Jump to content
POLITISTI.ro
Horia

Jandarmeria "salveaza" Romania

Recommended Posts

Marius

Jandarmii au scos 3 turiştii israelieni dintr-un taxi şi i-au bătut

"Chiar dacă ești turist și nu ai nicio treabă cu protestele antiguvernamentale, asta nu înseamnă că scapi de brațul lung al Jandarmeriei. Au demonstrat-o trei turiști israelieni, care și-au luat vineri noaptea nenumărate bastoane peste cocoașă, deși erau în drum spre o petrecere de București. Ei nu au făcut nimic, ci doar întâmplarea i-a adus într-un taxi, al cărui șofer s-a gândit că protestele nu aveau cum să ajungă la intersecția dintre bulevardul Ion Mihalache și Banul Manta.
...
Era trecut de ora unu noaptea, atunci când m-am trezit în spatele cordonului de jandarmi de pe bulevardul Ion Mihalache. Spre deosebire de alte străzi, aici jandarmii chiar reușiseră să-i alunge, în special, pe huliganii din Piața Victoriei. Era un grup aproape compact, dinspre care se arunca cu pietre, borduri și chiar cocktailuri Molotov. În schimb, jandarmii răspundeau cu grenade acustice și luminoase, cu gaze lacrimogene din belșug, dar și cu scuturi și bastoane. Așa că, huliganii nu au reușit să păstreze prea mult bulevardul, pentru că s-au trezit alungați până spre piața Ion Mihalache.
...
Întreaga desfășurare de forțe a fost schimbată la 1.20 de un taximetrist rătăcit, care încerca să intre pe bulevardul Ion Mihalache dinspre Banul Manta. Deși au mai trecut câteva mașini prin zonă, jandarmii l-au oprit și au zguduit timp de câteva secunde automobilul. Apoi i-au scos pe cei trei clienți și pe șofer, i-au pus la pământ și au început să le care bastoane fără niciun motiv sau anunț prealabil.
...
Toată scena a durat mai puțin de un minut, jandarmii au plecat și l-au lăsat pe taximetrist să-și lingă rănile. Omul a ajuns la spital, iar cei trei clienți s-au adresat ambasadei Israelului, care a anunțat că se va depune o plângere penală împotriva Jandarmeriei Române.

Jandarmii nu au explicat până în acest moment de ce i-au bătut pe ocupanții acelui taxi. Însă trebuie să ne aducem aminte de cuvintele purtătorului de cuvânt al Jandarmeriei Române, care a spus sâmbătă dimineață că intervenția a fost una „moderată și rațională”, iar cei care și-au luat-o sunt vinovați că nu au părăsit Piața Victoriei. Totuși nu știu exact care e vina taximetristului de pe bulevardul Ion Mihalache."

Imagini

Sursa: Vice.com

Marius

😂😂😂 👌🏼👍🏼

AE707F6B-90F3-46DB-9F77-D3B138C79175.jpeg

Cristi

Dupa cum banuiam, nerespectarea legislatiei, manipularea, minciunile grosolane si dezinformarea nu sunt departe de Institutia Jandarmeriei si de ministrul de interne Carmen Dan.

Ministrul de interne sustine ca actiunile Jandarmeriei de vineri seara au fost realizate sub supravegherea unui procuror militar. Domnul Ionel Corbu, Prim-procuror al Parchetului Militar Bucuresti a precizat, pe de o parte, ca in seara de 10.08.2018, niciun procuror militar nu a participat la coordonarea si supravegherea activitatilor de restabilire a ordinii publice din Piata Victoriei, Parchetul Militar primind in ziua de 11.08.2018 o solicitare de la Directia Generala de Jandarmi Bucuresti cu privire la prezenta unui procuror la aceste activitati, solicitare care a fost REFUZATA de Parchet pe motiv de lipsa baza legala in acest sens si nerespectare a codului deontologic al magistratilor. E grav!!!

