Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Inmatriculare moped

ruginaalex
 Share

Question

buna ziua,cu inmatriculez un moped de 49cm3 ce acte am nevoie si daca il inregistrez la primarie este legal,pot circula asa?sa fac itp la el imi trebuie carte rar?

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Buna ziua.

Rog persoanele cunoscatoare, si binevoitoare, sa ma ajute cu informatii in privinta inmatricularii unui moped la politie (doresc numere albe).

Informatii:

-detin actele sale originale (spania)

-denumire: Yamaha aerox 2006

-mopedul nu a mai fost inmatriculat in Romania

-capacitate cilindrica: 49cmc

-numar locuri: 2

-viteza maxima in acte: 45km/h 

-viteza reala: >45km/h

-doresc inmatriculare la politie (numere albe)

-detin carnet categoria B

Intrebari:

-ce acte imi sunt necesare pentru rar? ce acte primesc de la rar?

-ce acte imi sunt necesare pentru inmatriculare? unde se inmatriculeaza mopedul?

-se poate elibera un set de numere provizorii pentru deplasarea pe drumurile publice pana la rar?

-detinerea unui permis de conducere categoria B imi da dreptul sa circul cu mopedul pe drumurile publice?

-poate fi imputernicita o ruda de gradul II pentru depunere/ridicare acte de la rar, politie, etc?

Va multumesc 

• 0
  • Moderator

Ai fi surprins să afli că Poliţia nu mai înmatriculează autovehicule din anul 2002, aceste atribuţii fiind acum în sarcina unui serviciu din subordinea Prefecturii. Drept pentru care te îndrum să te adresezi acestei instituţii pentru aflarea informaţiilor necesare. 

• 0

Buna ziua am o intrebare legata de procedura inmatricularii unui moped de 100 cc ( ce nu poate fi inmatriculat la primarie ) vreau sa cumpar acest scuter dar vanzatorul mi-a spus ca are doar cartea si ca nu stie nimic despre talon cum pot proceda in cazul in care vreau sa il cumpar si vreau sa ajung cu el la R.A.R. si sa ii fac talonul, scuterul avand doar cartea lui de identitate si nimic mai mult ☹️ intreb pentru ca nu mi-as dorii sa ma trezesc cu o mobra ce nu o pot inmatricula, va multumesc frumos o zi buna !!!