Jump to content
POLITISTI.ro

Horia

Jandarmeria "salveaza" Romania

Postare recomandată

dunelu

dupa cum spunea alt user: "fiecare padure isi are uscaturile ei"

nu mai aruncati atata cu ... in jandarmerie...

sint o multime de cazuri cu politisti care au calcat stramb...

cel mai bine e sa se ajunga la o solutie, ceva, sa mearga treaba.

Cineva spunea ca au si ei padurea aproape uscata !

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Robert

Imi permit sa-mi exprim si eu parerea aici despre jandarmi. In urma colaborarii dintre IPJ Arad si IJJ Arad din prima jumatate a anului 2010 am constatat ca 80-85 % dintre partenerii de la jandarmi sunt baieti de treaba, camarazi pe care te poti baza la orice interventie. Sigur, au fost doi, trei mai ''incuiati'' dar, dupa cum se spunea mai sus, fiecare padure are uscaturile ei... In concluzie, eu sunt multumit pana acum de colaborarea pe care am avut-o cu jandarmii.

Link către postare
Rookie

Link către postare
Rookie

Link către postare
Octavian

Jandarmi implicaţi într-un accident la Haret

Vineri, 17-09-2010

Un Jandarm a intrat cu maşina de serviciu într-un autoturism care circula regulamentar în localitatea Haret. Potrivit poliţiştilor, vinovat de producerea accidentului se face angajatul IJJ care nu s-a asigurat în momentul în care a pătruns pe drumul european de pe un drum lateral. În maşina care aparţine IJJ erau cinci jandarmi iar în cealaltă maşină erau trei persoane. În urma impactului dintre cele două autoturisme a rezultat rănirea a şase persoane.

Jandarmii implicaţi în accident se întorceau de la trageri din poligonul de la Haret.

sursa: Ziare.com

jandarmiaccident.jpg

Link către postare
Fairytale

JANDARMII-ANEXA POLITISTILOR :ner:

Link către postare
andu163

asta cu "Pumnii mei minte nu are" nu e prea frumos.Voi cand apelati la SIAS etc nu cred ca ei vin sa stea de vorba cu cetateanu.Toti stiu ca jandarmii bat tot ce prind ,nu e chiar asa.Ia spuneti mi voi cati potitisti au fost batuti,jigniti,injositi de catre "cetateni" si cati jandarmi au patit la fel? Faza este respectul golanului nu il castigi cu amenzi etc.. dor cu bataia se poate asta este,peste tot in lume e asa(uitativa la carabinieri ex ).Depinde acum ce intelegi prin cuvantul "strada", intradevar ne lipseste oarecum comunicarea blanda ca sa zic asa cu cetateanul..... la voi predomina mult apelurile 112 cu scandaluri in familie etc care acolo trebuie sa ai rabdare sa stii sa vb cu omu' recunosc.In schimb la noi predomina scandalurle mari care nu mai pot fi aplanete cu vorba buna, bataile intre gasti de cartier si multe altele.La voi e nasol ca munciti cate doi fata de noi care suntem 5-6 pe echipaj.Acum "Strada" nu stiu ce senifica....... Eu sincer cred ca ambi avem experienta pe strada diferenta este ca "strada" se imparte in multe categorii , voi aveti unele, noi avem altele. Multa bafta!

Link către postare
Elvis

Andu niciun politist nu are nimic cu jandarmii de la sapa atata timp cat stiu pana unde sa intinda coarda.

Problema este ca domnii guvernanti trebuie sa stabileasca odata pentru totdeauna care sunt competentele politiei si care sunt cele ale jandarmeriei.

Atata timp cat ne vom calca pe bobeuri nu avem nimic de castigat.

Insa domnii vostrii comandanti, mai multi generali decat armata rusa, se viseaza cel putin Ceacanica.

Si de aici o gramada de probleme.

Parerea mea. :emo-yessir:

Link către postare
Marius

Ce legatura are SIAS-ul cu treaba asta?

Probabil jandarmii se considera un fel de SIAS, dar nu au nicio legatura si nici SIAS-ul nu are cu ei.

Majoritatea jandarmilor se umfla in pene ca sunt nu stiu ce trupe de elita si speciale, cand in realitate, principala lor atributie este "bastoneala". Atat si nimic mai mult. Vizionati:

:doh:

Mai mult, toti se cred "super luptatori" numai pentru simplu fapt ca imbraca o vesta multifunctionala si poarta fara drept cagula de mascare, ambele articole achizitionate din buzunar, pe care nu le primesc pe fisa de inzestrare.

Jandarmeria nu a depasit si nici nu cred ca o sa depaseasca vrodata statutul de paza organizata intr-o structura militara. Dovada este si topicul creat chiar de dl. in care afirma ca security guard este un job similar cu ce face acum, cand este cadru activ al Jandarmeriei.

Link către postare
Catalin

Domnule andu163 „respectul golanului” se câștigă numai după ce va petrece câtva timp într-o celulă, datorită semnăturii tale de pe RTUP. Dar probabil că aici vorbesc limbi străine pentru tine.

Link către postare
danpin

domnu avocat, atat cat a invatat el, astepta autorizatie de perchezitie emisa de judecator pentru perchezitionarea auto :))

problema e ca si altii l-au crezut

Link către postare
Marius

Sa-i spuna cineva domnului avocat cat si domnilor ofiteri jandarmi ca legislatia internationala, la care si Romania este parte, prevede expres posibilitatea executarii controlul vehiculelor si fara autorizare speciala.

In acest sens, Comisia Europeana pentru Drepturile Omului, prin Hotararea nr. 5488/1972 si Recomandarea nr. 45/1972, arata ca in perchezitionarea vehiculelor, politia actioneaza in cadrul obligatiilor sale, care au ca obiect descoperirea delictelor si culegerea datelor (elementelor) doveditoare, neputand fi extinsa, in mod arbitrar, notiunea de domiciliu si asupra vehiculelor

Link către postare
Motoboom

controlul autoturismului se poate face si fara autorizatie, e un bun mobil si e supus controlului, numai bunurile imobile nu sunt supuse perchezitiei fara autorizatie, parca prin Constitutia noastra zice ceva de genul asta

Link către postare
vladmarius

Colegii politisti cred ca nu au vrut sa se bage si i-au lasat sa vada cum se descurca ei singuri de capul lor :ner:

Link către postare
dunelu

Locuinta este bun imobil si poate fi perchezitionata cu mandat,iar automobilul este bun mobil si poate fi controlat,ca si bagajele,fara mandat .

Link către postare
danpin

totusi, pentru a nu-si scranti domnii avocati creierii in instanta, este de preferat ca pentru perchezitionarea autovehicolului sa existe o ordonanta in acest sens, emisa de procuror sau de organul de cercetare penala, asa este procedural

Modificat de danpin

Link către postare
Octavian

Spune-ne si noua mai multe detalii?

Ce act normativ prevede ceea ce spui tu mai sus?

Link către postare
CITADELA

Dragii mei,

Stiu ca in mod colocvial se utilizeaza temenul de "mandat", insa o sa va intre in reflex acest lucru si nu o sa va pice deloc bine cand un "avocatel" o sa va corecteze de fata cu impricinatul si cu martorii asistenti, spunandu-va ca se numeste "autorizatie de perchezitie". Mandatul poate fi de aducere, de arestare preventiva, de executare a pedepsei etc.

Nu vreau sa fac pe interesantul ori "docentul", dar cred ca unul din obiectivele acestui forum este si cel didactic, sa invatam din greselile altora sau sa prevenim astfel de erori.

Pana la urma, este o chestiune de tactica, pt ca "adversarul", in acest caz un jurist, iti poate submina autoritatea printr-o astfel de replica, lasand impresia celorlalti ca habar nu ai de ceea ce faci si el este "mai destept" decat "organu´".

Modificat de CITADELA

Link către postare
danpin

@Octavian

art. 100 din Cpp Perchezitia

alin. 5

(5) Perchezitia corporala sau asupra vehiculelor poate fi dispusa, dupa caz, de organul de cercetare penala, de procuror sau de judecator.

Modificat de danpin

Link către postare
Rusy

@danpin nu incerca sa ne duci cu zaharelu, Marius a expus foarte bine controlul autovehiculelor in ce baza se pot controla, iar despre ceea ce expui tu nu are nici o relevanta in fata diretivelor si recomandarilor europene. De conventia de la geneva ai auzit?

