Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Gauri de prindere a placii de inmatriculare, moto

Cezar
 Share

Question

Ziua buna,

Exista norme referitoare la montajul placutei de inmatriculare pe un autovehicul?

pana la sf anului trecut am avut un suport de plastic cumparat de la o firma, destul de prost realizat.

La sf. anului trecut am avut un accident, un alt motociclist m-a lovit in spate si mi-a spart suportul, placuta s-a indoit doar.

Suportul pe care l-am avut nu-mi place, nu sunt multumit de calitate, alta firma care executa suporti pentru moto nu stiu

As vrea sa prind placuta cu suruburi M5 sau M6 direct pe aripa de plastic din spate a motocicletei.

Exista norme de care sa tin seama la montaj? Eu n-am gasit.

Multumesc

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

Daca nu afecteaza combinatia de cifre sau litere este ok, dai gaura si il montezi pe mobra.

• Upvote 1

• 0

Asfalt uscat pana ne intalnim :)

Asta pt ca la placuta pe care o montezi tu pe moto fara suport original (sau similar) nu ai lumini. Ma refer la beculetul acela care iti lumineaza placuta cu nr de inmatriculare. Iar pt asta se retine certificatul de inmatriculare :)

Totusi, daca moto condus de tine este cel din poza nu trebuie sa iti faci mari griji... problemele, dupa cum stii si tu, se datoreaza ”sportivelor”... :emo-yessir:

• 0

Asfalt uscat pana ne intalnim :)

Asta pt ca la placuta pe care o montezi tu pe moto fara suport original (sau similar) nu ai lumini. Ma refer la beculetul acela care iti lumineaza placuta cu nr de inmatriculare. Iar pt asta se retine certificatul de inmatriculare :)

Totusi, daca moto condus de tine este cel din poza nu trebuie sa iti faci mari griji... problemele, dupa cum stii si tu, se datoreaza ”sportivelor”... :emo-yessir:

Nu prietene.., nu e vorba de suportul original, peste aripa spate cumparasem si montasem un alt suport pentru a nu fi nevoit sa gauresc placa de inmatriculare, comandat de pe un site.

M-a lovit un ametit in spate si s-a spart, asa ca nefiind prea multumit de ce cumparasem in trecut am luat decizia sa prind placa direct pe aripa

Luminarea numarului vine de la lampa spate si lumina cade exact pe numar, cu suport, sau fara suport.

Vreau sa fiu legal si VIZIBIL, ca sunt multi ametiti, sau, ma rog, daca nu sunt legal cel putin sa fiu la 20km/h peste..., dar urasc sa fiu oprit pentru prostii de-astea sa pierd timp, mai ales ca anul asta o sa merg pe-afara mult.

Si sunt asa de idiot ca nici la toaleta nu merg nici apa nu beau, :lol:, asa ca de ce sa nu fiu in legalitate si sa dau ocazia sa pierd timpul meu?

Aviz amatorilor, care opriti un BMW mare, adventure, si soferul se repede la sticla cu apa, eu sunt.

Sper la vara sa vad Nordkapp-ul pe motocicleta

Mersi de raspuns si sa ne salutam pe strada.

Edited by cezar1
  • Upvote 1

• 0

Eu am avut un suport de numar la motor parca WRP racing sau ceva de genul asta era, nu mai retin exact si nu am gaurit numarul pentru a prinde suportul de el. Doar am luat o rola de banda dublu adeziva si am pus bucata cu bucata pe toata suprafata suportului de numar dupa care am pus numarul si prins a fost. Nici in urma unui accident in care atat numarul cat si suportul au iesit destul de sifonate numarul nu s-a desprins de suport. Mai poti incerca si pe la Rizoma pe site totodata sa cauti suport de numar. Banda dublu adeziva e cea mai buna metoda dupa parerea mea, din pacate aceasta nu te scuteste de destepti care vor sa iti faca vreo bucurie si sa iti jumuleasca numarul, din fericire nu am avut norocul de asa ceva...

P.S. Eu la Yamaha R6 nu aveam nici o lumina la numar, in pozitia in care era prins avea lumina de la stopul spate, am dat degeaba 20 EUR pe o dracie de lumina pentru numar pe care nu am folosit-o niciodata. :)

Edited by CiprianS

• 0

:lol:

gata,

Jurnalul lui Cezar:

Dupa indelungi cautari si verificari de opinii pe forumul politistilor si al motociclstilor, Cezar cu o mana-n par, concluziona:

GAURI.

Si spuse Cezar:

"Sa fie gauri de Ø5mm, sa fie cat mai mici sa nu incomodeze citirea placutei, sa fie trasate cu suportul vechi, sa fie prinse cu surub/piulita M5 si sa aiba saiba lata si grover, si inca o piulita sa nu se desfaca la vibratii!!!"

Si asa a fost!

Si a vazut Cezar ca este bine.

Si a fost zi, si a fost noapte.

Si urmatoarea zi, s-a dus Cezar sa restituie o cheie tubulara unui om-bun de la Autovit, Cornel, care, fara sa-l cunoasca din-ainte, auzindu-i durerea i-a imprumutat cheia avand incredere ca o sa i-o returneze.

Si pe drumul de intoarcere:

El in scari s-a ridicat,

Peste campuri s-a uitat,

Sa aleaga-un loc curat

Cu suporturi de fixat.

A vazut Cezar suport ca cel care l-a avut inainte. Si a dat Cezar 10 RONi.

Si ajuns acasa, a zis:

Sa fie numarul de acum gaurit, fixat in noul suport si pus pe motocicleta in pauza de la meci.

Si asa a fost.

Si a vazut Cezar ca este bine.

Si a fost si, si a fost noapte

Si a zis Cezar: "Sa intru pe forum sa multumesc celor care m-au ajutat si sa aprind o lumanare pentru Cornel de la Autovit"

Si asa este.

Mersi tuturor, o sa va pun o poza cu numarul fixat in suportul nou.

Maine il scot pe Kodiak prima data anul asta sa-i pun gaz..

• 0

Cezare .... atata timp cat nr. este vizibil si prins bine, nu iti face nimeni nimic. Stai calm ... auzi.. gauri de 5mm diam.. te doare mintea ...

• 0

Cezare .... atata timp cat nr. este vizibil si prins bine, nu iti face nimeni nimic. Stai calm ... auzi.. gauri de 5mm diam.. te doare mintea ...

ee acuma, expun si eu mai plastic asa, si mai e si factorul lene (o gaura mai mare .., efort mai mare, numarul se indoaie), factorul "suruburi prin casa", si cel estetic.

Hai sa pun o alta intrebare...

Ce se intampla cu un strain caruia i se fura numarul de la motocicleta in Romania?

Ma refer la unu care are bagajele pe ea, care e in trecere prin Romania, nu o vanzare-cumparare.

Mentionez ca ma gandeam la situatia asta anul trecut cand am intrat in Ucraina. Imi juca creierul feste ca erau afara peste 40°C si ma gandeam intre doua melodii cantate fals in casca, ce-as face?

E clar, primul drum la politie. Dar de acolo?

• 0
  • Moderator

Declară furtul/pierderea la poliție și primește o dovadă. Cu dovada respectivă solicită autorităților competente eliberarea unei noi plăcuțe cu numărul de înmatriculare.

• 0

Iar pe urma isi urneste fizicul pana la ambasada, care ambasada ii elibereaza inca o dovada tiparita si autentificata in limba lui. SI daca e ambitios si asteapta vreo saptamana in tara poate chiar sa primeasca placuta la ambasada ....

• Upvote 1