Jump to content
POLITISTI.ro

Dotarea cu biciclete a politistilor

Dan
 Share

Recommended Posts

sursa Gandul

Seful IGPR: Pacat ca dotarea cu biciclete a politistilor a fost luata in deradere

Seful Inspectoratului General al Politiei Romane, chestorul Liviu Popa, a declarat, joi, ca regreta faptul ca dotarea politistilor cu biciclete a fost luata in deradere, precizand ca aceasta idee ar fi putut fi foarte bine implementata.

"Bicicletele cu care au fost dotati politistii erau foarte bune, credeti-ma. Este pacat ca o idee care putea fi foarte bine implementata a fost luata in deradere. Mai bine le-am dat masini si s-au plimbat cu ele mandri prin comune si nu s-au mai intors nici in stanga, nici in dreapta, si nici nana Maria si nici badea Ion nu le-au putut zice sa stea de vorba cu ei ca au o problema.

Daca mergea cu bicicleta, oricine il vedea il putea opri. Nu revin acum la program, ca nu am bani de biciclete acum, dar important este sa valorificam bicicletele pe care le avem", a declarat Popa.

Asta poate este parerea dvs. veniti si va uitati la o comuna de 12.000 de locuitori care sta in 2-3 politisti si apoi sa vorbiti. Si daca am umblat cu masinile credeti ca am calcat cetatenii cu masinile pentru ca nu i-am vazut?! Sau poate era mai bine sa ne luam trotinete? Sau poate duceam hotii la arest cu bicicletele?!

Edited by copman

• Membru

Misto cu bicicletele. Mai ales cand trebuie sa fugi dupa un hot iar alt hot vine si-ti fura tie bicicleta. Te duci si-ti faci singur plangere si CFL-ul.

Ce nu sunteti-ti multumitti, dupa ce a strigat impotriva mea, doar nu vroiati sa va dau Mercedes, Audi sau BMW ? Sa fiti bucurosi ca nu va dau trotinete. Stati ca acest lucru este doar primul fel din meniu , pe langa altele va voi da desertul compus din adeverinta pentru somaj.

Ghiciti ce personaj ar putea purta dialogul de mai sus.

Cine stie raspunsul corect ,nu castiga nimic.

Cine nu stie raspunsul, nu pierde nimic dar va vota la fel .

• Moderator

De exceptie erau sirena si girofarul ros-albastru :D

In schimb, pe teritoriul unei localitati, pe timp frumos, te puteai deplasa mai repede decat per pedes.

• Membru

Mai propune un coleg pe alt topic introducerea la portul tinutei si a unei veste tactice. Va dati seama ce frumos, ce mirific, ce imagine de exceptie ? ... o splendoarea ce sa mai vorbim :ner:

• Moderator

Acum cativa ani, cand s-a inventat moda cu bicicletele la posturile de politie, am avut parte de o intamplare hazlie:

O compania de monitorizare prin GPS, din strainatate, a anuntat localizarea unei limuzine, furata din vestul Europei.

Am sunat la postul de politie pe raza caruia se afla locatia respectiva, le-a explicat despre ce este vorba si pana ajungeau cei de la furturi auto din judet, le-a revenit sarcina sa asigure zona, ca sa nu dispara de acolo bolidul, valorat la aproape 100.000 euro.

Dupa vreo 15 minute il sun pe mobil pe colegul de la post, ca sa vad care-i situatia. Imi raspunde la al-15lea apel si gafaind imi spune ca inca nu a ajuns... am crezut initial ca se bate cu cineva sau ca-i in pericol, dar imediat m-a lamurit ca este calare pe bicicleta din dotare si ca locatia se afla la vreo 20 km de post, intr-un sat invecinat.... :ner:

Intr-un final a ajuns unde trebuia si masina a fost recuperat, dar culmea... cu bicicleta.

Sper sa nu fie folosit acest exemplu pentru a justifica eficienta acestui mijloc de transport... :naughty: desi cred ca in zonele urbane, se poate utiliza cu succes pentru a patrula in parcuri, la evenimente sportive/culturale, in sezonul estival...

Edited by CITADELA
  • Upvote 4

:ner: :lol:

Mi se pare cel putin penibila ideea.

Britanicii s-au gandit bine cand au bagat cai pentru patrulele din oras.

Mai bine haiduc decat sa ti se fure bicicleta sau sa te ia pustiul de 10 ani la o liniuta cu bicicleta prin comuna . :huh:

Pentru unii dintre dvs. care nu cunosc pretul de achizitie al superbicicletei MAI este de aproximativ 1.800 lei. Daca nici astia nu sunt bani aruncati aiurea nu stiu ce sa mai zic.

