Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Nelamuriri dosar penal

hayabusa689
 Share

Question

Marti seara am avut accident auto. Eu eram pe motocicleta, cu pasager in spate, nu am dat prioritate in intersectie si m qam ciocnit cu un taxi. La spital am suflat in etilotest si mi a iesit alcoolemie 0.10 ( asta la ora 12 00). La ora 2, respectiv 3, mi s-a luat sange pentru a fi analizat la iml. Am baut ana laora 10:30 3 beri, nu cred ca osa imi iasa nici macar 0.4 la sange in conditiile in care accidentul s a produs la ora 11:15.

Adunam la poveste faptul ca nu tocmai imi expirasera rca-ul si itp-ul. Pasagerul a ajuns si el la spital, capul spart superficial si o unghie rupta. Azi am fost la Udriste pentru declaratii iar politistul in charge mi a spus c anu scap fara dosar. Un alt politist din curte, mi a spus ca  atata timp cat pasagerul nu depune plangere iar alcoolemia mea nu e considerata infractiune, nu ar trebui sa mi s faca dosar penal

Dumneavoastra ce credeti ? scuze pentru typo, scriu din pat

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Dacă pasagerul a ajuns la spital, te informez că deja există un dosar de cercetare penală pe numele tău.

În situaţia în care pasagerul nu depune plângere penală împotriva ta, se înlătură răspunderea penală iar dosarul se închide, dar tot vei avea dreptul de a conduce suspendat pentru câteva luni.

În cazul în care pasagerul pe care l-ai accidentat depune plângere împotriva ta şi o menţine, poţi ajunge să-i plăteşti ceva daune şi să te pricopseşti cu o condamnare penală, asta pe lângă faptul că permisul de conducere îţi va fi anulat.

• 0

multumesc, se confirma ce mi a spus politistulde afara. cei carora le am declararat cele intamplate m au luat la misto cu faze de genul ca nici macar vanzator nu ma voi mai putea angja si citez " cine ar angaja pe unu care conduce baut si care face accident ". daca sunt pasibil de dosar penal doar pentru pasager, e ok, aceasta imi e prieten si nu va depune plangere. Multumesc domnule Marius!

• 0

din partea unui motociclist: cum poti mah sa fi atat de cretin sa iei pasager cu tine dupa ce ai baut?! daca il omorai pe ala?! zici tu ca nu o sa'ti iasa nimic ca ai baut 3 beri pana la 10 jumate si crezi ca in 45 minute dispare alcoolul din sange?! si fara itp si fara rca, ca bonus... iar dupa user name-ul ales nu cred ca ai vreun Ij sau vreun chopper si iti place sa o arzi racing, si cu numarul indoit.... din punctul meu de vedere, talon si placuta de inmatriculare retinute, permis aliluia si dosar pentru conducere sub infuenta bauturilor alcoolice si vatamare. din cauza unora ca tine perceptia generala a devenit ca motociclistii sunt un pericol public.... 

in rest, sper ca si tu si pasagerul sunteti ok si ca o sa scapi ieftin... si sper sa am ocazia sa ne intalnim sa iti dau o palma pestea ceafa prieteneste candva

• Upvote 3

• 0

Salut,

ma interesa sa imi raspunzi la intrebare nu sa ma judeci. De asta se vor ocupa organele competente. Nu-i nevoie sa imi dai nicio palma dupa ceafa, am inteles exact ce s-a intamplat si ce se putea intampla. De ne-am intalni as riposta cu carja, tot dupa ceafa, dar mi-e ca efectiv ma aleg cu dosar dincauza ta. Vrei sa fii lup moralist ? Iti dau eu un site bun www.motociclism.ro. Daca esti motoretist iti urez cele bune si sa ai asfalt uscat. SI in loc sa ma hulesti numai pe mine, gandeste te ca pasagerul a fost cu mine pana sa se urce pe motor si el a insistat sa largim traseul. Da,vina mea ca nu l-am rejectat but still.

Rog un moderator sa inchida topicul daca cele spuse de dl. Marian sunt corecte si nu mai este nevoie de alte interventii.

• Downvote 4

• 0

Man, ti-am spus-o fix din calitatea de motociclist... iti mutumesc pentru sugestie, ultima oara cand m-am uitat, pe forumul ala scria cam asa... Member Since 25 Apr 2006. Si las-o mai usor cu aerele de jmecher vitezist care rupe oglinzile la conservari. Si nu te judec, te apostrofez, pentru ca ceea ce ai facut este o mare tampenie. Care s-ar putea sa te coste grav, ceea ce sper sa nu se intample, pentru binele tau, desi meriti. Si nu mai da vina pe pasager, ca nu el avea cheile. Speram sa vezi partea constructiva din ceea ce am scris. Asfalt uscat si tie, daca va mai fi cazul

• 0

Nu te supara dar cred ca iti cam place berea si asta nu prea se impaca cu ghidonul!

