Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
fazer

Controlul documentelor noaptea tarziu

Întrebare

fazer

buna seara,

va rog sa detaliati un pic procedura de control a documentelor de catre politist, mai ales cea de pe timpul noptii. in speta, pe timpul noptii are voie politistul, si aici ma refer mai ales la cei de la rutiera, sa te opreasca si fara sa observe o greseala in trafic si sa controleze documentele? din cate stiu (poate stiu gresit) pe timpul zilei poti fi oprit numai daca ai facut o greseala. sau, daca stationez intr-o parcare, langa masina/motocicleta, are voie sa ceara actele masinii/motocicletei? multumesc anticipat, respecte.

• Displace 9

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

23 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
BGeorge

Citeste aici:

• Apreciez 3

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Marius
On 24.08.2013 at 22:54, fazer a scris:

va rog sa detaliati un pic procedura de control a documentelor de catre politist, mai ales cea de pe timpul noptii. in speta,

Are dreptul legal să te oprească, să te controleze şi să te sancţioneze la orice oră din zi şi din noapte, când consideră el că e oportun şi constată că ai încălcat legea. Tu ai dreptul să încasezi sancţiunile, iar după, dacă te consideri nevinovat poţi face contestaţie în termen de 15 zile.

Dacă faci pe deşteptul plin de ifose, rişti să rămâi şi fără permisul de conducere (nerespectarea indicaţiilor poliţistului se sancţionează cu reţinerea permisului pentru 30 zile)

On 24.08.2013 at 22:54, fazer a scris:

pe timpul noptii are voie politistul, si aici ma refer mai ales la cei de la rutiera, sa te opreasca si fara sa observe o greseala in trafic si sa controleze documentele? din cate stiu (poate stiu gresit) pe timpul zilei poti fi oprit numai daca ai facut o greseala. sau, daca stationez intr-o parcare, langa masina/motocicleta, are voie sa ceara actele masinii/motocicletei?

Unde scrie treaba asta, în care lege?

Citeşte legislaţia, nu te mai informa de la OTV şi de la toţi habarniştii. De aberaţii şi închipuiri e pământul plin.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
bundesgrenzschutz
Citat:

Nu este nici normal, nici logic, nici legal sa iti ceara actele masinii/mobrei atata timp cat NU CONDUCI sau nu esti la volan/ghidon, atata timp cat nu m-au vazut coborand din vehicul sau conducand acel vehicul nu au nici un drept sa IMI ceara actele vehiculului. Ganditi logic oameni buni, nu o da-ti in povestiri ca daca si cu parca, nu au voie punct

Ia uite comentariu la desteptul asta... dupa logica/normalitatea/legalitatea lui, ar trebui sa scape orice putoi care ma minte ca nu a fost la volan. Sau daca ai coborat de la volan inainte de a veni politistul la geamul tau, se intampla ca in GTA... wanted level 0...  :)) Asa e cand inveti legea si bunul simt in Ferentari...

Fazer, nu mai pune link-uri ca uite ce imi faci... ma minunez prea tare de cata ”normalitate/logica/legalitate” exista pe forumuri...

Link către postare
  • 0
yo3ies

Nu inteleg niciodata de ce se simt oamenii ofuscati de un control al actelor de identitate, cand ar trebuii sa fie multumiti ca se fac astfel de controale, daca nu incalci legea nu ai de ce sa te temi.

Link către postare
  • 0
bundesgrenzschutz

Printre motivele constatate de mine: sunt stupizi, dar au impresia ca le stiu pe toate, grandomani, aroganti, inculti... si cam atat :)

In concluzie: prostul nu e prost destul pana nu e si fudul!... Ma roade cand stiu ca eu muncesc 8 ore pe noapte, imi fac treaba, iar un arogant d-asta nu numai ca nu se supune unui banal control, dar o face si in mod stupid, invocand motive si pretexte doar ca sa ma enerveze. Nu putine au fost cazurile cand cei cu atitudinea asta erau in regula cu documentele, doar ca nu aveau nimic in cap... :doh:

• Apreciez 4

Link către postare
  • 0
Marius
On 25.08.2013 at 9:55, fazer a scris:

multumesc pentru raspuns. am pasat info mai departe la "habarnisti".

Păi să ştii că o parte dintre cei care postează acolo chiar sunt habarnişti şi susţin numai aberaţii.

