Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Rovigneta pentru motociclete?

Cezar
 Share

Question

Va salut din nou.

Intrebari grele de la mine...

NORME METODOLOGICE din 1 octombrie 2010 pentru aplicarea

tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din România

prevede ca tot ceea ce este autovehicul (deci si motocicleta) ar trebui sa plateasca rovigneta.

dar, CNADNR da un tabel in care nu exista decat autoturism pentru taxa, iar la sanctiuni nu se prevede nimic pentru neplata rovignetei pentru motocicleta.

Stiu ca am cerut la benzinarie (dupa ce am aflat ca imi trebuie la masina) si mi-au ras in nas.

Acum, pe un alt forum, am citit un raspuns de-al unui comisar din politie.

Am scris deja acum 2 saptamani la CNADNR si n-am primit nici un raspuns.

Politia verifica asa ceva la motociclete (pe mine nu m-au verificat, dar nici nu m-au oprit in afara localitatii)?

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Multumesc, ma asteptam, era bine sa fi existat o lege foarte clara in care sa excluda motocicletele.

O sa le scriu la CNADNR

• 0

daca ai motocicleta eu zic sa stai linistit si sa nu le dai idei acum, la ce nevoie este de bani pentru contractele CNADNR

Edited by 25tess
  • Upvote 1

• 0

cezar 1 este nevoie mare de bani iata confirmarea:

Camere noi pentru controlul automat al rovinietei

1990.jpg

Şoferii care nu şi-au luat încă roviniete trebuie să se conformeze cât mai urgent. Autorităţile anunţă amplasarea a încă două camere fixe de verificare a rovinietei, pe raza judeţului Vrancea. Acestea îi surprind imediat pe cei care nu şi-au plătit taxa de utilizare a drumurilor naţionale. La începutul lunii martie o cameră a fost amplasată pe DN 23, la ieşirea din comuna Vulturu spre Năneşti, iar alte două vor fi montate în perioada următoare pe DN 2 E85, la Garoafa, iar cealaltă pe DN 2D, în comuna Boloteşti.

Anul acesta se împlinesc 11 ani de la introducerea rovinietei, oficialii CNADNR declarându-se dezamăgiţi de reticenţa românilor de a achita taxa.

• 0
  • Moderator

Da, poate cand vor invata ca semnatura electronica nu inlocuieste semnatura de pe un proces-verbal de constatare a contraventiei, poate nu vor mai pierde intr-o veselie contestatiile.

• 0

daca ai motocicleta eu zic sa stai linistit si sa nu le dai idei acum, la ce nevoie este de bani pentru contractele CNADNR

Ai si tu dreptate..

Apropo, ca tot suntem la rovigneta.

Sunt obligat de lege sa prezint si chitanta de taxa de drum daca sunt oprit cu masina?

Nu e suficient ca e platita si poate fi verificata la orice ora?

Daca n-o am pot lua 450lei?

• 0

esti obligat sa faci dovada platii... stiu... suntem o tara informatizata doar, in mileniul 3.. :)

• 0

Si la Covasna au montat una pe DN 12 vis-a-vis de Vama si 2 catre Brasov dinspre Tg.Secuiesc, una la Districtul de Drumuri nationale si una la Harman.

• 0

Sa vedeti culmea amplasarii camerei de rovinieta: Acum cateva zile au amplasat o camera de rovinieta pe DN 18 in loc. Moisei, drumul fiind in reparatie capitala, adica tot spart si lucrarile sistate din lipsa de bani. Oricum, tot DN 18 care traverseaza aproape tot judetul de la Baia Mare pana catre Suceava e dezastru...