Marius

Nu ştiu dacă e vorba de minciună ori de incompetenţă, dar există în media a apărut un proces verbal de sesizare din oficiu, cu antetul Ministerului Public - Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti, întocmit de locotenent colonelul magistrat Pîrlog Bogdan, procuror militar, care spune că s-a deplasat în Piaţa Victoriei după ce a constatat din imaginile prezentate în spațiul public că "există suspiciunea posibilei comiteri a unor fapte de natură penală de către cadrele militare din dispozitivul de asigurare a ordinii publice". Procesul verbal are data de 11.08, dar în text se menţionează de câteva ori despre evenimente din 10.06.2018.

proces1_80504200.jpg

proces2_89921600.jpg

Floz

Si eu am observat ca declaratiile publice ale ministrului sunt "ca actiunile Jandarmeriei de vineri seara au fost realizate sub supravegherea unui procuror militar."  De aici si pana la procesul verbal al procurorului ca s-a deplasat in Piata pentru ca a vazut in spatiul public că "există suspiciunea posibilei comiteri a unor fapte de natură penală de către cadrele militare din dispozitivul de asigurare a ordinii publice" e ceva de mers!

Cristi

Procurorul era de serviciu si spune ca a fost in piata pentru a vedea cu ochii lui ce se intampla, motiv pentru care s-a sesizat din oficiu cu privire la cele intamplate. Totodata, declara si faptul ca in niciun caz nu a coordonat sau supravegheat actiunile Jandarmeriei, dupa cum insinueaza ei. Inca odata au dat dovada ca in curtea Jandarmeriei minciunile, dezinformarea si manipularile, tactici securiste, sunt la ordinea zilei. Sper sa dea de pamant cu ei bine de tot, dosarul a fost preluat de Parchetul General.

• Upvote 1

Catalin

Eu n-aş fi atât de sigur că doar jandarii sunt cei mincinoşi în această ecuaţie. Nenea procurorii militari au vrut şi ei să fie miezul din fanta, să se bage-n seamă şi probabil că aşa a apărut şi sesizarea aia din oficiu ... probabil au dorit să fie "acoperiţi". Numai că după ce lucrurile s-au precipitat au început să se tragă de popou, ba chiar au luat la studiat şi legea, moment în care au avut o revelaţie şi au realizat că ei nu sunt şefii tuturor, mai ales când vine vorba despre responsabilităţi. Şi uite aşa ... a apărut şi acest joc penibil cu naţi-o ţie, dă-mi-o mie.

Bine, dpdv legal procurorii militari au dreptate, ei nu au autribuţii să coordoneze astfel de activităţi. Jandarii în schimb, neavând nicio treabă cu legea, ei încearcă din răsputeri să paseze responsabilităţile ... că aşa au fost învăţaţi şi practică acest joc de ani de zile, mai ales în tandemul cu Poliţia, unde atunci când e ceva nasol, e treaba şi răspunderea poliţiei, iar când e ceva "de bine" se îngrămădesc imediat. Acelaşi lucru l-au încercat şi acum ... să paseze răspunderea şi să dea legitimitate acţiunilor lor prin scoaterea în faţa a unui procuror militar 

Oricum sunt curios să văd cât de bine şi eficient vor face ancheta bravii procurori militari.

Cristi

Nu mai fac nicio ancheta procurorii militari, pentru ca dosarul a fost preluat de Parchetul General. Cred ca si-au dat seama si aia ca si-au dat cu stangul in dreptul, iar procurorul ala nu prea avea ce cauta pe acolo. Tind sa iti dau dreptate, Catalin, nenea procurorul s-a dus pe acolo sa isi bage nasul, iar cand a vazut ca e groasa, a dat-o cotita, iar jandarii au ramas cu buza umflata.

Cristi

Procurorul era de serviciu si spune ca a fost in piata pentru a vedea cu ochii lui ce se intampla, motiv pentru care s-a sesizat din oficiu cu privire la cele intamplate. Totodata, declara si faptul ca in niciun caz nu a coordonat sau supravegheat actiunile Jandarmeriei, dupa cum insinueaza ei. Inca odata au dat dovada ca in curtea Jandarmeriei minciunile, dezinformarea si manipularile, tactici securiste, sunt la ordinea zilei. Sper sa dea de pamant cu ei bine de tot, dosarul a fost preluat de Parchetul General.

