Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Reclamaţie nefondată din partea unei vecine

SDG
 Share

Question

Acum ceva timp o vecina mi-a facut o reclamatie la renel anonima dar si-a lasat nr. de telefon cum ca eu la curte fur curent. E echipa s-a deplasat si a constatat ca totul este corect, insa mi-au aratat si reclamatia. Am descoperit ca anonima era vecina mea. Eu la o saptamana cand am ajuns acasa am coborat din masina si aceasta mi-a adresat vorbe urate. eu am intrat in curte si i-am spus sa intre in casa si sa nu ma mai ameninte. Si ne-am tot certat pe aceasta tema, eu spunandu-i sa aibe grija de toate reclamatiile pe care le face.

Ea a doua zi m-a reclamat la politie ca am injurat-o, si ca socrul meu ca le arata semne obscene din curtea lui.

Eu la politie le-am declarat ce am scris mai sus si am spus sa o avertizeze sa ne lase in pace, sa se lase de amenintari si reclamatii, si ca in curte la mine pot face si pipi in curte ca este curtea mea.

Politistul a stat ulterior de vorba cu ea , si mi-a mai spus ca ia pus in vedere sa nu se mai ia de noi.

Aceasta vecina(65 ani) sta acolo la curte, impreuna cu fostul ei sot si cu mama si soacra sa dar domiciliul il are in alt oras.

Ce mai poate sa-i faca politistul in acest caz? Vreau sa ia amenzi si sa regrete ca m-a acuzat pe nedrept ,(mai ales ca eu si familia mea nu am vorbit cu aceasta femeie niciodata)

Edited by SDG

21 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Ce ai vrea să-i facă poliţistul? E problema ta şi tu eşti direct interesat să o rezolvi.
Poţi să-ţi angajezi un avocat şi să-i faci plângere la Parchet pentru denunţ calomnios. Dar un asemenea demers este fără sorţ de izbândă şi nu o să aibă nicio finalitate.

Denunţarea calomnioasă
Art. 259 Cod Penal: - Învinuirea mincinoasă făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la săvârşirea unei infracţiuni de către o anume persoană, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

În situaţia în care s-ar fi început urmărirea penală împotriva ta, iar dosarul ar fi fost soluţionat printr-o decizie de scoatere de sub urmărire penală, vecina care te reclamă ar putea fi acuzată de săvârşirea infracţiunii de denunţare calomnioasă.
Asta pentru că legislaţia din România garantează dreptul cetăţeanului de petiţionare, iar stimabila vecină nu prea poate fi oprită.
Încearcă să o ignori.

• 0
  • Moderator

Ce mai poate sa-i faca politistul in acest caz? Vreau sa ia amenzi si sa regrete ca m-a acuzat pe nedrept

Bănuiesc că eşti conştient de faptul că poliţistul ăla nu îi poate aplica amenzi aşa după bunul plac şi doar pentru a-ţi satisface orgoliul. Vecina respectivă trebuie să comită o contravenţie pentru ca poliţistul să o poată sancţiona.

• 0

Multumesc pentru raspuns.

O ignor fara ca ea sa pateasca nimic pentru tot ceea ce indruga si face:(

Eram mai linistit daca lua si amenda.:)

Si cum o pot face sa faca o contraventie:)?

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
  • Moderator

Mai există însă o posibilitate, să depui o plângere în instanţa civilă împotriva vecinei care îţi face reclamaţii fără un motiv serios, prin care să arăţi că te simţi hărţuit moral şi că acesta abuzează de dreptul de petiţie fapt ce îţi creează un disconfort.

În instanţă trebuie să duci dovezi din care să rezulte că niciuna din reclamaţiile vecinei nu s-au adeverit a fi reale. Poţi solicita daune materiale dacă le poţi dovedi (ex. onorariul de avocat privind consilierea juridica) şi chiar daune morale dacă dovedeşti că această hărţuire morală ţi-a prejudiciat sănătatea astfel încât ai fost nevoit să apelezi la un medic care ţi-a prescris tratament medicamentos (ex. antidepresive) etc.

