Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Vreau sa inmatriculez o masina adusa din Bulgaria

legioneee22
 Share

Question

Buna ziua

ma adresez Dumneavoastra pentru o informatie pe care incercand sa o aflu de la servicul rutier iasi m am izbit de ..indolenta sa nu zic altfel.

Doresc sa inmatriculez in RO o masina cu nr de Bg iar ptr acest lucru nu stiu exact ce acte as avea nevoie si mai important daca este posibil acest lucru .

Actualul proprietar are procura cu un cetatean bulgar cartea masiniii talon itp contract vanzare cump.

Eu ce acte ar trebui sa fac cu cetateanul roman ptr ca la inmatricularea in RO sa nu intampin probleme?

Va multumesc anticipat.

adrian .iasi

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0

eu nu am luat masina asta deci nu prea merita cumparata daca trebuie sa ma apuc de cautat bulgarul......

• 0

adica toti care si au trecut masina de pe bulgaria pe romania au mers in bulgaria sa caute bulgarul care a fost initial proprietar??? asa spui?

inseamna ca astia din ro care au masini pe bg sant chiriasi sau cum?

• 0
  • Membru

@legioneee22, daca ai contractul V-C intre tine si utilizator (romanul) si el are procura cu drepturi depline asupra masinii(proprietar), nu trebuie sa cauti bulgarul, traduci actele, mergi la RAR pentru cartea de identitate si ITP, apoi RCA, taxele aferente, numerele si actele de bulgaria, taxa auto sau mediu, timbru cum ii mai zice si la ghiseul inmatriculari.

Un coleg a inmatriculat un autoturism luna asta si astea au fost documentele.

Bafta!

Edited by eti
  • Upvote 1