Later edit : Umbla vorba prin targ ca jandarmilor le-ar fi fost comunicat in casca faptul ca doi dintre ai lor au fost “omorati”, afirmatie facuta chiar de nenea colonelu’ ala dirijor imbracat in alb, cu ocazia unui interviu, acesta fiind unul dintre motivele pentru care jandarmii erau foarte nervosi si surescitati. Suna cunoscuta tactica? Si la revolutie le-au spus militarilor ca exista “teroristi” si sa traga dupa ei, ajungand sa se omoare oamenii intre ei in panica generala astfel creata. Si atunci Securitatea a folosit tactica asta, si acum urmasii lor se pare ca le calca pe

urme. 

iav

Stimați colegi, polițiști, vreau să vă aduc aminte faptul că dacă nu ar fi jandarmii, aceste acțiuni de natura celor din 10.08.2018 ne reveneau nouă și toate sticlele incendiare, bucățile de borduri, pietrele și alte asemenea obicte pașnice cu care au aruncat protestatarii pașnci, s-ar fi spart prin captetele noastre ale polițiștilor și atunci să-i văd pe cei care comentează cu privire la modul de acțiune. Niciunul nu spuneți că de fapt această adunare a fost una fără tată și fără mamă, deci orfană, pentru că nimeni nu și-a asumat organizarea ei, ceea ce presupunea și asigurarea ordinii din partea organizatorilor, care aveau obligația să îndepărteze ei tulburenții, fără ca să fie nevoie de intervenția jandarmilor. Gândiți-vă că din 1989, în România, doar structurile militarizate nu au făcut mitinguri și manifestații, în rest toți inclusiv noi polițiștii, dar doar la aceste adunări orfane s-au făcut acte de dezordine.

Acum aștept minusurui cât cuprinde și înjurăturile de rigoare.

Edited by iav
  • Upvote 4
  • Downvote 4

Catalin

Ca de obicei ... postezi pe lângă subiect chestii lipsite de relevență, doar ca să te bagi în seamă încercând să faci pe deșteptul, numai că nu-ți iese deloc. Și dacă poliția a avut acele competențe în trecut, ce relevanță are!? Dacă acele competențe ar fi și în prezent la Poliția Română, ar fi ok să lovești un individ ce stă cu mâinile ridicate sau ar fi ok ca purtătorul de cuvânt să mintă cu nerusinare, încercând să manipuleze în cel mai penibil mod. Nicidecum! Tocmai de aceea ceea ce ai postat e lipsit de relevanță si logică, e doar o băgare în seamă a celui ce n-a înțeles despre ce este vorba. 

Te încadrezi perfect în tiparul celui căruia i se arată luna de pe cer și el se uită la deget, spunând că nu o vede.

• Upvote 3

Cristi

Mi se pare halucinant felul in care pot minti jandarmii. Dupa cum ati vazut pe canalele media, multi dintre jandarmi aveau banda izolatoare de culoare neagra pe casti pentru a-si masca numerele de identificare. Ia uitati ce explicatie da seful de dispozitiv din seara aceea legat de aceasta situatie :

Laurenţiu Cazan, despre codurile de pe căştile jandarmilor acoperite cu bandă neagră: A fost o problemă logistică, acele coduri nu mai corespundeau.

Indicativele de pe căştile unora dintre jandarmii care au intervenit la mitingul din 10 august din Piaţa Victoriei erau acoperite cu bandă negră dintr-o problemă logistică, întrucât acele coduri nu mai corespundeau, a explicat marţi în Comisia de apărare din Camera Deputaţilor coordonatorul intervenţiei jandarmilor din Piaţa Victoriei, Laurenţiu Cazan.

"În ceea ce priveşte indicativele de pe mijloacele de protecţie, acele coduri de pe căşti, vreau să vă spun că la nivelul instituţiei noastre au fost efective care au venit în sprijin pe de-o parte, pe de altă parte şi în cadrul instituţiei noastre au fost reorganizări. Situaţiile sunt cunoscute, au fost discutate. Nu mai corespundea acel indicativ, (...) dar pot să vă asigur că nu este niciun impediment în identificarea acelor jandarmi care au acţionat în acel fel. Ştim foarte bine zonele lor de responsabilitate, acolo au avut şef de dispozitiv. Din punctul nostru de vedere aveţi toată deschiderea pentru a stabili situaţiile punctuale”, a explicat Laurenţiu Cazan.

El a subliniat că au existat violenţe constante împotriva forţelor de ordine, însă şi cazurile în care jandarmii au acţionat violent sunt analizate la nivelul Jandarmeriei.

"Referitor la modul violent de intervenţie, cazurile sunt analizate inclusiv la nivelul Jandarmeriei, este o comisie internă de verificare a intervenţiei. Să nu uităm însă că vorbim de o acţiune a restabilirii ordinii pubice. De fiecare dată am precizat că am avut în spaţiul public, în Piaţa Victoriei, acţiuni violente faţă de forţele de ordine. Progresive. Am ajuns la un moment dat că nu numai cei doi colegi ai noştri au fost ultragiaţi, ci şi oameni din alte dispozitive răniţi. Până în momentul intervenţiei, violenţele împotriva forţelor de ordine au existat”, a mai spus Cazan.