Un avocat cu siguranţă te poate îndruma mai bine decât mine, pentru că dreptul civil nu întră în competenţa poliţiei şi eu nu sunt prea familiarizat cu acest domeniu.

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

Ce ai vrea să-i facă poliţistul? E problema ta şi tu eşti direct interesat să o rezolvi.
Poţi să-ţi angajezi un avocat şi să-i faci plângere la Parchet pentru denunţ calomnios. Dar un asemenea demers este fără sorţ de izbândă şi nu o să aibă nicio finalitate.

Denunţarea calomnioasă
Art. 259 Cod Penal: - Învinuirea mincinoasă făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la săvârşirea unei infracţiuni de către o anume persoană, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

În situaţia în care s-ar fi început urmărirea penală împotriva ta, iar dosarul ar fi fost soluţionat printr-o decizie de scoatere de sub urmărire penală, vecina care te reclamă ar putea fi acuzată de săvârşirea infracţiunii de denunţare calomnioasă.
Asta pentru că legislaţia din România garantează dreptul cetăţeanului de petiţionare, iar stimabila vecină nu prea poate fi oprită.
Încearcă să o ignori.

Da-mi voie sa te contrazic. Si simplul fapt ca esti reclamat pentru savarsirea unei fapte penale pe care in urma cercetarilor se dovedeste ca nu ai savarsit-o este suficient pentru a se incepe urmarirea penala pentru art. 259 Cod Penal, in temeiul rezolutiei de neincepere a urmaririi penale data de procuror. Mai ales pentru N.U.P.-ul dat pe literele a sau c.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
  • Moderator

Serios? Şi unde am scris eu că nu e aşa?

Am dat doar un exemplu simplu, care să poată fi înţeles uşor.

• Upvote 1

• 0

mai nou se pare ca si eu as fi intr-o situatie similara... dupa ce prietena s-a trezit la usa acum vreo saptamana cu vecinul (varstnic) de mai jos care ii reprosa ca face galagie (dadea cu aspiratorul si facea curat pe la 4 amiaza) si ca umbla pe tocuri si il deranjeaza ( ea nu poarta tocuri de fel), zilele trecute aflu de la un alt vecin ca respectivul mi-a facut plangere la administratie, ca e galagie, sunt scandaluri, certuri si alte d-astea seara mereu... in conditiile in care eu stau singur, prietena vine din cand in cand pe la mine.... bonus info, tot zilele trecute cand sa plec la munca, iese si vecina de vis a vis care ma intreaba speriata daca cumva papagalii pe care ii are in camera cu perete comun m-au deranjat... hmm...

• 0

Buna ziua.

Intr-o situatie de acest gen ma aflu si eu doar ca eu am avut pe parcursul a doi ani 3 plangeri penale la parchet din partea unui vecin solutionate una cu NUP,una cu clasarea cauzei si una cu renuntarea la urmarirea penala (ultimele doua conexate intr-un singur dosar).

Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca pot face plangere pentru 'Denunt calomnios' acestui vecin ?

Care este calea pe care trebuie sa o urmez sa se potoleasca cu plangerile astea pentru ca mai mult,si mamei ia facut 2 plangeri la parchet finalizate cu aceleasi rezolutii de mai sus.

Va multumesc.

• 0
  • Moderator

Păi aşa cum vecinul îţi face ţie plângeri, la fel ai dreptul să-i faci şi tu lui când consideri că a încălcat legea, pentru că şi tu ai aceleaşi drepturi ca şi el.

• 0

E adevarat  ca legea imi da acest drept dar eu lucrez si nu pot sa il urmaresc ce face ca sa pot sa ma leg de ceva asa cum face el. El este administratorul complexului unde locuiesc si toata ziua se plimba prin complex si stie ce si cum de toata lumea.

