Jump to content
POLITISTI.ro

Adresa catre DOMNUL MINISTRU TRAIAN IGAS

Elvis

Recommended Posts

• Moderator

- elaborarea Concepţiei de folosire a poliţiştilor pe corpuri (agenţi şi ofiţeri);

Cam ce presupune această concepție de folosire a polițiștilor pe corpuri?

Totuși, ca de obicei, eu am ceva de comentat. :lol:

De exemplu, aceste măsuri:

- anularea tuturor deplasărilor în străinătate;

- restrângerea la maximum a parcului auto, să rămână în circulaţie numai maşinile operative;

mie mi se par, irealizabile.

Acum, doar nu o să ne izolăm de lumea civilizată. Sunt anumite evenimente la care reprezentanții ministerului trebuie să participe și ... nu suntem totuși Congo.

Iar privind treaba cu mașinile, la fel, e un pic cam prea drastică ... și cred că ar bloca întreg sistemul.

• Upvote 1

Cand lucrai la economic faceai aceiasi munca ca un ofiter ?Sau chiar mai multa?Aveai mai putine dosare, Catalin?

Despre asta vorbesc ,la munca egala ,renumeratie egala. Adica daca esti ofiter si ai salariul mai mare trebuie sa muncesti mai mult decat un subtofiter.

Si ca tot venii vorba s-a umplut politia de manageri, sefi si sefuleti de servicii, birouri, formatiuni, compartimente care ,,controleaza traficul aerian" cu toate ca au atributiuni de indrumare, sprijin si control. Cam cate dosare rezolvau intr-un an cei trei sefi ai tai?

Nu ar fi fost normal la pregatirea ,vechimea, competenta si salariul lor sa rezolve toate cauzele complexe?

Sa fie clar specificat in cadrul unei formatiuni ce face ofiterul si ce face agentul. Asa mi s-ar parea normal.

Vad ca esti inima larga.

Deci crezi ca este foarte bine sa mai trimitem primarii impreuna cu secretarele sau familia prin Venezuela la schimb de ,,experiente"?.

Cu cat este delegatia mai numeroasa cu atat mai bine si uite asa ne vom lua primele de vacanta prin 2015.

Si as mai fi curios cam cat este suma totala alocata pentru protocolul MAI, din care se cumpara somon fumee, Jack Daniels ,dar nu din asta ordinar ... sa aiba peste 5 ani vechime, vinuri de colectie, icre negre etc.

Vis-a-vis de masinile din operativ ,poate daca ar ramane decat cele care chiar sunt folosite si forjate sefii nu si-ar mai duce copii la scoala sau gradinita ,dupa caz, nu si-ar mai plimba amantele si nevestele, nu si-ar mai face cumparaturile de sarbatori cu masinile de serviciu.

Poate sunt irealizabile, poate eu sunt un visator, dar stii ceva Cataline , hai sa nu ne creada prosti, macar sa le aratam ca mai stim si noi cate ceva.

Cu stima. :emo-yessir:

Edited by Elvis
  • Upvote 4