Sursa

iav
în urmă cu 16 ore, Catalin a scris:

Ca de obicei ... postezi pe lângă subiect chestii lipsite de relevență

Nu chiar. Aș vrea să te văd pe tine în locul jandarmilor să văd ce vei face. Bineânțeles că eu nu voi protestatar. Oricum egalul este surprinzător, mă așteptam să-o iau pe coajă rău de tot.

în urmă cu 16 ore, Catalin a scris:

ar fi ok să lovești un individ ce stă cu mâinile ridicate

Tot pe la televizor am văzut și un coleg de la S.I.A.S, care la fel a lovit și el pe un protestatar pașnic, iar un altul a dat drumul la un jet de gaze( aceleași folosite și de jandarmi), despre ai ce să mai zic? Cataline, am impresia că nu suferi ca cineva să aibă o altă părere, față de tine și nu cred că este chiar așa de bine. Ai tu vre-un dinte împotriva jandarmilor, pate că provii dintre ei.

• Downvote 1

Cristi

Vajnică logica ta, dacă are un dinte împotriva jandarmilor probabil vine dintre ei... :))

Catalin
în urmă cu 2 ore, iav a scris:

Nu chiar. Aș vrea să te văd pe tine în locul jandarmilor să văd ce vei face. Bineânțeles că eu nu voi protestatar. Oricum egalul este surprinzător, mă așteptam să-o iau pe coajă rău de tot.

Nu o să mă vezi în viaţa ta, pentru că eu nu sunt, nu am fost şi nici nu voi fi jandar. Eu sunt poliţist, mi-am dorit să devin poliţist şi să prind hoţi, nu să tumbăcesc manifestanţii cu scutul şi bastonul. Sunt lucruri complet diferite pe care din câte se poate observa tu nu le poţi deosebi. Dar nu trebuie să te panichezi, nu eşti singurul, am observat că sunt mulţi alţi poliţişti care habar nu au care sunt diferenţele şi trăiesc cu falsa impresie că ce fac jandarmii ar putea face ei şi viceversa. E doar o dovadă a amatorismului şi a faptului că nu au înţeles nimic din munca şi rolul poliţiei. În general este vorba de acei poliţişti, ce au sărit gardul de la alte arme ori cei ce n-au habar cu ce se mănâncă munca asta de poliţie, trăind cu impresia că sunt un fel de paznici sau bodyguarzi ai statului.

Oricum îţi promit că e ultima dată când mai aberezi pe acest site.

• Upvote 3

geutz

Articol complet: O posibila explicatie a violentei nejustificate a Jandarmeriei Romane

Las deoparte misteriosii agresori ai jandarmilor si ma intorc la violenta atroce a baietilor in uniforme. Ma indoiesc sincer ca cineva le-a dat ordin sa bata femei si copii, batrani si tineri pasnici. Un astfel de ordin ar fi ramas in inregistrarile radio, in rapoarte si ar fi existat cel putin un jandarm care sa-l confirme. Singura explicatie plauzibila ramane, atunci, cultura organizationala a jandarmeriei. Poate ca asa fac ei. Asa se simt ei bine. Asa sunt invatati. Asa li se spune, cand devin jandarmi, ca se vor impune, ca vor transmite semnalul ca ei sunt cei smecheri. 

Pana sambata, 18 august, chestia asta a fost doar o presupunere, pentru ca nu pricepeam de ce ai antrena asa niste oameni meniti sa faca ordine. Acum, insa, sunt destul de sigur ca asa e. Pentru ca am gasit ceva, intr-un ziar romanesc de dupa Revolutie. O stire care, citita in zilele astea, mi-a dat fiori reci pe spate. Citeste-o si tu, integral, ca sa intelegi

ilies.jpg.eb85b9c4062fd784484c28e4df6c791d.jpg

Am citit de cateva ori, sa vad daca nu cumva ma lasa ochii: "numerosi mineri s-au oferit deja ca voluntari"...