LEGA Nr. 218 din 23 aprilie 2002 privind organizarea şi funcţionarea Poliţiei Române

ART. 31

(1) În realizarea atribuţiilor ce îi revin, potrivit legii, poliţistul este investit cu exerciţiul autorităţii publice şi are următoarele drepturi şi obligaţii principale:

a) să legitimeze şi să stabilească identitatea persoanelor care încalcă dispoziţiile legale ori sunt indicii că acestea pregătesc sau au comis o faptă ilegală;

b) să conducă la sediul poliţiei pe cei care, prin acţiunile lor, periclitează viaţa persoanelor, ordinea publică sau alte valori sociale, precum şi persoanele suspecte de săvârşirea unor fapte ilegale, a căror identitate nu a putut fi stabilită în condiţiile legii; în cazurile nerespectării dispoziţiilor date de poliţist, acesta este îndreptăţit să folosească forţa; verificarea situaţiei acestor categorii de persoane şi luarea măsurilor legale, după caz, se realizează în cel mult 24 de ore, ca măsură administrativă;

Hotărârea Guvernului nr.1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice

Art. 182. – (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează prin executarea semnalelor regulamentare de către poliţistul rutier sau, după caz, de către poliţistul de frontieră, atunci când constată încălcări ale normelor rutiere ori în situaţia în care există indicii temeinice despre săvârşirea unei contravenţii ori a unei fapte de natură penală, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte şi a bunurilor care fac obiectul urmăririi, precum şi pentru verificarea deţinerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează şi în condiţiile producerii unor calamităţi naturale, dezastre sau a altor situaţii care pun în pericol siguranţa circulaţiei.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
fazer
On 25.08.2013 at 10:38, bundesgrenzschutz a scris:

Fazer, nu mai pune link-uri ca uite ce imi faci... ma minunez prea tare de cata ”normalitate/logica/legalitate” exista pe forumuri...

crede-ma, si eu ma distrez cand ii vad cat sunt de praf...unii, chiar dupa ce le explici cu textul de lege in fata, o tin p-a lor...da' na...mandria e mare...daca a apucat sa scrie o tampenie pe forum o sustine pana in panzele albe; dar ce e mai grav e ca o sa faca si pe strada la fel.

Link către postare
  • 0
bundesgrenzschutz

Mai discutasem cu cineva de chestia cu 24 ore, dar am fost mult prea lenes sa caut textul... Ms ca l-ai postat, Marius, am dat copy-paste :clip:  :pfft: 

El insista ca e: ”lipsire de libertate domle”  :doh:  :slapb:

Link către postare
  • 0
yo3ies

Oare smardoiasilor astia nu li se pot aplica toate amenzile posibile, de exemplu il opresti pentru viteza, el e tare in gura si incepi sa ii dai amenda pt viteza, pt centura daca nu a avut-o, pt numere murdare daca e cazu, si pt tot ce mai are in neregula? 

Link către postare
  • 0
cyprusboy89

Ba chiar si la Legea nr. 61/1991 R , daca intruneste elementele vreunei contraventii privind ordinea si linistea publica :good:

Link către postare
  • 0
danmarian

Nu sariti pe mine! Am fost oprit in trafic de multe ori si niciodata nu am refuzat sa ma legitimez, inza : Aici e o discutie. Din ce am citit in comentariile voastre, cu citate din lege, am inteles ca un politist poate sa te opreasca si sa te legitimeze in trafic doar daca ai comis o contraventie, sau daca au ei organizat un filtru.

Problema pe care multi si-o pun este daca poti fi oprit de un agent atunci cand circuli regulamentar.

Link către postare
  • 0
yo3ies

Normal ca da poti fi oprit cand circuli regulamentar din alte motive care pot sau nu sa tina de persoana ta sau de conduita pe drum.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
BGeorge

@danmarian: S-a mai discutat asta aici pe forum si daca deschideai link-ul pe care l-am lasat in primul post aflai asta:

Hotărârea Guvernului nr.1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice

Art. 182. – (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează prin executarea semnalelor regulamentare de către poliţistul rutier sau, după caz, de către poliţistul de frontieră, atunci când constată încălcări ale normelor rutiere ori în situaţia în care există indicii temeinice despre săvârşirea unei contravenţii ori a unei fapte de natură penală, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte şi a bunurilor care fac obiectul urmăririi, precum şi pentru verificarea deţinerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează şi în condiţiile producerii unor calamităţi naturale, dezastre sau a altor situaţii care pun în pericol siguranţa circulaţiei.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Marius
On 26.08.2013 at 13:01, danmarian a scris:

Aici e o discutie. Din ce am citit in comentariile voastre, cu citate din lege, am inteles ca un politist poate sa te opreasca si sa te legitimeze in trafic doar daca ai comis o contraventie, sau daca au ei organizat un filtru.

