Jump to content
POLITISTI.ro

Schimbare talon auto dupa schimbare CIV pierduta


BogdanTudor

Postare recomandată

In urma cu ceva timp am pierdut CIV auto proprietate personala. Am inaintat actele si am obtinut o CIV noua, bineinteles cu alt numar.

Acum din cate am inteles trebuie sa imi schimb si talonul auto pentru ca nr. corect CIV sa apara si pe acesta.

Ce acte imi trebuiesc pentru a schimba talonul in aceste conditii? Mentionez ca ITP imi expira astazi.

Pot face ITP daca am alt nr de CIV in talon?

Care sunt pasii? Ma poate indruma cineva?

 

Link către comentariu
  • Moderator

Pentru a preschimba certificatul de înmatriculare, trebuie să ai inspecţia tehnică periodică în termenul de valabilitate. Trebuie să mergi înainte la o staţie ITP şi îţi faci inspecţia tehnică, după care depui documentele necesare pentru preschimbarea certificatului de înmatriculare la ghişeul de înmatriculări. Poţi face ITP chiar dacă ai schimbat CIV-ul, pentru că are pe ea menţiunea "duplicat".

Documentele necesare în cazul tău sunt:

  • Cerere preschimbare certificat de înmatriculare - se solicită la ghişeu sau la un birou de copiat acte
  • Cartea de identitate a vehiculului – cu folie de secretizare RAR (original şi copie)
  • Anexa cu Inspecţia Tehnică Periodică valabilă - în cazul în care nu este aplictă pe Certificatul de Înmatriculare vechi
  • Contravaloarea Certificatului de Înmatriculare 37 RON – cost certificat de înmatriculare (se achită la BCR sau CEC)
  • Act de identitate solicitant – (original şi copie)
  • Certificatul de înmatriculare (original)
  • Asigurarea obligatorie de răspundere civilă (copie)
  • Apreciez 1
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.