Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Numere provizorii expirate / consecinte

laurrr18
 Share

Question

buna seara acum 2 zile am iesit cu masina doua strazi mai incolo din parcare si in urma mea dupa ce m-am intors si deja o parcasem vine o masina de politie si imi spune 2 politai sa le arat porbagaju. Nu au gasit nimic dupa imi cere actele la control le dau buletinu si carnetu,( Tin sa precizez ca nu incalcasem nici o regula de circulatie ei mi-au cerut pentru portbagaj ca au vazut ei ceva ca am bagat acolo cand am fost la magazin) actele masini le aveam in casa pentru ca acolo s-a spart o masina cu 2 zile in urma . Ei au dat prin statie numerele si au vazut ca sunt expirate ,,,,(tin sa precizez ca eu nu stiam pentru ca de unde am luat masina m-ia zis ca mai pot sa merg o luna cu ea asa si dupa se mai poate un set de numere rosi ) am fost la poliitie si mi-au retinut permisu si mi-au facut dosar penal . problema care ma ingrijoreaza este ce poate sa mi se intample tinand cont ca nu am mai avut antecedente si am permisu de o luna. (Cu masina am primit teapa si am duso la dezmembrat ieri ) MULTUMESC

am primit dovada cu drept de circualtie 15 zile . se mai poate prelungi?

• Downvote 1

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Aaa, mi se pare că vor să te oblige să te apuci iar de şcoală, dar de la clasa I ! :)

• Upvote 3

• 0

:lol:

Eu actele le tin la vedere, dar imi iau ghidonul in casa sa nu mi-o fure.

Cateodata uit sa iau ghidonul cand plec, si condusul fara ghidon ma solicita foarte tare. Bine ca n-am fost oprit pana acum.

buna seara acum 2 zile am iesit cu masina doua strazi mai incolo din parcare si in urma mea dupa ce m-am intors si deja o parcasem vine o masina de politie si imi spune 2 politai sa le arat porbagaju.

sigur politistii s-A referit la masina?

• Upvote 1

• 0

buna seara acum 2 zile am iesit cu masina doua strazi mai incolo din parcare si in urma mea dupa ce m-am intors si deja o parcasem vine o masina de politie si imi spune 2 politai sa le arat porbagaju. Nu au gasit nimic dupa imi cere actele la control le dau buletinu si carnetu,( Tin sa precizez ca nu incalcasem nici o regula de circulatie ei mi-au cerut pentru portbagaj ca au vazut ei ceva ca am bagat acolo cand am fost la magazin) actele masini le aveam in casa pentru ca acolo s-a spart o masina cu 2 zile in urma . Ei au dat prin statie numerele si au vazut ca sunt expirate ,,,,(tin sa precizez ca eu nu stiam pentru ca de unde am luat masina m-ia zis ca mai pot sa merg o luna cu ea asa si dupa se mai poate un set de numere rosi ) am fost la poliitie si mi-au retinut permisu si mi-au facut dosar penal . problema care ma ingrijoreaza este ce poate sa mi se intample tinand cont ca nu am mai avut antecedente si am permisu de o luna. (Cu masina am primit teapa si am duso la dezmembrat ieri ) MULTUMESC

am primit dovada cu drept de circualtie 15 zile . se mai poate prelungi?

Daca ar fi dupa mine, ti-as anula permisul de conducere si te-as trimite la scoala, sa inveti limba romana scris si vorbit!!!

• 0

deci pana la urma eu nu v-am intrebat de ce am scris eu ,,, v-am intrebat ce pot pati.... SI APROPO LA 18 ANI SA ITI CUMPERI MASINA PE BANII TAI SI FARA AJUTORUL PARINTILOR .. SI AM FOST SINGUR SA IAU MASINA NU CRED CA TREBUIA 100% SA STIU CE ACTE IMI TREBUIA .... AM LUAT TOATE ACTELE IN AFARA DE CERTIFICATUL DE INMATRICULARE CA A ZIS CA NU IL ARE SI NICI FISCAL CA CIK NU IMI TREBUIA ,,,.. SI APROPO LA PRIMA MASINA MAJORITATEA ISI IAU TEAPA

• Upvote 1
  • Downvote 5

• 0
  • Moderator

laurrr18

Eşti major, nu?

Când e vorba de drepturi - înainte spre plăcinte! Când e vorba de obligaţii şi responsabilităţi - nimic, nu ai niciuna, alţii trebuie să-ţi dea totul mură-n gură, pentru că nu e treaba ta.

Te informez că legea este publică şi toată lumea are acces la ea pentru că e publicată în Monitorul Oficial, iar cetăţenii au obligaţia să o cunoască. Necunoaşterea legislaţiei nu te absolvă de răspundere. Mai mult, în cazul posesorilor de permis, legislaţia rutieră ai învăţat-o şi ai susţinut examen din prevederile ei.

Când te urci la volan, ai obligaţia să verifici singurel documentele autoturismului şi dacă eşti în legalitate, pentru că ai nişte responsabilităţi. Maturizează-te şi renunţă la astfel de justificări puerile. Nu te-a forţat nimeni să conduci maşina respectivă, a fost strict alegerea ta, iar acum trebuie să suporţi consecinţele faptelor tale. Încearcă să faci lucrul ăsta cu demnitate.

PS: Scrierea cu majuscule semnifică faptul că se ţipă la interlocutori, ori sunt percepute ca strigăte. Nu mai face acest lucru, pentru că nu impresionezi pe nimeni.

Iar ca să ştii ce te aşteaptă:

Conform art. 85, alin. 1 din O.U.G. nr. 195 / 2002, constituie infracţiune punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat. Pedeapsa prevăzută pentru această infracţiune este închisoarea de la 1 la 3 ani.

În cazul în care un conducător auto pune în circulaţie sau conduce un autoturism neînmatriculat ori cu un număr de înmatriculare fals, legea prevede anularea permisului de conducere conform art 114 din O.U.G. nr. 195 / 2002.

• 0

La prima masina foarte putini iau teapa daca sunt informati cum trebuie.Îi de ajuns sa dai un search pe google si sa vezi cum se procedeaza din punct de vedere legal la cumpararea primei masini,sa vezi ce acte trebuie sa primesti odata cu masina etc.Daca vrei, poti sa o si duci intr-un service sa iti faca o evaluare si astfel afli si daca se merita sa o cumperi.Eu asa am procedat atunci cand mi-am cumparat masina.

Înainte de face orice investitie trebuie sa aduni cat mai multe informatii posibile pentru a lua o decizie corecta.

PS. Certificatul de inmatriculare este unul dintre cele mai importante acte ale masinii.Cum este posibil sa nu-l aiba la dispozitie?

Asta ar fi trebuit sa-ti dea de gandit.

Edited by military

• 0

La prima masina foarte putini iau teapa daca sunt informati cum trebuie.Îi de ajuns sa dai un search pe google si sa vezi cum se procedeaza din punct de vedere legal la cumpararea primei masini,sa vezi ce acte trebuie sa primesti odata cu masina etc.Daca vrei, poti sa o si duci intr-un service sa iti faca o evaluare si astfel afli si daca se merita sa o cumperi.Eu asa am procedat atunci cand mi-am cumparat masina.

Înainte de face orice investitie trebuie sa aduni cat mai multe informatii posibile pentru a lua o decizie corecta.

PS. Certificatul de inmatriculare este unul dintre cele mai importante acte ale masinii.Cum este posibil sa nu-l aiba la dispozitie?

Asta ar fi trebuit sa-ti dea de gandit.

dar nici n-ai avut bani de masina buna la 18 ani castigati de tine, am dreptate?

eu cand mi-am cumparat prima masina... dormeam cu capul pe pervaz uitandu-ma la ea. pentru mine era un ferrari, pentru ceilalti un fiat850 din 65.

e adevarat ca un an mai tarziu l-am schimbat cu unul mai nou, fiat 850 din 66.

cand m-a oprit primul militian, aveam puslul 120. m-a verificat si mi-a zis la sfarsit, "sa stii ca noi nu mancam oameni!"

asa e si cu banii castigati usor, easy come, easy go

• Upvote 1

• 0

@military, masina nici nu avea cum sa aiba certificat de inmatriculare pentru ca avea numere rosii (provizorii). Sigur avea autorizatie provizorie de circulatie care era expirata din cauza asta i s-a facut dosar penal.

@laurrr18, in momentul cand ai sustinut examenul pentru permisul de conducere ti-ai asumat o obligatie, faptul ca, cunosti legea si o respecti. Permisul de conducere este un privilegiu nu este o obligatie a statului Roman. Dar daca mai vrei permis ai tot timpul de acum incolo sa cunosti legislatia perfect pt ca vei da examen din nou ca sa-l obtii. Si te rog sa nu tipi la noi ca pt ca noi ti-am vorbit frumos.

• 0

da ai dreptate a avut 700 de euro stiu ca am gresit cand am cumparat masina

da ma scuzati daca ati inteles ca am vorbit cu un ton ridicat dar ramasese tastatura asa si nu am m-ai schimbat... si intradevar de unde am cumparat masina ala este un samsar si eu m-am grabit sa iau masina nu am nici fiscal la ea .. toate lucrurile astea am aflat ca imi trebuiau la sectie ( si cunosc legislatia am luat cu 24 de puncte sala si stiam cum sta treaba cu numere expirate , dar am crezut in gura la samsar ca mai pot sa circul cu ea si m-am ales si cu dosar multumesc frumos si m-ai am o intrebare pot sa prelungec dovada?? eu nu am m-ai avut antecedente si nici nu am facut accidente nici usoare nici grave

• Downvote 1

• 0

da poti prelungi dovada dar ai nevoie mai intai de acordul procurorului care supraveheaza cauza si al sefului Serviciului Rutier.