Daca fac o plangere pentru denunt calomnios e mai ok sa o fac direct la parchet , la sectia de politie de competenta sau la parchetul militar pentru ca eu sunt militar? :hmmmt:

Multumesc.

• 0
  • Moderator

Direct la Parchet, iar faptul ca esti militar nu influenteaza cu nimic speta, doar daca administratorul este militar si reclamatiile pe care ti le-a facut sunt legate de activitatea sa profesionala.

• 0

Buna ziua, 

va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat sau ce as putea sa fac din punct de vedere legal cu aceasta situatie. Multumesc anticipat 

impreuna cu iubitul meu locuim cu chirie intr  un bloc constructie noua la etajul 3, problema este cu vecina ce locuieste dedesuptul nostru la etajul 2.si se plange pe nedrept proprietarului. Nu dam petreceri nu ascultam muzica la maxim nu facem excess din nimic. Pur si simplu avem o viata normala si decenta. Insa vecina se plange de zgomotele pe care le aude dupa Ora 22 si anume : trasul apei la toaleta, zogomotul produs de dus, sau alte conducte/tevi scurgere, mersul in casa unde precizez ca nu folosesc pantofi cu toc ci merg de desculta, daca discutam in bucatarie si este geamul deschis discutia fiind pe in ton normal ne intregistreaza pe mobilul ei. Daca suntem in dormitor si povestim si mai rad sau glumim incepe sa bata cu matura in tavan! Asadar practic dupa Ora 22 si ar dori sa nu mai vorbim Sa nu Mai mergem la tv sa nu Mai circulam prin casa ! Am incercat sa ne intelegem cu ea si am invitat o la noi acasa unde nea aratat ca trebuie sa mergem pe varfuri si sa discutam doar in soapta! A acceptat totusi ca este important sa mergem la wc dupa Ora 22! De atunci 1 saptamana am avut liniste! Am oferit si numarul nostru de Mobil in speranta sa putem comunica direct daca Mai exista si alte probleme!... Insa acum a revenit la vechiul obicei si anume suna proprietarul la fiecare 2 zile si sa plange ca la Ora x am ras ca la Ora y am facut dus etc pana la urma locuim normal, vecina nea amenintat si cu politia pt ce nu stiu! Proprietarul este atat de plictisit de acest circ incat doreste sa scoata apartamentul la vanzare doar sa scape de vecina pt ca a fost de fata si am testat cum se aude atunci cand ai o activitate normala si de buna conduita in casa ! 

Nu mi se pare normal sa ne inregistreze conversatiile, sa ne faca stress zilinic cu propritarul si sa ne ameninte cu politia! Parerea ei este ca daca a platit 70 000 pe apartament Sa nu auda nici musca! 

Se poate sa gasesc o solutie sa scapam de aceasta hartiure fara motiv ? apartamentul este nou zona este buna si pretul de accea nu dorim sa ne mutam 

multumesc 

• 0

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat/ parere in legatura cu ce anume pot sa fac in cazul in care o vecina imi tot suna la usa (uneori la ore nepotrivite) pentru a se plange de faptul ca o deranjeaza usa de la balcon. M-am mutat in bloc de aproximativ 6 luni si deja a fost la usa de minim 5-6 ori. O pot reclama pentru hartuire? Ce solutii legale am la dispozitie? Se plange de activitati zgomotoase dar noi nici muzica nu ascultam fara casti. Stiu ca o deranjeaza usa de la balcon; sa nu va ganditi ca o trantim sau ceva similar. Pur si sinplu inchis/deschis usa de cateva ori pe seara. Suntem oameni linistiti, nu vrem probleme cu nimeni insa femeia asta ne terorizeaza deja. Stiu ca solutii legale impotriva vecinilor galagiosi exista, insa nu am gasit nimic referitor la reclamantul isteric.

PS: nu a depus inca plangere la politie dar am aflat ca pe batraneii de 70 de ani care stateau aici inainte i-a reclamat de cateva ori. Oare faptul ca este cunoscuta la sectia de politie ca recalmanta (fapte neprobate) ar putea cantari in favoarea mea?

