Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Condus vehiculul cu un singur ochi

Cezar
 Share

Question

Va salut din nou.

Luni intru in randul lumii care-si pun implanturi pe trup.

Eu le pun in ochi. Motiv pentru care temporar voi fi bandajat la cate un ochi.

Luni operatie la un ochi, Marti imi scot pansamentul, Miercuri la celalalt, Joi revin iarasi la normal.

Stiu ca ma pot descurca bine si cu un singur ochi, desi campul vizual se reduce semnificativ, practic eu as fi in control, dar n-am observat pana acum de cand conduc si conduc de mult timp, "pirati" in trafic.

Exista vreo lege care sa restrictioneze dreptul la condus?

Ma refer la autovehiculul cu 4 roti, pentru cel pe 2 e mult prea periculos sa fortez.

Multumesc,

Cezar

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Eu zic sa nu risti. Intre timp, citeste Ordinul 1162/2010 pentru aprobarea Normelor minime privind aptitudinile fizice si mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul si coroboreaza-l cu prevederile O.U.G. 195/2002 rep. si HG 1391/2006. Ideea este ca tu nu mai indeplinesti temporar conditiile de sanatate necesare pentru a-ti exercita dreptul de conducator auto, iar medicul e cam obligat sa iti comunice acest lucru si de asemenea sa comunice Politiei Rutiere, pentru ca in cazul in care tu faci accident, ala s-ar putea sa raspunda penal. Cel putin asa imi aduc aminte, nu lucrez la rutiera, alti colegi pot sa iti confirme sau nu.

• 0

Mersi mult. N-am chef de probleme.

Treaba lui daca vrea sa-mi comunice, eu nu vreau sa-mi complic existenta.

a fost suficienta asta:

"Ideea este ca tu nu mai indeplinesti temporar conditiile de sanatate necesare pentru a-ti exercita dreptul de conducator auto"

Chestia e ca fara masina sunt mai rau ca orb. O saptamana nu mor, imi fac maine cumparaturile. Dar eram chiar curios. Nu imi aduc aminte sa fii ceva pentru problema asta (desi vag imi aduc aminte ca parce e o lege care te opreste cel putin 6 luni de la volan in cazul in care-ti pierzi un ochi), dar, asa cum am zis, nici n-am vazut pe nimeni bandajat.