Jump to content
POLITISTI.ro

Cat de mult am gresit?

Recommended Posts

Salut, numele meu este Ionut, sunt student la o facultate de drept, privata, anul 2.

Intotdeauna mi-am dorit sa lucrez la o echipa de interventie DPIR / DIICOT / DNA, insa fix dupa ce am luat bacul si urma admiterea la academia de politie am patit un accident urat si nu am mai putut sa particip, prin urmare m-am inscris la o facultate de drept, tot visul meu a fost cam spulberat, m-am mintit singur ca o sa imi placa si dreptul, stiu ca se invata aproximativ acelasi lucru insa aici nu am pregatire militara, nu fac sport, nu imi place nimic din ceea ce fac si din ceea ce voi face daca voi absolvii dreptul, nu vreau sa lucrez toata viata la dosare intr-un birou, vreau sa fiu liber.

Exista vreo sansa ca sa pot face parte dintr-o echipa de interventie doar cu o diploma in drept? fara academia de politie ? fara pregatire militara?

Pot devenii politist doar licentiat in drept? repet, vreau sa patrulez, vreau sa fiu liber, nu vreau sa stau intr-un birou.

Recent a inceput sa ma pasioneze tot ce tine de antidrog, cum pot ajunge sa lucrez la un departament antidrog ?

Ar trebui sa opresc anul 2 de drept si sa incerc iar la academia de politie pentru a ajunge ceea ce imi doresc? nu vreau sa devin executor judecatoresc, jurist,avocat, judecator ... nu vreau sa muncesc undeva unde implica 0 activitate fizica.

Imi pare rau daca supar pe cineva cu lipsa mea de experienta sau cu intrebarile mele prostesti, insa chiar nu am pe cine intreba, va multumesc.

• Upvote 3
  • Downvote 2
Cristi D

Poti deveni politist dand admitere la Academia de politie sau la scolile de agenti Campina sau Cluj. Vremea celor incadrati direct a trecut. Si sper din tot sufletul sa nu revina.

• Upvote 6
  • Moderator
Marius

Exact, dacă îndeplineşti condiţiile de recrutare, singura ta şansă este să mergi la Academia de Poliţie ori la una dintre Scolile de Poliţie de la Câmpina sau Cluj.

• Moderator
Catalin

Ca fapt divers, să ştii că DIICOT şi DNA nu au stucturi de acţiuni speciale şi intervenţie. 

razvan0209

Priveste partea buna, macar esti la o facultate privata si nu la una de stat, caz in care nu ai mai fi putut sustine admiterea in scoala de politie/ academie . :good:

Ca sa ajungi sa lucrezi la BCCO banuiuesc ca trebuie ADP si master in crima organizata ? nu am nicio sansa cu licenta drept + master drept penal ?

• Downvote 1
  • Membru

Trebuie sa termini cursurile unei scoli de politie sau a Academiei de politie pe specializarea aceasta.

Pai normal ca nu poti lucra pe CCO pentru ca habar n-ai in ce consta aceasta activitate, nu ti se pare normal?

Meseria de agent/ofiter de politie nu este echivalentul celei de jurist, implica mult mai multe activitati.

• Upvote 3
  • Moderator
Catalin

Ca să înţelegi, în academie şi şcolile de poliţie sunt câteva discipline ce nu se regăsesc şi în sistemul civil de învăţământ. Unele dintre ele au caracater clasificat.

razvan0209

Ce e asa de greu sa intelegi ca pentru a ajunge in orice structura a politiei trebuie sa urmezi cursurile unei scoli de politie sau academiei? Poti sa faci cate masteruri si facultati vrei in domeniul civil ca nu vei ajunge in politie.

dsxstyle

Nici daca urmezi scolile de politie sau academia nu inseamna ca o sa faci parte din structurile de interventie ale politiei. Iti urez succes in ce doresti sa realizezi.

Exista vreo sansa ca sa pot face parte dintr-o echipa de interventie doar cu o diploma in drept? fara academia de politie ? fara pregatire militara?

DA , Sa faci parte din echipa de interventii super rapide si secrete ale politiei locale , de ex: "operatiunea patrunjelu".

• Upvote 1
  • 4 weeks later...
  • Membru

Daca ai avea idee dl. Ionut ce inseamna sa lucrezi macar la ordine publica in cadrul Politiei Romane sau daca ai avea idee ca dincolo de orice denumiri popoase sta atat de multa munca poate ai intelege ca treaba nu e nici pe departe asa cum iti imaginezi. Si asa pentru tine ar fi bine sa intelegi ca mai intai trebuie sa parcurgi o pregatire specifica pentru o astfel de munca.