Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Un singur numar de inmatriculare pus

Zatoichi
 Share

Question

Am doi vecini care "se joaca" de cateva luni cu masini care au un singur numar de inmatriculare (cel ce pe fata).

Le parcheaza unde si cum au chef incomodandu-i pe cei corecti.

Precizez ca masinile (bineinteles negre cu geamuri fumurii) sunt folosite zilnic.

Ma intreb ce risca si cand va da norocu' peste ei.

Multumesc.

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0

art 15 -OUG 195/02

(5) Este interzisă punerea în circulaţie a unui vehicul, înmatriculat sau înregistrat, care nu are montate plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare atribuite de autoritatea competentă ori dacă acestea nu sunt conforme cu standardele în vigoare, precum şi în cazul în care certificatul de înmatriculare sau de înregistrare este reţinut, iar dovada înlocuitoare a acestuia este eliberată fără drept de circulaţie sau termenul de valabilitate a expirat.

sanctiunea in cazul expus de tine este intre 9 si 20 puncte amenda. Valoarea unui punct de amenda in prezent este de 75 lei.

• 0

eu stiam ca e interzis sa ai masina fara placuta si pe spatiul public, indiferent de-i parcare sau nu.

daca vrei sa le faci un bine..., ai ocazia

• Downvote 4

• 0

Am facut cateva poze acum 4 min uneia din masini. Cu acordul administratorilor le pot publica.

Ce mi s-a parut si mai rau e ca masina asta a umblat fara bara din spate o saptamana si daca si-ar fi facut putin loc de parcare cu spatele

in bara mea din fata (plastic 100%), foarte greu as fi putut demonstra cine mi-a rupt-o, ipotetic vorbind.

Bine ca si-a pus alta, dar numarul tot nu e.

• 0
  • Moderator

eu stiam ca e interzis sa ai masina fara placuta si pe spatiul public, indiferent de-i parcare sau nu.

daca vrei sa le faci un bine..., ai ocazia

Sunt tare curios cine ti-a spus asta.

• 0

Sunt tare curios cine ti-a spus asta.

naiba mai stie.., era intiparita in creier.

e clar ca daca n-am citit-o in lege, cineva mi-a spus-o. partea buna e ca am mai invatat ceva.

Am facut cateva poze acum 4 min uneia din masini. Cu acordul administratorilor le pot publica.

Ce mi s-a parut si mai rau e ca masina asta a umblat fara bara din spate o saptamana si daca si-ar fi facut putin loc de parcare cu spatele

in bara mea din fata (plastic 100%), foarte greu as fi putut demonstra cine mi-a rupt-o, ipotetic vorbind.

Bine ca si-a pus alta, dar numarul tot nu e.

daca iti e frica ii poti nota seria de la sasiu. depinde ce masina e, dar la majoritatea se poate citi coltul din stanga jos al parbrizului, pe afara.

o serie de cifre si litere cu 17 caractere

• 0

Nu e vorba de frica ci de regulamentul forumului. Daca in vreun fel il incalca, rog moderatorii sa stearga pozele.

Nu ma ocup cu sifoanele dar comportamentul unora te roaga sa-l inviti pe Mos Craciun sa-i felicite mai devreme.

Oricum Mosul va decide cat de darnic va sa fie.

post-8428-0-38189000-1362408591_thumb.jp

post-8428-0-25022000-1362408599_thumb.jp

post-8428-0-69936900-1362408632_thumb.jp

post-8428-0-51442400-1362408655_thumb.jp

post-8428-0-15775700-1362408669_thumb.jp

• 0

ma refeream daca iti e frica de faptul ca te va lovi si n-are numere de inmatriculare..., nu m-am gandit la altceva

• 0

S-ar putea ca acest forum sa dea rezultate foarte rapid pentru ca respectivul are cele doua numere atasate din nou (de cateva zile).

Chiar daca nu forumul e cauza sau pur si simplu 'si le-a gasit sub bancheta' tot e bine. Inca un participant la trafic in regula.

• 0
  • Moderator

N-ar fi rău dacă ai posta localitatea de unde este maşina. Numerele de buc. sunt peste tot în ţară datorită firmelor de leasing.

Poate că individul foloseşte acest obicei de a da jos plăcuţele atunci când participă la nişte fapte antisociale mult mai grave decât o banală contravenţie specifică cocalarilor, prevăzută în codul rutier. Şi poate sunt colegi din zona respectivă care din curiozitate să-l verifice puţin, aşa discret ... nu se ştie niciodată de unde sare iepurele şi se reuşeşte stoparea unor îndeletniciri periculoase pentru cei din jurul său.

• 0

A trecut un an si individul merge bine-mersi cu un mercedes fara numar de inmatriculare pe spate.

Alta data mergea cu un fiat fara bara din fata.

Sa fie o moda noua?