Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Cumparare Masina Fara Fiscal pe Loc.

Cumparator1231

Question

Cumparator1231

Salut,nu stiam la cine sa apelez si am fost indrumat sa postez aici de catre un prieten.Ideea fiind, vreau sa cumpar o masina,am vorbit cu propietarul si mi-a spus ca certificatul Fiscal nu mi-l poate da pe loc ci peste 2-3 Saptamani.Daca in aceste 2-3 Saptamani maxim 1 luna,nu primesc certificatul Fiscal si numai raspunde la telefon(Teapa).Mai pot circula cu masina? sau o pot inmatricula fara certificat?.cum il pot obliga pe propietar sa imi dea fiscalul, ca sa o pot inmatricula fara probleme pe numele meu? Inca ceva Masina are numarul de inmatriculare DJ-XX-XXX- dar el sta in Chiajna,Militari.Pot sa fac la notariat act de vanzare cumparare cu el pana obtin fiscalul?

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0

In primul rand ar fi in interesul lui sa iti puna la dispozitie certificatul fiscal. Fara acest document nu poti inmatricula autoturismul. Ii dai acum o parte din bani si restul atunci cand iti da fiscalul si faceti acte la notar.

• Upvote 1
  • 0

Mda. din cate stiu eu nu poti inscrie masina fara fiscal. nu-ti poate da fiscalul pentru ca nu e masina lui. a luat-o de la altul si acum ti-o vinde tie. proprietarul de drept plânge să radieze masina din circulatie. pe vânzătorul tău il doare undeva după ce și-a luat banii. certificatul fiscal ti-l dă pe loc la primăria la care este înscrisă masina..... după ce plătești toate datoriile desigur (probabil aici este problema)

• 0
Cumparator1231

Senior,Chiar asa am facut i-am dat o parte din bani,asta inainte sa vad raspunsul tau asa a fost instinctul meu.i-am zis,nu pot sa iti dau toata suma,iti voi da jumatate si jumatate cand voi primi fiscalul,poti sa te superi pe mine dar eu nu o iau fara fiscal,El a spus.....A tacut putin,si apoi a zis bine :D

Masina ramane sa o ridic:) saptamana asta suntem in 1 Decembrie :) Deci probabil pe 5-6 Decembrie.Cel mai frumos Cadou de Craciun care l-am primit:)Mentionez ca am 18 ani :) Sofer incepator,Dar cu capul pe umeri voi avea Opel Tigra 1.4 16v !Multumesc.