Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Spray autoaparare?!?

LearnedWolf
 Share

Question

Eu mereu port un sprai autoaparare, pentru caini. Am vazut ca multi recomandati aparatele cu ultrasunete, am incercat 3 modele pana acum. Uni intradevar reactioneaza, dar cei agresivi par nici sa nu il observe. De acea am ales un spray.

O data, la volan a iesit unul din spate la mine cu o bata tipand si injurand in trafic. La-m ignorat si am sunat la politie, a venit langa masina mea. Am deschi portiera si i-am dat cu sprai. A aruncat cu bata inspre mine, mi-a lovit portiera. Ma-m dat jos si am aruncat bata lui la mine in masina.

A venit politia, au fost martori si nu am patit nimic. Chiar a trebuit sa imi repare portiera din banii lui.

Acum, eu am voie din punct de vedere legal sa folosesc spray paralizant?

Domni politisti care au venit nu mi-au spus nimic despre asta, individul era foarte agresiv si au realizat si ei ca nu am avut de ales, dar am acum sunt putin in dubiu, in cazuri mai putin evidente:

E ilegal sa porti si sa folosesti spray paralizat?!?

E ilegal sa il folosesti chiar daca poti dovedi ca e auto aparare?!?

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

O intrebare dincolo de subiet.

Daca erai la volan, de ce ai mai utilizat spray-ul? Doar nu cred ca ai masina "safari" sa te atace cainii la tiv.

Daca erai la volan si l-ai vazut pe Gicus cu bata.., nu inteleg de ce n-ai plecat..

• 0
  • Moderator

Apropape în fiecare săptămână îşi face cont cineva şi pune această întrebare.

Referitor la povestea din prima postare,

A venit politia, au fost martori si nu am patit nimic. Chiar a trebuit sa imi repare portiera din banii lui.

Din ce povesteşti, reiese că pe numele agresorului a fost întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârşirea infracţiunii de "distrugere". Datorită acestui lucru, individul "a fost obligat" să-ţi repare maşina, pentru ca tu să-ţi retragi plângerea. Corect?

• 0

Sprayul il tineam pentru cand urmam sa cobor. Credeam ca e de la sine inteles, imi cer scuze daca am postat intr-un fel confuz.

Mergeam la o cunostinta si acolo e plin de haite de caini. Nu puteam sa urc cu masina pana in apartament.

Era oprit trafucul(cred ca fusese accident sau ceva), eram bara la bara si nu aveam unde pleca. Doar nu imi spui ca trebuia sa las masina si sa fug pe jos?!?

Cred, am fost cu el la politie dupa si am vorbit cu niste domni politisti. Nu stiu exact ce a fost, dar banuiesc ca ai dreptate. Am dat o declaratie cum ca mi-a repartat masina, nu mai tin minte restul...

• 0
  • Moderator

Pe numele agresorului a fost întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârşirea infracţiunii de "distrugere". Corect?

Dacă aţi fost la sediul secţiei de poliţie şi ai dat o declaraţie scrisă, sigur a fost întocmit dosar de cercetare penală.

Mulţumesc pentru confirmare.