Problema pe care multi si-o pun este daca poti fi oprit de un agent atunci cand circuli regulamentar.

Unde, în ce lege ai găsit tu această prevedere?

De unde poate să ştie un conducător auto dacă este sau nu este organizat un filtru?

Cetăţeanul (conducător auto sau nu) este obligat de prevederile legale să se supună controlului şi/sau legitimării efectuate de poliţist, indiferent de oră, zi sau noapte, dacă plouă sau e senin şi așa mai departe, pentru că o încălcare a normelor de convieţuire socială se poate constata oricând, inclusiv după oprire şi solicitarea documentelor (în cazul conducătorilor auto, simplul fapt că nu are documentele asupra sa costituie o faptă contravenţională ce se sancţionează cu amendă).

• Apreciez 3

Link către postare
  • 0
bogdan

Dom'le o sa se ajunga in situatia in care un hot prins in flagrant o sa fie eliberat pt ca politistul nu a respectat graficul de patrulare. Cata stupizenie, cultivata de rahatTV. Pt ca suntem condusi de niste banditi s-a ajuns in situatia in care politistul are mainile din ce in ce mai legate. Dar as vrea sa-i vad pe desteptii aia facand figuri afara, in tarile unde apa calda s-a inventat acum multa vreme.

Link către postare
  • 0
Kayne

danmarian, scuze ca te intreb, esti din gasca care sta pe la maior coravu sau pe la victoriei? 

Link către postare
  • 0
Misu1

Va salut. Sunt nou nout pe la voi! Am si eu o nedumerire. Esti oprit noaptea de un echipaj de la circulatie pe o strada necirculata sub pretextul unui control de rutina. Agentul se prezinta si cere actele la control! Dai actele, caci asta te obliga legea. Doar o formula de prezentare a agentului este deajuns? Eu dau acte, dar cum stiu ca cel care se prezinta este chiar el! Poate fi un infractor care a furat uniforma si masina! Fereste de mai rau!  Va multumesc!

• Displace 6

Link către postare
  • 0
Sache

@Misu1, tu vorbești serios?! 🤔

Nu exista ceea ce spui tu! Gândește-te un pic. Dacă cineva ar sustrage o uniforma și o mașină de ce te-ar opri pe tine? Sa îți verifice documentele? 😂

Doar în filmele proaste se întâmplă asa ceva.

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
Ramtha

@Misu1 Ii ceri parola, si el ti-o va spune. Asa iti dai seama ca e politist adevarat.

• Apreciez 3

Link către postare
  • 0
Bazarache

Atentie  @Misu 1 parola se schimba zilnic:)).

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Cristi

@Misu1, voi inca nu ati trecut peste iufa "cunoscatorilor" de legislatie de pe feisbuc, asa-i? Stii ce senzatie misto iti dau catusele pe incheieturi? Daca vrei sa afli, aplica ce ai aflat pe feisbuc cu politistii care te opresc pe "strazi necirculate".

Link către postare
  • 0
sorinel

Incearca si viziunea partii adverse, adica, esti politist si pe o strada necirculata se apropie de tine un autoturism si nu stii daca e un cetatean onest, un infractor periculos, un evadat sau un extraterestru, toti posibili inarmati in afara de primul ca ala e cuminte dar nu ai de unde sa stii,, asa ca te gandesti ca e mai bine sa-l impusti din prima in umar, ca tu esti tintas si pe urma verifici, acum daca ala impuscat e corect si chiar l-ai nimerit in umar, e pe jumatate ghinion, ramane ghinion pe de-a intregul daca in loc de umar l-ai nimerit intre sprincene, dar atunci e mai greu de stabilit ce tip de conducator auto a fost si daca l-ai ratat nu-i nimic esti perseverent, ca ai cartuse si tenacitate. Ce zici, cum suna?

• Îmi place 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.