Jump to content
POLITISTI.ro

Greseala in Procesul Verbal

davidsreload
Go to solution Solved by sebiv,

Recommended Posts

Azi de dimineata am fost prins de aparatul radar circuland in localitate cu 97 km/h 

Mi s-a pus aparatul de chilotest si a iesit pozitiv 0.13

Am primit o amenda de 1350 lei /675 in 48 ore + permisul suspendat pe 90 zile

Intrebarea este : Daca in procesul verbal s-a gresit numarul de inmatriculare , de exemplu am il 03 pna si a fost scris il 05 pna , care sunt sansele ca PV sa fie anulat , sau sa pot scapa de amenda si de suspendarea permisului daca fac contestatie ?

• Solution

O.G. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor stabilieste clar, la art. 17, ca procesul verbal de contraventie este lovit de nulitate absoluta, daca nu contine urmatoarele informatii

- numele, prenumele si calitatea agentului constatator;

- numele si prenumele contravenientului

- fapta savarsita de contravenient

- data comiterii faptei

- semnatura agentului constatator.

Deci, in cazul tau, sansele se invart in jurul a 0%.

P.S. Ce e un aparat de chilotest? Sau era cumva un aparat de chilot-test?  :)

• Upvote 3

Trebuie sa te gandesti: ”Cu ce afecteaza pericolul social al faptei sau drepturile si libertatile tale umane faptul ca politistul a gresit nr de inmatriculare?”

Asta va argumenta si juristul, iar instanta nu va putea decat sa tina cont de parerea sa...

• Upvote 1

Ce sa faci, ma ?!

Plateste amenda, stai pieton 3 luni,timp in care te mai gandesti daca vei mai pune in pericol vietile altora( dar si a ta) sau nu.

• Upvote 1

probabil alcoolul ramas in sange l`a determinat sa calce tare pedala si apoi tot alcoolul l-a facut sa creada ca are sanse la contestatie.... ;)))))))

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.