Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Probleme acte sau placute masina adusa din Germania

emilian2005
 Share

Question

am achizitionat o masina luna trecuta adusa pe platforma din germania.

am fost la serviciul inmatriculari pt numere rosii  ca sa-i efectuez rar-ul si cand mi-au eliberat numerele rosii mi-au precizat ca masina ar avea o problema cu  actele sau placutele in germania...ca sa le apare lor in baza de date.

am scris autoritatilor din germania din landul respectiv un mail cu toate datele masinii si a fostului detinator din germania si in  cateva ore mi-au raspuns cu adresa oficiala ca masina a fost radiata din germania de proprietarul respectiv in februarie si la data radierii nu mai avea placutele de inmatriculare fapt pt care le-a dat pierdute/furate, politia romana neavand nici un motiv pt a-mi inmatricula lasina cu seria respectiva

am efectuat rar-ul fara probleme. am platit taxele inclusiv pe cea de mediu si am dus dosarul la inmatriculare...mi-au spus ca treb sa sa las acolo toate actele  si ca ei nu o inmatriculeaza oana nu fac verificarea la autoritatile germane si aceasta verificare poate dura  de la 3 la 7 luni

mi se pare exagerat de mult atata timp cat mie mi-au raspuns in cateva ore

mai stiti exempled e genul asta?  ce  pot face?

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Poliţia Română şi poliţiştii nu înmatriculează maşini. Serviciile de înmatriculări aparţin de prefecturi.

Da mai sunt astfel de cazuri, chiar şi aici pe forum vei găsi topicuri cu astfel de probleme. Toată treaba ţine de cât de operativ se mişcă cei din ţara de provenienţă a maşinii.

• 0

da e f ciudata situatia asta...multumesc oricum pr raspuns...ideea era ca daca au mai fost cazuri din experienta cam cat dureaza acest raspuns din partea autoritatilor germane....sau daca intarzierea e din cauza birocratiei noastre si a comoditatii functionarilor...ca ma gandesc ca daca mie personal mi-au raspuns cu adresa in cateva ore de ce ar dura intre institutii omoloage cateva luni

Edited by emilian2005

• 0
  • Moderator

Nu este deloc ciudată. Ăstea sunt "avantajele" conectării autorităţlor române la bazele de date europene. Dacă fostul proprietar a declarat plăcuţele furate, e logic că maşina apare în bazele de date cu probleme. Se vor efectua verificări şi dacă maşina nu are probleme, o vei putea înmatricula.

Acum, dacă noi românii suntem văzuţi atât de bine pe acolo, încât străinii ne răspund abia când îşi aduc aminte, acest lucru se datorează într-o mare măsură imaginii create de către concetăţenii nostri ce au ajuns la ei şi care ne ţin lecţii aici despre cum stă treaba în occident, deşi ei acolo au făcut grătare cu lebedele din parcurile ălora.

• 0

Salut Emilian, ai inmatriculat masina pana la urma ? Exact ca tine sunt si eu in situatia asta, la mine a trecut o luna si o sapt si nici un raspuns. Mai e cineva in situatia asta ?

• 0

Parca ar fi fost scris de mine acest post!

Exact asa am patit si eu.

Se pare ca solutia este sa demarezi procedurile pentru inmatriculare definitiva, pt numere rosii cica nu se poate...

Culmea, initial doream nr rosii, ca tot omul, nu prea mai aveam bani pt taxa de timbru. si ma duc cu briefurile la ghiseu , se uita dl ofiter (uniformele acelea nu sunt de politisti?) intr-un computer si imi spune ca masina inca figureaza ca inmatriculata ,cu proprietar in germanaia si nu imi poate elibera nr rosii. Intreb ce optiuni a, ce sa fac? Mi-a spus ca... nu am ce s afac pina nu "se clarifica"" situatia.

Ies buimac si cu genunchii trmurand... vis--a-vis e un birou Acte Auto,intru si discut cu o fatuca.

Zice "stai linistit, asa spun ei mereu, du-te si spune-le ca vrei inmatriculare directa.

Ma intorc la acelsi domn si ii spun, la care el, Ok, faceti-va programare la RAR. Am ramas perplex, bine domnule,dar de ce nu mi-ai zis d-ta chestia asta acum 30 minute cand v-am intrebat ce pot sa fac in situatia de fata? Nu sunteti angajat sa lucrati in slujba cetateanului? Sa imi puneti la dispozitie toate informatiile necesare, toate optiunile pe care le pot avea? Raspunde simplu: "pt ca nu ati intrebat".

In Romania trebuie sa fii putin avocat, putin jurist, sa ai informatii de natura interioara si asa mai departe... altfel cam ramai de caruta.