Dotarea politistilor cu biciclete.....batjocora suprema.

Nu vad ce ce nu sunt dotati cu biciclete domnii politicieni care dorm prin parlament.

Ei si infractorii,domnii politicieni , isi plimba fizicul cu masini noi ,de provenienta germana, mult mai ieftine decat loganul de 70000 de euro.

Oare de ce nu vor biciclete?

• Membru

Sau de ce nu ii doteaza pe antemergatorii SPP-isti ai lui base cu biciclete, pe ministrii, sa inceapa de sus cu bicicletele!

• Upvote 3

Propun un concurs de liniute cu bicicletele ,dam drumu si la girofare :ner: ,imi puteti imprumuta si mie una :naughty:

Acum revenind la lucruri serioase un lucru este sigur ca isi bat joc de noi cu orice ocazie :angry:

• Moderator

Copman, nu fii rautacios, nasule...bicicleta costa efectiv vreo 400 de lei, restul pana la 1800 sunt dotarile de ultima ora de pe ea, girofarul, semnalizatorul, stopul pe frana...toate profesionale. :ner:

Edited by Kmcoio

Suntem blestemati!

Daca schimbarea in care fiecare asteapta o indreptare a lucrurilor consta in a reveni la biciclete (la posturi cu 4 comune), nu mai avem nicio sansa.

Cand hotii au A8 cu 4,2 benzina sau S-class blindat, noi ne dam extrem cu bicicleta. Ar trebui sa-i multumim lui Basescu pentru criza, altfel cumparau idiotii astia un cerc pe care sa-l plimbam cu sarma (30000 euro) si cereau si doua grupari pe luna, ca doar au adus dotari noi...

• 2 months later...

Ca fost ciclist de performanta pot sa va zic ca bicicleta aia la 1800 lei este din clasa cea mai de jos, una medie ajunge la 4000 lei iar ceva profesional (cadru carbon cu Shimano XT pe ea) ajunge chiar la 9000 lei. Da, 90 milioane. Ma amuzam in trafic cand ma intrebase un cocalar la stop cat am dat pe bicicleta ... "oricum valoreaza mai mult decat BMW-ul tau Ursulet" :)

Dar nu asta vroiam sa va zic, mai nou, Politia Locala a fost dotata cu cai:

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Bucuresti-_Politia_Locala-calare-pe_bulevardele_bucurestene_0_461354379.html

Edited by halford
  • Downvote 2

Sa stii ca nu mi se pare o prostie deloc, caii sunt impunatori, costuri mici, putin abrac, stai in sezut dar te si zbenguiesti :ner: si nici nu cred ca te poate ultragia cineva la fel de usor ca pana acum. Chiar ar fi o propunere nemaipomenita ca la unele posturi de politie sau chiar politii orasenesti sa existe cai si asa sa se deplaseze. :ner:

• Downvote 4

Cred ca pe vreme buna deoarece am ajuns la fundul sacului si neavand auto la post voi pedala cu spor la evenimente :))

Sunt curios cate drumuri de tara va rezista dotarea

Sa stii ca nu mi se pare o prostie deloc, caii sunt impunatori, costuri mici, putin abrac, stai in sezut dar te si zbenguiesti :ner: si nici nu cred ca te poate ultragia cineva la fel de usor ca pana acum. Chiar ar fi o propunere nemaipomenita ca la unele posturi de politie sau chiar politii orasenesti sa existe cai si asa sa se deplaseze. :ner:

Da, dar ce fac iarna?

Ingheata si ei si calutii, daca au prea mult de umblat? :(

Penibil! Cum o fi sa te plimbi in parc si sa te trezesti cu un calut, calarit de un comunitar, care sa iti sufle in ceafa?! :doh:

Pe jos nu mai stiu ei sa mearga, le trebuie cai... :hmmmt:

Cat mai multi cai si caini in politie si problema e ca si rezolvata....mai mult decat penibil, vai de mama noastra ce a ajuns POLITIA ROMANA.

P.S. Ma simt onorat ca traiesc intr-un stat membru al U.E.

Gresiti.Pe langa cainii comunitari, pisicile vagaboande, sobolanii si restul faunei, in orasele Romaniei se simtea acut nevoia de cai.

Traiasca mintile luminate care au realizat ca exista aceasta necesitate.

VA dau o idee :

pe cand...?

post-1356-015519600 1302786912_thumb.jpg

Edited by arcan

• 2 months later...
  • 3 weeks later...