Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Transcriere auto > Inmatriculare

Praiser
 Share

Question

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez o masina.

Am gasit am vorbit, am fost de accord insa tipul imi spune ca nu are talonul. Are cartea masinii si imi zice ca daca e ok tot, scoate talonul in 2 ore. Zic ok si ma suna in aceeasi zi si imi zice ca nu mai scoate talonul si ca o sa iasa talonul direct pe numele meu, a pus problema cum ca cei de la drpciv au zis asa. 

Masina este in cartea de identitate pe firma leasing si la intrebarea "de ce nu este decat firma de leasing pe carte? a zis ca nu a mai trecut masina la politie ca radierea se face oricum doar la finante....

Mi-a aratat totusi o copie de la talon care spune ca e pierdut si apare firma de leasing si utilizator firma lui

Fiscal, masina a plecat de la firma de leasing la o alta firma, a lui si apoi, astazi, a ajuns pe numele "sotiei lui". Am fost la sectia financiara respectica si au zis ca maine se vor face ambele operatiuni (firma>ea>eu) si apoi urmand sa iasa fisa fiscala cu iesire si cu mine la intrare.

Intrebarea si framantarea mea este:

1.Voi avea probleme daca nu am talon?

2. De ce nu ar fi facut talonul el?

3. Cine e proprietarul masinii in acest moment?

4. Ce fac?

Va multumesc!

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Proprietarul maşinii este persoana fizică sau juridică menţionată în rubrica corespunzătoare din CIV (Cartea de Identitate a Vehiculului), restul sunt poveşti.

E posibil să fii nevoit să achiţi taxa de poluare în cazul în care cumperi această maşină. :clip:

• 0

Multumesc de raspuns.

Vanzatorul spune ca astazi a luat dovada platii si nerembursarii taxei de prima inmatriculare de la firma de leasing (OTP in acest caz).

Ce altceva mai se mai poate intampla inafara faptului ca poate voi plati prima taxa?

• 0

Ma gandesc la cel mai rau si anume ca va fi anulat contactul de vanzare si sa ma gasesc fara masina fara bani fara tot.

Multumesc.

• 0
  • Moderator

Ai grijă pe ce dai banii, trebuie să existe documente justificative (contracte de vânzare cumpărare sau facturi) de la proprietarul din documentele maşinii până la tine.

• 0

Aparent asociatul meu a vazut fisa fiscala de scoatere din firma leasing < firma < persoana fizica.si ceva acte de vanzare cumparare + facturi.

Oare e ok cu fisa fiscala.

Unde in Romania se poate verifica cine este proprietarul unei masini? Sa nu mai fim furati?

Cu stima,