Mineri, in prima generatie de jandarmi.... Actualii veterani, respectati, temuti, influenti.... Cei care formeaza bobocii...

sorinel

Interesante opinii si chiar usor belicoase. Atat si nimic mai mult ca vad ca se lasa cu represalii, pas cu pas(sic) discutiile incep sa semene cu cele de pe facebook dintre cei pareri deosebite, nu zic care mai inversunati ca se lasa cu "nu e bine domnule chestor' si urmari, in care daca nu-mi convine ce spui te-am ars, la modul figurat, adica injuraturi, jigniri si raportari, block si etc..Parerea mea este ca aici trebuie sa fim mai echilibrati si sa incercamm sa ne punem si in pielea celuilalt si apoi sa ne pronuntam, unii nu sunt la curent cu ce a fost altii care au trecut prin asta sunt usor partinitori dar intotdeauna cred ca exista o cale de mijloc, stiti cum se spune ca fiecare are dreptatea lui. O zi buna, ca "sa traiti!" suna arhaic sau nu?

Cristi

Hopa hentz la tovarasii jăndari... asa e cand te supui ordinelor orbeste, mai ales alora politice. 

Parchetul General anunță oficial punerea sub acuzare a conducerii Jandarmeriei și a secretarului de stat Mihai Chirică: Ordinul de intervenție în forţă este nelegal.

Mai mulţi reprezentanţi ai Jandarmeriei Române, între care Ionuț Cătălin Sindile, Sebastian Cucoş şi un secretar de stat din Ministerul Afacerilor Interne au fost citaţi, astăzi, la Parchetul Instanţei Supreme, în dosarul violențelor de la mitingul din 10 august.

Primul care s-a prezentat la Parchet a fost actualul șef al Jandarmeriei Române, prim-adjunct la data faptelor, colonelul Ionuț Cătălin Sindile. Acesta a declarat la ieșirea de la audieri că i-a fost adus la cunoștință faptul că împotriva sa a început urmărirea penală, pentru complicitate la abuz în serviciu şi complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă: “Mi s-a adus la cunoștință calitatea de suspect. Mi s-au adus la cunoștință faptele”.

Update: Ministerul Public a emis un comunicat în care anunță acuzațiile oficiale.

„Comisar şef de poliţie Chirică Mihai Dan, secretar de stat pentru relaţia cu  instituţiile prefectului din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, pentru săvârşirea infracţiunilor de complicitate la abuz în serviciu și complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă în formă continuată.  Comisarul șef de poliție Chirică Mihai Dan, în noaptea de 10/11.08.2018, a uzat de autoritatea conferită de funcţia deţinută pentru a-l ajuta pe maior Cazan Laurenţiu să creeze aparenţa de legalitate a acţiunii de evacuare a protestatarilor aflaţi în Piaţa Victoriei, exercitând presiuni asupra prefectului municipiului Bucureşti pentru a aproba formal ordinul de intervenţie în forţă, atât anterior, cât și ulterior orei la care acesta a fost emis de conducătorul forțelor de ordine,cauzându-se astfel o vătămare a drepturilor legitime ale majorităţii protestatarilor privind libertatea de exprimare şi libertatea de întrunire. Aparența de legalitate creată a permis forţelor de ordine din cadrul Jandarmeriei Române să folosească mijloacele din dotare pentru evacuarea protestatarilor aflaţi în Piaţa Victoriei, cu consecinţa exercitării unor acte de violenţă nejustificate de situaţia operativă şi de nevoile reale de imobilizare a persoanelor turbulente, folosirea forței nefiind una graduală, uzând de mijloacele din dotare inclusiv împotriva copiilor,producându-se vătămarea unui număr mare de participanţi la protest”.

„Colonel Sindile Ionuț-Cătălin, în prezent împuternicit inspector general al Jandarmeriei Române, pentru săvârșirea infracțiunilor de complicitate la abuz în serviciu și complicitate la participație improprie la purtare abuzivă în formă continuată;”, se arată în comunicat.

Colonelul Cucoș Gheorghe Sebastian și colonelul Sindile Ionuț Cătălin, în noaptea de 10/11.08.2018, în lipsa unui ordin sau dispoziții fragmentare care să consemneze preluarea comenzii de la maior Cazan Laurențiu, prin ordinele date direct forțelor de ordine, au participat nelegal la conducerea operațiunilor și l-au ajutat pe acesta din urmă să pună în aplicare ordinul nelegal de intervenţie în forţă pentru evacuarea protestatarilor aflaţi în Piaţa Victoriei…”

