Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Pierderea telefonului

medi
 Share

Question

Copilul meu a pierdut telefonul,nu stie unde banuieste dar nu este sigur.A avut telefonul in permanenta in buzunar,s-a urcat intr-un taxi,care l-a lasat la un prieten,La plecare a constatat ca nu mai are telefonul,l-a cautat in casa prietenului,dar nu l-a gasit,de aceea a considerat ca l-a pierdut in taxi.Am facut o plangere la politie pentru aceasta ,bazandu-ma pe art216 din codul penal,legat de insusirea bunului gasit.In urma declaratiilor luate s-a ajuns la concluzia ca nu pot determina locul unde l-a pierdut sau daca i-a fost luat.In aceasta situatie cand nu este vorba de furt ,se cauta telefonul dupa IMEI-ul acestuia?

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu poliţistul decide, este necesară dispoziţia magistratului.

Legea nr. 82/2012 - retinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de retele publice de comunicatii electronice si de furnizorii de servicii de comunicatii electronice destinate publicului

Art. 18. - (1) Organele de cercetare ale politiei judiciare au dreptul sa solicite datele retinute in baza prezentei legi doar cu aprobarea procurorului care supravegheaza sau efectueaza urmarirea penala ori a procurorului competent potrivit procedurii de dare in urmarire a persoanelor si cu aprobarea judecatorului competent.

(2) Judecatorul se pronunta cu privire la solicitarea procurorului de transmitere a datelor in 48 de ore, prin incheiere motivata, in camera de consiliu.

• 0

Voiam sa stiu daca se da neinceperea urmarii penale,nefiind vorba de un furt,daca acesta va mai fi cautat prin IMEI.

Multumesc!