Link către postare
danpin

prietene, ce intelegi tu prin a duce cu zaharelul? pariez ca multi dintre politisti nici nu au auzit de aliniatul 5 mentionat mai sus. Octavian mi-a cerut sa-i precizez unde scrie, ceea ce am si facut. deci, de unde atata razvratire in atitudinea ta?

Link către postare
eduscho

Art. 100: Perchezitia

(1) Cand persoana careia i s-a cerut sa predea vreun obiect sau vreun inscris dintre cele aratate in art. 98 tagaduieste existenta sau detinerea acestora, precum si ori de cate ori exista indicii temeinice ca efectuarea unei perchezitii este necesara pentru descoperirea si strangerea probelor, se poate dispune efectuarea acesteia.

(2) Perchezitia poate fi domiciliara sau corporala.

(3) Perchezitia domiciliara poate fi dispus a numai de judecator, prin incheiere motivata, in cursul urmaririi penale, la cererea procurorului, sau in cursul judecatii. In cursul urmaririi penale, perchezitia domiciliara se dispune de judecatorul de la instanta careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in prima instanta sau de la instanta corespunzatoare in grad acesteia in a carei circumscriptie se afla sediul parchetului din care face parte procurorul care efectueaza sau supravegheaza urmarirea penala.

(4) Perchezitia domiciliara se dispune in cursul urmaririi penale in camera de consiliu, fara citarea partilor. Participarea procurorului este obligatorie.

(41) In baza incheierii, judecatorul emite de indata autorizatia de perchezitie, care trebuie sa cuprinda:

a) denumirea instantei;

B) data, ora si locul emiterii;

c) numele, prenumele si calitatea persoanei care a emis autorizatia de perchezitie;

d) perioada pentru care s-a emis autorizatia;

e) locul unde urmeaza a se efectua perchezitia;

f) numele persoanei la domiciliul sau resedinta careia se efectueaza perchezitia;

g) numele invinuitului sau inculpatului.

(42) Autorizatia poate fi folosita o singura data.

(5) Perchezitia corporala sau asupra vehiculelor poate fi dispusa, dupa caz, de organul de cercetare penala, de procuror sau de judecator.

(6) Perchezitia domiciliara nu poate fi dispusa inainte de inceperea urmaririi penale.

si acum spune unde e vb de ordonanta in cazul alin 5?

Link către postare
danpin

perchezitia asupra autovehiculelor este o masura procesuala, asadar se dispune prin ordonanta si nu prin rezolutie, de catre organul de cp sau de procuror. sunt chestiuni care ar fi trebuit sa le stii daca lucrezi in bransa. daca nu, imi cer scuze, doar voiai sa fii informat :)

succes!

Modificat de danpin

Link către postare
Marius

Codul de procedură penală nu prevedea, anterior Legii nr. 356/2006, în mod expres, maniera în care se dispune ori se efectuează percheziţia autovehiculelor, creând astfel dificultăţi celor confruntaţi frecvent cu astfel de situaţii.

Deşi alin. (2) al art. 100 C.proc.pen. omite a enumera percheziţia vehiculelor, noua formulare a alin. (5) al aceluiaşi articol menţionează faptul că percheziţia vehiculelor urmează regimul percheziţiei corporale.

In plus, la alin. (6) este precizat foarte clar, doar perchezitia domiciliara se dispune dupa inceperea urmaririi penale.

Link către postare
arcan

Atentie. Imi dau si eu cu parerea, nu ma injurati prea tare :

Una este perchezitia autovehiculului pentru care este necesara autorizatie de perchezitie si alta este controlul vehiculului la care nu este necesar nici un fel de ,,mandat,, de perchezitie.

Idem si cu perchezitia corporala/controlul corporal

Marius are dreptate(zic eu) cand ne arata modul in care a fost armonizata legislatia romaneasca cu cea europeana in acest domeniu.

Cand faci perchezitia unui auto apai ii demontezi fetele de usi, scoti cauciucurile de pe jenti, sondezi rezervorul etc.La controlul auto nu faci decat sa inspectezi vizual compartimentele masinii.Motor, habitaclu, portbagaj etc.

Cand faci perchezitia unui suspect il dezbraci la pielea goala il cauti in toate orificiile verifici toate elementele de imbracaminte inclusiv talpa pantofilor etc. La controlul unui suspect il palpezi ....

Parerea mea....

Link către postare