tot ce e posibil, important este ca a iesit la iveala mizeria asta. Acum mai ramane sa vedem daca se vor si adeveri... Oricum este jenant tot ceeace se intampla!

Octavian

Chiar credeti ca daca se vor face verificari se va afla adevarul?! Nu uitati ca "marele erou" nu a fost ales intamplator ... s-a inrudit cu comandantul si tot incearca sa treaca in corpul ofiterilor.

Oare "mosul lui", om "deosebit", daca l-a tot vazut pe Dorel ca nu-l duce tartacuta sa razbeasca pe la un examen, a zis sa isi etaleze putin si calitatile de regizor, sa puna in scena o piesa frumoasa, prin care avea numai de castigat ... iar in felul asta se mai achita si de datoriile acumulate in urma numeroaselor cadori pe care le primeste (perfect legal de altfel), de la nepotel, ca doar asa e traditia si nu te joci cu asa ceva. :ner:

E evident ca in urma anchetei se va constata ca a fost vorba de putina neglijenta, o comunicare deficitara si ghinionul ... bata-l vina. Ca doar nu o sa-l sacrifice pe "nepot". :naughty:

Edited by Octavian

bozo

Si la noi la Politie multi au unchi, nasi sau alte rude printre superiori, ca doar asa merge peste tot in tara asta.

Si la noi se avanseaza aiurea inainte de termen si nu e nevoie sa faca respecrivul avansat vreo fapta eroica sau sa inventeze una, pur si simplu il avanseaza si gata.

Mie nu mi-a placut cum il chestionau reporterii atat pe el cat si pe superiorul lui. Mai lipsea sa ii bata ca sa recunoasca fapta...

• Upvote 1
  • Downvote 3

Cristi

Hai bre, fugi de aici. Daca nu aveau ceva de ascuns, raspundeau la intrebari fara a se contrazice in declaratii. Daca erau onesti, puteau sa se dea reporterii si cu fundul de pamant, ca tot nu aveau ce le face. Fii serios, bozo.

bozo

cred ca sunteti subiectivi si condamnati un om fara sa stiti adevarul.

voua v-ar convenii sa va ia asa reporterii aia?

daca totusi e adevarat ce zice jandarmul, merita un astfel de tratament?

Elvis

Bozo reporterii isi fac treaba ,asa duc painica la copilasi acasa.

Dar daca nu ai nimic de spus sau te stii emotiv este mai bine sa taci.

,,Un prost care nu spune nici un cuvant nu se deosebeste de un savant care tace."