Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Inmatriculare Scuter

CatalinMAr
 Share

Question

Stiu situ , topic nou si imi cer scuze pe aceasta cale . 
Am luat un scuter acum 3 luni si am probleme cu certificatul fiscal in sensul ca cel de  la care l-am luat nu mi l-a dat si nu stiu daca are de gand sa imi dea certificatul fiscal .Problema este ca am fisca de inmatriculare cu stampila de la primaria din bucuresti(de la sectorul de unde este el ) , radierea / mentiunea pe cartea de identitate si stampila , contract de vanzare cumparare . 

Pe ce cale legata pot obtine certificatul fiscal de la proprietar ??? Cum il pot forta legal sa imi dea certificatul fiscal >

Multumesc anticipat.

20 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Dacă nu reuşeşti să te înţelegi cu el amiabil, îl poţi obliga doar cu o hotărâre a instanţei de judecată.

• 0

stai sa lamurim are pana in 50 cm3? daca da cred ca reusesti sa il inregistrezi (la primarie ar tb sa il poti inregistra, mai ales ca ai viza de radiere pe CIV, ai contract si fisa de inmatriculare cu stampila lui.)daca tb inmatriculat nu ai nicio sansa fara fiscal sau hot jud

• 0

Are 49cmc , cei de la primarie cer certificat fiscal pe care l-am obtinut intr-un final .

Ce alta intrebare am , se face ITP la scuter  ? Mentionez ca el este cumparat in 2012 din magazin , apare pe carte primul proprietar in 2012 , si eu al 2-lea in 08.2013 . Cei de la primarie nu mi-au dat anexa la certificatul de inmatriculare (hartia galbena ) , daca se face ITP , in cazul asta trebuie sa merg la o unitate RAR sa fac ITP-ul ??

• 0

Da, ITP se efectueaza si pentru scutere!

Daca a fost cumparat de nou, scuterul ar trebui sa aibe ITP valabila doi ani de la data primei inregistrarii. Anexa la certificatul de inregistrare nu se elibereaza de catre primarie, ci de catre statiile autorizate RAR pentru efectuarea ITP.

O sa ai nevoie si de o polita de asigurare de raspundere civila auto pentru scuter.

• 0

Stiu ca trebuie RCA . Scuterul a fost cumparat in 2012 , a stat in showroom din 2007 pana in 2012 , in 2012 a avut primul proprietar , cel de la care l-am si cumparat . Eu vroiam sa stiu daca in cazul meu este necesar sa fac ITP . Scuterul are carte de identitate....

• 0

Daca scuterul a fost nou in momentul in care a fost eliberata cartea de identitate, se considera ca acel scuter are itp valabila doi ani de la data eliberarii cartii de identitate. Dovada o faci cu cartea de identitate a vehiculului.La implinirea termenului de doi ani vei face itp la o statie autorizara RAR si atunci vei primi o anexa a certificatului de inregistrare/inmatriculare (un cartonas de culoare galbena).

• 0

Buna seara, am un scuter cilindrat 125 si este inmatriculat pe mine in italia si l-am dus in romania vreau sa-l inmatriculez in judetul suceava de unde sunt ,vrea sa-mi spuna cineva va rog ce pasi trebuie sa urmez . find plecat de mult nu stiu ce trebuie sa fac acum sunt in italia si vreau sa stiu ce acte imi trebuie de aici sa nu ma trezesc cu surprize acolo eu am certificatul de propietate si talonul mai trebuie ceva? Va multumesc anticipat. !

• 0

Trebuie sa ai certificatul de inmatriculare ( targa) certificatul de proprietate si placutele daca vehiculul nu a fost radiat din Italia. In rest in Romania trebuie sa urmezi aceeasi procedura ca in cazul autoturismelor aduse din strainatate. Foloseste functia de cautare de pe forum pentru a afla toate documentele necesare.

