Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Harţuire de către fostul sau fosta concubin/ă

raisanadin
 Share

Question

Buna ziua ! Am o problema cu un fost prieten de al meu .Ma ameninta la telefon si prin mesaje ,Imi trimite milioane de mesaje chiar . Vreau sa se potoleasca ca ma face psihic . A mai avut antecedente de genu cu o alta persoana ceea ce eu nu stiam si am auzit fara sa vreau . Am mentionat ultima oara la telefon ca sunt intr-o relatie si sa ma lase in pace . Nu intelege.mi.a zis ca am sa am RAZBOI cu el ! pentru ce ? ca nu vreau sa ma intorc la el .Omu e bolnav mintal ! il pot baga la (Hartuire, amenintare, defaimare, intimidare, agresiune fizica -chiar daca nu am urme asta insemnand loviri ceea ce nu a facut .ma refeream la agresiune fizica - agresiune psihica ) cum pot proceda? vreau sa se rezolve si sa scap de el nu sa ma duc la politie de dragu de a ma duce .

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

În primul rând, schimbă numărul de telefon și întrerupe orice fel de contact cu cel care spui că te agresează.

Iar dacă vrei să depui o plângere împotriva acestuia, trebuie să mergi și să vorbești cu polițistul de proximitate.

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

Serios? Pana la ce articol ai citit codul penal? La art. 193 si 203 ind. 1 Cp ai ajuns?

In plus, infractiunile nu sunt prevazute doar in codul penal.

• 0

Hărţuirea sexuală

Hărţuirea unei persoane prin ameninţare sau constrângere, în scopul de a obţine satisfacţii de natură sexuală, de către o persoană care abuzează de autoritatea sau influenţa pe care i-o conferă funcţia îndeplinită la locul de muncă se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Aia e hartuire sexuala "prietene". :) Practic daca in Romania urmaresti o fata cu zilele pe strada sau ii dai 1000 de SMS-uri nu te poate baga la nimic. Atata vreme cat nu o ameninti,etc...

Edited by popmarcel9
  • Downvote 2

• 0
  • Moderator

Ma ameninta la telefon si prin mesaje

"Prietene", nu citi printre randuri, fata a scris ca este amenintata.

• Upvote 4

• 0

Buna ziua.
   As dori daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu o problema care devine din ce in ce mai serioasa. Prietenul meu este urmarit de vreo 2 ani si ceva de fosta concubina, cu care are si un copil. Il urmareste acasa, il asteapta in fata usii, il urmareste la locul de munca, sare la bataie, injura, scuipa,arunca cu pietre, ii zgarie masina, il suna nonstop si ii trimite sms prin care ne ameninta pe amandoi. De 1 an si jumatate a inceput sa se ia de mine, sare la bataie ma urmareste si ma ameninta ca ma umple de sange, sau chiar ca ma omoara pentru ca ea are un copil cu el si are tot dreptul. A inceput sa vina la mine acasa, sa se i-a de parintii mei sa arunce cu pietre in ei. Se invineteste singura, si se duce sa faca plangere ca a lovit-o el. Nu mai stiu ce sa fac, am facut plangere la politie impotriva ei, si tot nu s-a potolit, iar cand a venit la mine la poarta si am chemat politia, iar acestia tot mie vroiau sa-mi dea amenda.

Va rog frumos sa ma ajutati, sa-mi spuneti unde sa ma duc si ce pot sa fac.

Va multumesc.

• 0

Faci o reclamatie in care arati ce ti se intampla pe care o depui cu numar de inregistrare la orice sectie/post de politie.

• Upvote 1

• 0

Bună ziua , mă numesc Mădălina ( 24 ani)și în ultimii 2 ani de zile am avut o relație cu un bărbat(36 ani) un pic mai în vârstă decât mine . Am decis să pun punct acestei relații în data de 14 noiembrie pt că mă săturasem de minciunile lui. Din data de 14 noiembrie , după ce i-am trimis mesajul că nu mai vreau să mai am nimic cu acesta, a început să îmi trimită mesaje de amenințare ( d .ex. te bat , te omor , te găsesc eu , te aștept la lucru, vin peste tine acasă ) și să mă sune încontinuu . Am decis să îl blochez atât pe rețelele sociale cât și la apeluri si mesaje . ( dar tot pot să văd mesajele ce mi le trimite ) Cum a văzut că l-am blocat , a început să îmi sune și părinții și să le trimită mesaje , ca mai apoi văzând că și părinții mei l-au blocat, a început să îmi caute rudele pe facebook și sub diferite pretexte le spunea să mă sune pe mine sau pe părinții mei că are ceva de vorbit cu noi . Ideea este că nu mai pot să trăiesc așa , și vreau să știu ce se poate face . 