In sfarsit... facut RAR, am intrebat la RAR daca e furata, "smenuita"" sau alte probleme, mi-au facut indentificarea de tip etc etc, au verificat in baza de date internationala , "domnule Basil ,masina e ok, mergesti sa platiti taxa de timbru si apoi va duceti sa va scoateti placile".

am facut rost de bani pt "mediu"" si in 2 zile circulam cu masina inmatriculata pe numele meu...

Sfat final. Fa scan de mare rezolutie dupa briefuri, s-ar putea sa te caute din Germania sa le trimiti pt cateva zile inapoi actele masinii,sa o radieze, sa finalizeze acolo la ei. Eu asa am patit, fiind cautat de dealerul Haus-eului de unde fusese cumparata maisna cu contract, sa ii pun pe curier pt cateva zile briefurile. I-am explicat ca e imposibil asa ceva, briefurile originale nemafiind la mine, ele ramanand la Biroul de Inmatriculari , dar neamtul era exasperat,suna zilnic. Nici nu stiam daca nu e cumva vreo porcarie la mijloc. in final i-am trimis scanuri,pe care le facusem eu initial,si a tacut neamtul.

Se pare ca si la ei se pot crea (mici)complicatii, nu e chiar asa d esimplu, ia banii, da-mi brifurile si gata.

• 0
  • Moderator

Functionarul ăla de la ghiseu nu are ca atributie în fisa postului si servicii de consiliere juridică. Pentru astfel de lucruri există avocati si juristi ce trăiesc din asta. Functionarul ăla de la ghiseu trebuie să verfice documentele pe care i le prezinti si să efctueze operatiunea pe care i-ai solicitat-o. Te duci să ceri numere rosii, el se uită pe acte si dacă sunt îndeplinite conditiile legale le eliberează. Nu e treaba lui de ce soliciti numere rosii si nu negre sau să-ti enumere ce optiuni ori posibilităti ai. În primul rând nu e consilerul tău si în al doilea rând, sunt multe situatii când cetăteanul se simte agasat sau i se pare că ar solicita foloase necuveite sau spăgi, atunci când încearcă să-l ajute mai mult decât prevede fisa postului. Functionarul public este dusmanul de clasă al acestei societăti, el nu beneficiază de prezumtia de bună credintă, întotdeauna are interese oculte si singurul scop al său în viată este să asuprească si să abuzeze cetăteanul român. Tocmai de aceea e bine să-si vadă de treaba lui si să se concentreze pe atributiile din fisa postului, pentru că cetăteanul român este îndoctrinat să fie vesnic nemultumit si trăieste cu impresia că cine lucrează într-un serviciu public este un sclav al său, o rasă inferioară, un gunoi si un jeg.

• Upvote 3

• 0

""Buna credinta""  nu inseamna sa imi fi spus  ca o pot inscrie direct? Cum adica sa platesc avocat sa merg cu avocatul si la schimbat buletin si la Primarie sau oriunde ma lovesc de Administratie?

Sa fim seriosi !

Observ ca sunteti intr-un sentiment cu orice bugetar al Administratiei, dar sa imi fi spus in 3 vorbe ca am si posibilitatea aceea nu era o munca sisifica sau o concesie necuvenita.

Dvs vedeti de pilda ce patesc oamenii de mai sus? cum stau cu lunile fara sa se poata bucura de uzufructul muncii lor, ca habar nu au de aceasta mica chichita? Cum traiesc lunile astea cu teama si ingrijorare ca ei au muncit poate din greu sa isi cumpere o masina cu buna credinta, ca Statul sa intermedieze in slujba si in interesul cetateanului orice document si orice chestiune juridica. Cand eu l-am intrebat pe dl cu 5 trese pe umar, "" ce fac eu acum "", dansul a spus ""nu stiu"" desi stia.

Pai trebuia sa spuna "" NU sunt obligat sa iti rapsund la intrebarea asta"" si era parca mai corect si mai conform celor spuse de Dvs.

Eu continuu sa sustin ca respect Politia,dar ce ati argumentat Dvs mai sus e cumva pe linga. Chiar daca s-a inteles ca dansii de la Inmatriculari nu au treaba cu Politia.

Pe un tablou in holul Biroului de Inmatriculari sunt scrise obligatiile functionarului Prefecturii ,deci si al celui de la ghiseu. Si printre ele spune sa faca tot posibilul in slujba cetateanului.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
  • Moderator

Ti-am explicat de ce evită să dicute cu unul ca tine, pentru că nu o percepi ca fiind bună credintă, ci o vezi ca pe un apropo, o solicitare să-i dai o spagă si asa mai departe. Din acest motiv e mult mai sigur să se limiteze la atributiile din fisa postului.

Cei de mai sus nu pătesc absolut nimic, ci doar "beneficiază" de "avantajele" intrării în Schengen dpdv tehnic si a conectarii la bazele de date europene si la procedurile comune. Nu mai reiau povestea, am mai explicat-o pe aici.