În cazul lui Laurențiu Cazan, în ordonanța procurorilor se arată următoarele:  „A creat aparenţa unei acţiuni legale de restabilire a ordinii publice şi a ordonat intervenţia în forţă pentru evacuarea participanţilor la protest, cauzând astfel o vătămare a drepturilor legitime ale protestatarilor privind libertatea de exprimare şi libertatea de întrunire prevăzute de Constituţia României, Legea nr. 60/1991 privind organizarea şi desfăşurarea adunărilor publice şi Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale. În noaptea de 10/11.08.2018 suspectul a determinat autorul scriptural al Jurnalului Acţiunilor Operative, întocmit la nivelul Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti, să consemneze în mod nereal ora 23:11 ca fiind cea la care prefectul municipiului Bucureşti a aprobat intervenţia în forţă pentru restabilirea ordinii publice în Piaţa Victoriei și ulterior a determinat folosirea Jurnalului Acţiunilor Operative ca dovadă a modului legal în care s-ar fi desfăşurat intervenţia în forţă”.

Update 12:30. Laurențiu Cazan, coordonatorul intervenţiei jandarmilor de la protestul din 10 august,a părăsit sediul Parchetului, după ce i s-a adus la cunoștință calitatea de suspect pentru complicitate la abuz în serviciu şi complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă.

Update 11:15 – Prim-adjunctul Jandarmeriei Române, colonelul Sebastian Cucoş, a fost audiat la Parchet, după Sindile. Procurorii i-au adus la cunoştinţă şi lui că are calitatea de suspect pentru complicitate la abuz în serviciu şi complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă.

Mai mulți protestatari se află în faţa Parchetului General, huiduindu-i pe șefii Jandarmeriei prezenți la audieri.

Procurorii militari au deschis un dosar penal în legătură cu modul în care au intervenit jandarmii în timpul protestului din 10 august. Parchetul General anunţa la începutul acestei luni că la Secţia Parchetelor Militare au fost depuse 770 de plângeri penale de către persoane care au avut de suferit în urma intervenţiei jandarmilor.

La câteva zile distanță de la protestul din 10 august, şeful Jandarmeriei Române de la acea dată, Sebastian Cucoş, a susţinut o conferinţă de presă în care a dat asigurări că jandarmii şi-au făcut datoria şi că îşi merită respectul.

„Am 22 de ani de carieră militară. Am jurat să îmi apăr țara și drapelul. Am văzut polarizări diferite în spectrul media și nu numai, referitoare la ultimele evenimente. Prea ne urăm unii pe alții. Cei care au greșit vor plăti. Jandarmii care au umplut tot netul acum sunt aceeași pe care i-ați văzut la inundații, care i-au scos pe oameni din zăpadă.
Polarizări despre mine, că îmi dau demisia, că voi fi judecat, etc. Țin să vă spun că mă aflu în următoare situație. Am absolvit un examen, după absolvirea acestui examen, e nevoie de avizul CSAT, durează. Nu fac decât să aștept ca acest parcurs procedural să se încheie. Dragi români, haideți să ne așezăm la calm, la moderație,la înțelegere, Vă asigur că colegii mei și-au făcut datoria, ca oamenii în uniformă își merită respectul. dacă este cineva vinovat, va fi investigat, am instituții care cu asta se ocupă.”

Pe data de 15 august, Cucoș a fost înlocuit la comandă de prim-adjunctul său, Ionuț Sindile, în contextul refuzului Președintelui Iohannis de a supune spre avizarea CSAT a propunerii de numire definitivă a lui Sebastian Cucoș.

Ministrul de Interne Carmen Dan şi comandantul Brigăzii Speciale a Jandarmeriei Române Cătălin Paraschiv au fost audiaţi marţi, 18 septembrie, în Comisia pentru drepturile omului în legătură cu violenţele din 10 august.

Sursa.

• Upvote 1

danpin

Cati huligani sunt cercetati penal in dosarul ala?

La urmatorul miting jandarmii vor scuipa semințe.

Cristi

Ha ha!!!

Jandarmi anchetaţi după ce au apărut într-un videoclip al manelistului Dani Mocanu.

Cinci jandarmi de la Inspectoratul de Jandarmi al judeţului Dâmboviţa - Detaşamentul Mobil de Intervenţie (structura anti-teroristă) sunt cercetaţi de Parchetul Militar din Bucureşti, după ce anul trecut au apărut într-un videoclip filmat de manelistul Dani Mocanu, relatează Adevărul.

