Jump to content
POLITISTI.ro

Taio

Poliţist debutant în peroada de tutelă - Solicit ajutor!

Recommended Posts

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Taio

Perfect, multumesc. In sfarsit s-au luat ceva masuri tocmai cand trimisesem si eu raportul la dnul Bejenaru. :)

Catalin

Vezi dacă şefii de acolo îţi bat apropouri acuzându-te sau întrebându-te de pilele pe care le ai, nu nega nimic, lasă-i să creadă aşa, nu le spune de acest topic. :naughty:   :clip:

Taio

Poi ajutorul pe care l-am primit pe acest forum prin intermediul acestui topic nu il consider o pila ci un act de bun simt al colegilor binevoitori care s-au sesizat in legatura cu situatia mea si mi-au dat o mana de ajutor. Ei au realizat ca acest lucru nu e tocmai normal sa se intample si au facut anumite demersuri pt. a rezolva problema. Inca o data va multumesc tuturor care m-ati sustinut si m-ati ajutat pe acest inceput de drum.

Apropo, eu inca nu am fost anuntat oficial de sefii mei despre schimbarile pe care domnul "retromotor" mi le-a adus la cunostinta mai sus. :)

Dar totusi, trebuie un sef de post mai devreme sau mai tarziu, pacat ca nu se prea inghesuie lumea. :)

• Upvote 1

Catalin

Corect, nu e vorba de nicio pilă în acest caz, dar crede-mă că aşa vor percepe mulţi dintre şefi. Posibil chiar ca unii să se băşice puţin, în special cei ce au un simţ al proprietăţii puţin prea dezvoltat şi trăiesc cu impresia că manegeriază propria moşie (pentru că din păcate avem şi astfel de şefi). Tu lasă-i să creadă ce vor, lasă-i să se consume şi să ştie că dacă ei nu le ascultă păsurile, nevoile şi necazurile subordonaţilor, sunt alţii dispuşi să o facă. Deci dacă te întreabă dacă ai pile, nu nega, evită elegant răspunsul.

Taio

Am inteles. :) Eu pe seful de sectie il vad ca pe o persoana de treaba poate fiindca inca nu am avut divergente cu acesta si sper sa ramana asa si sa nu fie vreo problema acest "impuls" pe care l-a primit si sa "nu ma uite" cand termin tutela. :))

• Upvote 1

Ecou

Tu trebuie sa te perfectionezi, sa iti vezi de treaba si sa devii un profesionist, atat!

Cat ne sta in putere, unii dintre noi vom remedia unele disfunctionalitati...

Important este sa nu crezi ca dracul e atat de negru si luminita de la capul tunelului nu s-a stins :-)

Bafta si ai grija de tine!

• Upvote 7

Albu

Cat de familiar suna ...

Cred ca putem face o lista luuunga cu toti colegii care suntem in astfel de situatii - dar asta nu intereseaza pe nimeni. Sunt curios, statistici pe conditiile si nivelul de trai al politistilor din mediu rural, de ce nu se fac ?

• Upvote 1

NoSF

Buna seara.

Sunt absolvent al Scolii de Ag. de Pol.  "V.L." Campina, promotia dec. 2017. In prezent sunt in perioada de tutela, de cateva zile, in mediul rural si ma simt putin coplesit. Imi puteti da niste sfaturi care sa ma ajute sa ma dezvolt profesional in aceasta perioada? Vreun plan dupa care sa ma ghidez? Tutorele e cam greu de abordat si nu prea se implica.

Multumesc anticipat.

Sache

Încearcă sa le iei pe rand. Ai multe de învățat, de asimilat. Pune în practica ce ai învățat în școală, dar adapteaza-te la situațiile concrete pe care le întâlnești. Teoria este una, realitatea este alta. Dacă tutorele nu te ajuta, încearcă la alt coleg. Meseria se fura, dar trebuie sa ai și de la cine.

Pentru început ai grija la modul de intervenție la evenimentele sesizate, la documentele ce se întocmesc, la modul de intervenție și la folosirea mijloacelor din dotare. Întotdeauna, în serviciu, sa fii echipat regulamentar, cu toată dotarea, și sa fii pregătit sa le folosești, în primul rand pentru protecția ta și a colegilor. 

Studiază Legea 61/1991, Legea 12/1990, OUG 195/2002, Codul Penal și Codul de procedura penala, cam asta-i baza pentru început. O sa primești și calitatea de polițist rutier, după ieșirea din tutela, iar ulterior, dacă este cazul, s-o avizul de politie judiciara.

Fii atent la modul în care colegii de la post i-au reclamații, declarații, pentru a ști sa o faci și tu.

Atenție la modul în care te impui în comunitate: mai bine sa zică ca ești al naibii, decât prost!

P.S. Cauta un coleg confirmat ca polițist pe acest site, care sa te confirme și pe tine ca polițist pentru a avea acces în aria privata.

Catalin

Nu te grăbi să-ţi faci prieteni acolo, în localitate, vei avea tot timpul. Păstrează o distanţă faţă de cei interesaţi să-ţi câştige prietenia. Nu uita că în marea lor majoritate fac acest lucru pentru că au un interes şi multe dintre prieteniile legate acum la început s-ar putea să le regereţi mai târziu.

• Upvote 1

iav

Meseria este singurul lucru care se poate fura și să scapi nepedpsit, așa că „ fură” cât poți mai mult și de la câți mai  mulți, dar numai ce este bun. La începutul carierei am cupărat tot felul de cărți cu acte normative comentate pe diferite spețe, iar„ îndreptarul de cercetare penală” a fost „ biblia” mea. Munca de poliție este o materie la care trebuie să înveți tot timpul și în fiecare zi, la fiecare caz, dai extemporal.

• Upvote 1

NoSF

La multi ani!

Multumesc mult de sfaturile data. Voi incerca sa le urmez.

Sache

Dacă întâmpini probleme, nu ezita sa ne ceri ajutorul.

Și, confirma-te ca polițist!

ghici

salut!

vizitez site-ul nostru dupa multi ani...

pe sefi nu-i intereseaza problema ta !

cand devii incomod ( datorita rapoartelor ) o sa-ti trimita 1000 de controale...

daca ti se intampla ceva o sa-ti spuna : `` cunosteai dispozitia ca nu trebuie sa te duci singur la 112 ``

daca vrei, sau daca vreti, putem discuta cat vreti pe teme de genul asta...

o sa-ti inchida gura ca nu ai aplicat nustiu ce procedura care prevedea depilda ``sa supraveghezi de la distanta zona si sa ceri intariri ``

ei (sefii ) au mereu scuze dar niciodata solutii concrete, pentru ca din definitiea de SEF reiese ca el nu e in strada, el e la birou, deci nu stie ce se intampla concret, la evenimente decat din auzite...