Dacă citesti o lege si nu o pricepi sau întelegi atunci da, îti angajezi un avocat, care să-ti reprezinte interesele în fata institutiilor.

Deci când l-ai întrebat "ce fac eu acum?" e normal să-ti răspundă cu "nu stiu". Pentru că nu e treaba lui ce faci tu, nu-l interesează si nici nu e vrăjitoarea Mercedesa ca să-ti ghicească intentiile. Ce să-ti povestesc, nu ti-a dat răspunsul exact pe care-l doreai? Probabil că după logica asta ar trebui să citească gândurile fiecăruia si să vă dea exact răspunsul sub formularea pe care si-o doreste fiecare.

• 0

Catalin, nicio secunda nu mi-a trecut prin cap asa ceva,ca ar astepta ceva,ci mi-a trecut ,pe românește ca l-a durut in basca cum se spune, ca  nu si-a dat nici cel mai mic interes elementar sa-mi spuna ca as putea daca vreau sa o inscriu final.

Ma rog,nu mai conteaza, nu am avut scopul sa denigrez Administratia, scopul postului mau a fost scris cu speranta ca poate intamplarea mea i-o ajuta cumva, cu alte cuvinte, incercati,daca doriti si puteti material, sa incepeti demersurile pentru inmatriculare finala,e mai complicat cu numerele rosii.

Intr-un fel e bine ,in sensul ca asta pune ceva bete in roate ""intermediarilor"" (samsarilor).

Inca odata remarc ca intr-adevar sunt niste complicatii si in Germania cu radierea si exul-proprietar,observ ca nu a fost doar cazul meu.

Si inca ceva, daca RAR-ul isi da girul, daca va spune ca masina e ok, atunci asa e. Aici m-a socat iar situatia, ce a giruit RAR-ul sta peste ce ti se pune la BIroul de Inmatriculari.

• 0
  • Moderator

Mda, deci sintetizând, tu te-ai dus să soliciti numere provizorii, iar nenorocitul ăla de la ghiseu a avut nesimtirea să nu ghicească că vrei să o înmatriculezi definitiv într-un final. Ce măgar! Trebuia să te ia la întrebări, să te chestioneze putin, chiar dacă printre atributiile sale nu se regăsesc astfel de sarcini. Să nu mai amintim că e foarte probabil ca alti oameni să astepte la rând, dar nu contează ... menirea lui e să fie în abatere. Eventual ar trebui să se comporte asemănător cu bronzatii de pe plajă de care cu greu scapi dacă nu cumperi un porumb fiert sau alte acareturi pe care le oferă spre vânzare. Mai mult decât atât, ar fi misto ca pentru satisfacerea orgoliului, cetăteanul să poată să-i administreze si câtiva scuipati sau suturi în dos, pentru a "scăpa" de lipitoare, că asa e frumos.

• 0
  • Moderator

Nu ţi-a pus nimeni nimic în gură, citeşte mai pe îndelete.

Tu ai spus destul de clar că te-ai dus la ghişeu şi ai solictat numere roşii (temporare), dar deoarece nu erau îndeplinite condiţiile funcţionarul ţi-a spus că nu-ţi pot fi eliberate astfel de numere. După care ai încercat să ne explici cât de măgar şi nedrept a fost funcţionarul respectiv pentru că nu a încercat să te bibilească puţin, să te descoase şi să afle ce vrei să faci cu maşina în final. Ba mai mult, când l-ai întrebat ce vei face în continuare, el ţi-a răspuns cu "nu ştiu". Ceea ce e de-a dreptul revoltător din moment ce în viziunea ta ar fi trebuit să-ţi răspundă cu exact acest răspuns: "NU sunt obligat sa iti rapsund la intrebarea asta". Ce mai tura-vura, în vizunea ta ai fost supus unei mari nedreptăţi sau vreunui abuz inimaginabil, pentru că ordinarul ăla a avut impertinenţa de a răspunde scurt şi la obiect.

• 0

Buna ziua! Am cumparat de curand un autovehicul de la un samsar din Bucuresti cu contract v-c, precizez ca autovehiculul este adus de afara. Am facut programare rar... am asteptat ca tot omul peste 30 zile ca sa aflu ca masina nu poate fi trecuta de rar, nu poate fi inmatriculata pentru ca scrie pe brief uri "verwertungsnachweis hat vorgelegen!" Care asta ar insemna ca masina in germania a fost pentru piese/remat ceva de genul. Ce pot face in cazul acesta? Sau cum imi pot recupera banii?p.s. Omul nu vrea sa mi dea nici jumatate din suma platita pe masina si sa si ia masina inapoi... Multumesc!

Edited by Octav888