Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Un laptop si 2 telefoane ridicate de D.I.I.C.O.T

Denied
 Share

Question

Salut, in urma cu 2 saptamani am avut o perchezitie in apartament si mi-au fost ridicate 2 telefoane si un laptop si ma intreb cat dureaza pana mi le iau inapoi?

Am facut cerere si tot ce trebuie in urma cu mai bine de o saptamana.. puteti sa imi spuneti ce trebuie sa fac sau cat sa astept?

Multumesc.

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Percheziţia în sistem informatic ori a unui suport de stocare a datelor informatice se efectuează de către organul de urmărire penală, iar dacă în urma acesteia se găsesc date şi informaţii ce constituie probe în procesul penal, sitemul informatic sau cele de stocare nu se restituie decât dacă dispune instanţa de judecată.

E normal şi firesc, pentru că sistemele respective sunt probe la dosar iar probele nu se pot restitui. Dacă ar fi restituite şi se solicită o expertiza, aceasta nu mai poate fi efectuă.

În plus, dacă sistemul informatic a fost folosit la săvârşirea infracţiunii, nu se va restituii, acesta se confiscă.

Numai dacă în urma percheziţiei informatice nu exista nimic concludent în sistemul informatic sau de stocare, acestea se restituie.

• Upvote 4

• 0

Denied, politistii nu veneau la tine fara un motiv intemeiat...oare care a fost acela?

In momentul cand ti-au fost ridicate bunurile, ti-a fost explicat motivul si cat dureaza. Banuiesc ca ai si avocat, el ce ti-a spus vis-a-vis de intrebarea adresata noua pe acest forum?

• 0

Hai ma bozo maaa :)))

@Denied -- intereseaza-te la avocat ce s-a intamplat cu cererea .... daca a fost admisa sau respinsa .... in alta ordine de idei, daca deja ai fost trimis in judecata tre` sa astepti finalizarea :)

• 0

Stai asa, ca poate primesti vreo condamnare si nu iti mai folosesc...

Condamnat, necondamnat eu tot le vreau.

Hai ma bozo maaa :)))

@Denied -- intereseaza-te la avocat ce s-a intamplat cu cererea .... daca a fost admisa sau respinsa .... in alta ordine de idei, daca deja ai fost trimis in judecata tre` sa astepti finalizarea :)

Multumesc pentru raspuns Nightwolf.

• 0
  • Moderator

Dacă în calculator există date ce au legătură cu problema şanşele să le primeşti înapoi sunt minime.

• Upvote 1

• 0

Denied, din link-ul postat de tine am inteles ca esti unul din cei doi dealeri de etnobotanice, corect? Cum vanzarea acestora se facea (presupun eu) prin mesaje pe diferite retele de socializare sau alte site-uri ori mail-uri, cele trei obiecte ridicate de la tine vor fi supuse unei perchezitii informatice si daca se stabileste ca le-ai folosit in savarsirea infractiunii, vor deveni probe. 

Edited by teolucian63

• 0
  • Membru

Nu o sa le primesti inapoi, pentru ca au fost folosite la comiterea unei infractiuni.

Si apoi pedeapsa la trafic de droguri e mare, pana cand iesi tu din inchisoare or sa fie depasite si fara valoare, iar tu o sa fi batran.  :naughty:

• Upvote 2