Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Portul bastonului telescopic

Pretorian
 Share

Question

Am onoarea de a va saluta.Acum ceva timp am achizitionat un baston telescopic,in eventualitatea unui posibil atac,deoarece lucrez mai mult noaptea si consider ca acesta imi poate fi util.Dupa cum stiti sunt foarte multi descreierati lasati liberi in tara asta si as dori sa va intreb daca este legal portul si uzul acestui baston telescopic,doar in conditii de autoaparare.Va multumesc frumos.

Cu respect

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Deci portul este ilegal.Sincer intr-o situatie de autoaparare il voi folosi cu orice pret,chit ca ma voi alege cu dosar penal,dar macar voi fi nevatamat.Ce sa facem......asta ne este tara nu avem voie sa ne aparam,dar in schimb permitem altora sa poarte sabii,pistoale sau cutite.

Va multumesc pentru raspuns.

Cu respect.

• 0

Eu evit situatiile cu posibilitati de atac inclusiv verbal. Pana acum am supravietuit cu onoarea nealterata.

Nu dau sfaturi doar impartasesc faptic.

• 0

Multumesc pentru interventii,dar tot constat vazand la TV tot felul de oameni bolnavi psihic,lasati in libertate de catre instantele noastre de judecata.A fost un caz ,probabil ca stiti si voi ,o fata astepta trenul in gara si a fost injunghiata in gat de catre un dement,dar naucitoare a fost declaratia psihopatului care spunea in felul urmator:"Asa mi-a venit sa fac".

Pot fi cazuri in viata in care nu le poti evita si trebuie sa iti aperi in primul rand viata si apoi onoarea,atata timp cat "apararea este proportionala cu atacul".

• 0
  • Moderator

Dacă îndeplineşti condiţiile necesare şi obţii autorizaţie, îţi poţi achiziţiona o armă de foc cu proiectile de cauciuc, pentru apărare şi pază. Oricum e mai practic să porţi un pistol decât un banston (fie el şi telescopic).

Întradevăr. în cazul unei arme de foc, responsabilităţile sunt mult mai mari şi trebuie să studiezi cu atenţie legislaţia în domeniu.

• 0

dar in schimb permitem altora sa poarte sabii,pistoale sau cutite.

am vaga impresie ca cineva te-a indus in eroare. portul acelor arme

NU se face cu permisiunea cuiva, ci este ilegal si o face "jmecherul" pe propria-i raspundere.