Buna ziua,
In data de 04.08.2012 am fost prins la ghidonul motocicletei cu o alcoolemie de 0.25 si alte neregului. Mi-a fost luat permisul pe o perioada de 3 luni si mi s-a eliberat o dovada.
Pot sa ma duc sa sustin examenul de reducere a perioadei de suspendare ? Daca dovada e valabila 15 zile si astazi fiind 23, este expirata.

• 0

da, imi place. Oricum, voi salva imaginea comunitatii moto si voi renunta la motoretism. Sfintii motociclisti pot pune capul linistiti pe perna. Ei bine, cred ca de data aceasta lectia a fost invatata caci si consecintele sunt pe masura.

Revenind on topic: referitor la dilema mea,parerile sunt impartite. Astept rezultatele alcoolemiei ( cu ocazia aceasta poate imi explica si mie cineva ce inmseamna sa ai peste 0.4 in sange desi nu cred ca e cazul meu ). Nu stiu exact care este procedura, poate ma va lamuri dl. politist care se ocupa de caz, acelasi politisti care il sfatuia pe taximetrist sa ma dea in judecata, sa ma infunde, ca sa il parafrazez.

Ca sa inchei cu o nota de umor: unde nu-i cap, vai de picioare! As ruga totusi un politist , daca e amabil, sa imi spuna si mie cu precizie care sunt pasii urmatori in cazul anchetei mele.Sper in continuare ca voi primi un mare NUP, insotit de contraventii.

Numai bine tuturor!

• 0
  • Moderator

Poliţistul ce instrumentează cauza respectivă (dosarul penal) are obligaţia din punct de vedere legal să aducă la cunoştinţă părţilor implicate drepturile şi obligaţiile ce le revin, consecinţele şi urmările acţiunilor respective. Printre aceste drepturi în cauzele penale este şi cel privind formularea unei plângeri penale împotriva făptuitorului, retragerea plângerii penale în urma căreia încetează acţiunea penală și așa mai departe, iar datorită acestor aspecte ai impresia că polițistul sfătuiește victima să depună plângere.

Renunță la grija asta nemărginită pentru capra vecinului, pentru că nu te ajută cu nimic.

• 0
  • Moderator

E perfect normal să îi spună aşa ceva taximetristului, pentru că ăla trebuie să înţeleagă ce posibilităţi are d.p.d.v. legal.

Dacă rezultatul analizelor va fi peste limita prevăzută de lege, fapta ta este infracţiune  (dacă rezultatul este sub limită, fapta este contravenţie) şi în consecinţă vei fi cercetat în acel dosar pentru încă o infracţiune, mai corect spus vei fi cercetat pentru un concurs de infracţiuni, vătămare corporală şi alcoolemie. De asemenea dacă va exista şi infracţiunea de alcoolemie, mai mult ca sigur dosarul nu se va soluţiona printr-un NUP, ci se va începe urmărirea penală împotriva ta.

Partea proastă este că indiferent de rezultatul alcoolemiei, companiile de asigurări nu mai despăgubesc şi deci dacă victima va avea pretenţii materiale pentru a-şi retrage sau pentru a nu depune plângere, nu te vei mai putea baza pe eventualele despăgubiri plătite de asigurări.

• 0

Multumesc pentru raspunsuri. Asigurarile nu au nicio treaba, eu am facut masina baiatului. Astazi o terminam si vom face o hartie de mana care sa ateste ca nu mai are pretentii financiare de la mine. Plangere nu va fi depusa impotriva mea nici de catre taximetist, nici de catre pasager. Pasagerul nu a fost dus cu ambulanta la spital ci a fost adus de prietenii lui si este intreg si sanatos. Nu mai stiu exact daca, in privinta alcoolului, tot 0.8 este infractiune, eu cred ca nu voi depasi nici macar pragul de 0.4. Sper sa scap fara dosar penalsi sa inteleg greselile facute spre a nu mai fi repetate. Imi pare rau ca , prin inconstienta mea, am periclitat viata atat a mea, cat si a pasagerului si ca i-am cauzat necazuri taximetristului.

De indata ce voi vea noutati, vi le voi impartasii.