Edited by Madalinaaa
Greșeli gramaticale

• 0

Buna ziua. Am avut o relatie ce a inceput pe vremea cand eram minora cu un barbat major (diferenta de varsta dintre noi era de aprox 15 ani). Pe parcursul relatiei m-a pus sa imi vand multe obiecte de valoare sub pretextul ca avea probleme de sanatate, m-a lovit, m-a tinut sub control dominandu-ma psihic si facandu-ma sa imi fie frica de toti cei din jurul meu. Acum sunt majora, relatia s-a incheiat de 7 luni, dar barbatul ma urmareste pe strada si insista sa luam lucrurile de la inceput. Ce demersuri legale pot face ca sa scap de aceasta persoana din viata mea?

• 0

Am o problema cu sotul meu caruia i-am innaintat un proces de divort! 

Nu accepta situatia si gandul de divort, fapt pentru care ma urmareste cu masina si se ascunde pe la colturi de cladiri, peste tot, se apropie de mine si incearca prin orice mijloace sa se impace. Imi trimite e-mailuri aproape zilnic, eticheteaza atat e-mail personal cat si pe cele de la locul de munca, imi trimite mesaje verbale de reconciliere prin toate persoanele pe care le cunosc! Trimite scrisori electonice colegilor mei de munca! Trimite mesaje publice pe retelele de sicializare! L-am blocat pe telefon si peste tot unde s-a putut. Faceebok nu ii blocheaza contul si asta ii da voie sa scrie si altor persoane din lista mea. Hartuieste pe toata lumea care intra in contact cu mine. 

Toate relatate mai sus decurg de 3 luni de zile dar in ultimele 3 saptamani s-au intensificat.

Nu am depus inca plangere am incercat sa obtin un ordin de restrictie fara rezultat deoarece nu m-a amenințat si nu mi-a adus injurii. 

Cum ar trebui sa procedez conform legii ca sa ma lase in pace?

• 0
  • Membru

Sa blochezi toate căile de comunicare cu el.

• 0
  • Membru
On 13.07.2022 at 16:37, Ana81 a scris:

Am o problema cu sotul meu caruia i-am innaintat un proces de divort! 

Nu accepta situatia si gandul de divort, fapt pentru care ma urmareste cu masina si se ascunde pe la colturi de cladiri, peste tot, se apropie de mine si incearca prin orice mijloace sa se impace. Imi trimite e-mailuri aproape zilnic, eticheteaza atat e-mail personal cat si pe cele de la locul de munca, imi trimite mesaje verbale de reconciliere prin toate persoanele pe care le cunosc! Trimite scrisori electonice colegilor mei de munca! Trimite mesaje publice pe retelele de sicializare! L-am blocat pe telefon si peste tot unde s-a putut. Faceebok nu ii blocheaza contul si asta ii da voie sa scrie si altor persoane din lista mea. Hartuieste pe toata lumea care intra in contact cu mine. 

Toate relatate mai sus decurg de 3 luni de zile dar in ultimele 3 saptamani s-au intensificat.

Nu am depus inca plangere am incercat sa obtin un ordin de restrictie fara rezultat deoarece nu m-a amenințat si nu mi-a adus injurii. 

Cum ar trebui sa procedez conform legii ca sa ma lase in pace?

Bună dimineața! Dacă aveți probe care să susțină cele menționate (martori, mesaje, înregistrări audio-vide etc) le depuneți și le menționați într-o plângere la poliție sau Parchetul de pe lângă Judecătoria unde domiciliați, pentru infracțiunea de hărțuire art. 208 Cod penal.

• 0
  • Membru

@CrisAnd vezi ca o înveți prostii si după aia când se va da clasare, va îngroșa rândul celor care spun ca "Politia nu face nimic" 🙄

• 0
  • Membru
în urmă cu 15 ore, Roby a scris:

@CrisAnd vezi ca o înveți prostii si după aia când se va da clasare, va îngroșa rândul celor care spun ca "Politia nu face nimic" 🙄

Te rog să mă ierți.