Jandarmii ar fi avut aprobare pentru a apărea în clipul manelistului, după cum precizează chiar IJJ Dâmbovița, însă au existat și unele restricții: interzicerea apariției însemnelor instituției. Aprobarea a fost însă transmisă doar verbal, nu și în scris.

Procurorii analizează videoclipul realizat de manelistul Dani Mocanu în care apar 5 jandarmi şi o dubă de jandarmi, cu însemnele specifice. Clipul a fost postat pe contul de Youtube al cântăreţului în ianuarie 2016 şi are peste 3,4 milioane de vizualizări.

Dani Mocanu a început să fie cercetat pentru proxenetism anul trecut, de către procurorii DIICOT Dâmbovița, iar la descinderile care au avut loc la casa manelistului ar fi participat și jandarmii care apar în clip.

Sursa.

• Upvote 1

Cristi

Cica jandarmii de au aparut in clipul lui Dani Motanu sau cum il cheama ar fi spus superiorilor ca vor participa la “un proiect cultural”. Or fi si manelele o “cultura” care merge mana in mana cu “muschii mei minte nu are”.:))

Motoboom

Primii doi din stânga fotografiei sunt jandarmi, BSIJ, ciobani! Chefuiesc cu penalii din capitală, cum dreacu sa-i mai găsești acasă la Percheziții pe aceste ciori?!? 

Pentru un pahar cu vin si un os își vând demnitatea !

Alooo, MAI, BSIJ, voi vedeți ce aveți in grădina? Ăștia sunt in slujba cetățenilor, a cetățenilor Onești?!?

Ce pregătesc ăștia, 1 Decembrie?!? Centenarul?!?  

DF44B865-264E-43D5-B192-73A2DEC8C738.png

Cristi

Lasa-i incet, ca acum gasesc un portofel si isi spala pacatele. Stii ca au ratie de portofele gasite anual? :)) La Valcea saptamana trecuta au gasit iar subit un portofel jandarmii. De curiosi, ca sa va distrati, dati un search pe google dupa termenii "portofel gasit jandarmi" sa vedeti cate rezultate va dau, din toata tara. Securistii s-au nascut securisti si vor muri securisti.

• Like 1

Sache

În privința găsirii de portofele, jindarii au "concurenta" din partea gardienilor locali. Doar sunt cam de același nivel.

Cristi

Comunicat al Salvamont pe Facebook

Comunicat
Salvamont Romania dezaprobă practicile incorecte folosite de către Jandarmeria Montană prin care își atribuie și promovează în presă acțiuni de salvare realizate de către salvamontiști. Ultima situație de acest gen a avut loc în ziua de joi 24 ianuarie, când jandarmii montani au emis comunicate către presa scrisă și audiovizual, atribuindu-și salvarea a zeci de oameni blocați în telegondola din Sinaia sau coborâți de la cota 2000.
Operațiunea de salvare a fost executată integral doar de către salvamontiștii din Sinaia, împreună cu angajații domeniului schiabil Sinaia, care au organizat turiștii în grupuri ce au fost coborâte pe schiuri, pe jos sau cu mașinile de bătut zăpada. Salvamontiștii din Sinaia declară că abia la 40 de minute de la încheierea acțiunii de coborâre a turiștilor au apărut și primii jandarmi la poalele muntelui, moment în care salvamontiștii aveau în derulare un alt caz, cu o persoană cu probleme medicale, caz la care jandarmii doar au privit de la distanță. 
Din păcate, astfel de situații sunt o practică frecventă a jandarmilor montani, se repeta la nivelul întregii țări, de ani de zile, de la apariția jandarmilor pe munte. Deși salvamontiștii au avut încercări repetate pentru soluționarea amiabilă a acestui tip de situații, în cadrul comisiilor comune constituite la nivelul Departamentului pentru Situații de Urgență, din motive necunoscute de noi, Jandarmeria montană continuă să se laude în presă cu acțiunile de salvare a structurilor Salvamont.   
În conformitate cu prevederile legale, salvarea persoanelor  din zona montană care au probleme medicale sau cărora le poate fi afectată starea de sănătate, este atribuția  structurilor Salvamont, care pot solicita, prin Inspectoratele pentru Situații de Urgență, resurse suplimentare, ambulanțe, elicopter, resurse umane și altele  cu care să finalizeze acțiunea de salvare.

Securiștii rebotezați jăndari nu se dezic din practicile lor..

Edited by Cristi
  • Upvote 3