Toate bune

• Upvote 2

• 0

Nu am nicio intrebare de pus, vreau doar sa informez comunitatea ca in februarie s-a solutionat si dosarul meu. Am primit NUP de la procuror si nicio amenda. Asadar, celor care mi-au urat numai de bine la momentul respectiv, ii linistesc, e totul in regula, mi am invatat lectia si da, sunt norocos.

Sanctiunea de retinere a permisului a intrat in vigoare de la momentul neprelungirii dovezii de circulatie, am plasticul in buzunar acum. Sa zicem ca alcoolemia mi-a folst luata tarziu, dupa multi l de apa bauti, dupa soc si adrenalina si nu a fost luata in calcul. Sa mai zicem ca a contat ca mi am facut RCA chiar in ziua accidentului, rca pe care l am dus la politie sambata, pe 20, cand am dat declaratiile. Nu stiu de ce nu am primit nicio amenda pentru neacordare de prioritate, insa. In fine, bogdaproste. 

Cu pasagerul, marele noroc a fost ca a fugit de la locul accidentului. Chiar daca, idiotul, a venit ulterior sa primeasca ingrijiri tot la Munincipal unde eram si eu. A fost bagat pe un alt buletin, politistii si-au dat seama la un moment dat dar probabil l au vazut ca e ok si nu au avut chef sa se complice. 

Motocicleta e aproape gata, de baut, nu voi mai bea inainte de a ma urca la ghidon si voi avea actele in regula caci astea au fost adevarata cauza a accidentului. Am facut masina baiatului, m-a costat 33 de milioane, plus inca 7 planul lui ( e taximetrist ). Toata lumea e sanatoasa si in ptere, minte si sanatate sa ne dea Dumnezeu.

Ma simteam dator sa va povestesc si voua, daca nu are nicio utilitate acest topic, sa fie sters.

Toate bune 

• 0
  • Moderator

Ne bucurăm să auzim că lucrurile s-au rezolvat. Îţi doresc să nu mai treci niciodată prin aşa ceva.

Totuşi, "miliţenii ăia răi" n-au făcut ei niciun abuz, măcar unul micuţ aşa ... nu şi-au făcut un ţel în viaţă să-ţi facă ţie rău? Păi cum aşa!? 

• 0

Nu, cred ca militienii au fost cei care m-au ajutat cel mai mult. Un amic care venise la spital i-a auzit cand nu stiau cum sa faca sa scape mai repede de mine, mai ales ca eram destul de in regula si cu o alcoolemie f mica. Pana la urma, politistul e cel care a inaitat documentatia spre parchet asa ca, ce sa zic, le multumesc.

• Downvote 2

• 0

Salutare

Am avut primul permis l-am pierdut(ceea ce poate insemna ca il pot regasi) ; am cerut duplicat si mi s-a eliberat fara probleme; a trecut mai mult de un an si l-am pierdut si pe cel de al doilea fara sa stiu ca l-am pierdut; intre timp mama gasise primul permis care era anulat si l-a lasat undeva la vedere fara sa fiu anuntat; tot in aceiasi perioada eram acasa la mama si am observat permisul si l-am bagat in portofel crezand ca este permisul duplicat; au trecut ceva ani si eu conduceam cu un permis anulat fara sa stiu; in sfarsit in octombrie 2013 la al nu stiu catalea control de rutina sunt descoperit cu permis anulat in sistem si sunt bagat la inceperea urmaririi penale pentru fals in declaratii; a trebuit sa plec din tara avand bilet si organizat un loc de munca si am decis sa nu ma prezint la comunicarea comisarului; am revenit in tara in aprilie2014; cazul a fost clasat eu fiind instiintat printr-o comunicare, la care puteam sa fac contestatie timp de 20 de zile calendaristice de la data comunicarii; ma prezit la sectia de permise de conducere cu dosarul pentru cerere duplicat permis, care continea si copia de la comunicarea oficiala, si sunt rugat sa mai astept 10 zile pentru a depasi termenul de contestatie; am intrebat daca pot sa fac o declaratie ca nu am nimic de contestat si mi s-a transmis ca aceasta declaratie nu este inclusa in procedurile de serviciu;

Intrebare: exista sau nu exista aceasta procedura de serviciu de a elibera un duplicat de permis doar dupa expirarea termenului de contestatie la o respectiva comunicare avand in vedere cazul clasat.

Multumesc celui/celor care se strofoaca sa citeasca si gaseste/gasesc un raspuns.

P.S. : nu-si avea rost toata istorioara mea, puteam fi mai concis.