PPS: Nu se poate discuta cu ea civilizat.

Va multumesc anticipat pentru raspuns. Astept cu nerabdare sfaturile dumneavoastra.

Edited by cyberyna
Completare

• 0

Buna seara,

Nu știu dacă ține de civil sau penal.
Soția mea a fost reclamată împreună cu soacra mea de către o persoană care s-a folosit de identitatea unei vecine. Nu știm cine, decât bănuieli.
Reclamația s-a făcut prin intermediul unei adrese false de e-mail.
Vecina și-a dovedit nevinovăția, inclusiv la poliție.

Nu mă pricep. Se poate stabili informatic identitatea reală a reclamantului?
Faptă de a reclama fara dovezi și a folosi identitatea altei persoane constituie infracțiune?
E de natură civilă sau penală?
Se pedepsește cu închisoare?
As dori cadrul legislativ.

Mulțumesc!

• 0
  • Moderator

@Aron2017, nu ai oferit date suficiente să ne putem forma o imagine completă și drept urmare nici nu putem oferi un răspuns. Spre exemplu, nu ai precizat cu privire la ce a fost reclamația, e vorba de o plângere penală, o petiție, etc.?

Spre exemplu există infracțiunea privind inducerea în eroare a organelor judiciare, ce constă în sesizarea penală, făcută prin denunț sau plângere, cu privire la existența unei fapte prevăzute de legea penală, ori în legătură cu săvârșirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, știind că aceasta nu este reală.

• 0

Au fost făcute prin e-mail. Cu adresa falsa de e-mail. Și cu identitatea altei persoane,inclusiv adresa de domiciliu.

Se acuza fapte atât penale (însușire de foloase necuvenite in exercitarea profesiei, comerț ilegal, luare de mită) cât și civile (atitudine nepotrivită la serviciu prin abuz de forță).Au fost reclamati mai multi membrii ai familiei.

Este infracțiune că a furat identitatea altei persoane pentru a face reclamația in numele ei?

Se poate afla informatic cine este autorul real al reclamațiilor?

Edited by Aron2017

• 0
  • Moderator

Plângerea penală sau denunțul trebuie să cuprindă: numele, prenumele, codul numeric personal, calitatea și domiciliul petiționarului ori, pentru persoane juridice, denumirea, sediul, codul unic de înregistrare, codul de identificare fiscală, numărul de înmatriculare în registrul comerțului sau de înscriere în registrul persoanelor juridice și contul bancar, indicarea reprezentantului legal ori convențional, descrierea faptei care formează obiectul plângerii, precum și indicarea făptuitorului și a mijloacelor de probă, dacă sunt cunoscute.

În situația în care plângerea sau denunțul nu îndeplinește condițiile de formă prevăzute de lege și precizate mai sus, ori descrierea faptei este incompletă ori neclară, aceasta se restituie pe cale administrativă petiționarului, ori altfel spus nu se ia în considerare.

39 minute în urmă, Aron2017 a scris:

Este infracțiune că a furat identitatea altei persoane pentru a face reclamația in numele ei?

Nu prea este.

ICCJ -  Dezlegarea unor chestiuni de drept referitoare la elementul material al infracțiunii de fals privind identitatea prin întrebuințarea identității reale a unei persoane:

Cerința esențială pentru existenţa infracţiunii de fals privind identitatea prevăzută de art. 327 C.pen. este că prezentarea sub o identitatea falsă trebuie făcută prin folosirea frauduloasă a unui act ce serveşte la identificare (buletin de identitate, paşaport, permis de conducere), legitimare ori la dovedirea stării civile sau a unui astfel de act falsificat.”

43 minute în urmă, Aron2017 a scris:

Se poate afla informatic cine este autorul real al reclamațiilor?

Teoretic, da se poate. Însă sunt multe aspecte care pot influența negativ un astfel de demers.