• Upvote 3

• 0

E cea mai mai mare prostie sa iti ceara ITP la inscriere..Eu mi-am luat un scuter si stau de o luna cu el ca nu am cu cine sa il duc la ITP...Ca cei care ofera servicii cu duba iti ia mai mult de 100 de ron si pentru 5 km..Acum intreb si eu, normal nu era sa ai niste numere de circulatie provizorie ca la masina? Pana la urma ma risc sa merg 5 km cu el sa ajung la ITP ca nu am ce face, trebuie sa il inscriu odata...

Si daca cineva ma va opri ii pot explica situatia ca ma duc sa ii fac ITP pentru inscriere?...Pentru ca nu sunt nici un om atat de instarit incat sa dau 100 de ron si la o duba si inca 100 si la ITP...

• 0
  • Moderator

Nu este nicio prostie, aceste chestiuni au fost impuse de legislaţia europeană. Înainte legea română era mult mai permisivă în privinţa mopedelor, dar după europenizare am fost obligaţi să aliniem legislaţia la normele occidentale.

Ori altfel spus: păi ce facem? Suntem europeni, ori nu mai suntem?! :)

• Upvote 1

• 0

Buna ziua !

Am cumparat si eu un Derbi GPR 2004 49cc , am carte rar , talon , inmatriculare pe calarasi , si actele de italia pe langa , itp si asigurare expirate 

Am facut contract de vanzare cumparare cu omul , insa nu mi-a trimis fiscalul.

Ce pot sa fac ca sa il inmatriculez la mine?

Edited by athos94

• 0
  • Moderator

Sa cauti un centru de colectare fier vechi care sa ofere un pret bun/kg?

• 0

Bună ziua ! Acum câțiva ani am cumpărat un scuter din România care era adus din Germania . Nu a fost înmatriculat aici , nu are nici un act de România . Am actele originale ale scuterului din Germania și o copie de pe factura cumpărătorului de acolo ( el a cumpărat 10 bucăți și eu am copia de pe factura respectivă ) Menționez că scuterul este de 125 cc ! Cum procedez pentru al înmatricula ? Sau unde mă pot duce cu actele să mă îndrume ? Mulțumesc anticipat !

• 0

Buna. Vreau sa cumpar un scuter de 50 ccm de la cineva si vreau sa-l inmatriculez la politie. Intrebarea mea este ca ce acte trebuie sa aiba proprietarul ca sa pot inmatricula fara probleme. Scuterul a fost adus din Italia si nu a fost inmatriculat sau inregistrat niciodata in Romania

Edited by skorpio65
  • Downvote 2

• 0
în urmă cu 3 ore, skorpio65 a scris:

nu a fost inmatriculat sau inregistrat niciodata in Romania

De înmatricularea vehiculelor se ocupă Serviciul Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor, serviciu aflat în subordinea fiecărei prefecturi. Acest serviciu nu are nicio legătură cu Poliţia Română, iar lucrătorii acestuia nu sunt poliţişti, ci doar au grade profesionale ca ale poliţiştilor.
De înregistrarea vehiculelor se ocupă fiecare primărie în parte, în funcţie de domiciliul proprietarului vehiculului.

• 0
  • Moderator

@skorpio65: bine ca nu iti cer sa fi studiat manualele de limba romana pentru clasele I - IV, ca ramai cu el neinmatriculat!  :))

Ar trebui sa te interesezi la autoritatile locale pe raza carora domiciliezi, dar uite un exemplu: http://www.sector5.ro/node/443

Edited by CITADELA

• 0

buna ziua am si eu o problema mare.. am cumparat un scuter de 125 de la un baiat roman. eu a cumparato de la altul care a adus scuyerul in tara.. problema e ca nici unul nu a facut contract de vanzare cumparare strain. Asa ca am cumparat scuterul si am cartea de identitate italia briful si ceva carte servis .. ce pot sa fac sa ii pot face RARul si sa il trec pe numele meu?   VA ROG