Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Taxa de inmatriculare furata de firma de leasing

liacucos
 Share

Question

poate ca suna dur dar efectiv asta au facut. in 2008 matusa mea a luat in leasing de la comautosport o masina pentru care a platit taxa de inmatriculare 5500lei. anul aesta a terminat de platit ratele si bineinteles a ineput demersurile de inmatriculare a masinii pe numele ei numai ca surpriza...firma de leasing a luat inapoi banii de pe taxa, in perioada aceea cand s-a prescris taxa. intrebarea este, sau mai bine zis intrebarile sunt

- firma de leasing avea dreptul sa faca acest lucru fara sa ajunga la acord cu utilizatorul sau fara ca macar sa-l informeze de intentia de retragere a sumei platite ptr taxa

- cum se poate proceda ptr ca matusa mea sa-si recupereze banii de la firma de leasing si sa plateasca timbrul de mediu sau cum s-o mai numi acum?

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Aspectele pe care le relatezi tu aici sunt de competenta instantei de judecata. Deci, pentru a-ti solutiona litigiul, in caz ca nu reusesti o rezolvare amiabila, este necesara o actiune in instanta. Iti recomand sa consulti un avocat specializat pe litigii comerciale.

• Upvote 1

• 0

are si chitanta si factura. s-a incercat deja rezolvarea pe cale amiabila. singurul raspuns al firmei de leasing este ca s-a prescris, ca si cum ar spune ca era dreptul lor sa retraga acei bani si sa-i foloseasca dupa bunul plac si ca nu au niciun gand sa-i returneze, chiar sunt curioasa daca in tara asta a noastra exista vreo lege care sa le dea dreptate, pentru ca daca exista atunci chiar suntem de toata jalea. va multumesc pentru raspuns, se fac deja demersurile necasare.

• 0

Salut, am pățit si eu același lucru. Tot in 2008 am cumparat si eu o mașină de la acești hoți si am ajuns sa ii dau in judecata in 2014. Astăzi am aflat ca si recursul mi-a fost respins pe motiv de lipsa întemeiere.. Se pare ca trebuie sa apelez la ceva instante mai puțin "cumpărate". Daca mai e cineva in aceeași situație, hai sa ne unim forțele si sa le demonstram acestor scârbe ca exista si dreptate pe lumea asta. Pot fi contactat la numărul de telefon 0742741201.