Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Sign in to follow this  
Caracter

Tulburarea linistii unui locatar

Question

Caracter

Ce pot patii daca tulbur linistea unui vecin?

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
McNally

Legea 61/1991 Republicata, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice

Art. 3. – Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:

25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00–8,00 şi 13,00–14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;

27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;

Art. 4. – (1) Contravenţiile prevăzute la art. 3 se sancţionează după cum urmează:

b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) şi 28);

c) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevăzute la pct. 2), pct. 5)–7), pct. 8)–10), pct. 13), 15), 19), 20), 26), 27), 29) şi pct. 32);

• 0
RDR14

Salut,

Ma puteti ajuta va rog cu un punct de vedere vizavi de acest subiect? Pe scurt, vecinul de jos asculta in timpul zilei (sa luam aleator ora 10 de pilda) muzica cu bas iar acest lucru ma deranjeaza, fiindu-mi foarte dificil sa ma pot concentra la ce fac. Sunetele infundate ale subwooferului ajung un pic si la ceilalti 2 vecini directi ai lui dar acele apartamente sunt inchiriate in regim booking.

Discutand cu el, mi-a spus ca stie ca se aude tare, fiind vorba de un sistem foarte puternic, dar ca are dreptul conform legii sa faca acest lucru. Discutand cu el pe seama legii 61\1991, art.2, el pretinde ca s-ar aplica alineatul 26:

26. tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote

Problema este ca exista si alineatul 25:

25. tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă

Eu interpretez, logic, in felul urmator: alineatul 26 specifica intervale de liniste deplina in care nu se poate face galagie sub nicio forma pe cand alineautl 25 specifica faptul ca nu se poate tulbura linistea locatarilor fara drept.

Coroborand cele doua alineate, rezulta ca in afara intervalelor 22-8 si 13-14 se pot face zgmote cu drept. Fiind vorba despre un bloc de locuinte, dreptul ar fi reprezentat de activitatile necesare traiului: utilizarea unei masini de spalat, a unui aparat de aer conditionat, reparatia unor instalatii, renovarea unui apartament samd.

Cine are dreptate aici? Ma gandesc ca eu pentru ca, ducand ideea la absurd, am putea toti "legal" sa ne cumparam instalatii audio extrem de puternice si sa transformam apartamentele in cluburi.

La administratie mi s-a adus la cunostinta ca exista un interval de liniste in afara caruia oricine poate face orice, lucru care mi se pare ilogic.

Ma gandesc ca exista pe undeva in legislatie o prevedere legata de acest drept si ce il poate constitui. Ma puteti ajuta va rog in aceasta privinta?