Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Suspendare permis si alte pedepse

neotrim
 Share

Question

Incep acest topic in calitate de faptas, nu de victima. Povestea mea este complicata si am nevoie de un ajutor de la cineva ce detine cunostintele necesare.

Am facut un accident de circulatie fiind in stare de ebrietate. Am avut 0,71 in aerul expirat, mi s-au luat probe pentru stabilirea alcoolului in sange, 2 probe la interval de 1 ora. Am declarat la politie si eu si pagubitul, nu au fost victime s-au accidentati. Mi s-a suspendat permisul.

Am platit daunele in intregime, masina fiind inmatriculata pe Bulgaria, aveam toate actele in regula dar nu am vrut sa ii fac necaz si mai mare pagubitului sa il las sa umble luni intregi dupa banii sai, astfel acesta nu a mai avut alte pretentii.

Eu sunt student intr-o scoala cu regim special, nu pot avea nici o pedeapsa penala, nimic de ordin penal. Intrebarea mea este:

Ce se va intampla acum cu mine, ce pedeapsa voi primi? Se va tine in considerare ca s-au platit toate daunele si am colaborat in intregime cu politia fara sa ma impotrivesc cu nimic?

In noaptea accidentului mi s-a spus ca permisul imi va fi suspendat pentru 90 zile, sa inteleg ca trebuie sa ma duc sa dau testarea si il voi primi inapoi? O cunostinta mi-a zis ca il voi primi pe durata procesului, iar daca se hotaraste sa fie anulat va trebui sa il duc inapoi. Este adevarat?

Au trecut 2 luni si nu stiu nimic de cazul meu, nici macar rezultatul la sange, este normal sa tina atat de mult? Cand imi va fi prezentat rezultatul la sange? Voi avea dreptul la contestatie?

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0

in cazul dvs. a fost intocmit un dosar penal si sunteti cercetat sub aspectul savarsirii infractiunii prev si ped de art 87 alin 1 din OUG 195/02. Interesati-va unde se afla dosarul dvs. si obtineti mai multe date de la politistul de caz.

Art.87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

• 0
  • Moderator

Pentru a afla rezultatul analizelor toxicologice trebuie să vorbeşti cu poliţistul care instrumentează dosarul tău.

În cazul tău (valoarea testării cu alcooltestul 0,71 în aerului expirat) este vorba de o faptă penală, nu de o contravenţie şi ai şanse foarte mari să fii condamnat penal, iar permisul de conducere să-ţi fie anulat definitiv (nu suspendat).

• 0
  • Moderator

Cum adica esti intr-o scoala cu regim special si nu raspunzi penal? Nu ai discernamant? Daca nu ai discernamant, cum ai obtinut permisul de conducere?

• 0

poate este intr-o scoala cu regim special eu inteleg scoala militara scoala de politie unde nu sunt tolerate abaterile.

• 0

nu sunt tolerate, de raspuns raspund ca oricare cetatean, imi e frica de o amenda sau condamnare ce ar insemna exmatricularea...

• 0
  • Moderator

Ce amenda? La valoarea care ai avut-o tu in aerul expirat iti va iesi in sange sigur peste 1.6, ceea ce este exorbitant. Parcursul dosarului penal va fi ceva de genul trimitere in judecata, condamnare cu suspendare, daca judecatorul a mancat bine la pranz, anulare permis de conducere, termen de incercare si minim un an pe dreapta, dupa care scoala de soferi din nou. Iti recomand sa iti angajezi un avocat, nu ca ar face minuni, dar ca sa te invete ce sa faci sa obtii condamnarea cu suspendare, sa nu ajungi in puscarie.