Jump to content
POLITISTI.ro

ccclyon

Plata salariu cash sau pe card

Postare recomandată

ccclyon

Desi am vazut ca se discuta intr-un topic despre asa ceva nu am rusit sa dau de conversatie. Am rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea problema.

 

Se poate lua salarul cash de la caseria unitatii? in ce lege este prevazut ca se poate sau nu se poate lua cash. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Sache

Din cate stiu, pentru toti bugetarii, salariile se platesc in contul bancar al fiecaruia.

Nu poti ridica banii de la casieria unitatii pentru ca banii de salariu se vireaza din conturile ipj-urilor in cele ale angajatilor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
monica05

se poate lua cash de la casieria unitatii, dar cred ca tre sa faci o cerere la financiar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
RPG

Se poate lua cash. Nu stiu care e procedura, presupun ca o cerere la financiar. La noi la sectie pe data de 14 gospodarul merge la D.G.P.M.B. si ridica banii pentru cei care nu au carduri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
selen

Se poate lua cash,normal asa ar trebui conform legii(o sa caut unde este prevazut),la noi la ipj din cite stiu eu sunt aproximatriv 100 de colegi care iau banii in mana,s-a vb si la televizor  despre asta,ca noi suntem obligati sa platim comisione la banci fara sa vrem :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CITADELA

Plata obligatorie pe card a salariului a fost declarata "neconstitutionala"; citez:

 

"Curtea Constitutionala prin Decizia nr. 859/2009 referitoare la admiterea exceptiei de neconstitutionalitate a prevederilor art. 5-8 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor masuri in domeniul finantelor publice a declarat neconstitutionale prevederile art. 5-8 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 149/2007 care stabileau ca salariatii institutiilor publice cu sediul in municipii si orase  au obligatia de a primi drepturile salariale prin intermediul cardurilor."

 

In consecinta, se poate face plata in efectiv a salariului.

  • Apreciez 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ccclyon

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
breakx

Ai reusit sa-ti primesti salariul cash? Daca da, cum anume ai procedat? Sunt si eu interesat de acest aspect.

 

Multumesc.

Modificat de breakx

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elvis

Ccclyon, ne poti spune adevaratul motiv ? Pentru ce te intereseaza daca poti lua banii cash?

Modificat de Elvis

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ccclyon

Din iunie 2014 dupa ce termin toate ratele vreau sa nu mai am contact cu nici o banca. Nu fac altceva decat sa te sacaie la cap cu telefoane cu diferite oferte care mai de care mai avantajoase pentru tine(spun ei) dar de fapt castiga doar ei. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
breakx

In cele din urma am lamurit treaba. Am facut un raport simplu in care nici macar nu am scris motive si acesta a fost aprobat.

"Subsemnatul XXX, va rog sa-mi aprobati ridicarea drepturilor salariale de la casieria unitatii incepand cu luna X."

 

Mi s-a spus de la financiar ca daca doresc acest lucru este dreptul meu sa solicit, si mi-a aratat ca are mai multe rapoarte de la colegi care au cerut acest lucru.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Hensu

Buna ziua! Mi-am facut un card de debit la Banca ING, iar cu extrasul de cont am fost la Inspectoratul de Poliție să il depun la Serviciul Financiar ca să-mi vireze salariul în contul nou de la ING. 

Doamna de la Financiar mi-a spus că  poliția nu lucrează cu Banca ING si nu poate să-mi vireze salariul în contul nou.

Este adevărat? Doamna de la bancă mi-a spus că institutiile publice sunt obligate sa depună banii in orice cont bancar, indiferent de bancă. 

Vă mulțumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elvis

Pai apuca-te de scris ca nu merge pe vorbe. Fa un raport la care sa iti raspunda doamna ca nu poate!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

×

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.