Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

ITP / ASIGURARE la o masina careia i-a fost schimbat prorprietarul.

serj
 Share

Question

Buna ziua ! Mi-am cumpartat o masina , am inmatriculat-o pe numele meu si i-am schimbat numerele. Masina despre care vorbesc avea asigurare pana la inceputul lui iulie. Bineinteles avea si rovinieta si ITP valabil. Mai sunt valabile dupa ce s-a schimbat proprietarul si numarul de inmatriculare ?

Multumesc.

Daca mai e deschis un topic pe tema asta, rog administratorii sa-l stearga pe acesta.

Edited by serj

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Pentru a transcrie dreptul de proprietate (să o treci pe numele tău) trebuie să ai asigurare valabilă pe numele noului proprietar. ITP-ul e valabil indiferent dacă se schimbă proprietarul.

• 0

Deja am inscris masina , neavand asigurare pe numele meu, ci pe numele fostului proprietar. Cum as putea sa am asigurare pe numele meu cand masina n-avea numere/talon ?

Am inscris-o fara nici o problema, mi-au dat cartea masinii, numerele si dovada inlocuitoare pentru talon.

Nu prea am inteles cu asigurarea ..

• 0

Deja am inscris masina , neavand asigurare pe numele meu, ci pe numele fostului proprietar. Cum as putea sa am asigurare pe numele meu cand masina n-avea numere/talon ?

Am inscris-o fara nici o problema, mi-au dat cartea masinii, numerele si dovada inlocuitoare pentru talon.

Nu prea am inteles cu asigurarea ..

in momentul in care se inmatriculeaza autoturismul asigurarea trebuie intocmita pe numele noului proprietar. Itp-ul ramane valabil. Daca ai schimbat si numarul de inmatriculare trebuie sa faci alta rovigneta sau sa ii notifici in scris pe cei de la CNADNR ca s-a schimbat numarul de inmatriculare ( despre acest lucru gasesti procedura pe site-ul cnadnr.ro)

• 0

În anul 2018 am vândut o mașină și acel individ a înnoit polițele de asigurare pe numele meu ,pana acum.Unde pot reclama firmele de asigurare ca au eliberat polițe fără sa verifice identitatea mea ,inclusiv 0e cel ce a făcut asta ? Figurez și cu Malus 5 căci a provocat în tot acest timp accidente ,automat cauzandu-mi prejudicii...cum pot face sa nu mai figurez cu clasa Malus 5?mulțumesc anticipat !

• 0
  • Membru

Vezi ca e autoritatea aia de supraveghere a firmelor de asigurare.

Cauta pe net, ca trebuie sa găsești ceva.