Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
DaLy

Detinere Spray

Question

DaLy

Buna ziua/seara,

Am niste intrebari, pentru a nu avea probleme cu legile ( pe care nu le cunosc in cazul de fata )

1. Spray-ul autoaparare NATO cu piper/lacrimogen necesita ceva PERMIS? ( Din auzite nu )

2. Spray-ul poate fi folosit de catre cineva care are 16 ani  impliniti fara a se crea probleme? Asta doar in caz de auto-aparare.

3. Sprayurile NATO cu piper se gasesc in magazinele de pescuit?Necesita ceva acte/permis la achizitionarea acesteia? ( Banuiesc ca daca nu necesita ceva permis pentru port atunci nu cred ca e nevoie de asa ceva la cumpararea acesteia )

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Eduard

Raspunsuri la intrebarile tale, vei gasi in linkurile de mai jos:

PS - Inainte de a pune o intrebare pe acest forum, faceti mai intai un search (in coltul din dreapta sus), poate gasiti ceea ce cautati, sa nu incarcam forumul cu intrebari inutile.

• Upvote 1

• 0
DaLy

Nu pot spune ca m-am lamurit pentru ca as minti si mi-as face singur probleme.

Din posturile facute/legile postate:

1. Trebuie sa primesc o lovitura cel putin ca sa pot folosi spray-ul in stadiul de autoaparare?

2. La 16 ani am voie sa-l folosesc? 

3. Iritant/piper/paralizant pana la urma cel paralizant este folosit doar de politisti si cel iritant poate fi folosit in stadiul de autoaparare?

4. In propietate privata ( la mine in casa ) il pot folosi fara probleme, fara a fi lovit, amenintat doar pentru a alunga "individul" ?

Postez din nou fiindca nu am gasit raspunsurile/nu m-am lamurit 100%, nu postez din dragul de a posta, nu ma lupt cu o platforma IPB, nu am access la un site web de 2 zile, stiu ce inseamna search pe un forum.

• 0
DaLy

Deci ma ajuta cineva cu raspunsuri clare la ultimele intrebari adresate voua ( politistilor ) ?

Fiindca vreau sa-mi iau cat de curand unul pentru autoaparare si nu vreau probleme legate de varsta/port ilegal ( arma alba ) banuiesc ca spray-ul iritant nu este considerat o "arma alba" atat timp cat nu produce efecte secundare, asta daca este folosit conform instructiunilor de pe produs.

Aici ma refer strict la Spray-ul paralizant KO cu piper.

Apropo, acum citisem ceva in legatura cu Spray-urile cu GAS (CS) cum ca daca cel care este pulverizat sufera de astm apar probleme de sanatate pe timp indelugat, etc, este adevarat?

Edited by DaLy

• 0
teolucian63

DaLy, ai primit raspunsurile la intrebarile tale prin postul lui Eduard. Ca nu intelegi legea, asta nu mai e problema noastra. Citeste, reciteste, pana vei intelege.

• 0
boxerbull

au aparut pe piata online din romania diferite forme la sprayul cu Oleoresin Capsicum (OC), de la pixuri/brelocuri si pana la pistoale cu tub de gaz.

NU  ma refer la cele cu permis de port arma, ci la " norconia gas pistol", respectiv " mace gas pistol", asa ca, pentru cei  ai fricosi din fire, va cumparati o jucarie din aia si ati rezolvat problema.

Arata ca un pistol, foloseste tub de gaz si nu trebuie permis de port-arma, ci doar sa-l folosesti strict pentru autoaparare.

• 0
Didas
On 22.07.2013, 06:07:51, teolucian63 a scris:

DaLy, ai primit raspunsurile la intrebarile tale prin postul lui Eduard. Ca nu intelegi legea, asta nu mai e problema noastra. Citeste, reciteste, pana vei intelege.

Rautaciosi mai sunteti. oferiti omului informatiile necesare. Nu va costa nimic. 

• Downvote 2

• 0
Marius

Te-ai trezit şi tu după mai bine de 2 ani? :doh:

• 0
Makaveli1

Este voie sa port la mine nu spray anti caini ?

• 0
Sache
On 21.07.2013 at 7:21, Eduard a scris:

Raspunsuri la intrebarile tale, vei gasi in linkurile de mai jos: