Jump to content
POLITISTI.ro

Capitolul asa DA

yo3ies
 Share

Recommended Posts

• Membru

Aici e de vina mentalitatea romanului. Intotdeauna se pune in postura omului care incearca sa fenteze legea.

Caz concret, in urma cu cateva zile a aparut o informatie ca se vor mari amenzile pentru abaterile grave pe linie rutiera. Ehe, apar si comentarii de genul "uite ma ca nu se satura lipitorile" sau "daca nu pot plati amenda de ce sa-mi suspende permisul de conducere". Comentarii de genul le-am auzit de la prieteni de la care nu ma asteptam sa aud asta niciodata.

Edited by BGeorge

yo3ies, laudabila initiativa ta de a deschide acest topic. Asa este, respecta daca vrei sa fii respectat! Jos palaria pentru initiativa ta! O seara buna!

• Upvote 2

Oricum o sa scriu aici despre toate legitimarile de pe strada avand in vedere ca sunt "suspectul de serviciu" ca sa zic asa, parul mare nearanjat, rucsac in spate, ma intorc acasa la ore tarzii, si din cauza ca stau la servici destul de mult si nu pot vorbii de acasa cu alti radioamatori o fac de pe strada, si cum sunt fanul lucrurilor bine facute adica pe linie radio Motorola, va dati singuri seama. : :naughty: :naughty: :naughty:

• Upvote 2

Frumoasa initiativa...

Ma bucura faptul sa stiu ca sunt persoane care sunt cu inima deschisa fata de politisti, mai ales in aceste vremuri...

• Upvote 1

Ultimul meu contact cu politia a fost in urmă cu doi ani.Am avut 81 km/h in localitate si am fost oprit de un agent de la politie rutiera.M-a salutat,am salutat inapoi,s-a prezentat și mi-a spus foarte calm ce am gresit.De asemenea,mi-a prezentat modalitati de plata a amenzii,eu alegând să plătesc amenda pe loc.Mi-a spus sa vin cu suma de bani la masina sa-mi dea adeverinta.In timp ce scria procesul verbal,am intrat in vorba cu el,i-am spus ca si eu am dat la scoala de politie dar din nefericire nu am reusit sa intru.Mi-a spus ca daca imi place,să mai încerc,să nu mă las.M-a intrebat apoi daca m-am inscris si la o facultate iar eu i-am spus si unde.La sfarsit mi-a urat succes si o zi frumoasa.

Într-adevar,daca stii cum sa te comporti atunci totul decurge normal de ambele parti.Din pacate,o marte parte dintre romanii vorbesc frumos la inceput cu politistii iar pe urma cand vad ca nu vor scapa de amenda, sar la cearta si ii insulta pe agenti.Pana nu se va schimba mentalitatea societatii cu privire la politie,vor continua sa existe probleme atunci cand soferii sunt opriti.Perceptia poate fi schimbata de mass-media,de figurile publice sau de persoane cu importanta in sânul unei comunitati.

Recent am urmarit un act de stand-up comedy realizat de o persoana cunoscuta mai in toata tara pentru acest lucru.La un moment dat,acesta a povestit unui grup de oameni o intamplare de cand s-a urcat beat la volan si a fost oprit de politia rutiera din Bucuresti.Citez ,,...In Bucuresti mai exista politie care isi face treaba,nu am nimic cu bulangii,dar ma enerveza cand isi fac prea bine treaba...,,. Imi cer scuze pentru termenul de mai sus dar asta a fost exprimarea lui.Atata timp cat exista indivizi din acestia care continua sa promoveze un anumit tip de atitudine in societate,absolut nimic nu se va schimba ci din contra lucrurile se vor inrautatii.

• Upvote 2

• 1 month later...

Capitolul 2 

Aseara aproape de casa veneam impreuna cu sotia de la cumparaturi incarcati si cum am intarziat prea mult si am facut cumparaturi de nu mai aveam bani de taxi am mers 2 statii de autobuz pe jos si cum doua din plase s-au rupt pe traseu am varsat continutul plaselor in 2 saci menajeri abia cumparati .

Apare o masina de politie ne vede carand plase si doi saci negrii in mana (exact asta a fost motivul pentru interpelare sacii negrii) se opreste si urmeaza firul actiunii:

Politistii erau 3 in masina: unul ramane la volan, cel de pe locul din fata se aseaza in fata noastra si doamna /domnisoara de pe locul din spate un pic in lateral spate. Discutia a decurs in felul urmator: Buna seara sunt agent cutarescu va rog sa imi prezentati actele dumneavoastra, si daca doriti sa imi spuneti ce anume transportati in sacii negrii, Raspunsul nostru: Buna seara ma numesc Romeo Manciu in saci am cumparaturi pentru ca sacosele de la magazin au cedat si va rog sa asteptati pana scot actele din borseta, las totul jos, bag mana in borseta scot actele atat ale mele si ale sotiei, s-au uitat in acte le-au verificat pe TETRA si- au notat in agenda datele, si ne-au rugat daca dorim sa deschidem sacii negrii la gura, am facut asta si cum s-au observat rapid sticlele de suc si restul de cumparaturi totul s-a incheiat foarte rapid si elegant, cu un buna seara si ne scuzati de deranj din partea politistilor si un buna seara si un servici usor din partea noastra. Oricum a fost ceva aseara in cartier la mine ca nu am avut somn pana pe la 3 dimineata si stateam pe balcon si patrulau o groaza de masini parca in cerc cel putin asta a fost impresia mea. 

Pentru toti cei care sunt opriti de politisti pentru identificare daca nu va stiti cu nimic pe suflet, tratati totul cu calm si totul se termina rapid in 3-4 minute. Ceea ce vi se pare normal, poate parea suspect pentru politisti mai ales daca in zona s-a comis vreo infractiune.

• Upvote 7

• 1 month later...

Astazi mai trecem o intamplare la capitolul asa da.

Coborand astazi cu bicicleta de la Cotroceni spre Grozavesti am intanlit mai multi politisti care aveau o actiune cu radarul sau ceva de genul pentru cei care coborau de la Apaca si am zis sa intreb cateva aspecte legate de mersul pe bicicleta in oras.

Mi s-a explicat cum e cu traversatul pe la trecerea de pietoni, mi s-a explicat ca e bine sa port elemente reflectorizante noaptea, si ca e foarte bine ca port casca.

Nu pot decat sa multumesc celui care mi-a raspuns la toate intrebarile.

• Upvote 1

• 3 weeks later...

Mă folosesc de discuția asta pentru a transmite mulțumirile mele Poliției Rutiere din Comarnic. Nenorocita aia de trecere de pietoni din mijlocul orașului e un dezastru pentru circulația pe DN1. De fiecare dată cînd trec prin Comarnic și văd un polițist dirijînd circulația acolo, îi sînt recunoscător. Fără el, coada ar fi probabil mai lungă cu niște kilometri buni. Mii de mulțumiri!  :emo-yessir:

• Upvote 1

• 2 months later...

Ieri seara la piata unirii oprit langa bicicleta asteptam la trecerea de pietoni, m-a observat un politist si vine si imi spune: Daca toti biciclistii ar fi ca dumneavoastra ce bine ar fi, aveam lumini casca vesta reflectorizanta ca la regulament, deci politia poate sa vada si lucrurile bune, si nu te opreste doar pentru ca sa te amendeze asa cum cred unii. Jos palaria

• Upvote 3
  • Downvote 1

• 4 weeks later...

poveste veche, dar la care ma gandesc deseori cand beau un pahar de vin in oras fiind cu masina...

anul 1995 sau '96, nu imi mai aduc aminte exact. eram student inca, bucuresti, strain, masina, noaptea in jurul orelor 2:00 h +/-, eroilor, venind de undeva din militari. filtru, masini oprite, sunt la randu-mi oprit, mi se cer actele, politistul imi zambeste, ma intreaba ce si cat am baut, eu raspund ca suficient incat sa mi se retina permisul si sa primesc amenda de rigoare.

politistul se uita la mine scurt si imi spune "baga-te pe bancheta din spate si culca-te", lucru pe care il iau imediat in serios, oarecum nedumerit, cu frica, cu gandul la mama, facultate, prieteni, intr-un cuvant, imi venea sa intru in pamant gandindu-ma la consecintele care vor urma.

ma trezesc din cauza unui ciocanit in geam. era politistul, ora 6:00 h dimineata. ma intreaba cum ma simt si unde trebuie sa ajung. ii spun ca sunt oarecum ok si ca trebuie sa ajung acasa, in piata romana. vorbeste in statie cu colegi de-ai lui si le spune sa nu opreasca o masina cu numerele cutare, marca cutare. imi da actele, imi spune ca ar trebui sa imi fie rusine, eu spun cu ochii deja in lacrimi un gatuit multumesc si ajung acasa.

nu mi-a cerut nimic, nu a batut nici un apropo. absolut nimic.

marturisesc, ca rareori m-am simtit atat de ingrozitor. si inca ceva. lectia pe care am primit-o atunci de la acel om, n-am uitat-o niciodata.

• Upvote 6

• Moderator

poveste veche, dar la care ma gandesc deseori cand beau un pahar de vin in oras fiind cu masina...

Deseori bei sau deseori te gandesti? Se pare ca tu continui sa consumi cate un pahar de vin cand esti iesit cu masina... Inca n-a intrat in vigoare codul ala promis de dl. Ponta :D

da, beau deseori un pahar cu vin.  :)

cand trebuie sa ma urc la volan, ma opresc la un pahar pentru ca ma gandesc la toata povestea pe care am incercat sa o creionez mai sus.

daca ma pune dracu' sa ma intind, pur si simplu las masina unde este si plec acasa cu tramvai, taxi sau metrou. depinde de starea buzunarelor mele din acel moment. cam asta-i tot.

• Upvote 1

• 4 months later...